Ako sa dá zmieriť s tým, že moje dieťa je iné?

19. apr 2024

Ja viem, ze mnohe mi tu vynadate, ze som neschopna matka. Aj ja si to o sebe myslim. Moje dietatko ma 3 roky. A bohuzial ani same neje. Vie jest sam, ale nechce. Dam pred synceka tanier a poviem papaj. Zacne srdcervuco plakat a vraviet- mama ty mi davaj. Je schopny aj cely den nejest ked ho ja nekrmim. Ked ho velmi prehovaram, sam si da take 3 lyzicky a place mama ty mi davaj. Ma plienky. Kazdy den sa to ucime, ked ho dam na nocnik - cika, vychvalim ho. Nepyta sa sam na nlcnik. A ked si cikne

autor
19. apr 2024

Ked si cikne do plienky ani nepovie. A zacinam si mysliet, ze ma nejake diagnozy 😪. Jedlo, ktore nepozna ani do ust neda, strasne zacne plakat a neda ani sancu to ochutnat. Rec ma slabu, ale nie je to najhorsie, vela slov povie, tak na urovni 2 rocneho je s recou, to riesi logopedicka. No ked sa hra s inym dietatom, da si jazyk medzi usta a nepovie ani slovo, ako keby nevedel, divne pazvuky vydava. Horsie, ze to dieta ho zacne napodobnovat (ako hru to robi) a rodicia len zdesene kukaju, ze ako ich dieta to napodobnuje, aj to ich dieta klesnena uroven nasho. Az mi je blbo ked to vidim. Tak by som to zhodnotila, ze ked sa hra nas syncek s inym dietatom vyzera nas ako trosku mentalne zaostaly. Pritom, ked sa hra so mnou tak pekne reaguje, pekne sa hrame na schovavacku, nahanacku, rozne detske hry a pekne sa hra. Ja neviem, preco s inymi detmi iba pazvuky vydava. Je toto vsetko podla Vas nejaka diagnoza?

kacena4
19. apr 2024

neviem ci je to diagnoza co pises, ale v prvom rade sa zmen ty, rob to co je dobre pre osamostatnenie v zivote svojho dietata. to kedy ho chceš kŕmiť? nech place nech je hladne. casom ho to prejde a naje sa. takto ta len vydiera a vyuziva placom. a teda ide mu to 👍

autor
19. apr 2024

@kacena4 Ano ja viem, som neschopna. Ale naozaj uz som skusala a nejedol syncek cely den, ked mal sam jest. Ked ho ja krmim je to velky jedak, napr. len na ranajky zje celu zemlu s maslom a sunkou a vajkom, a o 2 hodiny si pyta papat, velmi rad papa co pozna. Ale sam radsej hladuje. A uz teraz je velmi chudy, lebo sice vela papa ale vsetko vybeha. Keby mu nedavam jest tak by bol vuchudnuty co by radsej hladoval.

huxy
19. apr 2024

Neboj, keby bol ozaj hladný, naje sa aj sám. Deň bez jedla mu neuškodí, naje sa na ďalší, SÁM, ale ty musíš byť dôsledná a nepolavit.

pribinak
19. apr 2024

Ty si matka ktorá nevie svojmu dieťaťu zadať hranice, výchovu
3 ročne dieťa už nemáš kŕmiť , tak nebude mesta, vydrží deň - dva a potom začne. Ty nás podporovať jeho rozvoj, nie lenivosť

Daj mu plienky preč. Keď sa pocika aby cítil ako mu zo tešíme po nohách. On sa sám vyzlečie.
Len ty musíš zmeniť svoje postoje. Inak on neurobí žiadny pokrok

zorkahorka
19. apr 2024

On s tym jedlom len skusa. Prvy syn robil presne to iste, chcel tak pozornosť. Dllllho som s nim bojovala, aj som sa ubuchala po stole, nechala ho sediet nad tanierom, kym sa nenaje. Niekefy zjedol, niekefy mal vydrz a len tak sedel. A casto mi to kazili dobre duse, ktore ho velmi rady nakrmili. Netreba povolit, deti sa rychlo ucia. Aj zneuzivat.
Ale ako isiel do skolky, pochopil. Teraz ma 7 a papa pekne.
Taktuez nebol nikdy velmi ukecany, zato rozpraval pekne čisto.
Oboch synov odplienkoval manzel - ma viac trpezlivosti. Najlepsie sa odplienkuvava vonku na dvore - dieta zakrici, idem cikat a das ho cikat do travicky, pripadne sme mali von i nocnik.

autor
19. apr 2024

@kacena4 Ak to mam presne opisat, proste polozim pred neho tanier, a ked chcem aby papal sam, hned ma krokodilie slzy a place, a vravi- mama ty mi davaj. A ked neustupim, place a place ani sa jedla nedotkne. Potom povie, ze nechce papat. Spytam sa ho ci to mam vyhodit a povie, ano. Tak to vyhodim a syncek sa hladny ide hrat. Ked po hodine zopakujeme zase hladny ostane radsej. Ked ho krmim ja vsetko spapa, a usmiaty je. Citim sa uz mizerne ze to nedokazem. A tak isto ked mu tato aj prisne povie, papaj sam, tak mu len hovori nie nie a ani sa jedla nedotkne.

pribinak
19. apr 2024

Ty nechápeš že tá manipuluje? Veď ty si matka. Ak nezje nič 1-2 dni, tak sa mu nič nestane

Je to celé o tebe

huxy
19. apr 2024

Lenže ty robíš presne to, čo chce dieťa. Ale ty si rodič! Nemôžeš ustupovať dieťaťu v 3 rokoch, lebo ti prerastie cez hlavu. Už sme ti tu všetci napísali čo máš spraviť a ty si vravíš len svoje. Však mu nedávaj, keď bude hladný, vypýta si aj sám. A jedlo nevyhadzuj, to prečo robíš? Nezjedol ráno, skús to isté na obed, večer... Dieťa si s tebou robí čo chce

autor
19. apr 2024

A tie pazvuky co miesto slov pri hrani s inym dietom vydava nie je diagnoza? Predsa 3 rocne dieta a ani slovo s inym dietatom nepovie iba pazvuky. A pritom vela slov vie povedat 😪. Nikdy inokedy tak s jazykom nerobi, ale ked sa hra s inym dietatom vopcha jazyk medzi zuby a tak rozprava a vela, ako pazvuky to znie.

autor
19. apr 2024

@huxy Lebo nebudem 2 krat to iste jedlo ohrievat, tak to vyhodim. Buchty, a take co sa nezohrieva odlozim.

bambieblue
19. apr 2024

S tým papaním je to zlé, predstav si ze keď pôjde do škôlky kdo ho tam bude kŕmiť? Bohužiaľ musíš ho to naučiť. Skús ho motivovať povec mu že ķeď to spadá sám dáš mu za odmenu niečo či už nejakú dobošku alebo mu pustíš rozprávku. Povec mu že už je veľký chlapec a detičky už papajú sami. A že keď nebude papať bude ho bolieť bruško. Ja keď môj syn nechcel jesť vôbec (vedel sám) len nechcel jesť tak som mu povedala že keď nebude papať pôjde do nemocnice a tam bude sám tak toto už vždy u nás zabralo.

huxy
19. apr 2024

Tak čo tu vlastne chces, keď naše rady sú na nič? Tak si ďalej rob po svojom ale potom sa nestazuj. A hlavne nehladaj diagnózu tam, kde je pravdepodobne rozmaznanost. Keďže robíš to, čo chce dieťa.

hyta
19. apr 2024

Síce ma malý iba 3 roky, no už s tebou pekne "cvičí". Si mama, musíš mu určiť hranice. Čo neskôr, keď bude starší? S tým jedlom je to o tom, aby si ty vydržala nechať ho hladného, i keď to je pre teba určite náročné. Odplienkuješ ho najlepšie v lete, bude teplo, nechaj ho bez plienky, skúšaj ho sledovať a dať ho cikať do trávičky, povedz mu, že na tom mieste vyrastú kvietočky. Tie zvuky čo opisuješ sú zvláštne, poradila by som sa s pediatričkou. Nemôže to byť prejav určitého stresu keď je v cudzom prostredí s cudzími deťmi?

liv1
19. apr 2024

Vyskusaj, obviaz si ruky nejakym obvazom a ked mu das jest povedz ze nemozes ho krmit lebo sa neda 😁. A ak nezje, najblizsie mu ponukni az obed. Nieco, co ma veeeelmi rad. Ked nie obed, poloz pred neho olovrant. A kludne takto den/dva. Ale bez nervov to musi byt. Nic sa ho nepytaj. Ak nebude chciet jest oznam mu, ze ak sa nenaje, najblizsie bude az obed. A vyhod to, alebo odloz. Nepytaj sa ho ci to mas vyhodit. Len nieco ako “nechces teda?” A zober mu to jedlo. Neprehovaraj nerozculuj sa nic. Podaj mu jedlo, nechce, nebude jest. Nevadi. 1-2 dni bez jedla vydrzi. Ak je zdravy tak s tebou pekelne manipuluje 😁

saxana000
19. apr 2024

Mas doma krpateho manipulatora daj.mu.pocitit dva dni hladu a pol dna v precikanych teplakoch.tak rychlo sa zmeni alebo este lepsie posli na neho manzela ale ten nesmie povolit lebo na Teba uz vie co plati..
Rychlo sa spametaj lebo za dva roky zosalies..

autor
19. apr 2024

@huxy Ja som nikde nepisala, ze vase rady su na nic. Iba som opisovala situaciu.

huxy
19. apr 2024

Ale stále ospravedlňuješ svoje chovanie. Prečo má dieťa na raňajky varené jedlo? Teda čo konkrétne mu dáš, že to musíš vyhodiť a nemôžeš to ponúknuť znova na obed, večer? Ak bude ozaj hladný, zje to. Vydrží deň, dva. Len musíš byť dôsledná, čo asi nebudeš. Lebo vie ako na teba a ty nakoniec podlahnes.

autor
19. apr 2024

Podla mna o tych plienkach to nie je, ze ma manipuluje. Nerozumie tomu 😪. Nepyta sa sam cikat. Ja ho par krat za den dam na nocnik to sa hned vycika, vychvalim. Ale aj tak kazdy den prierne raz ma nacikane v plienke. A ked sa pytam, ci chce cikat povie - nie. Davam ho sama od seba cikat.

autor
19. apr 2024

@huxy Varene na ranajky? Ty vies vobec citat? Na ranajky nikdy varene nema. Ty uz ani nepis, lebo si divna uz 2 tvoja reakcia je cisty nezmysel, lebo nevies citat.

liliana8
19. apr 2024

No neviem...aj moj je taky s tym jedenim.Vie sa najest sam, ale rad sa necha aj krmit. V skolke papa pekne sam. Nebojuj s nim aspon tyzden, vyhovej mu, nech sa citi "opecovany" a po tyzdni si sadni k nemu a jedz spolu s nim a skus ho namotivovat, ze 1 kusok/lyzicku si da sam, 2 mu das ty, aby si sa aj ty stihla najest. Skus to povedat laskavo, nie prisne a pochval ho, ked to spravi, a postupne skus nech papa viac sam a ty jedz vedla neho svoje. Odplienkovat skus vonku na jar, ak mate dvor a tie pazvuky...moze to byt diagnoza, a preto su niektore veci narocnejsie alebo je to povaha, ale je to tvoj syn, ma hlavne teba a tak alebo onak si pre neho cely svet a bude ta potrebovat. Lub ho❤️

huxy
19. apr 2024

Ty nevieš čítať. Keď som sa pýtala, prečo vyhadzuješ jedlo, keď nezje, napísala si že nebudeš 2x ohrievať to isté, tak som myslela že aj na raňajky ma varené 🤷🏼‍♀️. Čiže ak mu na raňajky ponuknes niečo, čo nezje, to isté ponúkaj po zvyšok dňa. By ma piclo aby mi decko rozkazovalo čo chce jesť, aj tak to nezje. A ešte sa ho budem pýtať, či to mám vyhodiť 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️

zuzubb007
19. apr 2024

Terorizuje ťa vlastné dieťa, ak nezakrocis bude sa to len stupňovať, že povies zahodim on povie áno a ty to spravíš, prepáč čo si na hlavu, nechce raňajky, dobre nemusíš čo zahadzujes, chleba alebo čo raňajkuje sa neohrieva a nezahadzuje, proste nebudeš robiť obed necháš ten chlieb od rána do večera, po dvoch dňoch pochopí a bude jesť sám a problém vyrieseny, lenže musíš mať vôľu a nie tutulumutulu a na záver prospelo by mu párkrát zaplatiť nejaké súkromné jasle alebo podobne aby nebol zamaminkovaný, lebo potom ti prereve celú skolku

kris_tin257
19. apr 2024

Môj syn bol a je veľmi podobný... Odplienkovali sme ho v 3 rokoch, s rozprávaním máme problémy má tak rok a pol oneskorenie, robiť veci sám ako jesť umyť zuby a podobne vždy to bol veľký boj, nikdy nechcel sám vždy plače nervy. Obliekať vyzliekať sa sám to aj teraz sú problémy a má 4,5 roka. Ja som vždy bola nekompromisná a trvala som si na svojom postupom času sa naučil že nemá na výber, horšie keď je doma manžel alebo je u nás babka starká to sa nenaje neprezlecie to vyžaduje že oni musia s ním robiť alebo teda zaňho. U mňa je naučený že musí všetko sám... Chodí do škôlky ale od 2 rokoch a tam s tým problém nikdy nebol všetko robil a robí sám, len v tom domácom prostredí je to každodenný boj. Polievku je tak v priemere 30-50 minút a keď papa 5x denne tak vkuse len napominam aby jedol.
K logopedicke chodíme pravidelne a boli sme aj u psychologicky robila mu diagnostiku, podľa nej má oneskorený vývoj nervovej sústavy, preto neskoro sa podarilo odplienkovať preto začal neskoro rozprávať a celá táto "pohodlnosť" musí do toho dozrieť, jednoducho musí zrozumniet

akvi
19. apr 2024

Budem asi jedina, ale ja si nemyslim, ze je to nieco zle vzmysle, ze ho krmis a pod. Tvoje dieta podla vsetkeho je ine. A bude potrebovat iny pristup a kopec lasky a porozumenia. Nie pritvrdit, ako ti tu vacsina radi. 3 rocne dieta nevie, co je to manipulovat aj ked si to niektori myslia a aj ked to tak naozaj moze na prvy pohlad vyzerat. Ale 3 rocne dieta urcite nemanipuluje, iba vyjadruje silnu potrebu blizkosti a bezpecia. Jedenie je ritual,pri ktorom ma dieta odjakziva matku v blizkosti a ano, matka ho koji - toto slovo plne vystihuje, o com jedenie je, pretoze je to o.i. aj kojenie=upokojovanie, uistovanie. A tvoje dieta sice nekojis v tom pravom slova zmysle, ale stale potrebuje to uistovanie a to tvoje si to naplna cez to krmenie. Aj podla tych dalsich veci, ktore opisujes, tvoje dietatko je nezrelsie, ako vacsina rovesnikov. Ale to nemusi vobec nic znamenat. A zaroven to moze byt aj na nejaku diagnozu, ale kedze chodis k odbornikom, tak snad to podchytia. Bez ohladu na diagnozy, tvoje dieta potrebuje v prvom rade velmi vela pochopenia, lasky a uistenia. Ty sama mozno potrebujes viac tohto vsetkeho. A skrz to, co zazivate vies sa pozriet aj do seba - co citis, ked stale musis krmit svoje dieta, odkial pramenia obavy, ktore mas - su to skutocne obavy, skutocne ti vadi krmit dieta, bojis sa, ze to nikdy samo nedokaze?, alebo su to len stereotypy, ktore ti idu hlavou, lebo dieta "by uz nieco malo" a ty sa hanbis za neho... Toto su otazky, nad ktorymi mas premyslat. Nie vymyslat tresty a pritvrdzovat, to nikam nevedie.

jana_eyre_2
19. apr 2024

Len jedno by som chcela povedať.. nemala by si tvoje dieťa porovnávať s inými, mala by sa vnutorne vyrovnať s tým, že KAŽDE dieťa na planéte je svojské, tak ako KAŽDÝ človek.. mala by si mať trocha vyššie sebavedomie a tiež sa neporovnavat s inými mamami.. jednoducho - u vás je to inak ako u susedy, a u susedy je to zase inak ako u kamošky.. chápeš čo chcem povedať? Nerieš čo kto robí a zvláda..

Tvoje dieťa je stále malé, to že má v 3r plienky sa proste stáva.. niektorým to trvá dlhšie, niektorým kratšie.. ide o to, že ho stále vedies k tomu aby sa to zmenilo.. pomaly a trpezlivo.. tak isto je to s jedlom, s hrou, s čímkoľvek čo máš pocit že je iný.. dôležité je že sa snažis.. treba si v sebe nastaviť hranice, popatrat kde už tie hranice sú a ktoré dieťa prekročiť NEMÁ - a na tých hraniciach trvať za každých okolností a nepolavovat v nich..získaj trocha sebavedomie v tvojom materstve, uvedom si, že si rodic, ktorý určuje.domaci režim.. ty si tá ktorá vymyslí a dieťa sa podľa toho učí.. že nie vždy síce pôjde podľa tvojich predstáv, ale že dieťa bude vedieť kde hranice má a ty ich nebudeš posúvať..

viestta
19. apr 2024

Na odplienkovanie asi este nedozrel, nepomoze ani to, ked bude chodit mokry. Dieta si musi uvedomovat, ze potrebuje ist. Co sa jedla tyka, ked sa vie najest sam, tak ude jest sam. Aj keby prereval pol dna a nezjedol nic, tak hladom nezomrie. Nekrmila by som. Nechces, odchadzas. Bodka. A aj buchty sa daju zohriat, nemusis ich vyhadzovat.
Ty si rodic, ty stanovujes hlanice. Nie, nie si neschopna, len sama seba musis najprv upratat a najprv musis nastavit hranice sebe, potom nastavis hranice aj krpcovi.

laurita285
19. apr 2024

On je možno zaostalý po tebe. Tu ti jasne povedali že skúša tvoje hranice, že ťa využíva, zneužíva a ty furt ideš len to svoje. On má svoju trpezlivosť a vytrvalosť značne väčšiu ako ty :D Nuž máš sa čo učiť od neho :D

minenkak
19. apr 2024

Myslím,že tvoje dieťa je len pekne vychcane a ty ho rozmaznávaš,čo sa stane, keď nebude celý deň jesť

marsmykkok
19. apr 2024

S tým jedlom, neskúšala si k nemu si sadnúť, naložiť si tiež to isté a jesť pred ním? Deti radi napodobňujú. A ešte by možno ho aj motivovalo to, že ty ješ a chutí ti to, mal by väčšiu chuť. Rovnako urob väčšie rozostupy, žiadne jedenie po hodine, to je malá doba, nezje obed, ponúkni až olovrant, nezje olovrant, ponúkni mu až večeru. Prečo si neskúšala naučiť ho jesť samého skôr? Mne príde, že si mäkká a syn to zneužíva. Už len ako aj tu obhajuješ, že škoda jedla a tak. Však trojročný nezje toho tak veľa, kľudne tú malú porciu vyhodím do koša. Ale ty sa nevieš zaprieť a nepovoliť a hľadáš výhovorky ako to nejde a nie spôsoby, aby to išlo.