Názor na adaptáciu

misa1988
2. okt 2021

Maminky, 3rocne dieta nastupilo v septembri do statnej skolky, adaptacia bola postupna, tyzden uz aj v skolke spava. Prve dni islo vysmiate, potom rano slzicky/plac, ale cez den uz dobre v skolke, neskor ostalo par dni doma s chorobou, no a posledny tyzden v skolke tvrdohlavo protestuje a vzdoruje pri niektorych cinnostiach az to ide do urputneho placu a zatatosti, ze sa s nim neda pohnut (napokon to vacsinou prejde a potom uz spolupracuje) - pritom nastupuje opat rano s usmevom. Triedna ucitelka povedala, ze musime trpezlivi, ze si zvyka, ale druha ucitelka uz avizuje, ze bude opat musiet prejst na poldennu starostlivost - pritom problem so zaspavanim nie je. Osobne nerozumiem, ako taketo riesenie dokaze eliminovat tieto vybuchy vzdoru a myslim si, ze to dieta este viac domota, ked uz v skolke aj spinka. Som na MD s druhym dietatom a mam z toho pocit, ze sa “zbavuju problemu”. Kedze tam osobne nie som pritomna, neviem co je spustacom takych prudkych emocii u dietata, vzdy sa o tom doma rozpravame, vysvetlujeme, nieco sa podarilo zlepsit na inom este musime popracovat. Pride mi to radikalne riesenie v neprospech dietata, ktore ho este viac zmatie, navyse to trva tyzden, co mi pride kratka doba na vyvodzovanie zaverov. Vzdy som sa zaujimala o den v skolke, ako prebieha adaptacia a navodzuje to u mna dojem, ze ked sa vela vypytujem, tak len vsetko negativne je. Pritom stretavam rodicov rano/poobede, ktori sa aboslutne slovom neopytaju, ako ich dieta zvladlo den. Mam moznost nesluhlasit s poldennym rezimom?

malia18
2. okt 2021

Tiež si myslím že asi pani učiteľka trošku zbavuje seba starosti pretože týždeň je hrozne malo a viem aj o deťoch čo takto chodia aj rok do škôlky s plačom proste každé dieťa je iné nemusí si zvyknúť tak ako si pani učiteľka predstavuje ako chce aby si tak malé dieťa zvyklo za týždeň? To je taký proces že to môže trvať kľudne aj 3 4 týždne kým si úplne zvykne 🙂

monika2605
2. okt 2021

@misa1988 jasne nesuhlaste, hovorim ako ucitelka. To nie je absolutne dovod na poldennu starostlivost. Ucitelka je od toho, aby si dieta ziskala, pracovala s nim, venovala sa mu a nie rovno dieta odstrihnut a poslat domov. TO CO JE? rozum mi zastava..

monika2605
2. okt 2021

@misa1988 adaptacia je 3 mesiace

sara07
2. okt 2021

tiež si myslím že ked je možnost aby dieta nebolo v škôlke že si doma tak sa to vyhodí , zbaví problému
adaptačny proces je 3 mesiace,aby sa ti nestalo že potom na bude vkuse na pol dna, ked ho vyhodia na obed tak ako si zvykne kedy ked bude doma doma si zvykne
a keby si chodila do prace tak čo ? tak to musia zvladntu ? ked si na rd tak nemusia ?
ty s poldennou starostlivostou nemusíš vôbec suhlasit nik ta neprinuti a všetky poplatky platíš ako za celodennu nie je nič odpustené

mogaa
2. okt 2021

@misa1988 takto ráno je učiteľka len jedna, druhá chodí na desiatu, takže tá druhá nemá ako vedieť ako reaguje dieťa kým príde ona do práce, nehovoriac o tom že potom sú deti už vonku.....dieťa už potom môže spolupracovať, v tom čase už chodia aj von, ale do tej doby to môže byť dieťa čo všetko odignoruje.....ak ti navrhnú dávať dieťa len na pol dňa - je to len návrh zo strany škôlky, ktorý ty môžeš akceptovať a nemusíš, len ak sa situácia nezlepší, môžu ti dieťa vylúčiť uplne......sú deti ktoré naozaj nie sú pripravené na škôlku ani v 3.rokoch, tam je určite poldenná škôlka lepšie riešenie ako celodenná....

evkamotka
2. okt 2021

Moj plakal v skolke rok. Chodil na cely den od zaciatku

fiffinkaa
2. okt 2021

Nie nie je to dôvod na skrátenie dochádzky, učiteľka vie že ste doma a teda viete sa pri poldennom režime zariadiť, zbavujú sa decka..jednoduché..a nič nové🤣🤣🤣

fiffinkaa
2. okt 2021

Mne sa podobné stalo...drobec nastupoval do škôlky ale bol chorí, tak išiel až od 4 dna..ale stalo sa to že sa v týždni počas spánku 2 krát pocikala, mňa to prekvapilo, lebo odplienkovany bol od decembra a od mája mi už doma nespaval. Pani učiteľka ale na mňa vybehla že to takto nepôjde a ak sa to ešte zopakuje pôjde len na polden. Zhodou okolností som v ten deň stretla p.riaditelku, poznáme sa lebo do tejto škôlky chodila kedysi dcérka, porozprávali sme sa o probléme, ona mi povedala že dieťatko si musí zvyknúť a že v tejto najmenšej triede sa pocikava polovička deti, no bola som udivena. Od toho dňa sa drobec ani raz nepocikal...doteraz si to neviem vysvetliť čo sa tam dialo.

misa1988
autor
2. okt 2021

Dakujem maminky. Chapem, ze je narocne mat v triede dieta, ktore sa zatne a nespolupracuje, ale aktivne sa snazim nachadzat kompromisy a hladat riesenia, pracovat s mojim dietatom, vysvetlovat. Podotykam, ze takyto je posledny tyzden, predtym problem nebol. Ale toto mi pride ako snaha o neriesenie problemu a vysledkom bude este viac zmatene dieta. Proste, skusa hranice… Verim, ze len potrebuje cas, ale samozrejme budem akceptovat, ak sa neadaptuje, no este je podla mojho nazoru skoro na hodnotenia a zmena rezimu narobi este vacsie komplikacie. Ja som skolku riadne informovala, ze som na RD a ziadam o celodennu starostlivost, syn bol riadne prijaty, preto mi nepride korektne taketo dvojake zaobchadzanie, akoby som mohla byt rada, ze mam vobec dieta v skolke a suchat nohami. Urcite budem nesuhlasit s poldennym rezimom, len ma clovek trochu obavy byt prilis asertivny, aby sa potom nevrsili na mojom dietati.

janickacrazy
3. okt 2021

@misa1988 no je to na tebe, ale ja by som si asi malého nechala v škôlke len doobeda, keby som bola na RD s druhým dieťaťom a bol by takýto problém, mne napr. stredného syna zobrali len na pol dňa, lebo nechcel jesť nič v škôlke, nebola som nadšená, ale bohužiaľ nedalo sa inak, neskôr si zvykol a potom chodil na celý deň

scorpionflower1
18. okt 2021

@misa1988 mozes mat pravdu, ale taktiez je fakt, ze pre 3-rocnych je skolka stresujuca. Poobede im stupa hladina kortizolu. Ja mam dceru, ktoru chcem dat do skolky (sukromnej) az ked bude mat 3 r. 2-3 mes. a aj to len na pol dna, az kym sa nevypyta sama na cely den. Som vdacna, ze mi to zamestnanie dovoli. Preco ho nenechas na poobedie doma dlhodobo? Nastupujes uz do prace?
Pokial je ucitelka dobra a talentovana, tak si ho skusi ziskat. Mozno je naozaj len leniva. Mozno si zvykne, no davaj pozor na to, aby si nanho prilis netlacila. Ja poznam pripad. kedy si chlapec ani nezvykol a mama ho zo skolky vzala. Isiel az v 4 rokoch do sukromnej skolky, kde su velmi dobre ucitelky, ktore s detmi vedia pracovat (riaditelka je psychologicka) ale ked vidia, ze dieta nie je ok, nebabru sa a zavolaju rodicom, aby prisli. A to aj takym, co pracuju. Osobne, keby viem, ze je moje dieta niekde nestastne a nemam existencne problemy, vzala by som ho odtial. Tyzden je sice kratko, ale zatial ti to len avizovali, nikto ta nenuti ho vziat.

luccija
18. okt 2021

@misa1988 nie, nedala by som ho polden.Tvorive aktivity sú doobeda aj on si musí zvyknúť, že ak učiteľka povie, že idú niečo robiť musí ísť🙂ak nemá problém so spánkom, jedením bol by to krok späť.
U nás chodili deti pol deň, ktoré veľa plakali za mamou...synček si zvyká, neplače adaptáciu má ešte pred sebou a môže byť, že zistil, že škôlka je aj o pravidlách a to mu vadí.Motivuj ho, že to, čo vyrobí Ta poteší, prinesie domov...niekedy je naozaj lepšie vziať dieťa a nepýtat sa🙂môže to byť pre prechodne po chorobe...