Migréna s aurou, máte skúsenosť?

denisa87
12. feb 2013

Ahojte,trpim nou odkedy som dostala prvu menstruaciu,od 12 rokov,najskor ma chyti take zle videnie,co trva asi 30 minut,potom ukrutna bolest hlavy a nakoniec vracanie,trva to celý den,no odkedy viem ze existuju prášky flector,je to lepsie.Mate s touto migrenou aj vy niektora skusenosti,co vam pomaha,alebo co robite aby ste jej predisli?Dakujem 😉

jarunkaxyz1
12. feb 2013

Ahoj Denisko, já také trpím na migrény, brala jsem Zomig, po porodu se to zlepšilo a nyní tedy už při té "auře" beru analgetikum a hned zaberou.....Jinak pomáhá (však určitě víš) tma a ticho. Čaje proti migréně mi nikterak nezabraly, ale nepila jsem je preventivně.....

gepe
12. feb 2013

@denisa87 bud rada ze mas s aurou! Protoze behem tech 30ti minut, resp. priznaku prichodu migreny, muzes zabranit rozjeti migreny, jak Ti napsala @jarunkaxyz1. Casto na zacatku postaci opravdu analgetika, nasledne pak leky od lekare - jsou ruzne. Jinak ten klid a tma, nevim zda pomaha, me to tedy nepomahalo nikdy proti migrene, ale aspon mi nebylo hur.
Podotykam, pul rocni navstevy na neurologii v nemocnocnici pravidelny, a hlavne - bez aury. Co mi hodne pomohlo, tak prestat brat antikoncepci na a to na durazne vysvetleni primare.

ribelina
12. feb 2013

Ahoj, ja ich tiež mávam a velmi to zhoršila HAK, ktorú už ale neberiem. Tiež mi pomáha flektor alebo kvapky algifen, tie sú ešte lepšie. Pomáha mi aj predchádzať migréne. Zaručene ju dostanem ked si chcem cez víkend dlhšie pospať, ked prešvyhnem 8 hodín zaručene dostanem migrénu. Ale aj relax na gauči pri telke a podriemkávanie mi spôsobí migrénu. Pravidelne sa musím stravovať a piť tekutiny.
Pomáha mi studený obklad na hlave a myslím že aj stláčanie koreňa nosa má nejaký účinok. Niekedy sa mi podarí migrénu zastaviť aj obyčajným panadolom ale musím si ho dať hneď a ihneď aj obklad a ľahnúť si do tmy. Flektor má predsa veľa nežiadúcich účinkov a určite aj škodí.

berynka
12. feb 2013

Měla jsem stejný průběh migrény, jak popisuje @denisa87 😒 . Bylo to mezi 10 a 20 rokem, v podstatě každý měsíc. Nikdy jsem nepřišla na to, co to způsobuje, i když do určité míry hrála roli asi i dědičnost. Podstoupila jsem různá vyšetření na neurologii, dostala jsem i možné léky, ale účinek nebyl v podstatě žádný. Prostě šlo o to, ten určitý den (naštěstí vždycky jen jeden!) přetrpět v posteli.
Pak to prostě odeznělo samo... věřila bych tomu, že vliv má hladina hormonů v těle 🙄 .

denisa87
autor
12. feb 2013

@jarunkaxyz1
@gepe
@ribelina prave dnes rano po zobudení to na mna prislo,vzdy sa jej zlaknem a bojim sa,pred tehotenstvom som ju mavala castejsie,teraz ju mam asi 5-x krat od porodu,co bol v roku 2009,v minilosti mi pomahal aj Migea rapid,ale to uz tusim stiahly z trhu ☹ hak som nikdy nebrala,je pravda ze vcera som sa dost unavila,neviem mozno to ju vyvolalo 😒

ribelina
12. feb 2013

No presne aj s únavy to môže byť. vraj pomáha aj káva s citrónom, normálna zalievaná káva a do toho polku citrónu ale je to horor ake je to nechutné. ale mne to pomohlo. (aspon na cas). Ale nemá zmysel trpieť treba si dať hned liek a nečakať že to samo prejde. lebo to neprejde. Aj tú kávu som síce pila ale to neznamená že som si nevzala tabletku. Ked má človek migrénu tak by vyskúšal čokolvej aby ho prešla.
@denisa87

terkaz
12. feb 2013

Holky, ja to mela vcera ☹ Nakonec jsem to ustala bez zvraceni, ale ne vzdycky to tak je...Zacalo mi to po druhem porodu, zhruba jednou za mesic me to chytne, mam pocit, ze je to nekdy spojene s menstruaci....

buldok
12. feb 2013

Úplně to a samé!!!!!! Mne pomáhá jedině Aulin v prášku na rozmíchání do vody. Pak zatemnit místnost, naprosté ticho a zaspat to...

buldok
12. feb 2013

Holky a protože na to dost často trpím a nemám problém mít to třikrát do měsíce a furt do sebe láduju ten Aulin, který se v těhotenství nemůže, tak se chci zeptat, jak jste to měli, když jste měli děťátko v bříšku? Měli jste i tehdy migrény, nebo to přešlo? A pokud jste měli, tak co na to, když se nesmí skoro žádné léky?

denisa87
autor
12. feb 2013

@buldok v tehu ma to chytilo,mala som ju 3dni zasebou,vzdy rano ta aura,bolest hlavy,vracanie,v kuse,a vtedy iba paralen,vela vody a 3 dni iba spat ☹

buldok
12. feb 2013

@denisa87 No potěš koště. Já mám kolikrát stavy, že brečím bolestí....

evitaa
12. feb 2013

Také trpím na migrény už od dětství. Léky mi nepomáhají, uleví se mi teprve až, když se vyzvracím. Mám takovou teorii, že ten tlak do hlavy při zvracení uvolní mozkové cévy a bolest může odejít. Já jsem hodně citlivá na pachy, je to pro mě i spouštěč pro migrénu.

speedygon
12. feb 2013

Mívala jsem migrény s aurou...na bolest zabírá obyčejné analgetikum, je-li bolest moc silná, tak postačí algifen. Bohužel se již nevyrábí lék Migraeflux, který zabíral naprosto výborně....

jarunkaxyz1
12. feb 2013

Ještě k těm analgetikům - mně teda výborně zabírá na tu auru a už i mírnou tepavou bolest Valetol

kitinka76
12. feb 2013

@denisa87 Nalgesin S a k tomu reflexní masáž - na nártu je bod, který tiší bolest hlavy 😉

vonicka
12. feb 2013

@buldok - mne migrany v tehotenstve presli, nemala som ziadne, vdaka bohu!!! ale asi pol roka po porode sa to zacalo znova. pockam si, az budem znovu tehotna a konecne sa zase na cas migren zbavim :D

alisek
12. feb 2013

@buldok migrény mám v teď v těhotenství cca 3x do měsíce a vše trvá 2 až 3 dny, v II.trim jsem párkrát vzala brufen ale to už jsem fakt "lezla bolestí po zdi", ted už budu ve III. trim a to zase nic nesmím..jinak mimo těhu beru relpax 80..s aurou mívám míň ale když byla je to rychlejší než dva záchvaty do 48hod.

buldok
12. feb 2013

@alisek Já se teď radila s doktorem v Brně, s kterým řeším veliké bolesti uzlin. Říkala jsem mu, že potřebuji, aby už to konečně vyřešili (oni to řeší víc jak rok a nikdo neví, od čeho to je), že bychom s manželem taky rádi měli rodinu a že v těhu nesmím pak žádné léky proti bolesti a to by momentálně bylo nereálné. A on mi s klidným srdcem oznámil, že ibuprofen můžu celé těhotenství...tak nevím...

veron1ka
13. feb 2013

Aj ja mám občas migrému s aurou. Najlepšie je hneď pri aure si ľahnúť do postele a ležať so zatvorenými očami. Ešte lepšie predtým si dať 20 kvapiek Algifenu. Niekedy to pomôže zastaviť samotnú migrénu, ale nie vždy.

janikana
13. feb 2013

ja jsem mivala migrany s aurou od 13 let a pomohlo mi pravidelne dlouhodobe uzivani horciku. Pak v 19ti jsem ho prestala brat a ve 22 se mi znovu spustily. Znovu jsem najela na horcik, po pul roce uzivani horciku migreny s aurou prestaly, ale udrzovaci davky horciku beru porad. Mozna by to stalo za vyzkouseni...

slady
13. feb 2013

mojmu muzovi staci pit denne magneziu, ak prestane tak tiez dostane hned migrenu, takze ten horcik odporucam aj ja.

romi55
13. feb 2013

pred pôrodom pravidelne migrény s aurou, žiadne lieky nepomohli len to pretrpieť v tme a v tichu, všetky vyšetrenia čo som podstúpila mali výsledok "veď ste zdravá ako ryba" .. jedine čo mi povedali že migrénu mi spôsobuje chrbtica tak kázali cvičiť. v tehotenstve našťastie žiadna migréna len počiatočné príznaky, ktoré mi vždy začínali rozmazaným videním, našťastie vždy zabrali kvapky do očí a po pol hodinke bolo dobre, teraz po pôrode tak raz za dva mesiace len rozmazané videnie, vždy sa bojím či to znova neprepukne a niekde neodkvacnem ale zatiaľ klop klop ..

loxa
13. feb 2013

Mávala som kruté migrény s aurou, ale prešli po prvom pôrode ...dúfam že natrvalo 🙂

zdenka270921
7. júl 2013

@denisa87 Och, och, presne hľadám odpoveď na tvoju otázku.. Mne to začalo v puberte, robili mi kadejaké vyšetrenia, pripísali to chrbtici, lenže po rehabilitáciách žiadny účinok. Potom som chodila po kadejakých liečiteľoch,lebo som sa bála, že ani nezmaturujem, čo ma to ten posledný ročník na strednej stále chytalo-na pár rokov som potom ale mala pokoj..no a teraz od pôrodu.. bum..zas.. tento týždeň dokonca dvakrát a to je proste strašné, človek je úplne vyradený zo života na ten deň - dva... a navyše kojím, tak ani neviem, čo si dať od bolesti, vždy dám paralen, no ale to... žiadna sláva.. Tak už som tiež bezradná 😢

tendrezka
20. júl 2013

AHOJKY,taky se pridavam...migreny s aurou me trapi od 15ti let...je to narez nekdy....ale to bude porod taky☹ 😀

tanickaskorokubikova
20. jan 2014

ahojte potrebujem poradiť, stalo sa vám niekedy ze aura spočívala v tom že ste nevedeli komunikovať??

hatapkagb
20. jan 2014

@tanickaskorokubikova snubenec ma migreny a uz sa mu to stalo ked soferoval vdakabohu sme neboli daleko od domu uz len zaparkovat,no zastavil a rozpraval no bola to skomolenina ani jedno zrozumitelne slovo.necitil si ani telo nic preslo to po 10min

tanickaskorokubikova
20. jan 2014

@hatapkagb ďakujem 🙂 no mne sa to stálo prvý krát po pôrode ☹ hrozné to bolo, našťastie bol doma manžel inak sama bábatkom neviem si predstaviť ☹ prešlo mi to až ked som si ľahla poobede s malým ☹ ale slabé dozvuky to má ešte aj dnes ☹

dazdovka
20. jan 2014

@tanickaskorokubikova ano, ja som to tak mala niekolkokrat, na druhu stranu tieto stavy odozneli a prisla o nieco miernejsia migrena, ako ked som mala cisto vizualnu auru, ale je to fakt neprijemne velmi, clovek ma strach, ci je uz upl ny debil, alebo ma porazku, strasneee :-/

tanickaskorokubikova
20. jan 2014

@dazdovka no to je pravda bola ovela slabšia ta bolesť potom 😉 No čo ti poviem mne aj neurologička po prvej migrene s aurou povedala že to vyzerá na cievnu mozgovú príhodu ☹ krava ty kokos tak ma vyplašila ....