Mám dať 6-ročnú dcérku do školy?

cikitka123
23. apr 2024

Ahoj.Potrebovala by som vás radu..
6.r dcera(nar.v decembri) ma ist v sept.do skoly.. Na zapise sme boli, vsetko OK-vzali ju. A vsak, zo skolky nam odporucili navstivit CPP, a tam bola vysledkov nieje sposobilá... Odporucaju odklad. Tym padom by isla do skoly skoro ako 8 rocna :/ a toto ma odradza najviac. Mali ste niektora taketo deticky, ze ste váhali a urobili dobre ze isla/nesla do školy? Bojím sa, ze si to budem potom vycitat, nech sa rozodnem akokolvek.

nikaeli
23. apr 2024

@cikitka123 kvôli čomu odporúčajú 'odklad'? možno by ste mohli zvážiť úvodný ročník na ZŠ.. môžeš aj do správy 😉

cikitka123
autor
23. apr 2024

@nikaeli" problém" s porozumenim , nechape niekedy zadaniu co treba urobit.... Inak je vo vsetkom OK. Takze neviem, ci bude mat tym padom problem v skole,alebo sa to zmení. V CPpp mi povedali ich nazor, zvysok je na mne.....a ja neviem co robit :(
No myslim si ze v skolke sa nic nezmeni .

fairyy
23. apr 2024

@cikitka123 podla mna mate kopec casu toto dotiahnut do septembra 😊

sorayaardente
23. apr 2024

Určite nech ide do školy,keď ju vzali,tie deti ešte urobia pokroky do septembra a v škole sa prispôsobia,plus majú aj asistentov,ktori deťom pomáhajú,ak niečo nevedia. Nebála by som sa toho...

slavomira236
23. apr 2024

@cikitka123 co sa tyka zadania ucitelka im jasne zada ulohu. Spyta sa ci rozumeju. Ak nie zopakuje. Na testoch v skole prvak tiez ucitelka cita zadanie a caka sa za detmi nech spravia vsetky az tak ide na druhu ulohu. Normalne ju daj do skoly. Potom pojde s detmi ktore budu mat niektore cerstvo 6rokov.

anjelicek26
23. apr 2024

Keby to bolo niečo vazneho,ale toto.. hlavne na tých testoch dieta vystresovane, tak tie vysledky vzdy s rezervou... kľudne do školy...

nikaeli
23. apr 2024

@cikitka123 existujú už úvodné (niekdajšie prípravné) ročníky pre deti s NKS, kde sa cibrí reč, porozumenie, fonematické uvedomovanie, atď.

zuzanaete
23. apr 2024

@sorayaardente Na asistentov by som sa nespoliehala. Ved nie je automaticky v kazdej triede.

nikpa
23. apr 2024

@cikitka123 súhlasím s @nikaeli keď ma problém s porozumením a iné je v poriadku, dala by som ju do prípravného ročníka. A ešte si polož otázku čo môže stratiť keď nastúpi do bežného 1.rocnika až keď bude mať 7r 9m v prípade odkladu? Podľa mňa nič. Ale ak príde do 1.rocnika nepripravena, bude mať stres, získa odpor a bude sa to s nou vliect ďalšie roky v škole. Ak máš možnosť dať do úvodného ročníka, tak to zváž.

cikitka123
autor
23. apr 2024

@nikpa Zial nemame takú moznost. Buď pokracovat v školke alebo škola. Keby bola tá možnosť neváhala by som ani sekundu:( S manželom sme sa o tom bavili, no s jasnosťou mi povedal, že urcite do školy. Ja som tak pol na pol... ooh , snaď dobre zvažime.

denisah6
23. apr 2024

Moja mama je špeciálny pedagóg a psychológ, toto je jedna z vecí, ktoré sú v jej kompetencií. Ja sama som presne toto teraz riešila. A ona mi na to povedala jednu vec.
Tá osoba, ktorá tie testy robí, nedokáže objektívne za 40 minút zhodnotiť, či to dieťa je pripravené alebo nie. Samozrejmé, sú nejaké znaky, že áno, sú nejaké znaky, že nie. Samotné dieťa je v strese, pretože rodič na tom teste prítomný nie je, taktiež je možno v nejakej miestnosti, kde ho niečo zaujme, napr. kde robila moja dcéra boli všade krásne pomaľované steny. Samozrejme, že ju viac zaujímali kresby ako to, čo jej tá pani vravela. Taktiež veľa závisí od toho, ako sú otázky položené, pretože potom som si s tou pani prechádzala dcérin test a ďalšia pani psychologička (blízka známa) mi vraví, že veď to konkrétne čo som vravela ani nie je vhodná otázka pre predškolákov...
Takže v konečnom dôsledku si poznáš dieťa natoľko, aby si vedela, či ju škola/písanie/kreslenie atď atď zaujíma alebo nie.

nikaeli
23. apr 2024

@sorayaardente na asistenta má žiak 'nárok' iba ak má odporúčanie z poradne - aktuálne teraz sa píšu žiadosti na asistentov a pomocných vychovávateľov na budúci šk. rok (vypisujeme ich my učitelia na základe správ z poradní) a budeme len dúfať, že nám ich schvália čo najviac. Pokiaľ ide dieťa do 1.roč. a rodič pri zápise nepredloží správu z poradne (často zatají dg dieťaťa zo strachu, že ho škola odmietne), škola nemá ako vedieť, že bude od septembra potrebovať asistenta. Tento postup rodičia nevedia a často sa hnevajú na školu, že im 'nevybavila' asistenta. Realita býva iná a nie vždy je na vine riaditeľ a jeho ne/ochota.

sara07
23. apr 2024

@sorayaardente asistentov nemajú iné deti čo skutočne potrebuju ako adhd apserger, dysky nie toto čo je, asistent je skôr maly zázrak

sara07
23. apr 2024

@nikaeli skutočná pravda je že len 42% deti ma asistenta zvyšok plava, netreba sa spoliehat na slovo bud e
ak povedia pri zápíse máme beriem ale slovo bude je bude

sara07
23. apr 2024

dala by som jej odklad
škola ti samozrejme dieta zoberie, však pre nu lepšie ked má deti ..
uprimne ty sa budeš doma s nou trapit atd ..
na asistenta sa nespoliehaj iné dg ho nemaju
dieta dozrie ale v ccpš vedia , odklad nedavaju len tak je to doporučenie , hlavne rozhodnutie je na tebe hlavne ty sa budeš učit trapit
my sme dali odklad a nič lepšie nemohlo byt, škoda že nebol pripravny ročník inak by šiel tam ale škôlke makali dost .. pomohlo to ..
inak vela deti ma odklad a aj ked ja som chodila do školy rozdiel medzi najstarším a najmmladším boli dva roky nič nové ...

nikaeli
23. apr 2024

@sara07 neviem koľko je to %. Pracujem v špec. škole, kde má skutočne takmer každé dieťa na papieri odporúčanie na asistenta. Mám v triede 6 detí s PAS, z toho 2 plus MP a jedného asistenta (aktuálne som v MŠ, kde všetky deti kŕmim, prezliekam a dve aj prebaľujem - to len pre predstavu rodičov, aká je realita).
Moja dcéra je už na strednej, od 2.roč.ZŠ integrovaná s 3 dyskami. Asistenta sa nedočkala celých 8 rokov 🤷🏻‍♀️

pehavcek
23. apr 2024

Spytaj sa este na nazor uciteliek v skolke.Oni s tymi detmi pracuju a vidia ako su pripravene.

stanulienkat
23. apr 2024

To su odporucania. Vobec sa tym nemusis riadit. Dala by som ju do skoly.

jaaty
23. apr 2024

@cikitka123 skús teraz viac sledovať ako reaguje na “príkazy” či úlohy. Skúšaj pracovať s pracovnými zošitmi pre predškolákov, prečítaj a zadaj jej úlohu, uvidíš ako bude reagovať. Zapoj ju do “domácich prác”. Cvičte hrubú aj jemnú motoriku, hrajte spoločenské hry… Pri takýchto činnostiach si odsleduješ a sama zistíš, či rozumie zadaným príkazom alebo či radšej počkať. Držím palce

sara07
23. apr 2024

@nikaeli na špec školách je to iné lebo tam by ste to bez nich nedali na normálnej škole deti plavaju
tiež máme 6 papierov ako mám mat asistenta sme v 9 ročníku a v živote ho proste nemal

sara07
23. apr 2024

ešte ma napadlo skus si s nou sadnut zahrat sa tak na školu či ti vie vôbec dávat pozor 45 min, kreslit, pisat také vyučovanie cca urobit a uvidíš ako pracuje či neodbieha atd ..

lulu0123
23. apr 2024

A preco jej odporucili zo skolky navstevu CPP?Asi mali na to dovod.Tiez by som sa este poradili s ucitelkami v skolke.Tie maju skusenosti.Vedia dieta odhadnut.Ale vzhladom na vek, neviem.Hlavne si polozit otazku ci jej ten rok v skolke pomoze alebo nie.

betulinka1
23. apr 2024

@cikitka123 daj jej odklad ak mas odporucanie. O nic nepride. Moj je najmladší v triede ale ja som chcela odklad a bola za dvoma psychologickami a obe povedali, ze ho mam dat do skoly. Aj v skolke ma presviedčali, ze do skoly. Ale vnutorne som s tym nebola stotoznena, lebo este bol podla mna moc hravy. Tak som ho teda dala, kedze som nemala na papiery odporucanie na odklad. Prisiel covid nastastie bol doma v prvom ročníku viac ako v skole, teraz je štvrták a ja si stale myslim, ze rok naviac v skolke by bol lepsi aj ked mame jednotky v skole. Ale celkovo tie o rok starsie deti z triedy su take vyspelejšie v správaní a ten rok dost citit podla mna.

kacena4
23. apr 2024

asi to nebude len problem s porozumenim. chodite k logopedovi? ak nie trebain. liecebnu alebo specialnu pedagogicku aby s dietatom pracovala. za mna do skoly, ale cakajte narocnejsi rok. odporucam soravit do septembra trening fonematickeho uvefomovania od elkonina pomoze vam. drzim palceky

em4life
23. apr 2024

Prepáčte, ale to vážne sa pýtate na fóre, kde Vašu dcéru nikto nevidel a nepozná, či ju dať do školy? Treba prekonzultovať so školou výsledok posudku z CPaP. Ak majú školskú psychologičku, tak primárne s ňou, ak nie, tak s učiteľkou/riaditeľkou. Zo škôlky Vám asi nepovedali náhodou, aby ste ju dali otestovať. Držím palce, nech sa rozhodnete správne.

vikisisi
23. apr 2024

Akurát toto rozoberala moja kolegyňa ohľadne jej syna tiež ho poslali na tie testy, on bude mať sedem v októbri najprv som bola názoru, že veď kľudne ho nechá ešte rok v škôlke, ale potom som to rátala, že povinnú školskú dochádzku by končil v 16 stich, čo sa mi zdá už veľa

mimka1402
23. apr 2024

@cikitka123 Ako učiteľka si myslím, že je lepší odklad, cely život od začiatku školy bude v kolobehu. Rok jej neublíži. Tiež som mala takto odklad a vychádzalo to podobne. Za mňa ak vám odporúčali zo škôlky návštevu v cpp a aj oni sa vyjadrili, že skôr nie. Tak netráp dcérku. Aj učiteľky vedeli prečo vám dali radu ísť do cpp a, že vidia na nej, že ešte nie je zrelá. Odložte si aj vy o rok neskôr učenie a sedenie s dieťaťom pri učive. Nič jej a ani vám neutecie.

@vikisisi Končila som aj ja tak a veru nebola som z ďaleka jediná. V dnešnej dobe to nie je nič neobvyklé ani nič strašné.😀

zuzinka888
23. apr 2024

Ja by som to konzultovala aj s ucitelkou v skolke- ta je po tebe s dietatom najviac a vidi ako dieta pracuje v znamom prostredi so znamou pani ucitelkou. Tieto testy vedia byt stres nie len pre rodica ale aj dietatko.

vikisisi
23. apr 2024

@mimka1402 áno, ono to možno sa mi zdá, len z toho dôvodu, že za mojich čias v osemnástich sme už maturovali a nie to, aby som mal 17 len v prvom ročníku na strednej

chiarisimo
23. apr 2024

Toto isté som mala aj ja pred šiestimi rokmi.
Syna /októbrového/ do školy vzali, ale na základe nejakého "testovania" mi to neodporúčali.
Nakoniec som zistila, že testy mu robili s okulzorom a mal problém so sústredením, keď ho mal na oku...chodil aj na logopédiu počas škôlky...
Mám kamarátku špeciálnu pedagogičku a tá mi odporučila, nech ho dám do školy a nebanujem.... neobjektívne výsledky z testov som hodila do koša a na odporúčané súkromné testovanie som nešla.... prvý stupeň mal samé jednotky...
Porozprávajte sa s učiteľkou, ona Vaše dieťa lepšie pozná ako nejaká pani na testovaní... držím palce!