Môj syn nevie správne držať ceruzku

1. apr 2024

Ahojte, aka je prosim horna hranica? Ma cerstvo 3 roky... Ale ceruzku este stale drzi vsetkymi 5 prstami v dlani. Sem tam vidim nabeh na spravne, hlavne v lavej ruke, pritom preferuje pravu.

Este stale mi kresli na seba, na stenu a vsatlde tam, kde sa nesmie.

Kamoskina dcerka drzi tie ceruzky dokonalo a je mladsia....

amelia89
1. apr 2024

vobec v tomto veku ale ze absolutne nemusi drzat spravne ceruzku. niektore deti v tomto veku ani len nechcu kreslit/vobec nieco s pastelkami robit.

pre vzdelavanie v tejto teme odporucam: https://www.instagram.com/spec.ped?igsh=Ymk4eWF...

viestta
1. apr 2024

Treba mu tu ceruzku vkladat do ruky na spravny uchop, sam od seba na to nepride, ale ma na spravny uchop este cas

lenka22031
1. apr 2024

Autorka: som Detska Psychologicka a tvoje dieťa sa vyvíja úplne normálne v tomto smere, troj ročne dieťa nevie ešte pinzetovy uchop( občas sa nájde výnimka). Toto torta zvládne tak cca začiatkom 5roka.

pribinak
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
merrysa
1. apr 2024

@pribinak trápne

simona20201309
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anavixy
1. apr 2024

Odporucam sledovat na ig profil spec.ped kde najdes mnozstvo skvelych prispevkov o tom ako co robit, nerobit, ucit/neucit a kedy, naozaj dost ich je o uchope. Aj to ze ukazovat dietatu ako sa drzi ceruzka treba sposobom “pozri ako ja drzim ceruzku”, nie ze mu budem nastavovat prsty, dieta musi mat hlavne rozcvicenu ruku, teda vela kreslit, cmarat najprv na velke plochy, potom vertikalne, vyborne je vraj kreslenie lezatych osmiciek na uvolnenie zapastia, trojrocne dieta este nemusi drzat ceruzku spravne, staci ho podporovat (nie dirigovat) a ukazovat na sebe a ono mu to v tej ruke pravdepodobne sadne, ten stipkovy uchop je totiz pre ruku prirodzeny a ked su na to prsty pripravene, tak si tak ceruzku aj automaticky chytia. Ak by sa to nestalo (teda by prevazoval alebo bol pritomny len nespravnych uchop) samo od seba do 4-4,5 roka, tak treba zacat postupne intenzivnejsie na tom pracovat, opat je ale dolezite vediet ako, aby nedoslo skor k demotivacii. 🙂
https://www.instagram.com/p/Cj-okmdtT72/?igsh=d...

mogaa
1. apr 2024

@merrysa vôbec nie...vtipné ano, ale trápne? trápne je skôr to, že autorka chce po 3ročnom dieťati niečo na čo ešte nedozrelo......každé dieťa ide svojim tempom, 3-ročné je ešte malé dieťa, problém by to bol u predškoláka, ale u dieťaťa čo ešte ani nechodí do škôlky? dieťa reálne potrebuje vidieť aj iné deti ako kreslia, potom si začne všímať ako kreslia oni a ako on....

basulaak
1. apr 2024

Teraz v aprili ide mat moj 3 a uuuplne detto. Presne si ho opisala. 😁 je to v poriadku. Kazde dieta je v niecom inom sikovnejsie. Aj lyzicu s vidlickou drzi ako bagrista ale hlavne, ze bagruje a sam! 😉

merrysa
1. apr 2024

@mogaa tak vtipné to nie je vôbec. Autorka má predpokladam prvé dieťa a normálne slušne sa niečo opýtala. Kazda z nás, či chce, či nie, sa nevyhne porovnávaniu deti a narazí na niečo, čím si nie je istá. Nikto uceny z neba nespadol.

autor
1. apr 2024

Velmi pekne dakujem vam za odpovede! ❤️Ukludnili ste ma! Budem sa snazit teda mu ukazovat, ako treba, pretoze, ked mu ruku opravim, tak sa postavi a uz kreslit nechce.

A niektore tie odpovede... Akoze.. Naozaj musite bezdovodne rypat? Pytam sa normalne mamickovske veci na stranke pre mamicky. Chodte uz radsej odtial prec a rypte do svojich muzov. 😑

13uzivatelka11
1. apr 2024

Ja by som sa skôr sústredila na to, aby nekreslil tam kde nemá.. Myslím si že v 3 rokoch to už vie rýchlo pochopiť ze na stenu sa nemá kresliť

autor
1. apr 2024

@13uzivatelka11 samozrejme, ze vie. A ked sa na to chysta, este sa na mna usmeje a caka, aby som ho upozornila.

erikavesela
1. apr 2024

Pozri...ja.osobne si myslim, ze s tym uchopom sa prehana...pozri ako pisu ini ludia...v inych krajinach...ziadny spravny uchop... a?..su vzdelani, sikovni...

vreckovka2
1. apr 2024

Skus mu velky papier prilepit papierovou paskou na hladky povrch - skrina, dvere, pripadne stena. Nech kresli postojacky, ak ho to laka. My mame ceruzky stabilo woody 3in1 a tie pekne zidu aj z plavacky, alebo kachliciek. Ale ak to budes realizovat, dopredu vyskusaj povrchy, lebo z kuchynskej linky sme ich drhli. Z ostatneho len utriem. Ako sa bude rozvijat jemna motorika, posilnovat prsty, tak ten uchop pride. Musi byt ruka pripravena.

angel993
1. apr 2024

Neopravuj, radšej kresli s ním, on to odpozera od teba. Ale príde na to aj sám, aj v tomto sa dieťa vyvíja.

autor
1. apr 2024

@erikavesela
@vreckovka2
@angel993 Dakujem! ❤️ Vyskusam vsetko!

simona20201309
1. apr 2024

Sam na to určite nepríde. Vlož mu to do ruky správne, pár krát ho oprav, ale nie tak aby sa preto zlostil a začal odmietať kvôli tomu kresliť. Pripadne mu môžeš vložiť fazuľku, aby si ju držal 3,4 a 5 prstom

angel993
1. apr 2024

@simona20201309 obe moje deti na to prišli samé

basulaak
1. apr 2024

@simona20201309 sranda, prave tymi ceruzku vobec nedrzim 😀 drzim ju v 1. a 2.prstom (pinzeta) a o 3. prostrednik opieram. Zjavne kazdy inak.

lenka2710
1. apr 2024

@basulaak aj ja tak ☺️

vladi4444
1. apr 2024

Ahoj, neopravuj úchop. V tomto veku je dôležitý rozvoj iných funkcií ktoré mu predchádzajú. Trhanie papiera, plastelína, kinetický piesok, hlina, gorálky, cestoviny , a pkd.. Taktiež odrazanie beh, lezenie, spontánny pohyb, (rebriny, ihrisko..), rovnovážny systém (!).
Samozrejme, kreslenie, ak to dieťatko baví. (Som špeciálny pedagog) 🙂

nikaeli
1. apr 2024

Ako špec.ped. ti odporúčam nesiliť to a neprekladať ceruzku 'správne'. Vysvetlenie je jednoduché - správne držanie ceruzky je výsledkom súhry viacerých faktorov a jedným z nich sú aj svaly rúčky a celej hornej končatiny. Nehovorím o tom, ako dieťa sedí a čo pri kreslení robí druhá ruka 😉 zameraj sa teraz na jeho radosť z aktivity. Jemnú motoriku môžeš rozvíjať kinetickým pieskom, rôznymi vkladačkami, navliekačkami, presýpaním, prekladaním, prenášaním predmetov s rôznymi pomôckami (lyžica, varecha), nechaj ho písať prstom do múky, triediť šošovičku od fazule, hrajte sa s plastelínou, korálkami, krčte papier -> otvor pinterest a určite nájdeš množstvo nápadov.

@vladi4444 si ma predbehla 🙋‍♀️

autor
1. apr 2024

@vladi4444
@nikaeli wau, necakala som odpovede az od profesionalov, ale velmi pekne dakujem! 🙏🏻❤️❤️❤️

simona20201309
1. apr 2024

@angel993 ani nechodili do MS kde im to mooozno niekto ukázal?😅

simona20201309
1. apr 2024

@basulaak to je nácvik, aby dieťa pochopilo uchop a aby nemalo tendenciu chytať farbičku aj prostrednikom

simona20201309
1. apr 2024

@nikaeli odjakživa sme deťom vkladali kresliaci materiál do rúk správne. Samozrejme ze nebudem deťom chronicky opravovať a nonstop im farbičky prekladať, ale tak ako lyžicu, tak aj ceruzu vkladáme deťom správne.
V 5r je už príliš neskoro preucat deti, keď už majú osvojeny zlý návyk. Ide to oveľa ťažšie. Tak možno pri postihnutých deťoch mate iné postupy, možno pri postihnutých deťoch je zázrak ak to zvládnu v 6r.... ale bežné zdravé dieťa nevidím dôvod, prečo by sa mu nemohlo od začiatku ukazovať ako to ma byt správne.

autor
1. apr 2024

@simona20201309 napriklad mojmu ked opravim, just to chyti silnejsie do dlane, a ked mu poviem, aby drzal soravne, odhodi a odide. 🥹

vreckovka2
1. apr 2024

Aj moj takmer 3 rocny si ide pri kresleni svoje a keby mu napravim ceruzku, tak odide. Je maly a nie je na to pripraveny. Hore ti popisali super aktivity. Nasho okrem spomenuteho bavia aj take domace aktivity, ktore su tiez super napr. cistenie cesnaku (dame do valceka plastoveho, tam ho posulka, pomozem mu stlacit silenjsie a potom cisti prstami strucik), strieka rastliny a ine z postrekovacej flasky, sadi teraz vela semienok, pinzetou zbiera vonku kamienky, reze detskym nozikom banany, miesa prazenicu a ine. Kresli prstom aj na zrkadlo po kupani, do zeminy vonku, valka cesto, vykrajuje, davkuje lyzicou muku, cukor. Teraz ma obdobie trhania papieru a snazi sa strihat, vonku mu dal dedko kabliky a kliestiky - tak striha odusu. A okrem spomenuteho kinetickeho piesku a plasteliny, u nas fici sliz.

aliaray1
1. apr 2024

Ahojky kocky aj proficka ti poradila spravne a vobec sa nad tym netrap. Ja co si pamatam som ceruzky drzala zle dlho a esye v 6r ma nasilu ucili drzat pero a kricali po mne, mala som zle spomienky. Ked sa narodila segra v mojo. 6.5 roku, nasi sa zamerali na nu a krasne som malovala farbami aj kreslila a ako relax mi to ostalo do dospeho veku. Pisala som krasopisne, sama, lebo ma to bez tlaku od rodicov zacalo bavit.

Nasa dcerka bude mat 2r o par dni...je vysokanska-posobi ako vyse 3 rocna ale mentalne tam nie je co cudzich matie, ma vyse 94cm, no nepapa ani sama lyzickou, nespojila si cikanie do nocnika, rozprava tak, ze par slov a potom monology mongolstinou a to som sa mohla na hlavu postavit a vymyslat rozne aktivity a hry, ale zato stetec aj farbicky chyta ako dospelavka pri kresleni. Tvoj je isto sikovny v kadecom inom a to su decka. Neboj, nic nezanedbavas a ani nie ste pozadu 🤗