Odvody do SP a zdravotky

2. máj 2024

Dobrý deň,

chcela by som vedieť, ake odvody v minimálnej výške ma budú čakať,ak by som si aktivovala podnikanie ako FO (odčlenenie činnosti konkurzného správcu od právnych služieb)
Ďakujem veľmi pekne.

alickapusinka
2. máj 2024

SP 216,13 a ZP 97,80 eur. SP platíš až po roku ak budeš vytvárať zisky. ZP hned.

anos18
2. máj 2024

@alickapusinka nie ak bude vytvárať zisky, ale ak bude mať zdaniteľné príjmy za r.2024 v sume viac ako 8580 Eur. Ak budú zdaniteľné príjmy vyššie ako táto suma a vykáže stratu z podnikania, aj tak bude musieť začať platiť odvody do sociálnej poisťovne od budúceho roka.

alickapusinka
2. máj 2024

@anos18 ONA sa pýtala na odvody ja som pochopila tak že chce vedieť koľko je SP a koľko ZP .Ja podnikám tak som som si myslela že chce vedieť odvody. Nie koľko musí zarobiť.

anos18
2. máj 2024

@alickapusinka no ale si písala, že SP začne platiť,až keď bude vytvárať zisk. Vôbec to nezávisí od toho, či bude mať zisk,alebo stratu, ale od výšky zdaniteľných príjmov. Ak bude mať zdaniteľné príjmy 10 tis. a danovo uznatelne výdavky 20 tis., tak síce vykázala stratu z podnikania, ale tým, že prekročila hranicu zdaniteľných príjmoch pre platenie odvodov, odvody do SP platiť začne. Treba si ujasniť, čo je zisk a čo su zdaniteľné príjmy.

anos18
2. máj 2024

@alickapusinka a keď bude mať za r.2024 zdaniteľné príjmy vo výške 5000 eur, tak jej vôbec nevznikne budúci rok platiť odvody do SP.