Ako zistím, že mám veľa hormónu TSH?

2. máj 2024

Ahojte dievčatá, roky trpím hypotyreózou - Hashimoto, autoimunitný zápal. Brala som Euthyrox, začínala som na 50 mg a až napokon som skončila po 21 rokoch na 137 mg, Zmenili sme ho na Tirosint. Avšak nie som si istá, či nemám hormónu a príliš veľa. Brní mi telo, som nepokojná, cítim akokeby vnútorný tras. Začalo to asi týždeň dozadu. Na druhej strane som unavená, má suhú pokožku, priberám na váhe a padajú mi vlasy, ako pri hypo. No som z toho jelenica a neviem, čo mám teraz robiť. Kontrolu mám až po lete.

buberova
2. máj 2024

Môžeš si zaplatiť test z krvi v Unilabs
https://sk.unilabs.online/tsh-hormon-stimulujuc...

autor
2. máj 2024

@buberova minulý týždeň som bola na krvi a mala som hodnotu 1.760

petronelag
2. máj 2024

Tá hodnota je v norme, skôr by mohol byť problém zmenený liek. Skúste zavolať na endokrinologiu.

autor
2. máj 2024

@petronelag no objednala som sa, ale termin mam az v juni, koncom juna.

stellarstar
2. máj 2024

To bude NÚ tirosintu

plamienka555
2. máj 2024

Samotný TSH hormón nestačí na posúdenie funkcie ŠŽ, vie ho ovplyvniť mnoho faktorov. K posúdeniu sú tiež potrebné hormóny T3 a T4.

Pri zmene liekov je potrebný čas, niekedy aj pár týždňov, nakoľko sú tam iné prídavné látky. Každý liek každému zaberá inak, množstvo treba doladiť, testovanie by malo byť pri zmene liekov častejšie.

Taktiež odporúčam odber krvi ako samoplatca. Stojí to niečo, ale do čoho iného investovať, keď nie do svojho zdravia.

autor
2. máj 2024

@plamienka555 ak by ste si precitali moj komentar, tak by ste nasli aj vysledky z odberu z minuleho tyzdna ako samoplatca. Ja doplnim dalsie hodnoty teda: TSH: 1.760, ft3 3.63 a ft4 16.42. KO bol v poriadku

plamienka555
2. máj 2024

Váš komentár o TSH 1.7 som čítala. Testovanie som odporúčala, aby sa doplnili ďalšie výsledky, o ktorých som nevedela, že ich máte.
Musíte ešte udať referenčné intervaly, nakoľko každé laboratórium ich má rôzne.

autor
2. máj 2024

@plamienka555 som v RI každého z nich.

plamienka555
2. máj 2024

Škoda, že odpovedáte takto. Skúste si teda sama pozrieť, čo znamená byť v norme referenčného intervalu a čo znamená byť v optime (samozrejme pre ŠŽ). Odporúčam najmä stránky v AJ. Určite sa dozviete to, čo lekári na Slovensku neriešia.

autor
2. máj 2024

@plamienka555 mam zaheslovany subor a neviem ho teraz otvorit, cize sa nedostanem ku intervalu. Preto takto odpovedam. Idem si pytat od lekarky nizsiu davku lieku.