Je 6 ročná dcéra zrelá na školu, keď nemá čistú reč?

knihomolka2
22. mar 2019

Dcera, ktora bude mat v juni 6 rokov, by mala od septebra nastupit do skoly. Stale ma vsak problem s recou (sykavky) a celkovo menej zrozumitelny prejav. Logopedicka sa z hladiska reci priklana skor k odkladu, napriek tomu, ze v jednotlivych logoped. testoch u nej dopadla v ramci normy alebo nadpriemeru. Boli sme aj na testoch skolskej zrelosti, a hoci skusky vedomosti zvladla na 70percent a skusku pripravenosti na skolu na 83 percent, psychologicke sa zdala byt emocne este nezrela a vravi, ze by sme mali zvazit odklad, resp. mame ist na zapis a vraj uvidime, co jej povedia.
Chcem sa spytat: aki by mali byt buduci prvaci? U nas je velky problem s recou - sama dcere niekedy nerozumiem. Aj to, co hovori, akoby niekedy nedavalo uplny vyznam. Napr. dnes boli zo skolky v kniznici a ked som sa s nou o tom neskor rozpravala, nedal sa s nou o tom viest nejaky ucelenejsi dialog, skor su to take jej ciastkove postrehy. Nemam kamaratky, ktore by mali 5 - 6 rocne deti, takze neviem, ako by to malo byt.
(Mne sa celkovo zda v niecom akoby pozadu - napr. ako 4 rocna nevedela mena deti v skolke napriek tomu, ze s nimi chodila do skolky uz rok. Ine deti, ako som si vsimla, s tym nemali problem.)
Preto sa pytam: ako by mali buduci skolaci vediet komunikovat?
Mne sa zda sposob komunikacie mojej dcery dost slaby a neviem si predstavit, ze by takto mala nastupit do skoly.
Taktiez, ked jej niekto nie je sympaticky (napr. psychologicka, ktora jej robila vysetrenie alebo nahradny ucitel na hodine anglictiny, tak je tazke ju prinutit ku komunikacii. Neviem, ci je to povahova crta alebo ta psychologickou zmienena emocna nezrelost, ale pochybujem, ze by na toto mala nejaka ucitelka v ZS trpezlivost.
(V skolke ma presviedcaju, ze je sikovna a ze ju mam do skoly urcite dat).

jamimka
22. mar 2019

Podla mna urcite odklad. Nic nestratí a za rok urobi pokrok.

sida456
22. mar 2019

@knihomolka2 kľudne jej daj odklad.... tak pôjde o rok nič jej neujde ☺️ Podľa mna by mala vedieť komunikovať s učiteľkami a keď jej ani ty niekedy nerozumieš počkaj ešte rok.....

janci05
22. mar 2019

Odklad. Aj môj mal, ale preto, že bol ešte hravý. Jeho dvaja spolužiaci z triedy v škôlke práve z toho istého dôvodu ako ty. Mali problém s rečou a s tými sykavkami.

benit
22. mar 2019

Ja mam skusenost, ze mi prisiel do 1.triedy chlapcek, nezrely bol este na konci2.rocnika. ucitelky v ms ho mamicke odporucali do skoly. Nakoniec ked sme sa stretli na akcii s ucitelkami s ms, tak hovorili, ze sa ho chceli zbavit a do vianoc sa triasli, ze ho vratime naspat do ms. Teraz je stvrtak a opat sme mali spolocnu akciu a pytali sa, ci zvlada ,ze to bola hruza. Takze aj toto moze byt motiv na odporucanie do skoly.

knihomolka2
autor
22. mar 2019

@benit ja si myslim, ze u nas moze byt problem aj to, ze chcu uvolnit miesto pre ine deti a nechcu, aby ho tam "zbytocne" dalsi rok blokovala (lebo iny problem v skolke s nou nemaju, dcera poslucha).

dskjhfdlkdjhl
22. mar 2019

@knihomolka2 ak ma taketo problemy, tak jej daj odklad a treba potom trenovat rec. Takze v spolupraci s logopedickou to dat na vyssiu uroven. Nema zmysel dieta trapit v skole, ak sa nevie poriadne vyjadrovat. Rok nie je vela, ale vela za ten rok moze dohnat a ist potom pekne pripravena.

felycity
22. mar 2019

@knihomolka2 podla toho co opisujes, by som dala odklad, budete mat cas pekne docistit logopediu ( moze mat problem pri citani a diktatoch)a aj emocne dozrie v opacnom pripade sa moze stat, ze sa bude trapit a zacne sa to nabalovat a zbytocne sa rozvinie odpor voci skole a zacne byt frustrovana. Osobne si myslim, ze radsej odklad, bude viac pripravena, dieta ktoremu sa dari tak nadobuda sebavedomie a vacsiu motivaciu. Este sa porad, popytaj aj uciteliek pripadne testy sa daju urobit aj koncom maja- jun.

benit
22. mar 2019

@knihomolka2 to moze byt. Aj tento chlapcek je poslusny. Ale teda polepetko, potrebuje asistenta, nedokaze sa sam ani na vyucovanie nachystat. Nehovorim, ze je to pripad dcery. Nepoznam ju. Len teda niekedy aj pani ucitelky maju svoje dovody odporucat deti do skoly. A tvoj dovod by aj sedel pri vysokych poctoch deti.

mogaa
22. mar 2019

odklad

magdusaaa
22. mar 2019

Odklad urcite

libertine
22. mar 2019

@knihomolka2 komunikovat by mala vediet, byt ciastocne samostatna - poobliekat sa, zasnurovat topanky. vediet stolovat, svoje udaje ako meno, priezvisko, adresu, rodicov, surodencov. tiez vediet udrzat pozornost, sustredit sa, poznat velke tlacene pismena. vediet porozpravat veci ako co bolo na obed, co sa dialo cez den. aky je dnes den, mesiac, rocne obdobie. a aj sama co si myslis, ci by sa este v skolke mala co na predskolskej priprave co ucit, alebo by ju to uz nudilo a treba jej uz skor skolacke vzdelavanie.

barboritta
22. mar 2019

@knihomolka2 moja druha dcerka je presne ako tvoje dieta.urcite jej odloz skolu.neublizi jej to,skor pomoze.u nas to skoncilo ako vysokofunkcny autizmus

knihomolka2
autor
22. mar 2019

@libertine toto vsetko vie (aj pocitat do 100, z hlavy scitavat a odcitavat, napr. testy so symbolmi urobila u logopedicky tak dobre ako este ziadne dieta pred nou), rozumovo je vyspela, ale napr. plynule porozpravat o tom, co bolo v skolke, to nevie. Ked sa jej to pytala logopedicka, ktoru ma inak rada, tak sa zasekla a bola 5 minut ticho, len sa nahluplo usmievala.

knihomolka2
autor
22. mar 2019

@barboritta pravdupovediac ja uz asi od jej 2 rokov rozmyslam, ci nema nieco z autistickeho spektra. Aj ked mam pocit, ze sa to vekom trochu zlepsilo. Mala by som s nou ist na nejake specialne psychologicke vysetrenie?

deti95060810
22. mar 2019

Ahoj, toto som zažila s jednou dcérou. Veľmi podobný prípad.... Keďže sme mali aj staršie deti, mala som stále pocit že to nie je také isté....Nerozprávala čisto, kresliť nechcela, odmietala niekedy pracovať v MŠ...MŠ moc neodporúčala aby sme ju dali do ZŠ, a tak isto ani psychol. moc nedoporučil.... .ale moji rodičia stále chceli len aby išla do školy že je vysoká a ako bude vyzerať na ďalší rok... Bola to pohroma.... mýlila si písmená, nechcela písať, každý týždeň poznámka, bola neposedná, dlho si nevedela zapamätať kedy sa narodila - dátum, vymenovať dni v týždni, vymenovať ročné obdobia - prírodoveda, ale zas bola najšikovnejšia z matematiky - vedela super rýchlo počítať..... 5 krát sme rozmýšľali o vrátení do MŠ... Prežili sme prvý ročník. V druhom už bolo bez problémov....
ďalšia kríza prišla teraz v piatom ročníku...mám pocit, že jej zas chýba ten jeden rok....A čo sa týka výšky dieťaťa aj tak je najvyššia a najchudšia z celej triedy...sú tam dievčatá ktoré nosia podp. a moja dcéra rovná ani doska....aj správanie má detské, pozeráva rozprávky, viac si rozumie s mlad. deťmi.... ešte raz byť v situácii. určite dávam odklad...
daj na odborníkov, inak sa budete trápiť ako my...

deti95060810
22. mar 2019

@knihomolka2 aj moja mi niekedy tak pripadá....nemám odvahu na vyšetrenie....škola nič nenavrhla...skôr si sťažujú učiteĺky na povahu dieťaťa.....

sense
22. mar 2019

Ak si myslis ze jej treba odklad a radia ti to aj idbornici daj na nich...

Inak s tym rozpravanim a sympatiami...moja takmer 6ricna sa tiez nevyprava s kazdym a hlavne nievs muzmi...namilost vezme len rodinnych prislusnikov muzskehi pohlavia a jednehi suseda... Ked sme chodili divsoitaka na nefrokogiu s nikym nemala problem ani so sestrickami ani s mladou lekarkou,ani s tou na sono ani na dalsich vysetreniach len s lekarom na zaver ani na neho "nepozrela"...a uz vobec nie zeby mu ruku podala

yellow28
22. mar 2019

@knihomolka2 prepac, ale ja si nemyslim, ze dcerka je zrela na odklad....dnes je to velmi "moderne", ale sama pises, ze dcerka je inak sikovna...moja, ked nastupila do skoly, vedela ovela menej, ale ved na to skoly su, aby deti naucili citat, pocitat atd...ja som volila cestu, ze nech sa uz nenudi v skolke a nech nespohodlnie, lebo aj to sa moze staz, ze bude vynikat medzi 5 rocnymi, ale ona bude mat 6 rokov a ak nastupi do triedy s detmi, ktore budu mladsie, tak bude mozno sikovnejsia, no ak to budu deti v rovnakom veku (tiez s odkladom) tak si velmi nepomozes....

nini1010
22. mar 2019

Mkzem sa spytat kto vam robil taketo predskolske testy?alebo kde ste si ich davali robit?

xxxkatka
22. mar 2019

@knihomolka2 pravdepodobne bude mat dcerka NKS (pod tymto nazvom je viacero poruch komunikacie). Podla tvojho popisu by som volala odklad s kvalitnou diagnostikou recovych prejavov dietata a nasledna intenzivna praca (napr. Dialog, Asobi v BA, ale aj ine mimo BA podla miesta bydliska). Rec dietata sa v skole prejavi uz velmi skoro (v pisani, citani...). NKS sa casto mozu prejavovat ako PAS, ked sa rec bude zlepsovat, aj prejavy PAS budu ubudat. (psych)

knihomolka2
autor
22. mar 2019

@nini1010 daj si do googlu "testy skolskej zrelosti" plus mesto, kde byvate. Malo by ti to vyhodit nejake psychologicke centrum pre deti, kde taketo testy robia. Castokrat su to CPPaP centra (neviem, co ta skratka znamena)

knihomolka2
autor
22. mar 2019

@xxxkatka dakujem za odpoved. Este by ma zaujimalo, co presne znamena NKS a PAS. Dakujem

yellow28
22. mar 2019

@xxxkatka prepacte, ze sa do toho staram...ale neda mi inak reagovat...ved jej dcerka podla popisu je sikovna, to ze este doladi niektore recove prejavy je predsa v tomto veku normalne...co pre mna normalne nie je, aby od malicka vlacila tak male dieta po vselijakych psychologoch, psychopediatroch a pod... Ved nechajte to dieta normalne zit, lebo tento scenar ju moze este viac zablokovat. Kazde dieta je ine, ako aj dospely. Niekto je introvert, niekto extrovert, niekto studijny typ a niekto zasa nie...potlacat prirodzenu osobnost dietata, len preto, ze sa vymyka predpisanym standardom je podla mna horsia devastacia duse dietata ako to, ze nevie sykavky alebo dostatocne nekomunikuje, ako si my starostlive matky, predstavujeme.... Viem o com hovorim, vlacila som dceru po psychologoch a stacilo len tak malo...pchopit, ze nebude ani pravnicka, ani lekarka...ma 19 rokov, je introvert, neotvori sa kazdemu a ani nekomunikuje s kazdym, ked nema chut...napriek tomu je to inteligentny a uzasny clovek, len nie je studijny typ a je ina ako mozno xy deti v jej veku. No najdolezitejsia pre nu je moja podpora a vedomie, ze to aka je, nie je nic nestandardne....

nini1010
22. mar 2019

@knihomolka2 dakujem.

lulu369
22. mar 2019

@knihomolka2 môj syn je augustový, tiež ma problém so sykavkami. Chodíme na logopediu, takže už je to oveľa lepšie. Ale k veci, syn mal odklad a za rok sa toho zmenilo, aj testy školskej zrelosti to potvrdili. Tak ak ty cítiš, že by mala mať odklad, tak jej ho daj, nič nestratí a za rok sa toho veľa zmení

xxxkatka
22. mar 2019

@knihomolka2 NKS je narusena komunikacna schopnost a PAS - poruchy autistickeho spektra

xxxkatka
22. mar 2019

@yellow28 prosim, nezavadzaj mamicku. Nik nehovori o poltacani osobnosti dietata a nebodaj devastacii detskej duse. Ja sa na to pozeram ako odbornik a zaroven mama dietata s NKS a viem, ze keby s dietatom nepracujem, nie je tam kde je dnes. A jeho detska dusa rozvijanim reci rozhodne netrpi, prave naopak.

yellow28
22. mar 2019

@xxxkatka ok, v poriadku....v ziadnom pripade nespochybnujem tvoje odborne znalosti. Ja som len potrebovala vyjadrit svoj nazor, ze jej dieta je uplne normalne a nepotrebuje odklad. Cjapem, ze mas ine skusenosti a ako odbornik si v tejto teme priamo angazovana. Ja som sa snazila podat situaciu z nadhladu a maminka si sama vynerie, co je pre jej dcerku dolezite a podstatne... No niekdy je lepsie menej, ako viac....

mi77
22. mar 2019

@knihomolka2 dobry vecer, my mame ten isty problem ktory som zacala riesit aj kef este mame rok na nastup do skoly.Dcera je septembrova a po vysetreniach nam zistili precepcnu poruchu sluchu na obe uska tak bude mat strojceky.nNemame problem komunikovat s nou len nerozprava ako by mala

dadulala
22. mar 2019

@knihomolka2
ahoj, z tvojho opisu to vyzera skor na pripravny rocnik ako odklad a dalsi rok v ms.To jej nic neda, ucitelky nemaju sancu specialne rozvijat jej vyvinove deficity.Pracujem v cspp ako logoped.Spravna vyslovnost, schopnost tvorit vety, opisat obrazok, komunikovat tak aby jej kazdy rozumel je predpokladom fungovania v skole, schopnosti naucit sa citat a pisat.Nehovoriac o dobrom sluchovom rozlisovani hlasok a pod.Absolutne sa nespoliehaj na nazor uciteliek v skolke ale nechaj sa usmernit odbornikmi v cppp alebo cspp.
Prvy rocnik nema byt trapenim a travenim 2 hodin denne nad ulohami.Neviem odkial si ale skor by som hladala miesto v pripravnom rocniku s pritomnostou logopeda.Mala tym absolutne nic nestrati skor vela ziska.