Optimálny tep na bicykli

25. aug 2023

Dobry den chcem sa spytat aky by mal byt optimalny tep na bicykli? Moj tep bol 155 pri 20km/h je to optimalne ? Dakujem

vanilkovazmrzka
25. aug 2023

To zalezi ci si zena/muz, aky mas vek, hmotnost, pokojovy tep. Takze mozno je to ok a mozno nie.

miamia04
25. aug 2023

@vanilkovazmrzka a ako to správne vypočítať? Tie kalkulačky na nete poznám, ale aká má byť max tep.frekvencia pri aeróbnom cvičení, pri ktorom sa spaľuje tuk? Zabudla som ako to vyrátať 🙂 . Ďakujem

margolet
25. aug 2023

Rýchlosť na bicykli nie je až taký dôležitý ukazovateľ. Neuvádzaš ani akú dĺžku si prešiel/prešla. Skôr ide o to aké si mal/a prevýšenie. Pokiaľ to bolo na rovinke a na krátkej dráhe tak je to vysoký tep - ukazuje skôr na netrénovaného človeka, ale tiež záleží na tom aká bola prejdená dráha. Pokiaľ to bolo do kopca tak je to prijateľnejšia hodnota - záleží však od toho koľko stupňové stúpanie a koľko km. Sú tam aj iné faktory - pohlavie, vek, váha, stupeň hydratácie organizmu, vonkajšia teplota, stupeň únavy atď.....tých faktorov je neskutočne veľa. Neexistuje jednoznačná odpoveď.

vanilkovazmrzka
25. aug 2023

@miamia04 tiez by som to musela guglit, takze sa do toho pusti, isto tych kalkulaciek a navodov najdes niekolko ;)

miamia04
25. aug 2023

@vanilkovazmrzka myslela som, že vieš 😉

vanilkovazmrzka
25. aug 2023

@miamia04 viem, ze sa to nejako pocita vzhladom na vek a max tepovu frekvenciu, aku dosiahnes pri maximalnom zatazeni, a ze su nejake zony, v ktorych spalujes tuk a v ktorych spalujes cukor, ale to len cca uz presne neviem 😃

miamia04
25. aug 2023

@vanilkovazmrzka už som to našla, tak ale rôzne stránky rôzne výpočty 😊 ako píšeš, vyrátaš svoju max.tepovú frekvenciu a spaľuješ pri 50-65% tej frekvencie.. tuším stárnem😀. Neviem ako dlho išla pýtajúca sa na bicykli? Čas? Stúpanie, ..ako píše @margolet odpovedať sa nedá presne, riadiť sa treba svojou aktuálnou kondíciou, či vystačí s dychom a postupne sa trénovať.

margolet
25. aug 2023

Ešte na doplnenie - je rozdiel jazdiť na cestnom bicykli, krosovom, MTB alebo gravel. Taktiež či to bolo na ceste alebo v teréne - spevnenom, nespevnenom.... Ja bicyklujem aktívne viac ako 10 rokov, robím aj 100 kilometrové trasy a po pravde nesledujem si tep. Jazdím tak, aby mi bolo príjemne a aby so si jazdu vychutnala. Keď sa mi žiada zastať, zastanem. Keď chcem mať vietor vo vlasoch - pridám. Keď chcem záťaž, vybehnem si parádne prevýšenie. Keď chcem rozmýšľať idem po rovinke. Kašli na tep a jazdi tak, aby si mala / mal z toho krásny zážitok. Bicyklovaniu zdar! 🙂

miamia04
25. aug 2023

@margolet 👍 najlepší prístup.