Dieťa nekomunikuje s cudzími ľuďmi

24. apr 2024

Ahojte chodím s dcérou za psychologičkou, dcéra nechce komunikovať s cudzími ludmi, nezdraví sa, s učitelkami v školke nekomunikuje. Proste mám pocit, že psychologička nam moc nepomáha. Ako to riešiť ? Pravdepodobne ide o selektívny mutizmus, keď sa opýtam dcérky že prečo nekomunikuje s učitelkami tak ona povie že sa hanbi alebo že nevie prečo. Problém je, že ani s detmi moc nekomunikuje. Myslíte že časom to prejde samo ? Ma 5 rokov.

bublinka1426
24. apr 2024

nasa je podobna. bavi sa len s vytypovanymi ludmi a detmi ( 6r)

januarova
24. apr 2024

U nás v rodine jeden chlapec tým trpel, ako si nazvala, je to selektivny mutizmus. Dnes je z neho šikovný dospelý mladý muž. Prešlo to. Treba len povzbudzovať a neriešiť to veľmi s ňou. Tvár sa pred ňou, že ťa to netrápi. Myslím to tak, že nerozoberaj s ňou stále to nerozprávanie.

euka210
24. apr 2024

ano prejde to...moj treti bol a je taky...s cudzimi hovorit nebude ani ako 8r, v skolke nehovoril, neskor max.ano, nie, prikyvol hlavou. V predskolskej sa to zmenilo, dostal super ucitelky, ktore sa velmi snazili aby s nimi hovoril a postupne zacal aspon zaklady, neskor sam siel nieco povedat. Bala som sa zapisu do skoly, ale tam hovoril s ucitelkou, aj u psychol sme boli a s nou hovoril, slovnu zasobu mal dobru...uz ked musi, tak hovori...my akonahle sme v skolke zatvorili dvere do triedy uz trkotal s nami, ale akonahle prisiel nejaky rodic, dieta, prestal hovoril. V skole hovori s ucitelkou, je druhak, co som sa naposledy pytala, tak sa aj hlasi, cita, normalne pracuje co treba,...ale nevie mi povedat ani meno spoluziacky co napr, mala narodeniny ten den. Ked pridem do druziny, tak je pri chlapcoch a hra sa s nimi, stavaju si. Na logopediu chodime a tam postupne zacal hovorit. Zacal chodit na Zus a tam mu trvalo, ale zacal komunikovat...sice na teorii mi ucitelka vravela, ze jej neodpoveda, tak som jej vysvetlila, ze potrebuje cas a v oktobri by chcela vela, ked sa videli tak 4x. Ked sa hi opytam, co bolo v skole, tak klasika nevieeem, nepametaaam. Ale ked k nam pridu kamarati starsich synov, tak s nimi normalne hovori...skor bude hovorit s detmi ako dospelymi.

autor
24. apr 2024

@januarova a po akom čase sa rozhovoril?

autor
24. apr 2024

@euka210 a chodili ste s ním niekam ? Za psychologičkou ? či iba k logopedičke?

januarova
25. apr 2024

@autorka
trvalo to možno aj 2-3 roky

euka210
28. apr 2024

psychologicku sme neriesili, lebo v nasom kraji by sme za riadnou detskou dlho cestovali...v skolke mi ucitelky hovorili, ze to nie je nutne, nebrali to vobec ako nejaky problem, iba jedna odporucala psychologicku. Len u skolskej sme boli na testy skolskej zrelosti. Inak len na logopediu. Keby bol kvoli tomu problem v skole, tak by sme riesili psychol, ale ucitelka je trpezliva, hovorila, ze zazila uz takych introvertov...a takeho ticheho manzela ma doma, takze ma skusenosti.
Ked chodite ku psychol, tak to je len plus, ona by vam mala aj vysvetlit ako s nou pracovat. Podla mna pomaha len to proste prijat, ze taka je a netlacit na nu, a vobec ju nenutit do hovorenia, zrejme je introvertka. Kolko krat ja zazivam, ze cuzdi sa k nemu prihovoria a on nic...na pripadne blbe poznamky len poviem, ze s cudzimi nerozprava.
Jemu vela ludi robi velky stres...mali vystupenie v skole, 1 vers vedel doma perfektne, ale pred plno rodicmi nevedel zacat. Len citlivy pristup, to pomaha.