Ako rozvíjať grafomotoriku a nácvik správneho úchopu písadla

syslica
22. jún 2011

Ahojte, prešla som celú sekciu Škôlkari, školáci a takáto téma tu ešte nie je, Hádam pomôže viacerým, nielen nám. Mám veľmi rozumného syna, čoskoro prváka, ktorému však kreslenie veľa nehovorí a ceruzku či pero dokáže uchopiť a manipulovať s nimi takým spôsobom, že mi z toho vstávajú vlasy na hlave. Po napomenutí sa vie skorigovať a chvíľu pracuje ukážkovo - nemôžem však pri ňom sedieť neustále. Už aj psychologička ma upozorňovala, nech s tým niečo robíme, lebo v škole sa po neustálom napomínaní učiteľkou môže uňho objaviť vzdor a totálna nechuť k písaniu. Už doma mám s ním problém, obávam sa, čo bude v prvej triede.
Takže dajte prosím tipy na materiály, literatúru, nácvik, vlastné skúsenosti... čokoľvek pokiaľ možno hravou formou, lebo "poď si tuto sadnúť, ideme kresliť slimáčikov, vlnovky..." má u nás za následok akurát odmietanie a plač.
Ďakujem pekne!

jaaty
22. jún 2011

Aj ja by som uvítala info k nácviku správneho úchopu ceruzky.
Hanka síce kreslí krásne (dokonca bola odporúčaná do ĽŠU), mnohé písmenká vie písať, vlnovky, čiarky, ....nič jej nerobí problém, až na to, že ceruzku správne nedrží. Má síce len 4 roky, ale nedá si povedať a vždy si ju prechytí, tak ako je to pohodlné pre ňu.
Syslica, Hanka si takéto čiarky, vlnovky.... precvičuje v detských časopisoch - prechádzame spolu jednotlivé stránky a tiež "obkresluje" aj takéto vlnovky. Ale viem, že existuje mnoho knižiek pre resp. pracovných zošitov pre predškolákov. Dajú sa kúpiť v Tescu či v predajni kníh.
V škôlke napr. mali vymalovanku - nejakú loď na vode a jej súčasťou bolo aj dokreslenie vlniek vo vode (boli predkreslené prerušovanou čiarou, deti to obťahovali)

len.petra
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
len.petra
22. jún 2011

Ahoj, zaujala ma táto téma, aj keď osobne s ňou doma problém nemáme. Viem, že existujú ergonomické perá, ktoré napomáhajú správnemu úchopu, link ti pošlem do IP. Ešte som našla toto:
Kreslenie a písanie
Kúpte dieťaťu trojhranné pastelky, ktoré zabezpečujú správny úchop, sú veľmi vhodné.
Používajte rôzny grafický materiál, farbičky, kriedy, vodové farby a štetce ...
Kreslite nielen na papier, ale i do vody, piesku, múky, snehu, cesta, plastelíny, peny...
Nasypte piesok na farebný papier a motivujte dieťa k presúvaniu piesku po papieri prstami, dlaňami ...
maľujte štetcom, prstami....
Pri kreslení farbičkami dbajte na vhodný a správny výber farbičiek, nevyberajte také, pri ktorých treba veľmi tlačiť a zanechávajú veľmi slabú a tenkú stopu.
Dbajte nielen na správny úchop pri kreslení, ale aj na sedenie, vzdialenosť hlavy, polohu rúk, uvoľnenie svalstva.
Počas kreslenia zaraďujte kratučké hry s cieľom prekrvenia organizmu, uvoľnenia svalstva. Hrajte sa riekanky, zatancujte si alebo oddýchnite pri relaxačnej hudbe...

len.petra
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sisaha
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anjelicek26
22. jún 2011

Hm toto by zaujimalo aj mna, Saska chodi tu v anglicku uz rok do skoly, pisat vie vsetky pismenka aj cislice, ale pero si stale prehadzuje z jednej ruky do druhej a pise oboma. To asi tiez nie je moc spravne 😖 Lekarka nam potvrdila, ze je "obojrucna", hlavne na sport uplne lavou, ale pisat vraj preferencia na pravu, ale este nic take nevidim...

Doma trenujeme kreslenie, vymalovavanie, obtahujeme pismenka a piseme kratke texty - teda odpisuje, sama vie pisat len malo slov, väcsinou robi gramaticke chyby, ale tak v anglictine sa ani nedivim, vsetko sa inak pise a cita...

syslica
autor
23. jún 2011

@jaaty Ďakujem za tip. Detské časopisy má syslík rád, akurát stránky, kde by mal niečo obťahovať a obkresľovať cielene preskakuje 😅 . Macko Pusík je podľa neho pre bábätká, preferuje Adamka, kde mu žiadna školička písania nehrozí... pracovné zošity a tréningové knižky pre predškolákov poznáme tiež - s podobným účinkom. Skrátka ho to nebaví, akúkoľvek formu presviedčania z mojej strany odmietne. Inak kreslí celkom rád: autá, rakety, navrhuje hry, píše príbehy (tlačenými písmenami, skúšal už aj písanými ale tu som jeho snahy stopla, lebo šiel na to úplne z nesprávneho konca a nebola by som rada, keby ho v škole museli ešte preúčať.)
Rozmýšľam, že si takéto materiály nejak skombinujem a ponúknem mu ich ako hru alebo súťaž... len či mi to "zožerie" 🙂 .

syslica
autor
23. jún 2011

@len.petra Vďaka za link, Peti.Používame aj vhodné trojhranné písadlá, v škole majú predpísané pero Tornádo, ale aj to Stabilo vyzerá byť fajn. Mňa na tej stránke zaujal tento http://www.stabilo.com/pages-sk/ergonomics/STAB... síce propagačný materiál, v nemčine, no je tam spomenuté pozorovanie, že keď dieťa kreslí napr. vajce, tak je to zvyčajne vajce ako má byť a pohyb ruky je plynulý, ale keď má napísať O, snaží sa opísať predlohu a pohyb je strnulý, trhaný... najlepšie je, keď je prechod medzi maľovaním a písaním plynulý.
No, takže zrejme budeme aj viac maľovať, rôznymi technikami.

katecameron
23. jún 2011

no moj syn aj stabilo dokaze drzat zle a to je uz na knci prvej triedy 😀 😀 😀

jaaty
23. jún 2011

Obávam sa, že ani nám veľmi nepomôže, keďže Hanka si pero nepoloží na prostredník ale na prsteník ☹ ☹ ☹
...myslím, že tomu peru to však bude jedno 😠

majatob
23. jún 2011

ja jsem to syna ucila tak, ze tuzku polozi do postylky (to je to misto mezi palce a ukazovakem), pod hlavu ji da polstarek (prostrednik) a zakryje perinkou (palec a ukazovacek) 🙂 a vypada, ze pochopil 😀 ikdyz kdyz se mu nechce, tak ju chytne jak kopyto a je taky spokojenej 😀 😀 😀
jinak kdyz nechce delat treba vlnovky apod. tak mu nakreslim zavodni drahu a tu vlnovku tam nekde nenapadne pouziju a jak ju projizdi (to miluje), tak procvici co chci a ani si toho nevsimne 🙂

syslica
autor
23. jún 2011

@katecameron 😅 😅 to som netušila, že sa to vôbec dá držať zle.

sisstin
23. jún 2011

Mezi námi pastelkami 1-3díl - Jiřina Bednářová, Rozvoj grafomotoriky -taktéž Bednářová 😉

syslica
autor
23. jún 2011

@majatob Skvelý nápad s tou dráhou, keďže rád tvorí hry, nechám ho, aby nejakú dráhu nakreslil sám a potom budeme súťažiť. Len si musím odsledovať, aby kreslil správne, to je to najhoršie. Lebo on správny úchop teoreticky ovláda, len prakticky ho má na háku 😅 .

katecameron
23. jún 2011

@syslica to teda da namoj dusu

reruna
23. jún 2011
syslica
autor
24. jún 2011

@sisstin
@reruna Ďakujem, skúsim pozrieť niečo od Bednářovej dostupné aj na Slovensku.

Nácvik správneho úchopu opísaný z materiálov CPPaP:
Prsteníkom a malíčkom chytiť fazuľku tak, aby nevypadla. Ostatnými prstami prenášať predmety alebo ich plniť do fľaše alebo akože soliť. To je predpríprava. Potom vložiť dieťaťu medzi prsty ceruzku - ale fazuľky musia zostať na svojom mieste, prichytené malíčkom a prsteníkom.
No, vyskúšame, uvidíme... na zautomatizovanie úchopu by to mohlo pomôcť.

sisstin
24. jún 2011

@syslica u vás jsou dostupné všechny sešity od Bednářové, jak na grafo, tak na logiku a matematiku atd. Jen ten slovenský překlad je občas trošku krkolomný, ale přímo o ten text až tak nejde...spíš o ty úlohy 😉

syslica
autor
24. jún 2011

@sisstin Myslela som momentálnu "fyzickú" dostupnosť 😉 . O jazykové mutácie až tak veľmi nejde, syslíci sú Záhoráci, v jazykoch sa orientujú celkom slušne, vedia, že hlemýžď je slimák napríklad, lebo hrajú scrabble v češtine 😀 a ja sama niekedy doslova preferujem českú literatúru.
No v našom obľúbenom kníhkupectve Artforum v BA majú len "Diagnostiku dítěte předškolního věku" 😒 Ale čo som videla, všetky jej diela sú skvelé, začínam zháňať...

sisstin
24. jún 2011

@syslica Diagnostika je fakt geniální 😉 no já spíš myslela to, že v tom překladu jsou pak divné "patvary", které nejsou ani česky, ani slovensky 😅 😅 😅 ale třeba syna ten text vůbec nezajímá, on chce dělat jen ty úkoly 😅 😅 😅 ten text je spíš pro děti, které nejsou až tak ochotné spolupracovat a má je ten text na ten úkol "nalákat" 😅 😅 😅

syslica
autor
24. jún 2011

@sisstin No tak podľa tvojho popisu je to pre nás ako stvorené!

sisstin
24. jún 2011

@syslica

https://www.youtube.com/watch?v=jYmb5bV7FI4


https://www.youtube.com/watch?v=lktECLtHR2M

já to mám nakopírované, my máme zatím jenom tu první část..syn má 3 roky, a ještě má dysfázku, takže grafomotoriku už má někde na spodní hranici širší normy 😉

evabb35
25. jún 2011

@syslica na nácvik úchopu môžem doporučiť tieto ceruzky a farbičky /sú hrubšie než bežné farbičky a majú neskĺzavé výrezy/:

http://www.stabilo.com/pages-sk/products/easy-c...
http://www.stabilo.com/pages-sk/products/easy-g...

evabb35
25. jún 2011

@syslica ešte sú dobré tieto /majú priemer plášťa 10,4 mm/
http://www.zdravepsani.cz/detske-pastelky-sady/...

a dostať rôzne šablóny na kreslenie - niektoré deti to baví
http://www.nomiland.sk/Shop/Vytvarne-potreby--V...

jaya47
25. jún 2011

Ja sice este deti nemam, ale citala som, ze dobre cviky pre spravne uchopenie je solenie a sypanie piesku. Vyskusajte na pieskovisku chytat piesok medzi prsty a nieco takto kreslit. Ale samozrejme, treba dat pozor, aby to zase nechytal iba medzi palec a ukazovak. Treba tak, ako je to bezne, teda pridat aj prostrednik.

syslica
autor
11. júl 2011

Aby nám téma nezaspala - okrem skvelých knižiek p. Bednářovej pridávam aj túto: Grafomotorika pro děti předškolního věku. Cvičení pre děti ve věku od 4 do 8 let. Autorka Antje C.Loose a kol., vyd. Portál. Ku knižke sa separátne dajú kúpiť aj pracovné listy. Napríklad na www.martinus.sk

jaaty
21. júl 2011

evabb35, kúpila som farbičky Stabilo a musím povedať, že sú úplne perfektné 😀 😀 😀 . Ďakujem pekne za radu, ani som netušila, že to pôjde tak rýchlo.
Používame ich asi 3 týždne, Hanka sa naučila krásne držať farbičky. trošku sa tomu bránila, podporila som to "rozprávkou" o vílach, ktoré jej farbičky poslali, pretože sú čarovné...... a bla, bla, bla.......
Všetky ostatné som zatiaľ schovala. Ak sme u niekoho a zoberie si iné farbičky, stačí ju upozorniť a povedať "pršteky" a hneď si ju prechytí. Myslím, že o taký mesiac ju už nebude treab ani upozorňovať 😀 😀 😀

Takže STABILO odporúčam všetkým, ktorí majú problém s úchopom 😉 😉 😉

syslica
autor
21. júl 2011

@jaaty Hneď sa po nich poobzeráme 😉 Školskú tašku máme odvčera, aj Mezi námi pastelkami kuriér konečne doniesol, tak už pracujeme a tešíme sa.

Pre všetky, ktoré tiež zháňajú na Slovensku pracovné zošity Jiřiny Bednářovej - od 1. 8. bude k dispozícii aj slovenská verzia Medzi nami pastelkami (len dúfam, že ten preklad bude lepší ako v Počítanie soba Boba 😝 )

jaaty
21. júl 2011

@syslica, objednávala som ich cez mimibazar, prošli mi poštou 😉

syslica
autor
21. júl 2011

@jaaty Ďakujem za tip, pozrieme pastelky a rovno aj pero ... ale syslík je už v tom štádiu, že pozná správny úchop, len by potreboval niekoho, kto by mu to neustále pripomínal... dosť mi pripomína tú blondínku vo vtipe ako blondínka behá s walkmanom na ušiach a tam jej hlas hovorí nádych, výdych, nádych 😀

bukvice
4. aug 2011

@evabb35

Ano, trojhranné pastelky jsou pro dítě nejlepší. My jsme Stabilo používali, ale přešli jsme k JOVI, protože jsou o něco silnější:

http://www.pastelka.eu/store/goods-28639-82-jov...