Porucha temporomandibulárneho - čelustného kĺbu

mmama
26. máj 2018

Ahoj...stretol sa niekto s podobnym problemom?zo zatinanim zubov,s pocitom napatia v okoli celuste a samotneho klbu?Bolesti vyzarujucej od klbu do spankovej a licnej kosti?s piskanim v uchu?
A bolo to sposobene prave tymto celustnym klbom?co vam pomohlo?Budem rada ak sa niekto ozve s podobnymi problemom.Dakujem

stejja9
26. máj 2018

Moj problem. Uz niekolko rokov, raz lepsie, raz horsie, ale neviem ci sa to da niekedy do 100% tneho stavu...

mmama
autor
26. máj 2018

@stejja9 prosim ta aj ty mas taketo priznaky?tnajme to piskanie a bolest v okli spanku a lica?aj si bola na vysetreniach?

nikuska_1303
26. máj 2018

A neskúšali ste nahryzovu dlahu? Ak je podstata problému zatinanie zubov, dlaha odlahci cely kĺb a bolesti vymyznu

stejja9
26. máj 2018

@mmama mam, vsetko co pises, aj ked mom.je to v takom neutralnom rezime", ze citim to, ale nemam ani liecbu, lieky, atď.
@nikuska_1303 mala som/mam aj dlahu, ale necitila som rozdiel.
Mne sa to horsilo stale na jar a v jeseni a vtedy, sk som niekde v aute, vo vlaku.. nedala pozor na prievan. Hned okrem bolesti prisiel opuch, a uz som s tym marodovala. A kolotoc po vysetreniach....
Naposledy asi pred necelym mesiacom som sa prechladila, upchate dutiny, brala som atb, dutiny sa uvolnili, ale klb, okolie sanky, ucho citim dodnes.

mmama
autor
26. máj 2018

@nikuska_1303 Vy mate takuto dlahu?

skjatqo
26. máj 2018

Ja tento problem roky riesim. U nas su na to zevraj 2 odbornici-zubari. Chcela som ist k pani docentke na Heydukovej, no akurat skusala studentov, tak ma supli k relativne mladej zubarke. Ta ma ooslala na RTG, ukazala mi poskodenu hlavicu jedneho klbu, zakazala zut zuvacky - nikdy som nezula a napisala rehabilitaciu konkretnu terapiu.
Mala som stastie na rehabilitacnu doktorku, ta tak pozrela ze to by mi uskodilo a predpisala radsej bioptron. Vtedy to vyborne zabralo, spustali mi to rastuce osmicky.

No o par rokov to bolo zase tu a horsie. Postupne mi zubari vydolovali osmicky, obcas som brala protizapalove prasky, len to nie je riesenie.

Ked boli zuby vonku, natrafila som na vybornu fyzioterapeutku, ktora mi odblokovala krcnu chrbticu a postupne radila ako cvicit. Super. Bum uraz. A bola som zas na zaciatku.

No uz som si vselico nastudovala. Takze suvisi to s mnohymi vecami, asi si ani na vsetko nespomeniem.

Krivy skus. Ten zevraj mam.

Zatinanie zubov, skripanie. Obcas v noci robim. Cez den cielene uvolnujem zuvacie svaly.

Stuhnute zuvacie svaly - odporucam fyzioterapeuta ktory Vas to nauci uvolnit.

Blokada hlavovych klbov a krcnych stavcov.

Zle drzanie tela, s nespravnymi pracovnymi navykmi.

Psychicke napatie, zdrziavanie sa, nepoviem co chcem povedat, radsej zatnem zuby.

Fibromyalgia, tetania.

skjatqo
26. máj 2018

Jar a jesen su blbe. Kazde ofuknutie moze spustit kolotoc. A potom palacinkovu dietu...
Na uvolnenie svalov mi najviac pomohol alkohol a masirovanie.vyzera to ze to mate dost aktivne. V pozadi, ale pripravene do utoku.

Skuste fyzioterapeuta, takeho co sa vyzna. Najprv sa na to popytajte a ked Vam bude hovorit o krcnej chrbtici, pravdepodobne bude vediet co dalej.

stejja9
26. máj 2018

@mmama ano, moja dr. ma ori kazdej bolesti posielala k zubnemu, na orl. Ja som vedela, ze je to sanka. Pochofila par dubarov a ze mam nizsi skus, a ze klb sa prilis opotrebuva. Preto ta dlaha. Dostala som zoznam, co by som bemala jesr, a v podstate za tych par rokov som si to aj ja odsledovala, ze zuvacky, cerstvu rožok, vsetky tvrde potraviny, orechy mi nerobia dobre na klby.. Na rontgene sa ukazalo, ze mi spodne osmičky rastu dost zle, aj tie som si dala vybrat, bola to strasna operacia, kedze mi robili obidve naraz a ja som ich este nemala vonku... pri opuchoch uz len narodka a asi 3-4 krat som s tymto problemom skoncila ba rehabilitaciach...

stejja9
26. máj 2018

Ospravedlňujem sa za chyby, píšem narýchlo z mobilu.

nikuska_1303
26. máj 2018

A mate tvrdú pevnú ci makku peuznu dlahu? Ja som mala dlahu, veľmi mi pomohla, teraz som to cele trchu zanedbaná lebo mam doma babatko a zobudim sa rano pomaly každý druhy den so "zaseknutou" sankou. @skjatqo pise velmi spravne, uz ani nemám co dodať. Prvý je zubar, a následne bud fyzioterapeut alebo aj psychoterapeut, aby sa nasla príčina.

skjatqo
26. máj 2018

@stejja9 Takze mate spodne osmicky vonku, podla zubarov je to ok, ziadne zapaly z ich strany?
A Vam ostal problem s klbom.
Uzivali ste glucosamin, chondroitin, MSM, bosweliu?
Uzivate vitamin C v davkach podla Paulinga?
Skusali ste nejake ine vyzivove doplnky?
Co Vam robili na rehabilitacii a co Vas naucili do zivota?

miranna
26. máj 2018

@skjatqo a ktora fyzioterapeutka pomohla? ak z Ba, poprosim info, aj do IP, tiez riesim tento problem, kolotoc vystreni a neurologicka ma ani len k zubarovi neodporucala, ze si na tu bolest treba zvyknut

mmama
autor
26. máj 2018

Kočky a tu dlahu ste mali na vrchnych ci spodnych zuboch?ci je to jedno?

mmama
autor
26. máj 2018

@stejja9 a mas aj dni ked to nevnimas a potom sa to zasa objavi?najme pri strese.

nikuska_1303
26. máj 2018

To je jedno ci horná ci dolna dlaha ale musi byt tvrda- pevna

mmama
autor
26. máj 2018

@miranna tiez ta boli od toho klbu spankova a licna kost?aj ti šumi v uchu?

stejja9
26. máj 2018

@skjatqo áno, osmičky šli von. Vtedy to pomohlo, a určitú dobu bol kľud. Ako som spomínala, naposledy som sa veľmi prechladila a stary problém ožil"". Nie, žiadne doplnky, okrem wobenzymu a milgamy N som nebrala. Na rehabilitaciach som mala masáž krčnej chrbtice, uvoľňovanie cviky, nácvik správneho sedenia, biolampu, a mám pocit že som mala aj ultrazvuk aj laser.... Nie všetko naraz, na rehabilitaciach som bola asi 3-4 krát. Mom.uz len" cvičím sama a kúpila som si biolampu, cize v kritických obdobiach ju využívam. A u mna žiadne žuvačky atď.

mmama
autor
26. máj 2018

@nikuska_1303 zubarka spominala nejaku kombinovanu ...nevies aka to moze byt?

miranna
26. máj 2018

ano, aj spankova, licna kost, nesumi v uchu, ale zacalo sa to prave bolestou ucha, ale najhorsia je bolest "za okom", a vraj tiez za vsetko moze spominany klb
@mmama

stejja9
26. máj 2018

@mmama och to netuším či prave stres je u mňa spúšťačom. Bolesti som mala aj keď som chodila do práce ( veľmi stresové prostredie) ale aj keď som doma na md. Pískanie som nemavala, ale pamätám si, ze keď som to mala velmi opuchnuté a bolestive, vtedy mi hucala celá hlava. Možno spojenie stresu, zablokovanie krčnej chrbtice, veď keď človek sedí niekoľko hodín pri pc, plus nesprávne sedenie - treba sedieť kolmo k pc, nie šikmo, môže prispieť k problému. Každopádne bol to dlhodobý problém. 😔

mmama
autor
26. máj 2018

@stejja9 a ako dlho ti trvala taka akutna faza?kym sa to casom srabilizovalo?

stejja9
26. máj 2018

@mmama mala som stavy že aj celú jar/ jeseň ma to bolelo. V najhorších prípadoch už nastal opuch, hneď dvojtýždňová maródka. Veď pokiaľ som brala nejaké prášky od bolesti, väčšinou flector, cca týždeň, k tomu som obehala zubara, ORL, potom ma obvodná poslala na rehabilitácie, na tie sa trebalo objednať, .. to aj mesiac prešiel, pokiaľ to začalo "všetko" účinkovať. A už si niečo absolvovala? Mas už nejakú liečbu za sebou? Ako písali baby vyššie, problémov môže byť viac.

missguerlain
26. máj 2018

@mmama Rovnaky problem, ‘liecim’ sa uz roky... zrovna tento tyzden mam blby - cely tyzden ma boli hlava a v podstate cela tvar - najlepsi popis je, ze to je bolest jak keby som mala hlavu/tvar vo zveraku. Piskanie v uchu normalka, pocas zuvania mi preskakuje klb, rano problem s otvorenim ust, hodinu po zobudeni nemozem jest lebo mi akoby vrchna sada zubov nesedi na spodne. Chodila som na Heydukovu, teraz chodim sukromne. Od bolesti mi zabera jedine flector. V mojom pripade to je kvoli zlemu zhryzu, mam nahryzovu dlahu, ktoru nosim v noci, ale mala so, aj obdobie x rokov dozadu kedy som ju nosila asi polroka skoro v kuse. Mam odsledovane, ze stresom sa mi to zhorsuje. Ale stres mi zhorsuje vsetko, ten mi aktivuje aj pankreas 😖😖😖

stejja9
26. máj 2018

@missguerlain tie isté problemy u mna. Niekedy s pocitom, ze ta bolest je uz automaticky, ze clovek si na ňu aj pomaly zvykol. Ale nikdy som to nespájala do stresom, skor ze chrbtica. Ale presne, posl.dni mam aj bolesti a aj viac stresov z rod.dovodov a plus detičky choré..

mmama
autor
27. máj 2018

@missguerlain a mas za ten cas aj dni kedy to bolo v klude a necitila?nahryzova dlaha ti pomohla?

mmama
autor
27. máj 2018

@missguerlain som zabudla napisat.Preto sa pytam na tu nahryzovu dlahu lebo mi stale akosi nejde do hlavy ako funguje a ci pomaha.

zuzanalumnitzerova
27. máj 2018

Nahryzova dlaha-dlhodobo , na noc Guajacuran- spôsobi relaxáciu svalstva, Anopyrin -v akútnom štádiu..

mmama
autor
27. máj 2018

@zuzanalumnitzerova tiez mas alebo si mala tieto priznaky TMK?pomohlo ti toto?

zuzanalumnitzerova
27. máj 2018

@mmama nie, nemám, ale odporúčal to môj zubár pacientom. Myslím, že s efektom😃

missguerlain
28. máj 2018

@mmama Nahryzova z dlhodobeho hladiska pomaha, ale je to fakt o tom pouzivat ju pravidelne. Cize take, ze mas bolesti, das si dlahu a bolest je zrazu fuc, to je blbost. Dolezite je ale pochopit, ze dlaha je sice super, ale nie je to nieco, co by ten problem s klbom odstranilo alebo ‘vyliecilo’. Ja mam zly zhryz a v noci tiez skripem zubami, rano sa potom zobudim a mam akoby posunuty vrch a spodok - neviem ako to opisat, ono sice mi spodny a vrchny chrup na seba dosadne a zapadne, ale nieco sa pritom deje s tym klbom, lebo aby mi dosadli zuby, tak klb nie je tak ako by mal byt a neustale mi preskakuje, a puka mi z toho v uchu. Ta dlaha mi zvysuje zhryz,tym padom ten klb je v inej polohe. Prvu dlahu som dostala v 2008. Vtedy som ju nosila intenzivne 6 mesiacov, a efekt bol obrovsky. Normalne mam dni, tyzdne kedy mi nic nie je. Potom nieco riesim, nejaky stres a bum - uz si idem kolotoc hlavy vo zveraku, tlaky v tvari a na spankoch, piskanie v uchu a flector denne. Potom sa to zase ukludni...