Poistená v 2 štátoch naraz

2. máj 2024

Zdravim Vas žienky,

viem moja chyba, čo už
som zamestnaná aj na Slovensku aj v Česku. V Česku pracujem od 20.4 Viem, že nemôžem byť poistená v dvoch štátoch EU naraz. Co teraz? Odhlásiť ma uz skor nevedia zo slovenskej firmy...vedia ma odhlásiť k 1.5 ale co s tymi ostatnými dňami ☹️ máte skúsenosti? Ďakujem

chrobak7
2. máj 2024

Jednoducho poisťovňa, kde si nemala byť poistená, upraví tvoj poistný vzťah spätne. Ak si platila poistné, tak sa to vráti. Ak si čerpala zdravotnú starostlivosť a poisťovňa za teba uhradila poskytovateľovi za ňu, tak si to bude vymáhať od teba.

A vieš, v ktorej krajine máš byť poistená? Ak nie, treba osloviť sociálnu poisťovňu a požiadať ju o určenie uplatniteľnej legislatívy. Formulár je tu:

https://www.slovensko.sk/_img/CMS4/23092021-VP-...

kiki68
3. máj 2024

Treba riesit priamo s poistovnou, takze napisat priamo poistovni, ze co je za problem, oni to vedia spatne odhlasit. Mne to tiez spatne odhlasili, az po odoslani pracovnej zmluvy z Rakuska a vypisu z Elga. Vraj je to standardny postup. Zamestnavatel s tym dalej nema co spravit, poistovna ano. Zasles podklady a odhlasia to , aby tam nebol ziadny prestoj.

michaela4242
4. máj 2024

Toto riešime denne v ZP. Treba požiadať sociálnu poisťovňu o určenie legislatívy na základe formuláru A1. A následne je potrebné doklady zaslať do oboch ZP, oni ti následne upravia poistný vzťah spätne a z jednej ta odhlásia (podľa toho, ktorú určí SP). Nemala by si potom platiť nič, ak ti to bude nadväzovať pekne deň po dni. Ak by ti to nenadvazovalo doplatis si pár dni ako samoplatca. Žiaden stres, všetko sa dá vyriešiť, je to dobre nastavené.