Refinancovanie spotrebného úveru a žiadosť o hypotéku v jednom

zenazturca
29. sep 2021

Dobrý deň, obraciam sa na vás milé dámy s prosbou ci mate podobnú skúsenosť: máme záujem o kúpu RD alebo bytu tak do 100 tisíc. Ale vzhľadom k cerpaniu bezuceloveho úveru s dlznou sumou 6000 eur, nie som si istá, koľko by nám mohla banka požičať, tak aby sa refinancoval tento úver. Prosím ak máte podobne skúsenosti, kľudne mi napíšte, ale blbé komentáre si odpustite. (myslím to v dobrom). PS:nie sme manželia.

ivkazba
29. sep 2021

Štandardne banky poskytujú hypotéky do 80% hodnoty založenej nehnuteľnosti, výnimočne do 90%. Takže ak budete zakladať nehnuteľnosť za 100 000 €, dostanete hypotéku 80 000 €. Bez ohľadu na to, či budete refinancovať aj spotrebný úver alebo si ho ponecháte. Samozrejme za predpokladu, že sa splnia všetky podmienky (príjem, žiadne negatívne záväzky, vhodná nehnuteľnosť). Že nie ste manželia je v poriadku.

zenazturca
autor
29. sep 2021

@ivkazba to mi je jasné, že banka poskytuje 80 % z ceny nehnuteľností. Ale zaujíma ma, že v tomto prípade budeme ručiť inou nehnuteľnosťou ako kupovanou. Táto nehnuteľnosť má hodnotu podľa znaleckého posudku 80 000 eur. Čiže rozdiel do tých 100000 eur je možné riešiť spotrebným úverom, s tým ze si refinancujeme aj predošlý spotrebný?

aduskatt
29. sep 2021

@zenazturca Ak Vám to vyjde z príjmu, tak iste že je možné použiť aj spotrebný úver - ale počítajte s tým, že nedostanete 80tisíc, ale 80% hodnoty nehnuteľnosti, takže 64tisíc (ak je dom v dobrej lokalite, možno 90% - obvykle za prirážku u úrokovej sadzbe). Niektoré banky ponúknu spotrebný úver za výhodnejších podmienok k hypotéke

zenazturca
autor
29. sep 2021

@aduskatt no z oboch príjmov to vyjde. To mam zistené. Len ci je možné mať aj hypotéku aj spotrebný úver dokopy na kúpu nehnuteľnosti rovno aj s prerabkou.

aduskatt
29. sep 2021

@zenazturca áno, kombinácia úverov je možná

aduskatt
29. sep 2021

@zenazturca len to treba mať v takom poradí, že banka púšťa peniaze z hypotéky ako posledná

zenazturca
autor
29. sep 2021

@aduskatt čiže najprv žiadať o hypotéku a potom o spotrebný rovno s refinancovanim tohto? Koľko trvá asi schválenie?

jakubvojcik
29. sep 2021

Schválenie je individuálne podľa prípadu, ale väčšinou 2/3/4 pracovné dni. V niektorých prípadoch sa schvaľovanie môže naťahovať aj týždeň alebo 2.

Spotrebný úver viete doriešiť potom ak vám schvália hypotéku, s tým, že niektoré banky vám spotrebný úver vedia aj predschváliť na dofinancovanie.

ivkazba
29. sep 2021

@zenazturca ak budete ručiť nehnuteľnosťou v hodnote 80 000, tak hypotéka môže byť do výšky 64 000 ako písala @aduskatt čiže ak kupujete dom za 100 000, tak spotrebák musíte brať vo výške 37 000 (o vlastných prostriedkoch nepíšeš). To hodnotím ako dosť nevýhodné a drahé (keďže splatnosť spotrebáku je max 8 rokov). Prečo idete zakladať menej hodnotnú nehnuteľnosť?

zenazturca
autor
29. sep 2021

@ivkazba vlastne prostriedky nie sú a co sa týka zakladania nehnuteľnosti, iná nie je vhodná.

ivkazba
29. sep 2021

@zenazturca tak potom si to dajte ale vopred prepočítať. Ešte pred podaním žiadosti o hypo. Či vám s hypotékou vyjde aj spotrebák 36 000 + existujúci spotrebák 6 000. Pri tom 36 000 bude splátka niekde okolo 500 eur.

ivkazba
29. sep 2021

@zenazturca apropo, ak si trúfate platiť 500 eur len za spotrebák + ešte hypotéka + už existujúci spotrebák, tak mi nie je celkom jasné, prečo nemáte našetrené aj vlastné prostriedky z takého príjmu.

aduskatt
29. sep 2021

@zenazturca môžte žiadať aj naraz, ale ako písala @ivkazba, bolo by asi vhodnejšie a výhodnejšie zakladať kupovanú nehnuteľnosť.

aduskatt
29. sep 2021

@zenazturca prípadne založiť obe nehnuteľnosti aspoň na čas a platiť len hypotéku. Spotrebák v takej výške a ešte splátka hypotéky nebude malá suma

ivkazba
29. sep 2021

@aduskatt jo, spotrebáky dokopy vo výške 42 000 je úplný masaker.

zenazturca
autor
29. sep 2021

@ivkazba tomu rozumiem, preto hľadám nejaké vhodné riešenie. Nehnuteľnosť každopádne treba prerobiť.

aduskatt
29. sep 2021

@ivkazba jasné že je to masaker....svojmu klientovi by som toto rozhodne vyhovárala🙂 najmä keď sú tam dve nehnuteľnosti.....

aduskatt
29. sep 2021

@zenazturca prerobiť ju môžeš aj z peňazí hypotéky, nemusíš na rekonštrukciu brať spotrebný úver, najmä keď sú v hre dve nehnuteľnosti. Pri ich založení by si mohla uvažovať o celkom slušnom úroku

zenazturca
autor
29. sep 2021

@aduskatt ale mne sa jedna prioritne o splatenie úveru. Toho sa potrebujeme zbaviť. Kúpiť nehnuteľnosť, prerobiť ju a zároveň splatiť už existujúci spotrebný úver, s tým ze vlastne prostriedky nie sú (prosím nerieste prečo z takého príjmu nie sú).

ivkazba
29. sep 2021

@zenazturca postupu ako aj na rekošntrukciu sa už vyjadrila @aduskatt v každom prípade odporúčam osloviť dobrého finančného sprostredkovateľa, ten vám toto vyrieši. Z toho čo a ako píšeš rozhodne neodporúčam, aby ste to riešili sami.

sasa1310
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sasa1310
29. sep 2021

@zenazturca ale hypotéka je prioritne braná na kúpu nehnuteľnosti. Nie na splatenie predchádzajúceho úveru

ivkazba
29. sep 2021

@zenazturca ale veď okej, spotrebáku sa zbavíte, zoberiete nový spotrebák 42 000 z neho vyplatíte starý 6 000, ostane vám 36 000. Hypo ak založíte len nehnuteľnosť za 80 000 dostanete 64 tisíc. Ale toto je zbytočné a drahé riešenie, pretože ak založíte obidve nehnuteľnosti, nemusíte mať žiadny spotrebák, iba hypo na financovanie celých 100 000 plus ešte aj na finacovanie rekonštrukcie. A preto píšem, oslovte dobrého finančného sprostredkovateľa.

aduskatt
29. sep 2021

@zenazturca ja neriešim, prečo nemáš vlastnú hotovosť, lebo viem, že sa to dá financovať aj bez toho, ak máš dostatočný príjem a Tvoja otázka sa hotovosti netýkala. Ja som len z pohľadu finančného sprostredkovateľa navrhla možné riešenie a dovolím si tvrdiť že lepšie, s akým si prišla Ty a budem držať palce🙂

jakubvojcik
29. sep 2021

Splatenie úveru a nová hypotéka je súbežný proces, kedy sa zároveň z vyplatením kupujúceho aj refinancuje pôvodný úver. Čiže to by ste mali vyriešné už v tom.

Jediné čo je potrebné riešiť je buď vyššie zabezpečenie alebo plán toho, ako zobrať teraz spotrebný úver alebo medziúver v stavebnej sporiteľni tak, aby vám prešiel, a po akom čase mať možnosť založiť rekonštruovanú kupovanú nehnuteľnosť a tým pádom do novej alebo pôvednej hypotéky zrefinancovať tento úver aby ste nemali 800+ eurovú mesačnú splátku dlhodobo.

aduskatt
29. sep 2021

@ivkazba a dokonca to vyzerá, že vy tam bolo pri dvoch nehnuteľnostiach nižšie LTV ako 80%, takže by vedeli ísť aj do nízkeho úroku

ivkazba
29. sep 2021

@aduskatt vlastnú hotovosť som riešila ja (tým že som spomenula, že ma udivuje, že nemajú nič našetrené, ale trúfajú si na 42 000 spotrebák). Myslím si, že tu sú rady zbytočné, darmo budeme polemizovať, finančný sprostredkovateľ si s nimi sadne a vyrieši.

ivkazba
29. sep 2021

@aduskatt áno, ak nepôjde o vysokú rekonštrukciu, tak sa môžu zmestiť pod 80% alebo aj pod 70% LTV.

aduskatt
29. sep 2021

@ivkazba snáď nájdu dobrého🙂

sasa1310
29. sep 2021

@ivkazba tiež nechápem ako niekto môže kupovať nehnuteľnosť bez akejkoľvek hotovosti. Pre mňa absolútne nepredstaviteľné