Reč dvojročného dieťaťa

26. feb 2023

Ahojte, ako na tom sú/boli vaše dvojročné deti s rečou?
Naša dcéra (22 mesiacov) vie povedať ako robí cca 10 zvierat, vie povedať mama, tato, a také ako ham, mňam, papa, ahoj, dudu, toto, bába, kolo kolo… sem tam sa jej podari niečo povedať, napríklad dnes povedala vtáčik 😃
Viac nič. Čiže dokopy asi 20 slov, čo je za mňa máličko aj podľa toho čo čítam na internete. Slová nespája. (Aj to neviem či hav hav a kotkokádak sa počíta za slová😂😂).
Inak veci väčšinou pomenuje vlastným slovom, čo už poznáme že čo to je. Napríklad ako čeče je svetlo atď.
Tieto slova väčšinou povie len keď ona sama chce, tak isto aj veci ako ukázať aká je veľká, poslať pusu… musí sa jej chcieť. Je to podľa vás v poriadku? Ako boli na tom s rečou vaše detičky v tomto veku? Ďakujem.

srferreira
26. feb 2023

Moj ma dva roky tiez. Ja si myslim, ze tvoja dcera je v poriadku. Ona sa rozkeca. Moj ma svoju hatlaninu a plus dalsie 3 jazyky. Jemu sa, ale usta nezavru. Neviem odhadom kolko vie. Opakuje vela, snazi sa ked mu poviem. Samozrejme si to povie este po svojom. Ale co vie slovicka tie vyslovi pekne. Ked sa snazi vysvetlovat tak hatlanina dlhooo a potom tam prida dve slovicka co pozna tak pochopime. Co chce. Spaja max 2-3 slovicka. 2 sam a 3 vie zopakovat po mne vo vete.

petamich
26. feb 2023

je to vysoko individualne nas ma 19M a vie toho za zopar deti, vela slov mu je pekne rozumiet, ze aj cudzi rozumie napr. mama, tato, dedo Miki, nana (babka), auto, vlak, beton, mlaka, pomenuje clenov rodiny Robo, Risko, Peta, a dalsie, zatial spaja iba napr. mama kde je, tato paci (ked mu cosi podava), havo cika, tato haja a viac mi nenapada no a potom ma uplne vlastnu rec - smetiari su vali, bager je biko, lietadlo je lelo, noz lele, autobus as, to rozumieme iba my s muzom

vsetci sa smeju, ze je po mamicke, lebo ja som teda extremne ukecana a stale mu rozpravam, pomenuvam objekty, opisujem cinnosti - ci to pomohlo netusim alebo skratka je v tomto popredu a v inych veciach ma priestor na rozvoj, hlavne je, ze ti dcerka rozumie, ked nieco hovoris, ukazujes, chces od nej, ostatne pride samo a uz sa mozeme tesit na obdobie "preco"

animus
26. feb 2023

Dcéra má dva roky a rozpráva plynule, hovorí básničky, skladá vety, ústa sa jej nezavrú 😂 rozoznáva farby, zvieratá, vie ktoré dáva mliečko, ktoré vajíčko, ktoré mäsko, rozoznáva skoro všetky písmená abecedy, sama poskladá puzzle (aj veľké 50 dielikove) ALE nevie napr. jazdiť na odrážadle, bojí sa hádam všetkých zvukov, bojí sa aj v detskom centre, nevie chodiť cez preliezky, to je také malé uprdnute kura, vonku sa odomna nepohne ani na krok. Neviem, mám pocit, že každé dieťa je nadané v niečom inom, nehľadala by som za tým hneď problém. Chodievame pravidelne na fyzioterapiu s ňou takže pohybovo nemá problém ale jednoducho sa nechce hýbať. Radšej si vezme knihu ktorú dobre pozná a tvári sa že sama sebe číta rozprávku 😃

selest
26. feb 2023

Moj zacal po 1r hovorit a 2r uz davno rozprava pekne dlhe vety, basnicky atd. A kazdy pozera aky je sikovny, deti v podobnom veku co stretavame hovoria vacsinou len tak ako tvoje, niektore ani tak.

moni2522
26. feb 2023

To je úplne v poriadku podľa mňa. Ja mám 3 deti, najstaršia je dcéra, ta rozpráva od roka a pol už tak, že vo vetách, ona aj keď bola napr. u doktorky na preventívke alebo tak, tak mohla ísť aj sama 😀 všetko si vybavila 😂. Doteraz sa na tom smejeme.
Stredný syn išiel na 2 roky do škôlky, veľa toho nepovedal a rozprával len niekoľko slov...v škôlke sa rozkecal. A najmladší ten rozpráva od cca 20tich mesiacov... Je to strašne individuálne... A on sa rozkecá a ešte mu budeš hovoriť tíško, počkaj 😀

zuziiiii
26. feb 2023

Moja dvojročná dcérka vie pár slovíčok len mama, tam ,toto, daj ,kaká , áno ,nie a má takú tú svoju hatlaninu ale ešte žiadne vety nič moc ....
Ale pozná písmená celú abecedu a čísla do 10.
Frčí na odrážadle , a momentálne druhý deň je cez deň bez plienky.🙏
Neriesim rozprávanie príde aj to 😉

e3v3a3
26. feb 2023

Je to úplne v poriadku. Naš nevie ani toľko 😀

janjatu
26. feb 2023

Moja má tiež 22m. a rozpráva ešte menej ako vaša. Staršie dcérky začali rozprávať až v 2,5 roku, ale každý deň robili obrovské pokroky, celé vety hneď začali sypať zo seba. Teraz má staršia 6 s rozpráva úplne čisto a ústa sa jej nezavrú. Prostredná má 4 ťa ešte nevie povedať R ale tiež nevie byť ticho, takže som vďačná že najmladšia ešte nerozpráva, a keď sú staršie dve v škôlke si užívam ticho 😁😁

domak2
26. feb 2023

Moj ma 20 mesiacov, väčšinou zjape mamaaa alebo vydáva zvuky ako morské prasa 😂 ale veľa slov už párkrát povedal len ich moc nepoužíva. Šikovný je až až tak sa neznepokojujem.

aaadkaaa
26. feb 2023

Moja mala takyto slovnik este v 2.5 roku...a dnes sa jej usta nezavru😅

zuzkaa1991
26. feb 2023

Moja do 3r len hmkala rozumela všetko co som chcela ale napodobňovať rozprávať nic...od 2.5r chodila do.skolky....ako tak zacala.kecat po3r takze vase dieta je uplne v pohode ;).....skladať vety v 3.5r

luliu
26. feb 2023

Dcéra v roku rozprávala pekne čisto, celé vety. Syn v 2 rokoch nepovedal takmer nič. A potom sa rozrozpraval veľmi rýchlo. Je to vysoko individuálne, každé dieťa je iné. Neboj, o chvíľku bude hovoriť a hovoriť, až ťa budú uši bolieť 😉😁😉

sella38
26. feb 2023

Je to velmi individualne. Starsi mal v dvoch rokoch svoju hatlaninu,ktorej sme rozumeli len my, velmi, velmi pomaly sa mu rozbiehala rec, az po prvy rocnik to velakrat s vysvetlovanim vzdal,lebo si nevedel spomenut na slovo. Teraz ma 13 a rozprava normalne 🤣 Mladsi naopak uz v roku skladal vety, v dvoch rokoch rozpraval ako dospely clovek vratane R.

patus_2
26. feb 2023

Všetko je v poriadku, len neporovnávajte s ostatnými. Je to veľmi individuálne, aj dospelí sú rozdielni. Všetko má svoj čas.

zorkahorka
26. feb 2023

Tusim 2rocne dieta vie 100 slov. Ked si ich zapises aj s citoslovcami,tak zistis, (podla toho, co puses)ze naozaj tych 100 slov ovlada. Podla mna je to ok, co vie. Dokonca vtacik je dvojslabicny, a to je super!