Môže byť v jasliach iba jeden odborný zamestnanec?

oblivian
3. dec 2021

Ahojte,
vedel by mi niekto poradiť, kde by som mohla prečítať podmineky fungovania detských jasiel?
Okrem iných by som potrebovala vedieť, či je možné, aby pri nižšom počte detí (pod 5) bola s deťmi cez deň iba jedna vychovávateľka a okrem nej by v jasliach pracovala iba upratovačka a kuchárka - obe na skrátený úväzok? Nie je podmienkou, aby s deťmi bola aj zdravotná sestra?

mogaa
4. dec 2021

@oblivian určite ano....u nás bolo v takomto zariadení 16 detí a 4 opatrovateľky, ktoré sa striedali(nerobili celý deň)....oficálne to nemôžu byť jasle ale zariadenie pre starostlivosť o deti do 3rokov...samozrejme záleží aj od vekového rozpätia,lebo u nás to bolo vyslovene pre deti od 2-3rokov.....ak by tam boli aj deti mladšie, s tými už nevieš robiť sama aktivity aby pracovali všetky deti.....ono to nie je len o hrách, ale každý deň si deti podelili a niečo s nimi vyrábali, denne prechádzky vonku, mladším deťom pomôcť s obliekaním , kŕmením(lebo aj tie 2ročné nie všetky vedeli sami jesť).....pred Vianocami s nimi vyrábali napr.ozdoby na stromček, boli pozrieť predaj kaprov, brávali ich na stanicu pozrieť vláčiky, boli s nimi u hasičov kde si posedeli v hasičských autách, v lete ich brali vlakom do najbližšieho mesta.....mali pevný režim, ráno prísť do 8:00, lebo potom boli raňajky,robili aktivity, desiata, okolo 10-tej chodili von(aj v zime na kratšie prechádzky pomalým tempom), o pol 12tej obed popoludňajší spánok, potom olovrant, potom hry alebo si s nimi malovali, strihali, robili im diskotéku😉v lete už boli vonku....

mogaa
4. dec 2021

@oblivian treba si hlavne ujasniť či ide o jasle alebo zariadenie pre starostlivosť o deti do 3rokov....pre jasle sú tam prísnejšie podmienky.....

oblivian
autor
4. dec 2021

@mogaa Ďakujem! Ja by som hlavne chcela vedieť, čo v prípade, ak chodia do jasiel/zariadenia pre startostlivosť o deti do 3 r. iba 4 detičky. Zariadenie bolo otvorené v septembri a pomaličky sa rozbieha. So 4 deťmi sú 2 vychovávateľky. Mohol by zriaďovateľ na základe nízkeho počtu detí prepustiť jednu zamestnankyňu? Podľa mňa je to nezmysel, lebo jednoducho pri malých deťoch (u nás konkrétne od 1 do 3 rokov) nemôže byť iba jeden človek. Čo, ak jedno dieťa prebaľuje a druhé dieťa pritom vylezie na stôl alebo si musí odskočiť súrne na záchod, alebo treba kŕmiť viac detí, lebo sú ešte nesamostatné a pod. Čo na to hovorí zákon? Nikde som nenašla, že by sa riešilo, že aj pri minimálnom počte detí sú potrebné 2 vychovávateľky.

mogaa
5. dec 2021

@oblivian na 1 učiteľku musia byť max.4deti....takže ano, môžu....sama píšeš že je tam aj iný personál, takže v takýchto prípadoch vypomôžu.....

mogaa
5. dec 2021

@oblivian 1učiteľka na 2deti je vysoký nadštandard.....