Stolica - hrubé alebo tenké črevo

littlehop
29. mar 2022

Ahojte, pokial citim ze ma mala stolicu pod pupkom smerujucu dolu k zemi, nachadza sa v hrubom alebo tenkom creve?

sisa_s
29. mar 2022

V tenkom creve prebieha travenie a vstrebavanie zivin, v hrubom creve dochadza k resorpcii vody, cim sa formuje stolica...takze v tenkom creve nenahmatas tuhu stolicu

liljana
29. mar 2022

Stolica moze byt iba v hrubom creve, ci? V tenkom sa vstrebavaju ziviny.
https://sk.wikipedia.org/wiki/Tenké_črevo
Funkcia tenkého čreva
Tenké črevo je orgán, ktorý slúži najmä na digesciu (trávenie) a absorpciu (vstrebávanie). Zároveň je však aj imunologickým kontaktným orgánom, ktorý je predominantne vystavený antigénom vonkajšieho prostredia (gut-associated lymphoid tissue = GALT), a preto je tenké črevo nesmierne dôležité pri vývoji a udržaní imunologickej homeostázy tela. Navyše, tenké črevo slúži aj ako endokrinný orgán.
Hlavnou funkciou tenkého čreva je pasáž a absorpcia výživných látok prijatých potravou, extrakcia vody, natrávenie zvyškov jedál a pasáž zvyškov s cieľom kontrolovaného výdaja.

littlehop
autor
29. mar 2022

@sisa_s
@liljana dakujem. (Ako blbo musela vyzniet ta otazka pre studovaneho cloveka :D )

sisa_s
29. mar 2022

@littlehop ale v pohode 😀 vacsina ludi nevie presne popisat, ake procesy prebiehaju v ktorom creve, podstatny je vysledok 💩😁

liljana
29. mar 2022

@littlehop Preco blba, aj aj som pre istotu najskor googl ... pre istotu, nech sa nestrapnim. 🙂

littlehop
autor
29. mar 2022

@liljana ved som googlila no niektore obrazky su tak kreslene ze sa tam nachadza tenke crevo.
@sisa_s joj kiezby sme sa doma dockali takeho vysledku bez kriku a placu.

sisa_s
29. mar 2022

@littlehop a aky je problem?

littlehop
autor
29. mar 2022

@sisa_s zatial netusime. Ku dr ideme az za mesiac. Skusame bezlepkovu a bezmliecnu dietu. Problem bol ze ona mala extremne velke hovienka a bud tam ma nejaku ranu este alebo uz len psychicky blok. Alebo oba dokopy. Lebo ju aj potlaci na kakanie, a ja to kako uz aj vidim. Len ona ho zatiahne a vie ho podrzat este 3 dni...

sisa_s
29. mar 2022

@littlehop tak drzim prsty, nech to dobre dopadne 🙂

littlehop
autor
29. mar 2022

@sisa_s vdaka. Zato zistujem kde je to kako uz a kedy sa asi vykaka nech to nedrzi tyzden.

marcellka32
30. mar 2022

Extrémne veľká stolica-celiakia

luccija
30. mar 2022

@littlehop možno je stolica tvrdá vtedy je veľká...
Daj jej glycerinovy cipok stolica sa zmakci a pôjde von.Plus zmeniť stravu veľa vody, ovsené vločky, vlákninu z lekárne.Aj ste už boli u lekárov?nám dali sirup a dbala som na stravu a zlepšilo sa to.
Keď ma suchú stolicu boli to, boji sa, spravia sa jej ranky

littlehop
autor
7. apr 2022

@luccija stolicu sme uz ako tak vyriesili mam podozrenie na trhlinu na konecniku.

littlehop
autor
7. apr 2022

@sisa_s nahodou faktu mast alebo nieco co by mohlo pomoct malej od bolesti konecnika? Lebo ja mam silne podozrenie na trhlinu a ani diety co sme vyskusali nepomohli. Tak by som chcela vyskusat nejake analgetika ale neviem co take dieta moze.

sisa_s
7. apr 2022

@littlehop trhlinu diagnostikuje najlepsie chirurg, chir.odporucaju zmenu stravy, aby nebol konecnik tak drazdeny, poznam iba terapiu u dospelych, u deti netusim, faktu mast je skor na hemoroidy...urcite vysetrit dieta gastroent. alebo chirurgom, analne trhliny su ale velmi bolestive, to by dala najavo

littlehop
autor
7. apr 2022

@sisa_s no ona to aj patricne dava najavo. Uz nvm ako jej pomoct do navstevy dr. Vyskusam mu napisat.