Aký je človek počas užívania antidepresív?

30. sep 2020

Ahojte. Tie ktore beriete ad a uz vam zabrali ako sa citite ? Ake mate pocit. Mate ich celkovo otupene alebo prave naopak sa aj tesite aj placete? Rozhadze vas teraz nieco? Alebo ked si porovnate svoje reakcie na nieco co predtym bolo pre vas problemom a teraz sa rpi takej situacii zachovate inak?

suzie26
30. sep 2020

Veľa som plakala nemohla som spať a bola som úplne mimo

autor
30. sep 2020

@suzie26 ale potom co ti zabrali tiez tento stav pretrvaval?

3009
30. sep 2020

Niektorí ľudia berú ad roky a nikto si ani nevšimol, že ich berú. Ono závisí na čo ich berieš a aký si mala stav.

suzie26
30. sep 2020

Vysadila som ich .. bolo to chvíľu ešte horšie ale skúsila som sa z toho dostať inou cestou a išlo to 🙂 už som rok aj pol bez depresií

unicornlady
30. sep 2020

podľa mňa to závisí aj dosť od toho, čo človek užíva

či len nejaký náhradný serotonín

gelifil
30. sep 2020

@suzie26 a co ti pomohlo?

suzie26
30. sep 2020

@gelifil intenzívna práca na sebe motivačná literatúra popravde aj Boh 🙂 a samozrejme moja mama

gelifil
30. sep 2020

@suzie26 mne práve umrela😢

suzie26
30. sep 2020

@gelifil to mi je veľmi ľúto 😢 prajem nech ta bolesť čím skôr odíde

gelifil
30. sep 2020

@suzie26 dakujem

halabolka
30. sep 2020

Beriem ich par mesiacov, prve mi nesadli a mala som pri nich hrozne stavy. Druhe uz sadli, ale pomohli len ciastocne. Teraz mam kombinaciu 2 roznych a citim sa podstatne lepsie, bez nich som len prezivala, mala neustale psychosomaticke bolesti, hroznu uzkost. Nevedela som fungovat a robit bezne aktivity, stale mi bolo zle. Stale to nie je 100%tne, ale fungujem, pracujem, venujem sa konickom a citim sa omnoho lepsie, neda sa to ani porovnat. Otupene myslenie a citenie nemam vobec, nie som placliva, ani nemam zmeny nalad. Skor u mna este pretrvavaju vedlajsie ucinky, ale kazdym dnom sa to zlepsuje.

michlle
30. sep 2020

Antidepresíva v žiadnom prípade nestlmia človeka úplne. Iba zmiernia prežívanie stresových situácii a pod. Človek si tak ťažko neberie problémy ... Je pravdou že sú rôzne antidepresíva na rôzne problémy. Je ich tuším okolo 60 druhov ale psychiater presne vie ktoré pri akých diagnózach môže dať.

Rada by som ešte vysvetlila princíp fungovania antidepresív, pretože väčšina ľudí si to predstavuje nesprávne.

Druh antidepresív nazývaný selektívne inhibítory spätného vychytávania sérotonínu (SSRI) bránia vychytávaniu sérotonínu a tým zvyšujú jeho účinok v synapsiách mozgu. Čiže neurotransmiter nedostane serotonín a tým ho vytvára viac. Veľa ľudí si myslí, že serotonín je dopĺňaný do mozgu umelo ale nie je to tak.

Prajem pekný večer 🙂

autor
1. okt 2020

@michlle no ja som mala sertralin ale ten mi vobec nepomohol a teraz mam alventu a zda sa mi ovela lepsia. K tomu neurol a na vecer este rispen. Odvtedy co mi to pomenila sa citim ovela lepsie aj spim ukazkovo ale zaujimalo ma ci sa clovek vo svojej podstate nezmeni

any_soj
1. okt 2020

Ja som nespoznavala samu seba predtym, bez som ich začala brať - preto som aj začala, lebo pár mesiacov som zrazu mala problém s vecami čo mi boli bežné (ísť sama autobusom napríklad). Keď mi lieky zabrali, bola som to zase ja. Aj s emociami. Antidepresíva nie sú oblbovaky, len nastoluju zdravú chemickú rovnováhu v mozgu.

autor
1. okt 2020

@any_soj to som chcela vediet presne ci je to oblbovak ze clovek pocas uzivania budeako robot bez emocii alebo funguje normalne dokonca lepsie ako predtym bez nich. Niektore situacie ktore pridu teraz ked ich uzivam by som predtym precitovala a riesila stresovala sa a teraz akoby som zmyslala inak tak normalne pokojne. Zrazu mi tie veci nepridu take zle ako predtym ale viem pokojne povedat ze ok nic sa nedeje. Ale vlastne som to este stale ja? Ked takto som reagovala kvazy cely zivot aj bez tazkej depresia ktora prisla a prave kvoli tomu mam tie tabletky. Ze zrazu aj na veci pred depresiou pozeram inak pokojnejsie. Mozno to mi cely zivot chybalo tabletky? Som zmatena

halabolka
1. okt 2020

Vobec sa nad tym nezamyslaj, skor naopak, tes sa, ze ti je lepsie ako predtym. A ano, si to ty, akurat ti uz v mozgu niektore hormony (nervove drahy) funguju ako zdravemu cloveku, preto tak nestresujes. Bud za to vdacna a praveze rob aktivity, pri ktorych si sa predtym bala/mala blok.

autor
1. okt 2020

@halabolka asi mas pravdulenje mito este take divne nove reakcie ze to na sebe vidim zesom ina tak ma to trochu vyplasilo cisa nezmeni moja podstata

alienka28
1. okt 2020

@gelifil úprimnú sústrasť 😪

any_soj
2. okt 2020

Podľa mňa je kľudne možné, že si mala dlhodobú chemickú nerovnováhu v tejto oblasti v mozgu, len ako píšeš potom sa to vystupňovalo do ťažkej depresie. Skús sa spýtať doktora, ako to u teba vnima... inak veľmi odporúčam aj psychológa ku liečbe, s ním je možno ešte skôr šanca zistiť, kedy to vlastne u teba začalo a ako.. To som na sebe bezne pozorovala, aj počas užívania liekov, keď napríklad som mala pred menštruáciou (bežne mi bývalo tak dáko že nič nemá zmysel jeden deň pred. Počas depresie to bol aj týždeň ešte zhoršený vždy) že keď bolo ťažšie, vnímala som veci ako tragédiu a pár dní potom spätne alebo pri novej situácii som to videla úplne z nadhľadu a čudovala sa, že ma to tak bralo.

autor
2. okt 2020

@any_soj ano dohodli sme sa aj ze psycholog ale ked sa moj stav naozaj zlepsi ze teraz by to bolo zvytocne ale ze urcite odporuca sedenia

irusa
4. okt 2020

.

mirka_8
2. feb 2021

@suzie26 ako ste boli mimo

mirka_8
2. feb 2021

Ja som dostala depresiu ked mala dcera 2 roky a tych spomienok sa neviem zbavit teraz sa mi to vratilo ale tak ze som uplne mimo mam aj lieky

hana32
4. okt 2022

@suzie26 Mozem sa spytat aka to bola cesta prosim? Velmi by mi to pomho🙂
Dakujem!