Úrok na kreditnej karte

1. máj 2024

Ahoj, ti co sa v tom vyznáte, viete mi poradiť ako sa počíta úrok na kreditnej karte?
V mojej banke som vzdy hradila další mesiac cast dlžnej sumy manuálne a cast mi odchádzala 17. dna v mesiaci zvyšná suma automaticky.
Avšak menili sa od apríla podmienky a to tak, ze ta zvyšná suma mi 17. neodišla, tak som ju na další den zaslala tiez manuálne po tom co som sa o tom dozvedela. Slo o sumu 24,48 €. No a teraz pozeram, ze mi naúčtovalo úrok z omeškania 3,62 € !!! Akože za 1 (!!!) den omeškania z tejto malej sumy??
Úrok z omeškania je 18,80 % ročne.
Viete mi prosim niekto napisat ako prisli k tejto sume 3,62 € ktoru mi strhli?

la_dolce_vita
1. máj 2024

Najlepsie je opytat sa priamo v banke. Kreditky su totiz rozneho typu a inak urocene, niektore nemaju ani bezurocne obdobie. Takze tazko radit..

melanta
1. máj 2024

My máme kreditky iba kvôli letiskovým salónikom a cestovaniu. Reálne z nich nečerpáme. Ak nevyuziješ bezúročné obdobie, sú kreditky brutálne drahé. Ako došlo k tej sume u teba? Prišiel na to systém automaticky. Prečítaj si poriadne nové podmienky. My ich nemáme ako poznať.

autor
1. máj 2024

@melanta co je v podmienkach nove je jedine to, ze splátka neodchádza automaticky, tak som sa dostala 1 den do omeškania so sumou 24,48 €. Aj keby som bola s touto sumou v omeckani teoreticky cely mesiac, podla ich kalkulačky by som mala platiť úrok 0,4 €, nie 3,6 €. Preto mi to nejde do hlavy a rozmýšľam, ci to snad zle rátam. Zavolam zajtra teda do banky.

guudy
1. máj 2024

@melanta ja len offtopic, doma mame strasnu srandu zo slovenskeho ‘letiskovy salonik’. Netusim preco, ale vzdy ked mame pouzit toto slovne spojenie, tak to ide nejak tazko 😂😂😂. S lounge tento problem nemame🤭

melanta
1. máj 2024

@guudy áno, salónik bežne ani nepoužívam. Myslím to slovo, pretože bežne nelietame cez slovenské letiská, takže vždy sú to lounges. Mimochodom, lounge na bratislavskom letisku je tiež sranda.

guudy
1. máj 2024

@melanta ani my nelietame zo slovenskych letisk, takze som v bratislavskom nebola ani. Ale tusim, co tym myslis ;)

sisaka
1. máj 2024

@melanta neviem si predstaviť, ako nejaký človek žijúci v zahraničí funguje bez kreditnej karty. Však bez nej ani nedostane hypotéku. Nejaký “salónik” je asi posledný na zozname, prečo vlastniť kreditnú kartu. Kreditná karta je “brutálne drahá” keď nemáš ekonomické myslenie a míňaš viac ako zarobíš. Pre zvyšok populácie má len výhody. Väčšina teraz poskytuje cash back, takže jej minimálne používanie je absolútne nelogické, práve naopak, chceš ňou platiť všetko, lebo je to výhodné.

Autor - zavolaj do banky, nech ti to vysvetlia, ako bol poplatok vyrátaný. Budeš vedieť za pár minút a nemusíš čítať niekoľko strán dohadov.

melanta
1. máj 2024

@sisaka fungujem v zahraničí viac ako na Slovensku a predstav si, nemám potrebu aktívne používať kreditnú kartu. Mám vysoký limit na platby na karte k osobnému účtu. Hypo nemám a nepotrebujem. Pre mňa nemá absolútne žiadnu výhodu používať kreditnú kartu. Ale možno som finančne negramotná. Nevadí.

sisaka
1. máj 2024

@melanta á milionarka, čo nepotrebuje cash back, radšej zaplatí debitkou, bez vyhod… kto by chcel mať ročne pár tisíc k dobru …

mk1111111111
1. máj 2024

@melanta aj my na SK tak mame, nastavit si limity mozeme sami, pofla aktualnej potreby, na hypo kreditku netreba, ale je pravda, ze pouzivanie kreditky je fakt vyhodne, ako vyssie pise @sisaks a este aj bezpecne pri internetovych obchodoch, teda, ak neratam virtualne karty

melanta
1. máj 2024

@sisaka
@mk1111111111 dámy, mám Visa platinum od Tatra banky a potom AMEX. Viem o všetkých výhodách, ktoré ich používanie prináša, bankár ma o tom pravidelne informuje. Napriek tomu nemám potrebu používať ich na platenie a napriek tomu žijem spokojne. Ale akceptujem, ak vy kreditky používate.

sisaka
1. máj 2024

@melanta ahá, tak ideme frajeriť teraz, kto má luxusnejšiu kreditnú kartu. Ok, ja mám VISA infinite a o jej výhodách ma nemusí informovať bankár, viem čítať a taktiež viem počítať, takže si viem prerátať, čo je výhodnejšie a o tom sme sa tu bavili, že kto má kreditnú kartu, tak ju používa, lebo sa to oplatí a nemá ju len na okrasu. Skús zavolať svojmu bankárovi, možno ti to vysvetli tak, aby si to pochopila.