3-ročná nerozpráva

19. jan 2024

Dcera bude mat o 3 tyzdne 3 roky a stale nerozprava .od 2 rokov to riesim s naou detskou lekarkou a este 3 mesiace tvrdila ze je to ok rozrzprava sa ,stale sa mi to nepacilo,ze nerozprava. Syn v 2.5roku zacal rozpravat a hned krasne cisto aj vety. Ona nic zopakovat zopakuje ma snahu ale nejde jej to ..teraz som tam nabehla a vypytala si papier na logopediu aj ked velmi nechcela a stale tvrdila ze ma cas . Termin som dostala az na marec. Ako s nou doma cvicit? Nevie plno spoluhlasok . Zacistocne pismena slova vynecha alebo si zameni( mami povie krasne aj mamina vedela azrazu nechce povie aina ).
Naratat do 5 vie aj sama ale tazko jej rozumiet . A to stale citame ,rozpravame sa. Rozumiet rozumie ozaj vsetko.
Rozpravame s nou iba zrozumitelne ziadne mlezanie. To som nedovolila ani pri starsom a ten sa pekne rozrozpraval .poprosim o rady nejake cvicenia co by som zatial mohla skusat ( z vasich skusenosti u logopedicky) . Dakujem pekne

deedol
19. jan 2024

pozri si "kniha o detskej reci", na internete je zadarmo cele pdf. neviem, odkial si, ale kamoskin syn bol na pobyte v statnej logopedickej skolke a to mu najviac pomohlo.

katka533
19. jan 2024

No to už je najvyšší cas veru

anjelicek26
19. jan 2024

Prve je - ist k usnemu, ci nema vodu za bubienkom... syn mal tieto problemy (kym mu strihli uzdicku, zmensili mandle, odstranili polypy, otvorili uska a vlozili rurky), do mesiaca potom rozpraval plynule... on to pocul prakticky "ako pod vodou"..

kris_tin257
19. jan 2024

Ak vynecháva časti slov tak asi vás pošlú na audiometriu, viem to lebo u nás rovnaký problém, náš ale vedel do 3 rokoch len 3 slová, teraz má 4 roky a 4 mesiace a má dyslaliu (ťažko mu rozumieť, zle vyslovuje). Deti naozaj potrebujú svoj čas na všetko, musia vyzriet

luccija
19. jan 2024

Zatiaľ choď k ORL, neurológovi

autor
19. jan 2024

@anjelicek26 tak podla mna ona pocuje dobre lebo ak jej po castisch potichucky poviem zppakuj : mami mam ta rada ...to zopakuje krasne povie : mami mam ta ada alebo jada ako kedy...ale proste jej sa nechce podla mna :/ povie pekne napriklad nos,oci,mami,tati papi,bibi,babi,babo,papajaj(papagaj),maco(obcas aco ako kedy) ..ale proste jej sa nechce opakovat..uvidime co povie logopedicka

autor
19. jan 2024

@luccija na neuro sme boli ked mala 1.5 roka kvoli inemu a bola uplne v poriadku

autor
19. jan 2024

@kris_tin257 tak ona vie cca 40slov pekne cisto povedat ale ostatne jej nerozumiet ,alebo si to upravi podla seba ..ked chce aj pekne zopakuje aj ked jej to poviem uplne potichu takze podla mna so sluchom problem nebude .. ale s uzdickou mozno neviem detska to nidky neriesila

anjelicek26
19. jan 2024

Ono nepocut urcite hlasky alebo nepocut obcas, prehltat konce a zaciatky slov znamena casto prave ten opuch za bubienkom (ten je raz horsi-raz lepsi)...syn v tom veku okolo 3 rokov zacal odcitat z pier, rozumel absolutne vsetkemu...aj uplne potichu veciam - ked nebol hluk okolo, mal ocny kontakt (sluch mal 40% jedno ucho, druhy nic) ... strateny bol az ked - kolektiv, ludia okolo, nevedel lokalizovat zvuky, ze z ktorej strany ho niekto vola ci pyta (napr. ci z horneho-dolneho poschodia), v noci - padlo na neho svetlo a bol hned hore, ale vysavat potme som vedla neho mohla... je to neinvazivne rychle vysetrenie, fakt behnite a mas istotu... logopedicka to neuvidi...

zuzkaa1991
19. jan 2024

Moja do 3.r len hmkala od 2.5r bola v skolke v 3r som jej zacala davat rybi olej plus na 3.5r začala ako tak rozprávať kedze prve tiez ze netreba ist nikam .....bohužiaľ zanedbali sme to na logo sa dostala ako 5r a to ssom rok riesila terminy ;) k rozprávaniu musi podla mna dospieť vyhoda ze opakuje moja bude mat 6r a doteraz nechce opakovat mame cvicit doma a nula bodov nechce

autor
19. jan 2024

@anjelicek26 jooj to my take problemy nemame.. vyswvac veru pocuje dobre...v ncoi sa pri nej nemozem ani suchnut lebo je hned hore zobudi ju snad vsetko. Tak isto ked sme medzi detmi a zavolame ju hned ide nema problem.. no vypytam sa pre istotu aj na to orl

anonymnasnazilka
19. jan 2024

nas tiez normalne reagoval na zvuky a predsa nepocul dobre. urcite by som zasla k ORL predtym, nez pojdete k logopedicke. ona sa na to bude tiez pytat.

autor
19. jan 2024

@anonymnasnazilka a ako to u vas riesili na orl? Dakujem ,pojdeme skusit aj na orl

maryetta
19. jan 2024

Niektore deti sa rozkecaju az v skolke teda prave v obdobi okolo 3.roku zivota.
A hlavne vela s nou rozpravat. Komunikovat. Citat.
Pripadne aj napr to albi hovoriace pero. Moji aj z toho sa vela naucili.

autor
19. jan 2024

@maryetta dakujem, citame,knizky ju bavia nastastie tak snad sa rozkeca ..do skolky snad pojde az v septebri nateraz ju nezobrali pre nedostatok miesta :/

kris_tin257
19. jan 2024

Ani náš nemá problém so sluchom, audiometria je vyšetrenie že niektoré frekvencie môžu ľudia počuť inak nepočuť prepocut, náš tiež vie povedať všetko keď sa na to sústredí a povieme mu to ale napríklad zvykne nevedome vynechávať prve písmeno v slovách (nepovie nákladné ale iba akladne auto napr), ale bol to iba taký tip, nás logopedicka (chodíme tak keď mal 2 roky 10 mesiacov) začala týmto smerom viesť keď sa rorozprával aby sme prípadne mohli vylúčiť tento problém a viesť hodiny mimo toho
"Jde o vyšetření prováděné pomocí tónového generátoru, kterým se testuje citlivost sluchu na jednotlivé tóny."
Napadlo mi to iba na margo toho čo ste písali že tiež vynecháva hlasky.

karmen118
19. jan 2024

Niektorým deťom naštartuje reč škôlka, iným treba pomôcť. Skúste ju objednať aj do centra včasnej intervencie, tam vás vedia nasmerovať, ako s dcérkou doma pracovať + ešte aké ďalšie vyšetrenia by bolo dobré absolvovať okrem logopédie, napr. ORL a nanovo bude asi treba aj neurológiu, foniatriu, moje deti dostali aj výmenné lístky ku klinickej psychologičke.

kris_tin257
19. jan 2024

@zuzkaa1991 my sme tiež mali spočiatku problém že syn nechcel opakovať, nevedeli sme s ním doma nič cvičiť trénovať odmietol spolupracovať, psychologička hovorila že nemá dozretu nervovu sústavu že emočne je nevyzretý že mu musíme dať čas, potom zrazu si to celé uvedomil a už nebol problém. Teraz už si vie sadnúť a trénovať ale nie dlho musíme robiť krátke cvičenia

sandri
19. jan 2024

Syn mal oneskoreny vyvin reci. Rozpraval podobne, ako ty opisujes. Rozumel vsetko, on aj chcel komunikovat, ale nikto sme mu nerozumeli. Dodnes pamatna veta "Ideme na ihrisko" bola v jeho podani "ideme na iito". Nevedel vyslovit polku pismen abecedy. K logopedicke sme zacali chodit od 4 rokov, skor sa nedalo, nespolupracoval. Dokonca sme logopedicku aj menili, ta prva bola cista katastrofa, brala si 2-3 deti naraz, syn sa tam len hral s hrackami a odmietal cokolvek robit. A k tym cviceniam - on vobec nevedel narabat s jazykom. Cvicili sme vyplazenie jazyka, obliznutie pier, jazykom sa akoby dotknut nosa a naopak brady, tlacenie jazyka zvnutra do lica, prechadzanie jazykom pozuboch (aj tych uplne vzadu - to vobec nevedel spravit). Bola to dlha cesta, ale po 3 rokoch hovoril krasne a nezostali mu ziadne recove vady.

kittykat22
19. jan 2024

nas syn tiez nerozpraval a lekarka pretoze nebol uplne standardne dieta to neriesila ale na 3r prehliadke povedala, ze pokial nezacne rozpravat do pol roka tak pojde koliesko po nemocnici. No nastastie sa rozbehol. Do pol roka matlal vety ale nebolo mu rozumiet.
Ale na 3r prehliadke sme dostali sme ziadanu na logopediu. Neskor mu bola potvrdena jemna dysfazia. Chodil na logo do 9 rokov. Ukazalo sa, ze problem je, ze ide v 3 jazykoch a ma vyvinutu socialnu + matematicku cast, tak ten jazyk mu trosku robi problemy. Mal koli tomu odklad do skoly.
Inak ako pises, ze si si ista, ze ta dieta rozumie - tak to na to sa nas pytala lekarka. Ci nam dieta rozumie a vie co po nom chceme. Co rozumel. A to je zaklad toho, ze tam nie je nejaka vaznejsia vada.
Ta logopedia bola super. Logopedicka mi ukazala ako trpezlivo pracovat s dietatom, ako vysvetlovat, nehulakat, nebyt nervozna. Malo to velky prinos aj na moju pomoc v uceni - teraz uz v skole 🙂 Tak hladaj logopedku mladu, prijemnu ktora ma zaujem a budes z toho mat nakoniec uzitok rovnako ako ja :D

autor
19. jan 2024

@sandri a na orl ste mali vsetko ok?
Ona vety netvori a ked tak iba take 2 slovne

autor
19. jan 2024

@kittykat22 dakujem,ona fakt rozumie vsetko,posluchne skor ako starsi 8 rocny syn 🙈
Ideme k logopedicke co chodi aj k detom do školky kde pojde mala ked ju zoberu,tak snad nam pomoze

danielahamar
19. jan 2024

Za mňa nič strašidelné sa nedeje, proste chce svoj čas, to je všetko. A druhe deti robia hento aj tamto a co?

kittykat22
19. jan 2024

logopedicka bude robit rozne vysetrenia - sluchove, bude kontrolovat ci spravne dycha, ci ma v poriadku jazyk, ci rozumie veciam ktore sa jej pyta. Bude to vsetko formou hry tak malej ani nepride, ze ju testuje 🙂 u nas sa vzdy dieta dostane na konci cukrik. To vies, ze logopedicka chvalila, tlieskala, neustale aky je syn sikovny a ako mu to ide :D No ten to tam miloval. Ked sme skoncili, tak sa pytal, ci tam budem chodit aspon na kavu :D:D:D ze by isiel so mnou
hahahahaha :D

lely1234
19. jan 2024

Tak ti napíšem moju skúsenosť. Áno môže to byť niečo ako píšu vyššie. Ale nemusí to byť nič. Len to chce čas. Syn do 3 rokov nič nerozprával len nejake slová jeho... Dovŕšil 3 roky začal niečo ale nič som mu nerozumela...ako píšeš všetko rozumel čo som chcela od neho atď. A to knižky necitame veľmi on si pozrie obrázky a zavrie :D a keď mu chcem čítať povie nech si čítam sama že on nechce. Sem tam zoberiem nech mu čítam ale to je málo čo. (Áno sú aj také deti a môžem ho z s tou knihou aj bit a nechce si čítať :ad )
3roky 3 mesiace. Začal skladať vety rozprávať krajšie ale stále mal niečo čo nevedel pospájať a nebolo to dokonale. Teraz má 3 roky a 10 mesiacov a ti také vety poskladá také slová používa čo ani netuším z kade má :D a rozpráva perfektne.

zuzkaa1991
19. jan 2024

@kris_tin257 moja zopakuje asi 3 4krat vyhlaskuje a potom nic nepovie ani slovo....ze mam.jej dat pokoj ale ja ju opravujem pocas bezneho dna ked zle povie...

sandri
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sandri
19. jan 2024

Na orl nas nikto neposlal.

tiika
20. jan 2024

Napíšem v bodoch:
- knihy, ak poznáš Kubko je fajn, sú tam pekne cvičenia na trénovanie výslovnosti, rozprávania
- fúkať, piť cez slamku, lízať, vyplazovat jazyk, spulit pery… skratka rozhýbať pery a jazyk
- opakovať rôzne zvuky spolu s obrázkami zvierat
- básnicky, pesničky - my sme si spievali, recitovali fakt neustále
- hovoriť na ňu co najčastejšie primeranejšie, jednoduchšie, v 2-3 slovných vetách, reagovat na to, čo hovorí, viest dialóg, prip. ju doplniť, čo chce povedať
- žiadny smartfón, tablet, tv (v obdobi, keď som bola dlhodobo sama, som púšťala ráno a večer rozprávky, naše čítanie kleslo asi z 20 knih denne na 3 knihy za deň)
- rozvíjať hrubú motoriku (čo najviac šplhať, preliezat, váľať sa, lozit..)
- rozvíjať logiku (puzzle, skladacky..)

monulik52
20. jan 2024

Ja mam doma tri deticky. Prva bola dcera ta krasne rozpravala v 2 rokoch. Syn zacal rozpravat az v 4 rokoch aj to tak ako moja tretia dcera teraz v dvoch rokoch. Pobehali sme po roznych lekaroch a kade tade nic mu nebolo jednoducho oneskoreny vyvin reci v 4 rokoch aj 4 mesiace sme sli sukromnej logopedicke a za mesiac maly zacal rozpravat ako jeho rovesniky obcas chomoli eniektore slova ak rychlo rozprava musim ho opravit. Nasa dr napr nam hovorila ze ak nerozprava v 3 rokoch nie je to taky problem vela deti zacnubrozpravat ked idu do skolky az ze sa tak viac rozbehnu. Ak rozumie co od neho chcete. Ak samozrejme nerozumie vam co hovorite to uz moze znamenat vacsi problem.