Vysoký nedoplatok za elektriku a za vodu

angie666
24. máj 2021

Ahojte,prosím poraďte.
Minulý rok sme celý bývali v podnájme a tento rok prišlo vyúčtovanie že je nedoplatok vyše 1000eur elektrika a vyše 1000 eur aj voda s teplom.
Nechápem ako nakoľko sme šetrili,a 3 mesiace z toho sme tam skoro ani neboli.
Domovník v bytovke dokonca pred naším odchodom povedal že máme nízku spotrebu po odpise že isto vude preplatok,a zrazu teraz majiteľ prišiel s úplne inými číslami a že máme zaplatiť nedoplatky.
Ako to riešiť?
Máme pocit že platil úplne minimálne mesačné energie a ani nenapísal že sme tam 3 ale iba jeden.
Papiere nikdy nevie doložiť.Mali sme ísť aj na bytové nech sa tam všetko dozvieme ako platil,ale zrazu len volal že on tam už bol a nič neporiešili a máme platiť.
Čo prosím vás robiť?2000 eur je dosť nakoľko máme aj ročné dieťa.

aurorastone
24. máj 2021

Ci pána by ma vykotilo na mieste, poradiť neviem ale teda trvala by som na tom určite, nech ukáže výšku zálohových platieb, či je všetko riadne uhradené a ako je možné že vznikol taky nedoplatok, ved to by ste si každý deň cez leto museli na púšťať bazén v obývačke 😵

katkamatka7
24. máj 2021

@angie666 Nech doloží papiere. Mne tvrdila pani, u ktorej som kedysi bývala v podnájme, že jej mám zaplatiť tiež cca 1300 nedoplatok. Papiere mi však doložila, prezrela som ich, bolo vidieť, že neplatili oni ako vlastníci a vznikol im dlh. Podľa spotreby som minula menej a mala mi vrátiť cca 600 Eur. Pani bola pod vplyvom jej muža. Ona sa v nich nevyznala.

dmk_1
24. máj 2021

v prvom rade pozrite, čo máte v zmluve o podnájme, či sa tam venuje niečo aj nedoplatkom. v druhom rade trvať na tom, nech vám ukáže zálohové platby a aj to, kde je vyúčtovaný nedoplatok. a byť neoblomný, nenechať sa nahovoriť, že len plaťte a hotovo.

angie666
autor
24. máj 2021

@dmk_1 v zmluve je uvedené že nedoplatky si platíme my ako podnájomníci...čo sme vedeli a preto sme aj šetrili...platili sme najvyšší nájom v celom meste,kde tvrdil že energie sú 280 eur zo 400...vraj to navýšil keď by niečo aby boli preplatky...takže fakt nechápem taký mega nedoplatok

angie666
autor
24. máj 2021

@katkamatka7 prosím vás a mali ste v zmluve aj uvedené koľko sú energie?my to totiž nemáme,tak neviem či by to obstáli ak by sme nedajbože išli na súd

katkamatka7
24. máj 2021

@angie666 Na zmluve som mala uvedené, koľko platím mesačný nájom. Aj to, že tá suma pozostáva z dvoch častí, jedna na úhradu energií,druhá ako zisk pre prenajímateľa.
Na základe ročného zúčtovania, stavu meračov sa to dá dopočítať.

mimca77
24. máj 2021

@angie666 Som presvedcena, ze sa Vas snazi odrbat. Je velka chyba, ze ste nemali v zmluve uvedene, kolko z najmu su zalohy na energie, na to si v buducnosti dajte pozor. My sme najomnikom presne rozpisali do zmluvy kolko platia zalohu bytovemu druzstvu (poplatky, voda, teplo), kolko je elektrina, kolko je plyn, kolko je internet...a teraz ked prisiel maly preplatok, tak sme im ho poslali, ved im patri. Musim ale povedat, ze boli prekvapeni, vraj sa im to este nestalo.

Okrem toho 2000 Eur je uplne absurdny nedoplatok, tolko dame rocne za energie spolu za dom aj za byt, kde mame najomnikov. Tipla by som si, ze zalohy boli znizene na minimum a nastavene na jednu osobu. Skus sa pozriet do zmluvy minimalne na to, ci tam mate explicitne uvedene, kolko Vas v byte v prenajme je, ak tam bude uvedene, ze 3 osoby, tak neviem ako to chce ukecat, ak platil len za jedneho, trvajte na predlozeni vyuctovania, na zaklade ktoreho dosiel k takym sumam a takisto nech Vam ukaze uhrady zaloh, to je jedno, ci to platil SIPO listkom alebo inkasom alebo prevodom alebo cim, neexistuje, ze nema k tomu ziadny doklad, energetiky ani plynarne peniaze na ruku neberu 🙂 Drzim palce!

dmk_1
24. máj 2021

@angie666 v tom prípade, len trvať na tom, nech ti ukáže výmery a výsledok zúčtovania. neviem si predstaviť, čo by ste tam museli mať nastavené a čo by ste museli robiť pre 2000 nedoplatok. nevieš, kto býval pred vami? pretože nastaviť platby na úplne minimum, keď tam bola nejaká spotreba predtým, sa asi tiež nedá.. obrátiť sa na bytové družstvo tiež nepomôže, lebo energie nie sú napísané na vás, tak vám nemôžu vravieť také informácie, preto jedine musíte neoblomne trvať na tom, aby vám ukázal.

poväčšine sa nikde v zmluve nezvykne písať, kolko presne € sú energie a koľko prenájom, to skoro nikto neprezradí, že koľko berie za prenájom.. ak však máš z neho taký pocit, že to bude dáky odrbávač, nebála by som sa s ním komunikovať razantnejšie, lebo je predpoklad, že daň z prenájmu taktiež neplatí a to by sa súdom na takéto veci už tiež prišlo (zo základu dane by si vedel odrátať ten nedoplatok).

mogaa
24. máj 2021

určite nech vám ukáže vyučkovanie, tam je uvedené aj koľko ste "spálili" a aj výška uhradených záloh...ak ide o takýto vysoký nedoplatok je jeho povinnosť ukázať vám vyučtovanie - v ňom je zároveň vidieť v akej váške boli platené zálohy aj koľko ste minuli vody

angie666
autor
24. máj 2021

@mogaa ale ak v zmluve nemáme uvedené koľko platil energie,a on ich mal na minimum a v zmluve je že nedoplatky platíme my,tak myslíte že na súde by to obstálo že sa s nami snažil "vydrbať"?

petulda333
24. máj 2021

@angie666 ale to nie je predsa tvoj problem kolko on platil, ty si zaplatila najom kolko on chcel a on mal platit co bolo treba. Ja by som sla sama za domovnikom a nech ti ukaze papiere. Lebo toto je ocividny odrb. Skus mozno poradi @draik co robit

angie666
autor
24. máj 2021

@dmk_1 pred nami mal pár nájomníkov ktorý tam boli max 2-3 mesiace...na naše mesto totiž dával príliš veľké nájomné takže málokto to zvládal platiť...preto ma hrozne štve že sme mu toľko platili a on nás ešte takto chce ošklbať

dmk_1
24. máj 2021

@angie666 trvajte na papieroch, nech to ukaze cierne na bielom

mogaa
24. máj 2021

@angie666 treba si dobre pozrieť zmluvu či je tam uvedené nájomné včetne energií alebo zvlášť nájom + energie....

ivana11155
24. máj 2021

@angie666 Ja si myslím že na súde by obstalo že to mal mat nastavene na troch a nemal. Pretože aj napr. za smeti sa platí za troch aj keď je to male bábätko. A keď priznal že tam býva len jeden odrbal aj obec/mesto o poplatok za smeti. Určite tam je nejaký odrb z jeho strany, ak by bol cestny v pohode by ukázal papiere. Chod na bytový podnik určite.

angie666
autor
24. máj 2021

@mogaa v zmluve je že budeme platiť 400 eur podnájom v čom sú zahrnuté aj energie...ale nie je tam presne uvedené koľko sú energie

angie666
autor
24. máj 2021

@ivana11155 mali sme ísť dnes na bytový ale on len zavolal že už tam bol,brz nás,a proste na nič neprišli a máme platiť...aspoň takto to tvrdí on,neviem či mu vôbec veriť že tam naozaj bol

anja27
24. máj 2021

@angie666 chce vas obrat o peniaze toto je uplna blbost nedajte sa rieste to

amelie2017
24. máj 2021

Urcite vas chce oklamat. Nic by som neplatila, pokial mi neukaze vsetky papiere.

panelacikova
24. máj 2021

@angie666 on vám musí poskytnúť k nahliadnutiu vyúčtovanie. neexistuje, že si vymyslí sumu a ty plať.... to v žiadnom prípade! mimochodom, ak zájdete na bytovú správu, či kto to má na starosti, poviete, aký je problém a o aký byt ide, myslím si, že vám budú vedieť povedať aspoň jedným slovom (áno-nie). áno - je tam naozaj tak vysoký nedoplatok, nie - nie je alebo je nízky. to isté elektrikári. skúste si zájsť na vlastnú päsť a zistiť. v každom prípade bez dokladov mu neplaťte nič...

panelacikova
24. máj 2021

@angie666 a dúfam, že máte nejaké potvrdenie o mesačných platbách? že ste mu platili nájom? aby sa nestalo, že ste mu peniaze dávali na ruku bez akéhokoľvek dokladu - podpisu aspoň - a že on neuhrádzal nič a teraz bude na vás mávať s vyúčtovaním a žiadať preplatiť...

hopsadobrandejsa
24. máj 2021

Tak to su pekne palky teda.....

Ak ti spravca nechce ukazat faktury, urcite to rieste sudnou cestou.

Vyzadoval by som potvrdenia kolko boli zaplatene zalohove platby ( elektrina, plyn, voda ) a nasledne faktury od dodavatela a zistit kde tkvie problem.

Od Vas mohli brat plne zalohove platby, ale spravca nemusel platit nic a teraz Vam to chce dat vyuctovat 2x.

Vyzaduj kompletnu dokumentaciu. Ako najomnik mas na to pravo. Ak sa spravca bude vykrucat, ries to s pravnikom.

elizabet173
24. máj 2021

@angie666 určite sa vás snaží oklamať, 1000 eur neplatím za elektriku v rodinnom dome za dva roky, nie že nedoplatok. Trvaj na tom, aby ukázal, koľko mesačne odvádzal, alebo že idete spolu na bytové. Škoda, že máte zmluvu takú akú máte...Nemáte odpis elektromeru a hodín na vodu keď ste sa tam nasťahovali a teraz?

panelacikova
24. máj 2021

@elizabet173 ja sa obávam, že buď to na nich skúša, či nie sú takí sprostí a nezaplatia alebo fakt bral prachy načierno s tým, že oni si mysleli, že uhrádza normálne mesačné platby a on si dával do vačku, náklady a dlh rástli a teraz im bude mávať papiermi pred nosom.... to môže byť problém...

panelacikova
24. máj 2021

@elizabet173 a ešte ako je stavaná zmluva. ak majú v zmluve, že oni majú uhrádzať mesačné náklady, ale "úste" sa dohodli, že peniaze dajú jemu a on si ich bude hradiť sám....tak to bude sakra problém

erickatt
24. máj 2021

@angie666 neverte ani slovo. Papiere a hotovo

hopsadobrandejsa
24. máj 2021

@elizabet173 Mali by mat. Standardne sa to robi nielen pri predaji nehnutelnosti ale aj pri prenajmoch.

Ak nemaju, dobre to nie je, ale na druhej strane ani pre spravcu. Ak obe strany nemaju udaj o stave meracov pri prebrati bytu, tak ako spravca tak aj oni sa mozu branit, ze spravca klame o vyske nedoplatku.

Odpis je smerodajny udaj a ak ho nema spravca tak zo bude zrejme pekny hlupak pretoze autorka s nim moze vypiect 😀

V kazdom pripade sa treba branit. 1000 eur nedoplatok, to by musela mat v byte cirkularku na taku fakturu 😀😀😀

heln
24. máj 2021

Ahoj, take nedoplatky nie su absolutne realne, to by ste museli mat zapnute svetla v celom byte nonstop. My platime elektrinu mesacne 34 €, ale kedze som cely rok doma a varim, tak prisiel nedoplatok cca 30 €, nova platba bude 40 € mesacne. Ak by ste mali nastavenu minimalnu platbu a riadne vyuzivali elektrinu, tak ratam nedoplatok max 500 € za cely rok.
Len zopakujem, ziadajte vidiet papiere, povedzte ze pokym neuvidite papiere, tak nic nezaplatite.

panelacikova
24. máj 2021

@heln keby len svetlá 😀

angie666
autor
24. máj 2021

@panelacikova takúto dohodu sme nemali...v zmluve je nájom 400 eur s energiami...má to platiť on