Ako odnaučiť dieťatko od perinky/zavinovačky?

veva222
1. dec 2013

Milé mamičky,
viem, že diskusií o tom, či dávať alebo nedávať dieťatko do zavinovačky je niekoľko...ale nikde som nenašla príspevok od maminky, ktorá by napísala AKO sa jej dieťatko odnaučilo od perinky a kedy. Máme 4 mesačnú dcérku, ktorú by som od narodenia balila aj s ručičkami do perinky, naučili ma to v pôrodnici a zdalo sa mi to dobré pre mňa aj dcérku. Tiež jej to pomáhalo sa ukludniť, pretože sme prekonali koliku a keď neustále plakala, uspali sme ju a ukludnili len zviazanú v perinke. Momentálne je samozrejme v bdelom stave bez perinky, ale keď ide spinkať musím ju zaviazat, inak by sa jednak ťažšie uspávala a jednak by sa zobudila po 15 min. To už máme odkúšané, akonáhle má voľné ručičky, šúcha si nimi po tváričke a samozrejme cmúľa prsty v ústach. Tie ručičky ju jednoducho zobudia. So zaviazanými rúčkami prespí celú noc a aj počas dňa celkom pekne pospí. Ide mi len o to, že už je veľká na perinku, ledva sa tam zmestí a má už 4 mesiace, takže by som rada zavinovačku úplne odstránila. Ako inak jej zabezpečiť kľudný a dlhý spánok bez toho aby bola celá zviazaná, keď je už na tak naučená. Prosím o radu mamičky, ktoré mali podobné skúsenosti a problémy. Vopred ďakujem za príspevky.

sense
1. dec 2013

skus si pozriet na nete Pucktuch tzv. ulitku su aj take kde dietatu trcia nohy ked je uz velke....

03042012
1. dec 2013

mi sme mali taky istý problém s dcérkou sk´šala som všetko možné ale nič nepomáhalo vždy sa zobudila tak som to nechala tak nožičky jej trčali vonku z perinky ale to jej nevadilo a jednu noc sa jej rozviazali šnúrky na perinke a prespala celú noc tak na druhý deň som jej nedala a už bolo dobre zaspala aj tak ona príde na to sama že je jej tak lepšie

sosanna88
2. dec 2013

ty stresujes? moja ma 10 a pol mesiaca a stale spi zviazana....sice uz na noc sme pokrocili tak,ze ked zaspi rozviazem ju a spi pekne do rana ale proste na zaspanie to potrebuje...moze byt akakolvek vystavena,proste bude liezt,stavat sa,doslova sa tacka v postely ale skratka nezalahne a nezaspi...tiez ma to uz sere,ale co uz 🙂

cerstvamamina
2. dec 2013

vyskúšaj ulitku, fakt dobrá vec. A fajn je značka red castle nemusí mať rúčky ako vo zveracej kazajke ale pekne pri telíčku. 😉

horana
2. dec 2013

A preco vlastne chces oducat? Mne sa javi ze je este dost mala, kludne aj raz tolko co doteraz by si ju zvazovala na spanie, nic podla mna nepokazis. Su deti ktore sa fakt rusia samy tymi neuvedomelymi pohybmi, mala som takeho starsieho, vzdy som len obcas skusila ci by nezvladol menej napevno zviazanu s rovnakou kvalitou spanku a viac neriesila. Tiez mu to dlho trvalo, popravde nepamatam si uz presne kolko je to davno, ale toto tu tento vek mi este vobec nepripada taky ze uz by s tym bolo nieco treba robit.
Ked sa dieta samo ukludni, da sa zistit tak ze date zavinovacku menej natesno a postuplne menej a menej az len prikryt nou a potom nic.
Ale to kedy to bude, zalezi od dietata, kym potrebuje istotu stiesnenosti, ako v brusku, ktora mu dava oporu naco mu to brat.
Btw: druhe dieta mi naopak nepotrebovalo zavinovacku vobec nikdy uz od narodenia, tak tam som to logicky nesilila a bolo bez nej skor len asi prvy tyden v takej malo pevnej perinke, ale tak v pripade dietata ked vidim ze mu to pomaha, naco sa toho vzdavat? Toto nie je vec, na ktoru by si dieta mohlo urobit navyk v zmysle zavislosti...

lubina
2. dec 2013

ja som nezavinovala, ale obe dcerky spavali v spacich vakoch a musim povedat, ze to bolo super, ukludnilo ich to, ked somich dala do vaku a ani som ich nemusela zakryvat a nebolo im zima, mozno by som teda skusila spaci vak pre dietatko.Ja som bola maximalne spokojna, mala som zimne aj letne vaky a spavali v nich do roka a pol...potom uz nechceli, ale vydrzali dost dlho a v klude v nich spinkavali

jerry
2. dec 2013

tiež sme staršiu dcérku balili do perinky dlhší čas , vyhovovalo jej to , tiež zaspala len zviazaná, smiali sme sa, že ju neskôr budeme musieť zabaliť do paplóna 😀 postupne z toho akosi sama vyrástla a nevyžadovala to. Keď je dieťa spokojné.... nieje čo riešiť 😀

domenique
2. dec 2013

MY sme malu balili do perinky na noc do 5 mesiacov, uz jej trcali aj nozky, ktore sme prikryli dekou. Ked mala 3 alebo 4 mesiace prestali sme ju balit cez den, v kociku pekne spinkala aj bez perinky. No ale v 5 mesiacoch sa nam casto budila v noci cela spotena, s revom.....tak sme si povedali dost. Dali sme ju do spacieho vaku, 2 noci boli take kadejake, budila sa rucickami.....ale potom si uz zvykla. Ak jej je dobre vo vankusiku tak ju v nom nechaj. Moja kamoska balila dceru na spanie do roka.

ivetkab.
2. dec 2013

@veva222 mám tri deti, ale ešte ma nenapadlo takéto veci riešiť ... najmladšia má o tri dni 8mesiacov a v noci spinká v zavinovačke. O spacom vaku nechce ani počuť, tak prečo jej brať to, čo jej vyhovuje. Deťom netreba dávať to, čo sa žiada možno z okolia, ale to, čo sa dieťatku žiada. 😀

aknaid
29. nov 2016

ja mám tiež 4-mesačnú dcérku a odnaúčam ju postupne... kúpila som jej spací vak a keď ju v ňom ukladám spať, položím ju v postieľke tak, aby bola bokom na kraji postieľky a tak sa ním trochu opiera o postieľku a z druhej strany jej ukladám deku.... potlačím jej ju poriadne okolo telíčka, aby mala pocit zavinutia ... ešte ju uspávam na rukách ale nikdy ju neukladám do postieľky, keď už úplne spí... ešte je trošičku bdelá, aby sa nezľakla, že kde je a tiež sa tým pádom nezobudí, keď ju ukladám, lebo ešte nespí úplne... potom pri nej ostanem, hladkám ju, neozývam sa k nej, som tam, aby videla, že nie je sama... hladkám bozkávam až kým nezaspí...už sa mi to tak niekoľkokrát osvedčilo... bolia ma totiž kríže a nevládzem ju nosiť a uspávať na rukách...

naritaka
10. feb 2022

@veva222 dobrý deň, ako ste to nakoniec vyriešili so spánkom vašej dcéry a zavinovačkou?

mirina13
1. mar 2022

@naritaka aj mna by to zaujimalo tiež riešime teraz mala má 3,5 mes

naritaka
1. mar 2022

@mirina13 ja na to netlačím, no už sa začala pretačať, ruky vyťahuje. Kúpila som alternatívu, no nemalo úspech, po 10 minútach sa zobudila s tým, že ruka vonku.

petik22
1. mar 2022

@veva222 baby to nic..ja mam 2r a 3m dceru a na obed zaspi len zviazanaa v zavinovacke 🙈 vecer bez,ale musi ju drzat a snurku si tulka