Duševný stav

jaro1234444
14. sep 2022

Ahojte. Mam dlhšiu dobu už také vtierave myšlienky a hlasy v hlave. Strašne nepríjemné. Ale neviem ich odohnat. Agresívne voči sebe alebo okoliu. Hovoria mi občas aj čo mám spraviť niečo zlé. Ale nechcem to spraviť. Viem ze to není reálne a nie som taký, nemám dôvod ani nič. Len ma to obťažuje, takisto mi hra v hlave pesnička nejaká alebo ako vediem ja dialóg s niekym. Je to hrôza. Neviem, nemám aspoň pocit ze by to boli nejaké halucinácie a veril tomu. Len chcem to dostať preč z hlavy a nedarí sa. Pociťujem často aj veľkú úzkosť, nespavosť. Trasu sa mi nohy, ruky., problém s chôdzou. A cca 2 mesiace ma to obmedzuje už výrazne v bežnom živote. Nedokážem robit bežné činnosti. Beriem frontin, seroxat a dnes mi vymenila psychiatrička rispen za olanzapin 5 mg. Bojím sa veľmi ako dopadnem, čo bude so mnou. Nebral som lieky poctivo ešte 3 týždne dozadu ale to som mal seroxat a nemal som pocit ze ma to až tak obmedzuje v živote tak som to tak neriešil. Mam strach ze niekomu niečo Urobím, ale nechcem vôbec. Nechápem ako ma to môže napádať. Ľúbim rodinu nadovšetko aj keď nemám momentálne u nej pochopenie ale nevymenil by som ich za nikoho. Musím takisto niekoľko rokov už pozerať nejaké videa dookola, resp časť z nich. Alebo počítať furt nejaké veci nezmiselne pre mňa a klikať ne vkuse, napr filmy kontrolovať kedy majú Premiéru a či boli pridané ale nepozriem si ich. Alebo aj iné veci, profily stále na ne klikať. Prosím vás neviete či to je schizofrénia alebo niečo vážnejšie ešte? Lebo mam strach hrozný psychiatrička nedala ešte diagnózu. Ďakujem vám vopred napr. V kuse na ne musím klikať. Som zúfalý velmo neviete čo to je? Dúfam že nie schizofrenia😪

zmrzlinka2021
14. sep 2022

@jaro1234444 Moze to byt schizofrenia, aj nemusi - toto ti potvrdi len lekarka - psychiatricka.
Urcite treba vsak dodrzivat liecbu + psychoterapie. Mam jednu velmi dobru znamu, co tiez ma schizofreniu a vdaka liecbe je na tom relativne OK.

Kedy sa to u teba spustilo? Bral si drogy?

zobaka
14. sep 2022

toto skor vyzera na obsedantno kompulzivnu poruchu, lebo ak su to len obtazujuce myslienky tzv. overthinking a nie, ze "niekoho" pocujes nemala by to byt schizofrenia

derdia
14. sep 2022

@jaro1234444, nie schozofrenia nie.
ahoj pravdepodobne je to psychoza. Znamej to takto zacalo. Prosim ta, chod s tym k psychiatrovi, da ti lieky a tie, tie hlady umlcia.
Je skveleee ze si to.uvedomujes.moja znama si to neuvedomovala a 2.roky tak zila. Pocula az okolo 40hlasov.
Ty kolko hlasov pocujes?
Znama berie lieky, bude ich mat stale, ale miluje svoj zivot, je stastna.
Stoji to za to.

insomnia12
14. sep 2022

@jaro1234444 ahoj, mozem ta uistit, ze nemas schizofreniu 🙂 tvoja porucha sa nazyva OCD, t.j. obsedantno-kompulzivna porucha. Mam ju i ja. Pride mi divne, ze ti psychiatricka nedala diagnozu. Mas typicke prejavy

deti95060810
14. sep 2022

k diagn. má právo sa vyjadrovať len psychiater...
len lieky čo berieš Rispen, Olanzapin - to sú lieky čo sa predpisujú na schizofréniu... ale zvyknú ich predpisovať aj deťom s autizmom, len potom musia napísať že majú schizofréniu... asi ich inak nepreplatí poisťovňa

jaro1234444
autor
14. sep 2022

@zmrzlinka2021 nebral som drogy nikdy v živote. 2 krát som skúsil trávu za život, nechutilo. Inak nič nikdy, ani som nepil nejak. Občas len ozaj. Len fajčím dosť. Toto začalo dávnejšie už tým ze pred 7 rokmi pri nástupe na strednú ma začalo potiť, zle bývať na vracanie. Nemalo byt z čoho. Všetkých doktorov sme obehali či nie je problém so žalúdkom. Nič. Tak potom že asi to bude psychicke. Časom sa to začalo upravovať. Mal som také stavy ako teraz že mi až hlava išla vybuchnúť od úzkosti. A takéto myšlienky a hlasy. Akože mam ísť dlhšie ale tie agresívne asi tak mesiac a pred tým vždy nejaké krátke obdobie. Teraz ma to chytilo najviac že už nie som schopný bežne fungovať momentálne. Nikdy som sa ani spoločnosti nevyhýbal, práveže ju vyhľadával ale posledný mesiac som nejak zmätený aj v tej spoločnosti. Už som si povedal, že budem lieky brať poctivo a potrebujem odbornú pomoc napriek hanbe. Ale mam pocit ze ma psychiatrička nejak nevypočuje vždy ako by som chcel možno o 5 minút dlhšie. Ako dnes. Pred mesiacom som jej volal, či môžem prísť akútne. Chcela ma poslať na hoslitalizaciu čo videla v akom som stave. Pred tým som mal teda tie hlasy že mi hra pesnička tam alebo skôr ja niečo hovorím v nejakej situácii ale neobtazovalo ma to a neuvedomoval som si to lebo neboli agresívne. Bohužiaľ už som chcel aj spáchať samovraždu od zúfalstva 2 krát. Celý život ja taky na hojdačke ale nikdy som nemal problem so školou, so spoločnosťou, so socializácou, s bežným životom. Len posledný vyše mesiaca možno mám už aj to 😪 a potom sa pridáva strach ze som blázon nejaký alebo čo a či to bude ešte dobre a pomôže mi niečo 😪 lebo rispen som mal 3 týždne najslabši a najmenšiu dávku ale vysadila mi ho dnes že to je slabé to zmení.

podmostom
14. sep 2022

@jaro1234444 prosím ťa a to ti tá psychiatricka nestanovila diagnózu? To je divné ze sa pýtaš na Modrom koníkovi čo ti je a pritom chodíš k psychiatricke

jaro1234444
autor
14. sep 2022

@derdia to neviem. Skôr ako keby mi to sama mysel hovorila. Alebo ja v tej mysli alebo si predstavujem situácie kde vediem s nejakou osobou dialóg o nejakéj téme. Najhoršie sú tie agresívne myslienky aby som spravil to a to. Niečo zlé. To ma trápi. Ale nemám aspoň ja teda pocit ze by to boli halucinácie. Neriadim sa podľa nich, nechcem sa riadiť podľa nich len mam strach ze sa im podriadim. Ale pri tom nechcem. Je to taka hanba aj a cítim sa ze som nejaký zlý človek alebo čo. Takéto hlasy som mal už dlhšie. Možno aj 2 roky 3. Ale nie agresívne. Preto som si to tak neuvedomoval a neobmedzovalo ma to v živote. Mam strach akú chorobu mam. Niekedy som bol v úplnej depresii, niekedy som bol premotivovany. Problémy so spaním som mal už asi od malička. Som ochotný svoju chorobu prijať ale psychiatrička nepovie na čo mi dava lieky, len potom keď googlim tak zisťujem ze sa používaju na liečbu schizofrénie, úzkosti a antidepresiva. Vždy keď mi dávala seroxat mi do appky dôvera písala diagnózu úzkostna porucha. Ten som žiaľ bral aj nebral. Raz áno raz nie. Bol som blbý žiaľ v tomto. Len ťažko si niečo uvedomiť pokedy ta neobmedzuje výrazne ta vec v živote a ne vyraduje ta z neho. Som ochotný už vyhľadat hoci jaku pomoc, brat lieky poctivo, prijať chorobu len neviem poriadne akú mám. Keď mi pred mesiacom prvý krát predpísala rispen dala akútne a prechodné psychoticke poruchy do appky. Dnes takisto. Je to ťažké. Celý život taký na hojdačke ale teraz ma to nejak zasiahlo najviac a vyraduje z bežného života 😕

jaro1234444
autor
14. sep 2022

@podmostom niekoľko rokov mi chodilo do appky ten seroxat na uzkostnu poruchu. Ako som vravel nebral som ho poctivo nikdy. Mesiac dozadu od zúfalstva keď som šiel a prosil ci môžem prísť tie akútne a prechodné psychoticke poruchy. Pred dvoma rokmi som robil testy na schizofréniu ale vraj jeden príznak chyba. Len vtedy som sa cítil relatívne fajn a vtedy toto nemal. Niečo spomínala dnes že ma pošle na prešetrenie k ďalšiemu psychologovi. A o týžden jej mam volať. Preto som možno napísal sem, snažím sa popýtať ľudí či s tým majú skúsenosť, čo by to mohlo byt. Poradiť sa možno už len z takého strachu ktorý mam. A preto som vďačný za každú jednu odpoveď.

podmostom
14. sep 2022

@jaro1234444 a vie o tom ze máš aj samovražedné myšlienky? A prečo vtedy zrušila hospitalizáciu? Možno to nebol až taký zlý nápad. Možno má pocit že ti nevie pomôcť a chce ta posunúť inam. Iná psychiatricka by tiež mohla pomôcť. Však to neni normálne že si musíš guglit akú máš diagnózu.

luccija
14. sep 2022

@jaro1234444 Seroxat sa berie pravidelne preco si to zhorsujes, ze ho beries a neberies?pri brati lieku sa mozu uzkosti zvysit na zaciatku a tak ty stale zacinas a nie si zalieceny.Podla toho ci pises OCD a uzkosti.To co pises aj so skolou su neuroticke prejavy, agresivne myslienky, zlost...sportuj co sa da...potrebujes sa niekde vybit dostat uzkosti a zlost, frustraciu zo seba.Pracujes?
To, ze sa bojis schizofrenie a zlych veci je uzkostna porucha strach, ze si "blazon, zo zosalenia"pokus o samovrazdu je vazna vec...preco nechces ist do nemocnice trocha si oddychnes, nastavia Ta na liecbu

luccija
14. sep 2022

Seroxat je vynikajuci liek

jaro1234444
autor
14. sep 2022

@podmostom nie to nevie. Dnes som jej to chcel povedať. Momentálne sa snažím hovoriť všetko a pravdivo. Len mam taky pocit, že sa snaží rýchlo rýchlo odbavit každého lebo ma veľa pacientov. A ja v mojom stave teraz jej nestihnem všetko povedať ani, zabudnem aj. Viem že to neni normálne googlit. Je to taky strach už z toho. Nenamyslam si nič. Len sa chcem poradiť o skúsenostiach ostatných ľudí.

derdia
14. sep 2022

@jaro1234444 skus ineho psychiatra. Stareho skuseneho.
K mlademu nechod.
Podla mna mas to co moja znama. Ale jej tie hlasy vraveli aby sa zabila. Ona az potom isla.
Ale. Pozor musia ti dat aj spravne lieky. Tie hlasy musia prestat. Podla mna ak neprestavju nemas dobre lieky.
Znama brala nejake alutne a tie hlasy hned prestali.
A teraz je uz 6. Rokov na liekoch a ma sa super.

jaro1234444
autor
14. sep 2022

@luccija som študent na vš. Toto leto som brigádu nemal. Za ten stav dosť aj. V pondelok mi začína škola. Bojím sa ako ju budem zvládať. Viem priznávam, bol som blbý keď som nebral lieky ako som mal. Ale už som si to uvedomil, hľadám odbornú pomoc, beriem už poctivo a budem. Futbal práveže hrávam. 2 krát do týždňa tréning, víkend zápas. Nedá sa povedať ze nesportujem. Posledné obdobie som možno nebol vždy, nie vždy bola chuť ale šiel som nasilu aj veľa krát.

luccija
14. sep 2022

@jaro1234444 mal by si chodit aj k psychologicke.A lieky ber pravidelne.Cim.viac sa snazis na niektore veci nemysliet, tym viac Ti budu chodit do hlavy a budes sa toho bat a budes uzkostny.Su to myslienky a ty si mozes vybrat na co budes mysliet, ale to Ta nauci psycholog.Mysli na nieco pekne, co budes robit, co si pozries..uzkostny clovek sa tych myslienok zlakne a toci sa v kruhu.

roja01
14. sep 2022
luccija
14. sep 2022

@jaro1234444 ku komu chodis vidim, ze si z Ba?Skolu budes zvladat v pohode ver si...futbal je super vec najhorsie je, ked ma clovek vela casu a je sam vsak?🙂

jaro1234444
autor
14. sep 2022

@luccija nie nie som z BA. Chodím do zlatých Moraviec. Áno keď ma človek veľa času je to zle. Je to tak asi. Ale v poslednom období nie že by som ho chcel mať ale citim sa a vidím, že nedokážem robit momentálne veci ako bežný človek, zvládat ich tak.

dagmarovita
14. sep 2022

@jaro1234444 pomaha Ti olanzapin a ten rispen? Ako sa po nich citiš? aký majú účinok, pomohli Ti, , ako sa celkovo citis ked ich berieš?

podmostom
14. sep 2022

@jaro1234444 asi bude dobré keby si si zapísal na papier, aspoň v skratke body, všetky príznaky čo máš, aj tie samovražedné myšlienky, aj to že si nebral niektoré lieky, proste jej treba všetko podstatné povedať najbližšie, aby si nič nezabudol a aby ti vedela lepšie pomôcť. Ono ak si niektoré lieky neuzival tak ju to môže miast v diagnostike aj v liečbe. Tak teda skús na ňu úprimne, dodržiavaj liečbu ale ak budeš mať stále pocit ze ta lekárka ti nevie pomôcť, nevypocuje ťa, určite skús inú. Zdravie je na prvom mieste.

dagmarovita
14. sep 2022

@luccija on si nemoze vybrat na co bude mysliet, ani so psychologickou, tie tu nepomozu teraz, jedine ze ho podporia aby zmenil lekara, najprv musi mat dobre lieky, aby sa ukludnil a potom moze riesit psychologicku, v obtazujucich myslienkach a to co pise potrebuje najprv cim skor dobre lieky, ktore toto vedia napravit.

mata1962
15. nov 2023

@insomnia12 Dobrý večer môžte mi prosím povedať či prešli tie hlasy keď beriete lieky?Môj syn začina týmto trpieť a to ma iba 13 r diagnozu ešte nemáme stanovenú.

dagmarovita
15. nov 2023

@mata1962 dufam ze ste mu zakazala internet a hrať sa hry na elektronike a aj telefon? Hm? Moze to byt prechodné ak zaziva stres, šikanu. Neprestanu hlasy na liekoch, je to individualne.

insomnia12
17. nov 2023

@mata1962 zdravím Vás...v mojom prípade to nie sú hlasy...sú to moje myšlienky, ktoré však spochybňujú moje konanie v oblastiach, na ktorych mi velmi zalezi...v akej oblasti sa mu to prejavuje? Ja to mam tiez asi od 12-13 rokov...vtedy som vsak vobec netusila, co to je. Cim skor to zacnete riesit, tym je vacsia pravdepodobnost, ze sa uplne vylieci. Ak ma tieto obsesivne myslienky, nebojte, lieky a psychoterapia mu velmi pomozu...ak by ste mali nejake dalsie otazky, kludne sa pytajte

dagmarovita
17. nov 2023

@insomnia12 a ako si to riešila? Zmizli tie myslienky?

mata1962
18. nov 2023

@dagmarovita Momentálne nemá k tomu prístup je v nemocnici.Šikanu určite nezaživa.On má aj ADHD začinajúca puberta rozvedený rodičia.Neviem čo si mám myslieť o tom to.Jeden deň mi povie ako má ma strašne rád a na druhý deň ma dokázal udrieť ako keby to on nebol.

mata1962
18. nov 2023

@insomnia12 Jemu sa to prejavuje hlavne v škole .V noci sa zobuďí a kričí ,že niekto je v byte počuje aj kroky dokáže opísať postavu ktorú vidí.Má aj ADHD začínajúcu pubertu.Jeden deň mi povie ako má ma rád a na druhý deň ma dokázal udrieť ako keby to ani on nebol.Sám povedal,že on to nechce už počúvať navádza ho to na niečo zlé čo on nechce.

insomnia12
28. dec 2023

@dagmarovita skôr som si na ne zvykla...v mojom prípade tu už budú vždy...dôležité je, ako s nimi človek zaobchádza...čím viac ich bude riešiť, tým to bude horšie...

insomnia12
28. dec 2023

@mata1962 hmmm...ťažko povedať, či sa v tomto prípade jedná o OCD...totiž tu ľudia nikdy nespravia to, čoho sa boja...u psychiatra ste s ním neboli?