Polovičný invalidný dôchodok

verof
8. jan 2023

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Môj ocino 56 r. je od roku 2013 na polovičnom invalidnom dôchodku. Od vtedy je zamestnaný len na 5 hodín denne. V práci mu povedal kolega, že tým že má teraz nižší príjem ako pred tým ako bol uznaný za invalidného si kazí výšku starobného dôchodku. Ovplyvní toto zamestnanie výšku dôchodku? Ak áno nemal by sa potom zamestnať len na dohodu? Ja si myslím, že by to nemalo negatívne ovplyvniť výšku dôchodku. Ďakujem za rady a skúsenosti.

mogaa
8. jan 2023

@verof výšku dôchodku to ovplyvní....pre výpočet ID bola dôležitá percentuálna miera neschopnosti pracovať, odrobené roky a aj vymeriavacie základy do toho obdobia kým mu schválili ID....pri starobnom dôchodku sa berie do úvahy celý život, včetne vymeriavacích základov čo má aj popri ID......samozrejme ak mu výde nižší SD ako ID, tak sa necháva výška ID......ale prepočet dôchodku sa tam robí a berie sa do úvahy aj príjem počas ID.....

verof
autor
8. jan 2023

@mogaa ďakujem, takže keď má teraz nižší príjem ako pred ID, môže sa stať že mu to zníži ten priemer, z ktorého sa vypočítava výška SD?

mogaa
8. jan 2023

@verof samozrejme...ono sa tam berie do úvahy ale aj ID , čiže len za ID tam má nejaký mzdový bod + do úvahy sa berie aj zvýšenie toho mzdového bodu ak popri tom pracuje - čiže to aký má vymeriavací základ.....tam je ten výpočet zložitejší ale do úvahy sa berie aj to že je na ID, čiže už len za to obdobie poberania ID má určitý mzdový bod ale ten sa dá navýšiť práve tým že sú tam aj vymeriavacie základy....aká bude ale konečná výška mzdového bodu to sa dozvie až pri prechode na starobný dôchodok.....a práve ten mzdový bod ovplyvní výšku SD

loginexistuje
8. jan 2023

@verof nie nestresuj sa

Starobný alebo predčasný starobný dôchodok sa nesmie vypočítať z nižšieho priemerného osobného mzdového bodu, ako bol vypočítaný invalidný dôchodok.

ak ma teraz napr ID 50 % a vyska id je 300 eur tak jeho predpokladany atarobny je 600 eur a pracou pocas ID si ho vie zvysit

kacena4
8. jan 2023

moj nazor polovicnym hlavnym uvazkom si zvysi dochodok viac ako dohodou (ak spravne rozmyslam)

mogaa
8. jan 2023

@kacena4 podstatná je výška odvodov, nie to či ide o TPP alebo dohodu.....

kacena4
8. jan 2023

@mogaa to viem a pri dohode sa rovia nejake odvody do soc. poist?

mogaa
8. jan 2023

@kacena4 samozrejme....

lukbe
8. jan 2023

@verof No veď bude mať asi nižší starobný dôchodok,lebo nepracuje na celý úväzok. Ale veď s tým sa dalo rátať,keď išiel na invalidný dôchodok. Asi mu ten invalidný dôchodok dali z nejakého dôvodu, hádam je treba riešiť zdravie, a nielen peniaze.

mogaa
8. jan 2023

ono ak bude mať vek na dôchodok urobí sa mu prepočet....necháva sa ten dôchodok ktorý výde lepšie, teda ak bude vyšší ID nechajú mu ten....ak starobný , tak mu dajú ten...takto dopredu ti nikto nepovie výšku jeho dôchodku, je tam komplikovaný výpočet, samozrjeme je tam zohlavnené aj to že poberal ID.....ale teda určite bude jeho výška nižšia ako výde človeku čo celý život zarábal nadpriemerne.....ale zase by mala byť vyššia ako dôchodok toho čo zarábal málo....takto z brucha ti to nikto nepovie, nevieme ani koľko zarábal pred ID a ani jeho vymeriacací základ teraz....

kim2028
15. jan 2023

@loginexistuje neviem no niekedy ten dôchodok vyjde pracujúcim ľuďom približne rovnako. Som aj v inej skupine na FB, kde jedna pracujúca žena na plnom ID mala OMB pred ID 0,8004 a práca za cca. 18 rokov na ID znížila jej OMB na 0,675. Čiže asi nebude to až také ružové, že horšie byť nemôže to. Starobný mala však vraj ešte vyšší o 10 eur ako invalidný, keďže iný koeficient dôchodková hodnota rastie stále za tie roky...