Ako u dieťatka budovať zdravé stravovacie návyky?

nutrilon_lucia
6. nov 2014

Ako u vašich ratolestí budujete zdravé stravovacie návyky? Podeľte sa s nami a ostatnými mamičkami o tipy, ako dieťa naučiť na zdravú a pestrú stravu už odmalička.

tichanska1
6. nov 2014

No my to máme momentálne s jedlom ťažké a som rada, keď mi malý zje aspoň niečo. No myslím si, že stravovacie návyky u detí sa dajú budovať najmä dobrým príkladom rodičov. Ak rodičia nejedia ovocie a zeleninu nemôžu to očakávať ani od svojich detí. Ja to robím teraz tak, že navarím na obed nejakú zeleninku pre nás oboch. Včera sme mali tekvicu na pečenie s vajíčkom a tekvicovú polievočku. Inokedy máme zeleninovú polievku s haluškami. A tak sa to snažím obmieňať.

kali010
6. nov 2014

🙂 ja jem ovocie a zeleninu na kvanta, aj manzel ku vsetkemu. Ale mm ma rad aj klasicku kuchynu a nic zavanajuce zdravim neschvali, teda okrem nakrajanej prilohy a ovocia na olovrant. A deti sa priklonia skor k nemu, napriek prikladu z domu. Takze takto to tiez nefunguje. Tak vymyslam ako ich motivovat. Teraz nam napriklad zabrali susene ovocne raw koze. Nejake rady privitam aj ja.

evittam
6. nov 2014

Ja sa snažím "z každého rožka troška" 🙂 . Ono aj my sme boli deti a najradšej sme mali všetky ako sa tomu hovorí "blbosti" či už sladké alebo slané. Ja svojmu synovi (6 r.) nič neodopieram a tak isto postupujem aj pri dcérke. Varím domácu stravu, používam napr. na pečenie celozrnnú múku, otruby a podobne. Ako maškrtu ponúknem ovocný,zeleninový tanier, ale nestránim sa ani čokolády,.....Treba to skombinovať a nie len to "zdravé", nikto na tom nevyrástol. 😀 😀 😀

siska53
6. nov 2014

Nuz..jedine vlastnym prikladom,ale zas nenutenim dietata do jedla a hlavne nie s tym,ze je to zdrave.
Nas maly odmietal brokolicu v celku. Nedavala som mu ju,len nam. A stal sa zazrak,on si ju sam vypytal,zjedol a chcel este. Teraz ju zje. Nie vela,dakedy odmietne,ale zje to.
Dcerka zas nejak nelubi ovocie. Tak nesilim,ja ho jem,ona si obcas dake da. Ak spapa aspon par kuskov,som rada a verim,ze tym,ze som ju nenutila,ale sla zas vlastnym prikladom,pride ovociu ako takemu na chut.

Inak napr.v lete sa deti napchavali jahodami posypanymi xylitolom,na dovolenke si na surovu mrkvu dali trosku parmezanu a papali.
Mala si zas obcas sama vypyta salat-surovy-ladovy...tak ked chce,dostane.

Pritom ako babatka na mixovanej strave zjedli vsetko.(teda mala okrem jablka,tomi nevie prist na chut)

nutrilon_lucia
autor
6. nov 2014

Milé mamicky. Ako uz odznelo v pripevkoch v diskusii v predchadzajucej teme o predchdzani obezity, naozaj su spravne stravovacie navyky v rukach rodicov. Deti si same nevyberaju jedlo (myslim vek dojciat a batoliat) , zalezi len od nas ako k tomu pristupime a ako pojdeme vlastnym prikladom. Mnohokrat som sa stretla v ambulancii s odpovedou mamicky : "ale on chce iba keksiky, on chce iba hranolky, iba to, iba tamto " ....ale niekto "to" musi dietatku dat, same si to nevyberie.....samozrejme, ze keksik alebo hranolky, alebo vyprazane rybie prsty niektorym detom chutia viac, ale ked to jedia rodicia, tak deti zrejme inu moznost nemaju....samozrejme tato skusenost bola v pripade obeznych deti a ze ich bohuzial bolo dost, to uz som spominala. Spravny pristup je urcite nenutit deti do nicoho, pockat, kym si same vezmu, vyskusaju ....deti su zvedave a co maju rodicia, chcu ochutnat aj oni. Ak si rodiacia daju zdrave a chutne jedlo, dietatko to postupne odpozoruje. Pravdaze , ak dieta sem tam zhresi, netreba to hned brat tragicky, urcite ked dostane kusok cokoladky alebo nejake menej zdrave jedlo, nebude hned obezne 🙂

nutrilon_lucia
autor
6. nov 2014

@kali010 Pekny den. Idete na to dobre 🙂 napriklad na vylety alebo na prechadzky vzdy verte ci uz cerstve ovocie alebo to susene a ako maskrtu im ponuknite tuto alternativu.....hlad je zly a vtedy nevnimame co jeme, dobre je aj ovocie 🙂 zeleninku mozete doma skusit s dresingami, samozrejme doma robenymi....napriklad ak nechcu surovu mrkvu, skuste s jogurtovym dipom, ktory mozete ochutit bylinkami....celkom sa mi osvedcili napriklad sladke zemiaky, ked deti odmietaju klasicke....alebo namiesto zemiakoveho pyre, urobte karfiolove pyre...ako dezert mozete skusit uvarit ovsene vlocky a spolu s bielym jogurtom a ovocim pekne navrstvit striedavo do pohara ....vyzera to efektne 🙂

nutrilon_lucia
autor
6. nov 2014

@tichanska1 Deti su nevyspytatelne, co im chuti dnes, o 2 dni uz nemusi a potom je na mamine aby kreativne rozmyslala a ze to nie je jednoduche mi urcite potvrdite 🙂 ale netrapte sa, je to normalne, deti proste striedaju chute a niektore jedla im proste nemusia byt sympaticke na pohlad 🙂 navyse deti maju obdobia, ked nie su ochotne menit stereotyp, ani v jedle ani v nicom inom. Skuste urobit vajickovu omeletu s mrazenym zelenym hraskom ...alebo si doma pomelte mäsko, urobte male mäskove gulicky a mate variaciu k akejkolvek omacke, ci uz paradajkovej, zemiakovej....

nutrilon_lucia
autor
6. nov 2014

Milé mamicky, pre dnes sa s vami lucim a tesim sa na vase potrehy a napady 🙂

martinkaha
13. nov 2014

Dobrý deň, prosím Vás, vedeli by ste mi poradiť, ako mám dostať do môjho 6ročného syna tekutiny? Celý deň odmieta čokoľvek vypiť. ☹ Ráno nechce raňajkovať, ani kvapku vody, džúsu, či acidka...v škole zje desiatu, ale žiadnu tekutinu (fľašu s vodou nosí späť plnú domov), na obed niečo málo zje, no nechce piť, občas si dá dva glgy. Od obeda do večera zas nepije, až niekedy večer pred spaním naňho príde smäd a chce piť - vypije aj dva poháre naraz, samozrejme, že sa z tohbo občas v noci aj pociká. Prosby, sľuby, ani hrozby, ba ani trest naňho nezaberajú. ☹ Keď už pije, tak preferuje džúsy a ochutené minerálky, čo však nechceme uňho podporovať, aby nevznikly zlé návyky - riziko obezity. keďže Inak, tento problém s ním máme už odmalička - cca od 2 rokov nechcel piť, mať zápchy, aj teraz má problém na záchode, niekedy sú to "pôrody" (snažíme sa mu dávať aspoň ovocie - vlákniu).

nutrilon_lucia
autor
13. nov 2014

@martinkaha Pekny den. Popravde pomerne neobvykle u tejto vekovej kategorie, väcsinou su to deticky v batolaicom veku, co odmietaju tekutiny, lebo nepocituju smäd. Kedze je to uz rozumny chlapec, skuste mu vysvetlit, ze ked nebude pit, tak bude mat zapchy a urcite mu to nie je prijemne na toalete. Vlaknina je fajn vec, ale bez dostatku tekutin nema ucinok. Skuste mu teda tie tekutiny, ktore vobec je ochotny vypit dzusy ( davajte mu 100%) nariedit 1:1 s vodou. V skole je to zrejme tazke, ale ked je doma, kazdu polhodinku mu ponuknite aspon 100 ml nech vypije. Mozete mu skusit v mixeri rozmixovat ovocie, jablcko, hrusku, mozete skusit cviklu....je to take smooties a detom to celkom chuti.

martinkaha
13. nov 2014

@nutrilon_lucia Ďakujem za odpoveď, on je veľmi rozumný, rýchlo sa učí, šikovný, takže jasné, že sme mu to vysvetlili, prečo sú tekutiny pre telo dôležité. Tak teda ideme nakúpiť džúsy a skúsime ponúkať... 😉

nutrilon_lucia
autor
14. nov 2014

@martinkaha Vsetko dobre prajeme a nech mu chuti 🙂

nutrilon_lucia
autor
14. nov 2014

Milé mamičky. Dva týždne utiekli ako voda a ja sa s vami lúčim. Bolo mi potešením s vami diskutovať na rôzne témy a zdieľať s vami vaše príspevky a skúsenosti. Každá z vás chce pre svoje dieťatko len to najlepšie a je úžasné, že sa so svojimi radami delíte s ostatnými mamičkami. Všetky ste skvelé. Prajeme vám a vašim detičkám len to najlepšie, krásne sviatky a dúfajme, že už aj bielu zimu. 🙂