Psychomotorický vývoj 4-mesačného dieťatka

88matulka88
19. máj 2023

Ahojte, mam doma 4 mesačne babatko. Cca pred týždňom sa prvýkrát otočila do ľavej strany, predtým bolo vidno ako skúša, vždy nôžky ťahala k sebe... no očakávala som, že po tomto sa bude už otáčať viac... a zrazu prestala skúšať... prava strana neide nám ešte vôbec, keď jej pomáham vidno, že nechce ani do ľavej už... neviem ju nastimulovat s hračkou, pozrie sa a potom to nechá tak... boli ste tak niekto??? Prečo sa to môže diať???

petamich
19. máj 2023

ano stalo sa to snad kazdej 🙂 ono chvilu trva, kym sa nova zrucnost stane standardom, aj chodit nezacnu vsetky deti uplne, ze postavim sa a hned utekam - chvilu to striedaju so stvornozkovanim atd. myslim, ze u vas je to uplne v poriadku

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
88matulka88
autor
19. máj 2023

@jj298 ach jaj... také odpovede... mňa zaujímajú skúsenosti... vo vašej správe nečítam ani 1... otázka bola ci sa vám stalo niečo také... ak neviete odpoveď radšej nepíšte...

petamich
19. máj 2023

@88matulka88 pisala som ti, ze je to bezne = ano stalo sa to aj nam a pri kazdom vacsom motorickom milniku, pretocil sa a nasledne aj dva tyzdne nie, potom opat, potom nie a potom to robil stale, na druhu stranu sa zacal podstatne neskor ako na tu prvu dominantnu

staci taka odpoved? ci nejaku inu si si predstavovala? 🙂

88matulka88
autor
19. máj 2023

@petamich ďakujem, ja len kvôli tonu, lebo ma zneistila jedna známa, že jej keď sa pretocilo malé, tak nič iné nerobilo, aj v noci sa pretacalo... ale ďakujem ste ma ukludnili

88matulka88
autor
19. máj 2023

@petamich áno, dakujem veľmi pekne

petamich
19. máj 2023

@88matulka88 vobec to tak nemusi byt 🙂 naozaj, vobec sa nemusis obavat, ze je cosi v neporiadku, par dni/niekedy aj tyzdnov potrva, kym si cosi dokonale osvoji (a bude to tak velmi pravdepodobne aj pri dalsich veciach)

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
88matulka88
autor
19. máj 2023

@jj298 nooo, evidentne som natrafila na emocionálne rozladenu osobu... tolko zla kolko z vas ide cez tie pismena... 😱ďakujem za Váš čas, ktorý ste minuli na moju blbú otázku 🙃 aj za to, že už nebudete viac strácať na ďalšiu odpoveď. Pekne popoludnie prajem

marianarem
19. máj 2023

@88matulka88 Byva to tak. S pretacanim to moj nemal, ale s chodenim ano. Neterky ked zacali chodit, tak sa tesili, vyskali a nic ine nerobili.Mojho tie kroky akosi moc nezaujali. 3 mesiace urobil par krokov len sem-tam, mozno tak raz do tyzdna alebo ani to nie. Az potom ho to zaujalo. Aj tvojej sa to mozno podarilo, ale nemuselo ju to zatial zaujat. Ale to pride 🙂

88matulka88
autor
19. máj 2023

@marianarem áno tiež mam ten pocit 🙂

dotka04
19. máj 2023

@88matulka88 na 4mesacne babo je to výborne, s otáčaním majú v pohode čas aj do 6.mesiaca. A deti majú obdobia (aj v “reči”, v hrubej aj jemnej motorike, úplne vo vsetkom), že niečo chvíľku skúšajú a robia a potom sa seknu a nič, ani obraz, ani zvuk, akoby to “zabudli” alebo akoby zabudli, že sa majú to a ono učiť, rozvíjať sa v tom🙈 Mozog sa vždy u tak malých deti sústredí len na 1 činnosť - možno teraz príde na rad rečové centrum, možno koordinácia ruka-predmet-oko, možno…hocičo. Slebo aj zjavne “nič”, aj take akoby slepé obdobia akoby tie bábätka mali. A potom sa zase vrati k pretáčaniu. Náš (už čochvíľa 14mesacny) toto urobil už toooolko razy 🙂) Napríklad teraz posledne začal z ničoho nič krásne ukazovať prstom v knižke, dokonca aj veci, ktoré sme mu predtým nejako špeciálne nepomenovavali. Robil to asi 3tyzdne a Tersz, keď sa jo spýtame “úkaz, kde je domček/psík/kačka/slniečko….” tak sa tvari ako hluchý a ešte aj naschval zúrivo listuje ďalej, len aby sme nemali čas na tieto blbe otázky 🤣

andreatytler
20. máj 2023

@88matulka88 u nas to bolo ako u tvojej kamosky. Ak nieco objavil, uz s tym neprestal.
Je rada na brusku? Lebo ak nie, nema preco sa otacat. Uz vie ze sa to da ale nema chut to urobit znovu.

88matulka88
autor
21. máj 2023

@dotka04 jej, ďakujem, áno presne to je aj náš prípad... akoby sa rozkecala teraz, takým piskotom🥰