Čo má vedieť 11-mesačné dieťa?

2. máj 2024

Ahojte, všade na mňa vyskakujú všelijaké informácie o tom, čo už má vedieť 11m dieťa. Plus aj ten dotazník, čo dávajú pediatri... Odkedy vedeli vaše ratolesti napríklad ťapi ťapi, ukázať akí veľkí budú, ukladať kocky na seba, vkladať vkladačky a podobne?
Moja malá (o pár dní 11m) ťapi ťapi robí väčšinou na hudbu, alebo keď sa teší. No vyslovene, keď jej spievam ťapušky, tak nie. Ani kocky na seba nedáva, vkladačky ako ktoré a ako kedy, ani papá nechce dať. Ale napríklad loptu si so mnou kotula a rozumie tomu, že raz ja, potom zasa ona a podobne. Tiež v tom dotazníku je, že by mala vedieť na čo slúžia predmety (priložiť mobil k uchu, hrebeň k vlasom...) ale ona zatiaľ všetko len žužle 😅 a tiež neukáže kde je havko a podobne (aj toto je v tom sprostom dotazníku), tak sa len chcem teda uistiť, že pediatri to zbytočne preháňajú a nemusím panikáriť, že mala také veci robiť proste ešte nechce. Inak je veľmi šikovná. Otáčala sa na bruško od 4m, z bruška na chrbatiku od 5m, v 7m si sadla, tiež začala štvornožkovať, chodí okolo nábytku už vyše mesiaca, pomaly skúša aj do priestoru.

hederamonstera
2. máj 2024

Letacik od pediatra zahod, tabulky na nete necitaj a uzivaj si malu. Naozaj to neries. Ako matka by si aj sama citila, ze nieco nie je OK, co zjavne necitis

autor
2. máj 2024

@hederamonstera ďakujem. Ja si myslím, že je šikovná a rozumná. Keď jej poviem "no no, nesmieš" tak prestane. Ku knižnici v obývačke už ani nechodí lebo vie, že knihy nemôže brať. Len teda asi bude menej výrečná, čo je tiež ok, lebo aj ja som introvert 🤔 niekedy sú tie požiadavky, najmä zo strany lekárov, proste nonsens a potom sa matky zbytočne stresuju 🫤

hederamonstera
2. máj 2024

Presne tak. Vidis, sama citis, ze je sikovna, tak ver svojej intuicii a aj jej. Dotaznik musis vyplnit pre pediatra ci naco to je?

autor
2. máj 2024

@hederamonstera áno, dávajú to pediatri na poradni (zručnosti 11-12m detí). Len teda, odpovede na tie otázky sú buď áno alebo nie a nič medzi tým.

autor
2. máj 2024

Takto to vyzerá

hederamonstera
2. máj 2024

Vsak ale ze sa na to pytaju, neznamena, ze to musi to dieta vediet. Ber to len ako informaciu pre pediatra, mozno im to dalej sluzi ako statistika
Ja mam 11mesacneho a nic take nemusim vyplnat

autor
2. máj 2024

@hederamonstera nevedela som, že nie všetci pediatri to dávajú. Asi nad tým moc rozmýšľam. Ďakujem ešte raz za odpovede 🙂

lucia13022023
2. máj 2024

Moj ma 14m, a tiež nič nevypĺňam. Je to otrepané, ale každé dieťa je iné. A je to pravda. Ja viem ze je to ťažké neporovnavat, aj ja som koľko krát malého porovnávala s deťmi v jeho veku, prečo nechodí keď už má 12m,ine deti chodia už v 9m🙈.. ale potom mi jedna kamoška povedala nech mu verím. Ze on vie co robí, vie na čo je pripravený. Od vtedy to tak beriem a je mi sto krát lepšie 🤣

katesocka
2. máj 2024

Pri synovi som dotazníky nevypĺňala, teraz pri dcére vypĺňam. Doktorka ich so mnou prebehne, pýta sa na niektoré veci z toho, ale nerieši, ak niečo malá nedokáže.

marianarem
2. máj 2024

A to je dotaznik pre 11 mesiacov? Vkladacky, stavanie vezi, to mi pride, ze to bezne robia az starsie deti. Ani porozumenie slovam nie je uplna samozrejmost v tomto veku. Fakt zacinaju byt tie naroky prehnane.

hederamonstera
2. máj 2024

@marianarem tak moj terajsi 11 mesacny to vsetko v pohode zvlada, ale moj prvorodeny taky urcite nebol. Pamatam si, ze vkladacku prvykrat spravil ked mal nieco cez rok, alebo tie kruzky na palicku tiez, tie moj druhy vedel od 10 mesiaca davat. Je to strasne individualne. Podla mna to je len cisto statistika

natall113
2. máj 2024

Ten dotazník nieje o tom čo má vedieť ale zisťujú čo už vie, nemusí všetko čo tam je uvedené vedieť. Strašné často sa tu ľudia pýtajú na ten dotazník, to vám pediater nevysvetlí načo to vyplňate?
Keď mi to doktorka prvý krát ukazovala hneď vysvetlila že nemá vedieť všetko čo tam je ale tým si ona zisťuje ako dieťa postupuje, nemusí sa na to pýtať a vie si cca určiť ako na tom je

dotka04
6. máj 2024

keby sme my u dr. vypĺňali tieto dotazníky, tak malý prepadne na plnej čiare 🙂 Viem o tom, lebo sme si z toho robili vždy trošku s kamoškou, ktorej dr. to dávala vypĺňať, srandu, nakoľko ani náš malý nechcel robiť nič vo veku, k eď to už dávno robiť mal 😀

Len tak orientačne pre porovnanie - dať pápá a zatlieskať "na povel" vedel okolo 12. mesiaca (ale len keď sa mu chcelo, tak ozaj možno o 2-3 mes. neskôr), iné deti už aj okolo 8.-9.m. 😀 Kocky nechcel dávať na seba ani len dve do roka a pol, potom zrazu vzal a postavil 5 na seba. Úplne vážne, nerobím si srandu, ja som kukala ako puk 😀 Vkladačky mi hovorila jedna známa, špec. pedagogička, že dieťa medzi 15.-18. mes. má vedieť vložiť 1 max 2 tvary. My sme akurát v 18. mes. vedeli jeden a hovorila, že veď to je norma. Kotúľať loptu s niekým iným (alebo si púšťať/posúvať autíčka) sa naučil teraz, v 2 rokoch!!! Fakt, ja už na nervy, ale jemu táto hra nič nehovorila, hoci iné sociálne hry (skrývanie pod deku: kde je? - kukuk!, ... a pod.) vedel už v 7.-8.mesiaci. Ukázať, kde je havo/strom/domček vedel pomerne skoro, v 1 roku. Ale chodiť sa naučil až 15 mesačný a doteraz ignoruje odrážadlo, lebo to na ňom nevie, hoci schody vyjde už ako profík hore-dolu so striedaním nôh a bez držania. Prvé slová (cielené, funkčné) prišli v 11. mesiacoch, ale v 18. mes. vedel stále (aj s citoslovcami) len spodnú hranicu pre normu - okolo 15-20 slov. Až od 21. mes. začal po ná opakovať slová a každým dňom pribúdali kopy nových slov, teraz ako 2 roč. už spája 2 slová do vtedy a zvyšok krásne pregestuje (gestá ako nástroj komunikácie, ak odhliadneme od ukazovania prstom a dávania pápá) začal používať tiež len v 21. mes. V 95% deti kamošiek, aj mladšie o pár týždňov-mesiacov - boli na tom omnoho lepšie vo vývoji. Ale teraz keď ich porovnám okolo tých 2 rokov, tak náš je minimálne tam, kde oni a začína ich v mnohých oblastiach aj prevyšovať (on, čo bo večne skoro vo všetko pozadu...).

autor
6. máj 2024

@natall113 nie, nepovedala nič. Len mi ho dala, ja som vyplnila a vrátila jej ho... Ani sa naň tuším nepozrela pri nás. Len ako sme mali poradňu, bol tam zhon, cudzia sestrička, vyklopkaval tam kuriér, čo niesol nejaké dokumenty na podpis, tak som ani nejako nemala kedy s ňou riešiť to, čo som potrebovala, nie ešte dotazník 😅

@dotka04 ďakujem moc za komentár 🙏 naozaj ma ukludnil. Akože, aj v našom okolí je veľa detí, ktoré sú popredu oproti mojej malej, ale myslím, že ešte viac, ktoré sú pozadu. Poznám deti v jej veku, ktoré ešte ne4nožkujú, ona už sa púšťa chodiť do priestoru. Takže po tejto stránke jej to ide super. Aj kotúlať loptu si kotúla so mnou a chápe, že sa striedame. Takže ja si myslím, že je šikovná, len som sa teda skrz toho dotazníka potrebovala uistiť, že napríklad ja niečo nepodceňujem alebo čo. Lebo ja ju zas do veci ako vkladačky a podobne nenutim. Raz-dva krát denne keď na to príde, tak jej to ukážem, obrázky pozeráme tiež 1-2 krát denne. Večer jej čítam rozprávky, to pekne počúva, tak či nemám niečo možno robiť inak... Ale teda myslím, že nie a všetko je tak ako má 😊