Rehabilitácia po zlomenine

mimi5986
5. sep 2021

ahojte 🙂

zlomila som si kosť na chodidle. Už mi aj dali dole sádru. Zatiaľ som stále práce neschopná. Na chirurgii mi nespomenul lekár žiadne rehabilitácie, ani mňa to v tej chvíli nenapadlo :D
Máte niekto skúsenosť? Treba určite nejaký papier od lekára len neviem či to ide od chirurga alebo je to možné aj cez obvodného doktora. Nakoľko nohu mám stále opuchnutú s modrinami a netuším ako to správne rozpohybovať ako mám teraz našlapovať vlastne. Stále si pomáham barlami.
Ako dlho sa to lieči kým sa už bude dať normálnejšie chodiť? lebo zatiaľ si bez pomoci neporadím. Mám ísť ešte potom neskôr na kontrolu tak aby som to dovtedy dáko zlepšila.

ďakujem za odpovede 🙂 prajem krásnu nedeľu všetkým 🙂

sara07
5. sep 2021

mal ti chirug bud dat na rehabko papier alebo aspon do papierov doporučenie
takže smer všeobecny a vyslovene sa pytaj lebo neradi posielaju
a pri zlomenine máš narok aj na kupelnu liečbu navrhuje aj všeobecny ale to posielaju aj ambulatne ako keby zo svojho to platili vyslovene si to musiš vydupat a poistovna aj ked maš zo zakona narok nemusi uznat

janinah
5. sep 2021

@sara07 si si istá?

@mimi5986 mala som zlomenú kostičku predpriehlavkovú,chodidlo sa zrehabilituje aj samé,lebo chodiť musíš,aj ochabnuté svalstvo sa vráti do normálu prirodzene.chodila som dosť do bazénu,ale nik ti to nenaordinuje ani nepreplatí. A kupele po zlomenine isto nárok nie je /ak to nebolo operované ani komplikované/.Príde mi to ako nedostatočné poučenie lekárom,lebo sadra bola min. 6 týždnov a stále žeby bolo treba barly? nemyslím ...opuch a bolesť pretrvávala u mňa 3 mesiace a tolko bola aj PN

inga93
5. sep 2021

@janinah
@mimi5986 tiez som mala zlomeninu metatarzovej kosti, mala som rehabilitacie

mirro
5. sep 2021

@janinah ja presne tak isto. Keď dali dole sádru po 6týždňoch, nohu som postupne zaťažovala až do plnej záťaže. Dlho bola opuchnutá a PN 4mesiace. Bez rehabilitácií a bez kúpeľnej liečby.

mimi5986
autor
5. sep 2021

@mirro ďakujem krásne za odpovede 🙂 ja zatiaľ používam barly, teda pomaham si aby som mala stabilitu keď pomaličky naslapujem. Je to divný pocit o 6 týždňoch mať zase dve nohy, odvykne si človek 😀 zaujímalo ma to, že či nejaké to cvičenie pomôže 🙂
Nahanaju má už do práce a ja neviem zatial ako to pôjde. Musím ísť za obvodakom či už môžem...

mimi5986
autor
5. sep 2021

@janinah
@janinah ďakujem 🙂 bazén vyzerá byť super ..ešte mi poradili skúsiť stacionárny bycikel po troche. Stále som PN, neviem ako ďalej či ísť do roboty aj tak keď chôdza robí problém..

sara07
5. sep 2021

@janinah mali sme problémovu zlomeninu lakta a viem ako sme dopadli , platili sme si hned ako dali dole sádru sukromne termalny bazen aj rehabilitacie a cvičenie doma a lákovo sme dostali rehabilitácie po mesiaci , išli sme nan a tam jak na pase to musíte aj silou a aj cez bolest a úplne o niečom inom cviky aj všetko
a kupele ambulante dochadzanie napriek tomu že to nebolo vyhojene ako sme mali mat sme nedostali, tak sme teda platili a teraz je to bez bolesti pohyblivé
ked mu dali dole sadru nevedel nou ani pohnut rukou

janinah
6. sep 2021

@sara07 lakeť nie je chodidlo

sara07
6. sep 2021

@janinah tolko si len už zo školy pamätám ale v čom je rozdiel ked pracuješ rukami a nie si schopna ani len chytit ceruzku alebo sa napit a v chodidle ked nemôžeš chodit čiže bolest prepravit sa do job ,
jasne v sadre stuhnuté všetko chce to čas a cvičit nie , na tom sa zhodneme

denjelka
19. sep 2021

@mimi5986 Ahoj. Pridám sa. Som dva a pol mesiaca po zlomenine metatarsu, chodim uz bez barli, ale stale krivam ako čert. Po niekoľkých hodinach chôdze noha zacne bolieť akoby som chodila po klincoch a pripuchne.do rana to zmizne. Rhb mi taktiez nepredpisali. Momentálne riesim dilemu, lebo od 1.oktobra som mala v plane sa vrátiť do prace, ale realne si neviem este predstaviť 12 hodin lietať na nohách.

mimi5986
autor
20. sep 2021

@denjelka pekný deň 🙂 zdravie si šetrite, ja už tiež chodím bez barli viac menej ale cez bolesť. Radšej ešte to doliecte, poprípade skúste ortopéda či nebude vedieť dáko pomôcť. Tiež som mala v pláne pomaly návrat do práce. Ale je to tak, že dlho na nohách nevydržím a v práci veď viete chcú aby ste čím skôr prišli.

evina2
1. mar 2022

@mirro ahoj prosím ťa ako dlho ti trvalo kým si začala normálne chodiť? Ja som nemohla 12 týždňov dostupovať na nohu. Teraz už 2 týždne môžem ale neviem chodiť. Chodím s choditkom, ale nebiem ešte úplne preniesť váhu na nohu. Iba tak skackam. Každým dnom je to lepšie ale bojím sa či to pôjde tak že budem normálne chodiť. Ďakujem.

mirro
1. mar 2022

@evina2 ahoj, pomaly to pôjde, ja som uplne normálne a bez problemov prešla nenaročnú túru tak po 7,8mesiacoch od úrazu. Tie prvé kroky tiež nič moc, bála som sa dostúpiť ale postupne to šlo.

evina2
1. mar 2022

@mirro ďakujem pekne. Ukľudnila si má trošku. Dnes som už trosku lepšie začala cupkať. Ale nevladzem dlho stáť. Tak trošku prejdem po obývačke a mam dosť.

suzinkaf
15. apr 2024

@denjelka dobrý deň ako ste sa zostavili po zlomenine?

privejt
28. máj 2024

@janinah presne preto treba rehabilitácie