Dojčenie a umelé mliečko

xpetruskax
12. máj 2012

Ahojte maminy,

chcela som sa Vás spýtať, všade sa píše, že :
- keď je dieťatko čisto dojčené, tak by dokrmované malo byť až po ukončenom 6.mesiaci,
- ak je od narodenia kŕmené umelým mliečkom, tak dokrmované by malo byť od ukončeného 4.mesiaca,
ale ako to je, keď ja celý deň dojčím a večer pred spinkaním dáme 120-150ml umelého mliečka (bohužiaľ musíme, pretože nám na večer materské mliečko neostáva :( )?
K pediatričke ideme až v júni, preto sa teraz len informujem. Včera sme začali dávať feniklový čajík, keď sú takéto horúčavy, tak si myslím, že to nebolo zlé, či? Aj keď malinká ho moc nechcela, vypila len 20ml. Bála som sa, ale každý mi povedal, že to môže bábätku akorát len pomôcť v horúčavách. Ďakujem za všetky príspevky.

jezibosorka
12. máj 2012

@xpetruskax my sme davali fenikllovy cajik tiez, a pomohol nam aj s prdikami, 😉 a pil ho asi od prveho mesiaca,,, dokrmovat sme zacali v 5 mesiaci ,pomalicky mrkvicka,zemiacik, moj tiez bol obcas dokrmovanyUM, tiez som nemala dost mlieka, a v pohode, budes sama vydiet, co a ako, lepok sme zacali pred 7mesiacom pomalicky, a tiez vsetko ok 😉

renatka100
12. máj 2012

@xpetruskax naša malá tiež už nemala čo piť keď mala štyri mesiace a preto som začala dávať ryžovú kašu zarobenú s vodou. UM nikdy nechcela tak jediné čo zostávalo bolo kaša a naozaj to zabralo, v noci vydržala dlhšie. Feniklovy caj nam nerobil dobre, prave z neho prdkala, davali sme cistu prevarenu vodu. Caj nepije doteraz ale vody dokaze vypit aj zo tri flasky za den.

katuuska
12. máj 2012

@xpetruskax no my sme fungovali tak, ze cca od 3 mesiaca som odsavala a davala mieko z flase, lebo nasa mala nechcela tahat ☹ takto sme vydrzali cca do konca 5 mesiaca a vtedy sme zacali aj s prikrmami, nasa mala totiz nebola mlieckovy typ 😉 tak sme zacali s obedmi a v pohode, teraz ma rok a zda sa mi, ze jej mlieko chuti cim dalej tym viac 😀 😀 😀 co sa cajiku tyka tak sme tiez v lete davali ale skor ako caj mala rada prevarenu vodu, tak sme davali po lyzickach tu 😉

rebroza
12. máj 2012

@xpetruskax ahoj,
ja si osobne myslim, ze cakat az na ukonceny siesty mesiac je vela, ale ...
obe deti som dojcila a obe som zacala prikrmovat cca v 5. mesiaci. najprv obed - dve tri lyzicky mrkvy dva tri dni, potom zemiak ... postupne a pomaly sme nabiehali. a cajik alebo prevarenu vodu este o nieco skor.
inak k tomu, ze vsade sa pise: pri synovi (rok 2008, 2009) sa pisalo ziaden lepok, alergeny do roka (alebo troch)! (ale kde tu som nasla, ze hadam by nebolo zle trosku skusit popri kojeni). pri dcere (rok 2011) som dostala priamo od pediatricky papier, kde sa pise, ze sa zda, ze nedavanie alergenov detom do prveho roku vobec nema za nasledok pokles alergii. a ze sa zda, ze prave davanie alergenov medzi 4.-6. mesiacom má za nasledok pokles alergii (co ked zacnes s prikrmamy po 6. mesiaci, tak to mas pase). A predpokladam, ze o dva tri roky to bude zas inak...
nuz a pri synovi som nabiehala pekne pomalicky s prikrmamy, najprv zeleninku, az po case ovocie. krasne papal, v jedenastom mesiaci prisiel sek v jeden den a uz ma skoro 4 roky a stale neje "normalne". takze pri dcere to jemne flakam, ma jedenasty mesiac, papa vacsinou pekne aj zeleninu a masko, aj ked na zaciatku nezjedla mrkvu, ak ju nemala aj s jablckom... kazde dieta je ine.

xpetruskax
autor
13. máj 2012

ďakujem veľmi pekne za vaše príspevky, prišli sme inak na to, že čajík malej nechutí, prvý deň síce vypila 20ml, ale včera ho za celý deň ani len vyskúšať nechcela, tak keď budú zasa tie horúčavy, tak vyskúšame prevarenú vodičku...

barustek
13. máj 2012

@xpetruskax napriklad moja kamaratka dava umele mliečko na vecer tiež, cez den len kojí ale dcerka jej slabo pribera takže jej doktorka odporučila s prikrmom už teraz ma 3,5 mesiaca. Je to indivdiualne ak si dietatko pyta stále papat tak podla mna možes začat od toho ukončenia 4 mesiaca. Ak je spokojne a nasytene tak ti stačí od 6 Moj názor. a ja davam svojej dcerke cajik už od 2tyždna narodenia tiež feniklovy a velmi jej chuti takže zle to urcite nie dieta potrebuje tekutiny tak isto ako aj my 🙂

andrejka1974
13. máj 2012

moja dcerka ma 1 mesiaca na noc davam umele mliecko ale len 60 ml inac kojim a mozes davat od 4 mesiaca ale porad sa s detskou lekarkou

luciferkax
13. máj 2012

ahoj. Ja by ť tebou, zvolím si zzlatú strednú cestu - v piatom mesiaci :D :D čo sa týka čajíku, staršiemu som ho dávala, pomoohol mu, lebo ho často bolelo bruško. Teraz mladší vypije všetko, tak obvykle pije vodu, ale ak je navarený čajík, tak aj čajík :D: D

zdraviezprirody
13. máj 2012

@xpetruskax ja si myslím, že ak dokážeš celý deň dojčiť, pravdepodobne máš dosť mliečka. Je však pravda, že plne dojčene deti sa budia v noci častejšie 🙂
Moja dcérka mala 9 mesiacov a bol ešte deň, že všetko okrem MM odmietala. S dokrmovaním sa netreba ponáhľať. Dieťatko sa samo bude zaujímať o nové jedlá, keď bude vhodná doba. Čajík, vodičku môžeš a vôbec nevadí, ak len pár glgov vypije. Materské mliečko uhasí smäd aj nasýti. 😵