Mám úzkostné stavy a depresiu

2. jún 2021

Ahojte.. prišla som si k vám po radu a aj sa trocha vykecať. Posledné cca 2 roky mávam depresívne stavy a úzkosti. Ešte donedávna to bolo tak, že som mala nejakú periódu depresívnu, ale vždy prišiel nejaky den, ktorý bol lepší, viac som vládala a ta tazoba postupne prešla. Úzkostne stavy som mávala z nicoho nič najmä ráno po prebudení sa, cestou do práce, pričom svoju prácu milujem a som tam naozaj veľmi rada. V práci ma tieto uzkosti obchadali a prichadzali až doma, ked som ostala sama. Moja rodinna situacia je taká, ze mám 31 r., som bezdetná, slobodná, mám priatela 3. rok, nebývame spolu, hladáme si momentálne byt a riešime hypo, ale to momentalné je uz skoro rok. Pred 3 mesiacmi sa nastahovala moja sestra, ktorá sa pristahovala zo zahranicia domov, takze byvam s nou. Mama a otec vedu vlastne zivoty, sme ale v kontakte. Späť k veci, co sa tyka tychto uzkostnych stavov, netrvali dlho a neboli časté. Nikdy som to neriesila lekárom, nikdy som si to nechcela tak priznať. Ide o moj momentálny stav. .. vyskytli sa nejaké problémy, jeden milovaný člen rodiny má vážne zdravotné tažkosti. Ano, povieme si, že je to dovod na smutok a obavy. Ale nikto to nepreziva ako ja z rodiny. Teda mám taky pocit. Už priblizne mesiac aj niečo padám den co den do väčšej čiernoty. Spočiatku to boli obavy o člena rodiny ale potom to uz prerastlo v mojej hlave do roznych sfer. Okrem toho, že mam zle pocity, nevladzem nič. DO všetkeho sa nutim, som stastna jedine vtedy ked si lahnem vecer (o 19:30) spat a vypnem hlavu. Som neustale unavená, vyčerpaná, podrazdena. Horšie je, že úzkostne stavy mám teraz v podstate stale. Je jedno ci som v práci, či doma, či s priatelom, sestrou, či je noc, ci je den. Prichadzaju často a teraz neviem akym sposobom, ale zakazdym ked mam uzkosti mi to vyžaruje do rúk, konkr. do dlaní. Neviem opísať ten pocit, asi také, ako ked ste v zrušení, očakávaní, netrpezlivé a cítite v nohách ten divný pocit, ale ja to cítim v rukách, oboch a 50x intenzivnejsie. Neviete prosim kočky čo to moze byt? ja si myslim, že telo sa mi uz snazi ukazať, že toto nie je poriadku. Mám strach z toho, že sa zbláznim, ze tato cernota uz nezmizne. Už čakam 2 tyzden nech sa mi aspon trocha ulaví ale nič. Kazdy den je pre mna utrpením. Okrem tohto celeho sa snazim zdravo žiť, moja strava je velmi pestra a zdrava, prevazne mäso, ryby, orechy, strasne vela zeleniny, ovocie. Beriem kazdy den CBD olej, magnezium, multivitamin.. neviem co mam robiť, nechcem skonciť u psychiatra, chcem len aby to už prešlo.. prosim, ak mi viete v niecom poradit, ako to zmeniť, alebo co robiť, budem vam velmi velmi vdacna. Prajem krasny den baby 🍀

meluela
2. jún 2021

Skus este omega3, meditaciu. Najlepsie by ale bolo zacat rovno s terapiou alebo aj nasadit antidepresiva ked to trva uz dlhsie a nic nepomaha.

ckocka
2. jún 2021

Možeme ťa chápať, možeme ťa polutovať, nemožeme ti cez net stanoviť diagnozu a vyliečiť ťa. Ale to predsa vieš. Z akého dovodu už dávno nie si u lekára?

zuzka38
2. jún 2021

smer psychoterapeut a psychiater

autor
2. jún 2021

@ckocka chcela som sa aj vyrozpravať ako som to spominala na začiatku, nechcela som lutost ani diagnozu, mozno len radu. Ano, rada je, aby som navstivila psychiatra.. chcela som to obísť, nechcem skončiť na antidepresivach, chcela som to nejak alternatívne vyriešiť ale obavam sa aj ja ze neobídem lekára

ckocka
2. jún 2021

Aj ja sa obávam.

deti95060810
2. jún 2021

ako spíš v noci? Máš problém so zaspávaním, alebo sa prebúdzaš po 3-4 hod. spánku?
Pri depresiách je problém so spánkom...
skús zatiaľ zvýšené dávky magnézia.
U obvodného si daj predpísať Neurol - a uvidíš ako ti bude keď zoberieš 1/2 tabl.
Ak sa ti veľmi uľaví, je podľa všetkého treba vyhľadař psychiatra...
Môžeš vyhľadať aj psachológa - tan by ťa mal naučiť dýchacie cviky na zvládanie týchto ťažkostí...
Keď máš takéto nepríjemné stavy skús sa v postali schúliť tak, že budeš ležať na boku a rukami si oblapíš kolená a dáš ich smerom k brade... Malo by ti to pomôcť - aspoň na chvíľu...

juliet86
2. jún 2021

ved chod k psychologovi. nie k psychiatrovim myslim ze psychoterapiou je riesitele to co prezivas. napr institut virginie satirovejm kbt terapia a pod.

missviolet
2. jún 2021

antidepresiva ktore pomozu aj s uzkostou nie su navykove, niet sa coho bat, smer doktor. lieky priamo na uzkost su navykove uz po tyzdni, na tie treba dat pozor.

janka_23
2. jún 2021

Asi ta sklamem, ale lekára neobídes. Z vlastnej skúsenosti ti odporúčam vyhľadať ho co najskôr. Dnes to už nie je žiadna hanba a psychická choroba je rovnaká choroba ako akákoľvek iná. S návštevou psychiatra odporúčam dohodnúť si sedenia aj u psychologa

maria39
2. jún 2021

tie depresivne stavy ti odoberaju energiu a preto si unavena a nesvoja ...divim sa ze to mas ved si ziadnu tragediu neprezila ..z toho asi tazko sa vyliecis ..potrebujes navstivit psychiatra alebo psychologa ... bez nich to nedas stale sa budes tocit doookola ...a to velmi strpcuje zivot ... v praci ti je dobre ...vsetko to robi ked si doma ..musis zmenit pristup k zivotu ...ked ti je doma zle tak sa skus cim viacej pohybovat vonku medzi ludi aj teraz ked bolo to obdobie tak to ludom uberalo na psychike .. ta corona ludi zmenila niekto sa snazil to zvladnut a nierkto podlahol ..ano presne tak chvilku je dobre a chvilku zle je to tym ze si vycerpana a unavena a prejavi sa to tou uzkostou ..neskusala si sa prihlasit na nejake psychologicke sedenia niekomu to pomoze mne nepomohlo nic a z tym zijem uz 16rokov ... vela veci je v tvojej hlave ked dovolis smutnym myslienkam aby ta trapili tak oni ta fakt pohltia a si tam... teraz ked mas tie stavy v kuse tak tu uz nic nepomoze iba brat lieky lebo takto sa nikam neposusies a pridu chvile ze sa fak budes citit na zblazdnenie... tie stavy vedia velmi nicit zivot a uberaju cloveku chut zo vsetkeho psychiater je tiez lekar ako kazdy iny a treba ho navstivit si mlada zena a zivot mas pred sebou a skoda by bolo sa takto nicit uz od teraz... dufam ze som aspon trochu ta posunula dopredu ...som prekvapena ze sa to stava aj ludom ktory nic strasne neprezili ja som prezila tragediu a od vtedy to uz je upne iny pohlad na zivot verim ze budes mat odvahu a toho lekara navstivis a hlavne pevnu volu to zvladnut 👍

misickaa4
2. jún 2021

Ak to nechces riesit u psychiatra antidepresivami, skus regresnu terapiu. Odskusane a ucinne

ella_price
2. jún 2021

@maria39 Ono človek nemusí prežiť niečo kritické, aby jedného dňa upadol do depresií. Vplyvov môže byť hneď niekoľko, dokonca drobných, ktoré sa pomaly ukladajú a neskôr vypuknú v niečo podobné.Je super, že po svojej tragickej skúsenosti si išla ďalej ale boj s depresiou každý prežíva inak a je to ako beh - niekto zvládne 1500 kilometrov ľavou zadnou a pre iného je to utrpenie.
Epizóda depresívnej nálady je spojená s nedostatkom serotonínu alebo noradrenalínu v nervových zakončeniach (synapsiách) v mozgu. Antidepresíva zvyšujú postupne dostupnosť týchto látok a tým pomáhajú normalizovať - takže áno, je to choroba ako každá iná.

maria39
2. jún 2021

@ella_price dakujem za povzbudenie ale inej cesty niet musis ist dalej aj ked to nevladzes uniest a ponesie si to do konca zivota ano aj to je pricinou depresie ue chyba ti ten serotonin viem o com to je tam musis brat leky velmi dlho predstav si ze clovek ma pocit ze sa zblazni ale neda sa zblazniest stale ta z toho dostanu jasom robila vsetko preto aby som nemusela skoncit na psychatriisama som postupne isla krok sa krocikom a takto bojujem nadalej

maria39
2. jún 2021

@misickaa4 mne ani to nepomohlo bohuzial

maria39
2. jún 2021

ano obavy tam su ale le pokial dostanes pravne lieky tak to nebudes lutovat

maminka142
2. jún 2021

Ashwagandu si neskúšala? Mne to poradila lekarka pri mojom nadmernom vypadavani vlasov. Je to prirodny produkt, ktory uzivaju pri strese...
Mne odoorucila dvojitu davku lebo ibak to nema ucinok..
Ten sa vraj dostaví po 2 týždňoch, len týždeň užívam 🙂

Teraz je velmi vela ľudí " vyhorených"... Tiez niekedy bojujem s rôznymi stavmi a pri tom ani nie je dôvod, no aj tak ma sem tam prepadne úzkosť...
Držím palce nech niečo uz pomôže... Aj čajíky na take celkove upojenie by mohli byť fajn 🙂

maria39
2. jún 2021

@maminka142 caje pomozu ale nedostanes sa z toho iba utlmis viem o com to je 16rokov s tym bojujem

misickaa4
2. jún 2021

@maria39 zalezi aj kto Vam to robil...nie kazdy to naozaj vie

chouette0157
2. jún 2021

treba ísť za psychológom ...to, že za ním pôjdeš, neznamená nič také ako že si blázon, práve naopak, je to zodpovedné ...jasné, možno to dáš aj bez neho, ale ak ťa bolí napr. koleno, tiež s ním beháš pol roka po svete kým ideš k lekárovi? A ak tam pôjdeš, neznamená to hneď, že teraz dostaneš diagnózu a lieky, v prvom rade sa môžeš niekomu vyrozprávať a nájdeš pochopenie a vysvetlenie svojich stavov

dadadadula
10. jún 2021

Skus pozrieť dusek bruno groening, mne to pomáha, držím palce, ja mam veľkú úzkosť a strach každý deň, chodím po vyšetreniach odkedy mi zomrel dedko, hrozne sa bojím ze zomriem, kojím takže len magnezko a chcem tiež skúsiť cbd

agikaku
2. feb 2024

@misickaa4 kde robia tu regresnu terapiu prosím?

misickaa4
2. feb 2024

@agikaku treba si vygooglit, robi to vela terapeutov. Skuste popozerat, co Vam bude vyhovovat