Dojčené verzus nedojčené deti

1. máj 2024

Dostal sa ku mne článok, že sa robil výskum že dojčené deti majú väčšie IQ a aj lepšie zarábajú ako nedojcene. Myslite si, že je to pravda ?

haley7897
1. máj 2024

V skratke? Nie.

nikpa
1. máj 2024

Myslím si ze, by si tu nemusela deptat matky, ktoré svoje deti dojčiť nemohli. Je úplne jedno kto si co o tom myslí, nič to nezmení.

januska12323
1. máj 2024

Nie

ns994
1. máj 2024

Nie.

autor
1. máj 2024

@nikpa ono je to skor opačne..mne sa to nepodarilo a nejak sa s tým neviem zmieriť 😢

really8
1. máj 2024

To v novom case pisali?

lenkasarka
1. máj 2024

@ns994 aj ku mne sa dostal článok,že zem je vraj plochá.

ns994
1. máj 2024

@lenkasarka to asi nemalo byt mne 🤣 ci ?

mabenn
1. máj 2024

zbytocne to riesis, ked uz je to post...to, co dieta podporuje vo vyvoji je rodicovska starostlivost, laska, opora (kojenie je len jedna z foriem...ale ked matka dieta rok koji a potom na neho kasle, tak je to jedno, ze ho kojila)

lenkasarka
1. máj 2024

@ns994 nieee nemalo prepáč 😂

nikpa
1. máj 2024

Tak do toho prestaň rýpať, čítať blbé články a deptat sa. Čas nevratis, verím ze v tom období si urobila maximum aby si dojčila, no keď sa príroda rozhodne inak, nepomôžeme si. Podľa mňa je veľa pravdy aj na tom co píše @mabenn skus sa na to pozerat takto a venuj svojmu dieťaťu čas, lásku a starostlivosť, to co teoreticky dokážeš ovplyvniť.

dskjhfdlkdjhl
1. máj 2024

Ako robili ten vyskum? Ako mozu vediet, ze dieta, keby nebolo kojene, tak by malo nizsie IQ? A teda, ja som svoje deti kojila naozaj velmi dlho a obe maju IQ zmerane a su na tom extremne dobre, ale to by boli asi aj na umelom mlieku.

autor
1. máj 2024

@really8 nie na mamile

ns994
1. máj 2024

Neries to tolko. Aj ja som chcela viac a dlhsie. No co uz. Nie je to vsetko. To ze si nedojcila alebo malo dojcila neznamena, ze dieta teraz nema buducnost alebo co. Kolko ludi nebolo dojcenych ale ze vobec. A su zdravy a uspesny.. akoze fakt prosim ta. Co matky tazko zdravotne chore na liekoch ? Hlavu hore a necitaj taketo clanky

haley7897
1. máj 2024

Pokojne sa s tým zmier. Je to oveľa komplexnejšie ako dojcene vs nedojcene deti. Všeobecne deti vyrastajuce v bezpečnom a laskyplnom prostredí ktoré majú dostatok pozornosti a podpory majú vyššiu šancu mat vyššie IQ score a lepšie sa uplatniť v živote.
Ak máš rada štúdie, ja som pred časom narazila na inú štúdiu ohľadom IQ. Kde dlhodobo merali IQ u farmárov v Indii (tých istých opakovane). Títo farmári dostávajú výplatu len raz do roka - sumu za celý rok a musia s nou hospodáriť počas celého roka. Ich IQ bolo significantne vyššie v období hojnosti - po výplate ako keď boli na konci roka a zažívali ťažké neisté obdobie. Teda IQ u tej istej osoby a dokázal ovplyvniť ich psychicky stav, situácia v ktorej sa nachádzali ak chceš...
Je veľa faktorov ktoré ovplyvňujú IQ zároveň však ani vysoké IQ nezaručí schopnosť byť produktívny a dobre sa uplatniť...

autor
1. máj 2024

@lenkasarka tak to je vedecky podložené že nie je

egonsk
1. máj 2024

dojcene deti maju silnejsiu imunitu, ale ci to ma vplyv aj na IQ fakt netusim.

autor
1. máj 2024

@ns994 ďakujem za podporu..

really8
1. máj 2024

Na mamile aha. Tak to je jasne. Skus trosku kriticky rozmyslat.

danica2711
1. máj 2024

zober si možno extrémny, ale bohužiaľ dosť častý prípad, matka s IQ 75, otec tiež mdlého rozumu, dieťa kojené do 3 rokov - myslíš, že s takým genetickým fondom bude mať dieťa IQ nad 130? IQ ovplyvňujú iné faktory než kojenie

autor
1. máj 2024

@really8 ja si myslím, že kritické myslenie mam. Ale uprimne som dosť zdeptana. Nečakala som, že s tým budem mať taký problém a vycitam si že som sa lepšie nepripravila. Mala som aj poradkyne doma, ale nic nepodarilo sa to. A stále si to neviem odpustiť aj keď viem že s tým už nič nespravím.

ns994
1. máj 2024

Vazne sa tym netrap. Aj ja som sa. A potom som sa nasrala 🤣 vsade prikladat prikladat prikladat. Ok no. Snazila som aj tabletky brala.smrdela potom. A prosto nic. Vacsie dieta obrovsky hlad. Dal by dole aj kravu na jeden tah 🤣 dojcenie je dolezite ale nie je to vsetko. Tak ako pisu baby. Dieta potrebuje lasku starostlivosť.

lucia13022023
1. máj 2024

Keď som bola dieťa, možno som mala dva roky, neviem, vedela som už niektoré farby. Maminina kamoška povedala, že to preto ich viem, lebo som bola kojena a jej dcéra (par dni je medzi nami) ich nevie za to, že je na UM. Asi ma materské mlieko naučilo aká je červená farba, nie moja mama ktorá sa mi venovala 🤦‍♀️ kks toto sú články, a ľudia ktorí im veria asi boli tiež na UM. Stačí troska zdravého rozumu

huxy
1. máj 2024

Podľa mňa uplna kravina. Ale ak veríš článkom, tak si kľudne prečítaj aj tento, kde je to vyvrátené
https://najmama.aktuality.sk/clanok/264308/podl...

anavixy
1. máj 2024

Moj ty boh.. kto dobrovolne cita clanky na mamile? Nie, dojcenie dieta nebude zarucene inteligentnejsie a nedojcene dieta nebude zarucene hlupejsie. A vies co? Ani len zdravsie nemusi byt…

really8
1. máj 2024

No trosku ti pokulhava pretoze na stranke o fanatickom kojeni nenajdes objektivny seriozny clanok. Chapem ta co prezivas. Zazivala som to iste. Pol roka som sa trapila a nebolo dna aby niekto nevyzvedsl ci kojim. Az som jedneho dna povedala dost a sekla s tym a bola to obrovska ulava a oslobodenie. A vies co? Este mi kojace kamosky zavideli ze u nas najedene za 5 minut a mohli sme sa hrat a ony furt len na prse dieta, nikam nemohli ist lebo bolo treba kojit, uspavanie na prse, nocne vstavanie 3-4x aj v roku. Najdi si v tom svoje vyhody a na mamilu uz nikdy neklikaj.

haley7897
1. máj 2024

@anavixy to je fakt 😂 moja staršia bola na UM - prakticky nikdy nebýva chorá. Mohla by som za 12 rokov na prstoch spočítať dni koľko bola chorá. Mladšia plne dojcena býva od cca 2 rokov chorá aspoň raz mesačne 🤪
Toľko k imunite...

sense
1. máj 2024

@egonsk ani to nie je vždy pravidlom, moja prakticky nedojcena nie je ani nachladnuta ako je rok dlhý, Kamaratka kojila 3 roky a dieťa viac doma ako v skole

taga
1. máj 2024

Nie, nesedi to...
Moje deti obe dlho dojcene a starsi syn uz teraz vykazuke znamky, ze bude mat vyssie IQ..
Ale - ja som bola dojcena 2 tyzdne a vstupne testy do mensy som dala so znacnou rezervou..
Co mi pripomina, ze som nedavno pocula reportaz o tom, ze iq sa dedi po matke... v nasej rodine by to teda sedelo a nema to nic s dojcenim

autor
1. máj 2024

@really8 úprimne ja mamilu nejak nepoznám. Mala som od nich takú tenkú knizku a neprišlo mi tak nic také fanatické..ale už pozerám že oni odporúčajú kojiť aj cez lieky po ktorých sa to neodporúča..