Máme už riešiť logopéda pre 2-ročného syna?

18. apr 2024

Ahojte, kedy ste začali riešiť logopeda pre dieťa? Náš mal koncom decembra 2 roky a vie povedať a pomenovať dosť slov, aj mi všetko rozumie ale nespája slová do viet, myslím že už dosť dlhú dobu je na tejto istej úrovni. Neviem to vôbec posúdiť kedy je vhodný čas začať to riešiť, v porovnaní s rovesníkmi rozpráva menej, jeho kamarátky už normálne vety hovoria. Ďakujem za každú skúsenosť 😊

evkamotka
18. apr 2024

Este nie. Logopedia je o domacom cviceni a 2r ti nebude sedieť 3x denne pred zrkadlom sustredene cvicit. My sme zacali v 4r a bol to stale boj obsediet. Ano pekne sa mu logoped nazivo povenuje ale realne to denne nebude taky maly zvladat cvicit

kikusenka1
18. apr 2024

Môj syn v 2 rokoch rozprával zo všetkého len prvé 2 písmená. Vôbec sa tým netráp. Teraz ma 2,5 a zo dňa na deň začal hovoriť celé slová a rovno vo vetách.

stvura
18. apr 2024

Necelych 2,5r? No je to na tebe, ale osobne by som skusila ak mas taku moznost nejaku hravu formu....alebo este chvilku pockala - ale nie dlho aby ti ho zasa vzali do skoly ...- mam tri deti. Moj najstarsi syn mohol ist ako 2r do skolky (v polke augusta mal 2r, boli sme sa pozriet lebo bola moznost takej minitriedy, ale nedala som ho-bola som tehotna), nakolko krasne rozpraval vo vetach, nemal plienku, jedol sam, proste tip-top dieta. Moja dcera naproti tomu v 2r hovorila minimalne. Vsetko chapala, plienku uz pol roka nemala, samostatna, ale ako partizanka. Sla do skolky ako pred 3r (je oktober) a tak pokrok spravila medzi 2-3r ze som nechapala. Najmladsi mi siel do tej triedy 2-3r deti - bol ako ten najstarsi. Takze je to rozdielne.
Moj najmladsi chodil na logo kvoli Rku (zacal ako 4r) a do roka bol vyradeny - nikdy nesedel dlhsie ako pol hodinu u logopedicky - prakticky ale nesedel nikdy ako pat penazi na stolicke, lebo sa hrali - vsetko takou zaujimavou formou (bola som na prvych hodinach). Doma sme tiez cvicili ale tak ako nas instruovala aby si to nevsimol.

orta
18. apr 2024

Ja by som pockala, kamoskyna dcerka do 3,5 roka nerozpravala nic ine iba mama a nastupila do skolky rozhovorila sa teraz sa jej usta nezavru avsak na logopediu zacali chodit od 4 rokov.

btus
18. apr 2024

nie, je to ešte skoro.

rachel36a
18. apr 2024

Mysme zacali chodit v dvoch rokoch, ale nas mal OVR takze bola nutna intervencia

jajur88
18. apr 2024

Co znamena, ze este nespaja slova do viet?

U 2rocneho dietata je doporucovana navsteva logopeda, ak este nepouziva dvojslovne spojenia. Jednoduche vety by malo zvladat 3rocne dieta.

Pekne to ma vysvetlene logopedicka na instagramovom profile mama.tata.bac

autor
18. apr 2024

@jajur88 napr mama spí a podobne. On aj vie používať slovo ja, aj vie vysklonovať slovíčka do potrebného tvaru len teda on nespája viac slov k sebe

jajur88
18. apr 2024

Rozumiem spravne, ze sam povie Mama spi? Ak ano, tak potom je podla mna uplne v norme. Pouziva dvojslovne spojenia. Na dlhsie vety ma este cas.

Ak mas pocit, ze v reci nenapreduje, pozri na Kniha o detskej reci. Je volne dostupna na nete. Su tam strategie, ako s dietatom pracovat podla toho, na akej recovej urovni sa nachadza a podla toho rec dalej rozvijat.

autor
18. apr 2024

@jajur88 práveže nepovie. Vie povedať mama, vie povedať spí, ale nepovie nikdy ako vetu mama spí.

maminkadeticiek
18. apr 2024

Este je velmi skoro.

jajur88
18. apr 2024

Aha, ak vobec nespaja 2 slova k sebe, tak ja by som logopeda kontaktovala.

V medzicase by som isla podla odporucani z tej knihy o detskej reci. Ak hovori jednoslovne, pokusala by som sa na neho hovorit co najviac jednoducho dvojslovne. Aby to od teba odkukal.

Pokial by mu spajanie slov nabehlo pred dohodnutym terminom k logopedovi, vzdy mozete navstevu zrusit.

danielahamar
18. apr 2024

Za mňa skoro na logopédiu

cica8
21. apr 2024

Z mojej skúsenosti kľudne pre vaše svedomie choďte, ja chodím 5 ročnou a prišli sme hodne neskoro, logopedicka povedala ze sa chodí 2,5 rokoch úplne pohodicka aj skôr.... Mladšia hovorí viac ako. Starsia a u nej povedala ze môžem prísť cca za mesiac ma 2,4 roka. Rozumie všetkému, aj povie ale svojou rečou, ale rozumiete jej. Takže asi tak