Nedoplatok za energie

danielll11
26. mar 2024

Dobrý deň, bývame v podnájme 2 ľudia a dnes nám poslali vyúčtovanie energií a boli sme v šoku.. keď si prepočítam koľko vychádza jeden kwh a M3 plynu... Každý deň sme v práci prichádzame o 5tej domov.. ako ďalej postupovať v zmluve nemáme udane koľko sa platí za kwh ani M3 plynu ani nás nikto neupozornil ani nič . Ako dalej

colsami
26. mar 2024

Zalohove platby mate nastavene 100 euro - to je original pre dvoch ludi na tu nehnutelnost co mate v podnajme?

Vychadzam len z toho co je u nas na bytovom, ja za dvoch podnajomnikov platim 167e a mavaju iba minimalny nedoplatok, 100e mne osobne pride malo.

deti95060810
26. mar 2024

máte tam veľkú položku za plyn...
plynom kúrite? lebo na rod. dom máme o polovicu menej než uvádzaš ty ... plynom kúrime, varíme a ohrievame vodu...

danielll11
autor
26. mar 2024

Áno plynom kurime.. máme indukciu no tie sumy za plyn sa mi zdajú prehnane

belasy_motylik
26. mar 2024

Nemáte nízke zálohové platby? Mne sa to zdá na dvoch ľudí málo. A vytiahol vám to plyn, mohli ste ho minút nejako výrazne viac?

danielll11
autor
26. mar 2024

@belasy_motylik tak ako nám ich stanovil majiteľ.. nie nemyslím si .. hlavne tak vychádza cena 1,99m3

belasy_motylik
26. mar 2024

@danielll11 a majiteľ postavil výšku platieb na základe čoho? Skúste sa spýtať nejakých susedov ako majú postavené platby, lebo ak budú nízko (napr. aby majiteľovi zostalo viac z vašich platieb za prenájom) tak s terajšou cenou energií vám môžu chodiť nedoplatky pernamentne.

kaja01
26. mar 2024

@danielll11 Mne sa tá cena zdá v pohode, elektrina, plyn spolu necelých 150€ mesiac, pri plyne je predsa úplne jedno koľko ľudí v byte/dome žije, tam sa vykuruje celý objekt.

deti95060810
26. mar 2024

mne sa vidí veˇla 150e
my plyn 50e/mesiac, el.47 e/mesiac...
rod. dom 2 rodič. + 4 deti

danielll11
autor
27. mar 2024

No, my sme v komplexe 3 byty v jednom vchode. Tie ostatné 2 byty majú iné ceny jednotkové za energiu a plyn (nižšie) keď sme si to prepočítali..

chodec15
27. mar 2024

1200 eur zalohy rocne, cize 100 eur mesacne. Nedoplatok 1000 eur, cize 2200 eur/12 = energie 183 eur mesacne, co je v dnesnych casoch normalna suma, dokonca je v tom uz aj internet. Cize energie bez netu 170 eur mesacne je bezna suma. Zalohy 100 eur boli nerealne nizke.

chodec15
27. mar 2024

Problem v bytoch je to, ze sa skladate na cely dom. Ak mate susedov, vacsinou tiez, co su tam v podnajme a kaslu na nejake setrenie a plytvaju pri kureni, rozpise sa to po novom na cely dom, na vsetkych a kludne mozte byt cely den v praci, cez vikend u rodicov a neujdete tomu.

zuzinabila
27. mar 2024

@chodec15 suhlasim. ak si autorka v ppodnajme, majitelia bytov si nastavia nizke zalohove platby, aby podnajomnik nasledne doplacal. znama teraz mala nedoplatok vyse 700 Eur z rovnakeho dovodu. len kontrolna otazka, nedalo sa vam priebezne sledovat alebo sa spytat na spotrebu? my ked sme boli pred nejakym casom v podnajme, majitel nas dopredu upozornil, ze bude nedoplatok za teplu vodu, lebo sme mali vyssiu spotrebu, potom aj nasledne upravil zalohovu platbu. ci sa teda s majitelom bytu vykomunikovat, aby ste potom neboli v soku

chodec15
27. mar 2024

Rozpocitavanie enrgii podla noveho zakona tresce ludi, co setria a odmenuje tych, co plytvaju, ked sa dava doraz na rozpocitavanie na m2 a malym dorazom na realnu spotrebu v bytovkach. Podporuje sa plytvanie, kazdy si povie, naco mam setrit, ked to zaplatia ostatni. Pridaj home offisy (ludia su doma a kuria), matky s detmi doma, zvysene ceny energii a plynu (vojna) a ludom padaju sanky nad vyuctovaniami. A to este boli posledne 2 roky velmi mierne zimy. Ked pride na rok tuha zima, to este len bude rodeo a vysoke nedoplatky.

lakebabe
27. mar 2024

@danielll11 ako mate nastavene kúrenie? Mate vlastný kotol? Štandardne keď sa kúri plynom ma každá bytová jednotka vlastnu spotrebu na kúrenie neskladaju sa na to. U mňa v byte 2+1 mam 2 nájomníkov kúria plynom aj ohrev vody majú na plyn hodiny majú vlastné v byte ako kazdy byt a platia 90 eur mesačne a nemajú nedoplatky nikdy. Sú tak na nule. Ak máte vlastne hodiny v byte ponúkni majiteľovi že si ich prepíšes na seba a budeš si hospodáriť sam. My sme to tak spravili a ja mam pokoj a nájomníci sú hospodária sámy. O to som im znížila najom

danielll11
autor
27. mar 2024

Každý byt má vlastný kotol a vlastný plynomer.. lenže každý byt má iné jednotkové ceny za elektrinu aj plyn.. ak si pozriem tarify za elektrinu a aj plyn je to prestrelene hlavne naša cena M3 plynu... posielam FA ďalšieho nájomníka

janage
27. mar 2024

@chodec15 bohužiaľ toto sa urobilo kvôli špekulantov, čo si odmietajú merače z radiátora, alebo kúria minimálne lebo kalkuláciu s tým, že ich "vykuria" susedné byty.
Pripadne ako tu písal už dávnejšie jeden expert byt je neobyvany tak on či ona nekuri, ani netemperuje a ešte necháva takmer non stop otvorené okná, aby nebol zatuchnuty vzduch.
Plus v bytovkách krajne a spodné byty mali vyššiu spotrebu a hoci mali ulavove koeficienty aspoň u nás tvrdili, že to nezodpovedá realite.
Ono tam kde sú BD asi úplne spravodlivý systém nebude nikdy. Vrchné byty budú mať vždy teplejšie ako spodné napr.

zuzanaete
27. mar 2024

@janage My kurime minimalne. Ina v obyvacke temperujeme, ostatne radiatory su celu zimu vypnute. Jediny dovod je, ze nam to proste staci. Ak by sme zapli radiatory, tak by sme museli stale vetrat. Neznesieme prekurene miestnosti. Nie vzdy je to o setreni. Teraz sa budeme skladat susedom, co potrebuju doma saunovat. Ano, v bytovke to nebude nikdy spravodlive.

chodec15
27. mar 2024

@janage Len to prestrelilo do opacneho extremu. Uprimne, neviem si predstavit, ze vraj "kurim" susedmi, najma ak mam rohovy, alebo stresny byt a z 3 stran uz mam iba obvodove mury a hore navyse strechu, alebo dole pivnicu. Ked mam zimu doma, pojdem za nimi poprosit, aby pridali na kureni? Ak mam rodinny dom, tak za murmi tiez uz vykurujem iba prirodu a ta sa mi skladat nebude.

zuzanaete
27. mar 2024

Ak mate vlastny kotol, tak preco mate plyn v takomto hromadnom vyuctovani? Ved to by ste mali mat priamo fakturu od dodavatela plynu.

janage
27. mar 2024

@chodec15 ja také prípady poznám. Stredné a horné byty. Máš aj bytovky kde nie je vežiak ale sú nalepené jeden na druhý. Alebo mas nie jen 8, ale aj 10 12 poschodove. Už si vieš predstaviť?
Ako som písala nebude to v BD nikdy spravodlivé pre všetkých.

janage
27. mar 2024

@zuzanaete áno chápem, my tak máme spálňu. Vedú tam stúpačky a to teplo z nich stačí inak by som ja nemohla spať. Na druhej strane susedia v krajnom či spodnom byte pod ktorým je vstup a pivnice sa nevedia dokurit a ak sú celý deň doma lebo MD, dôchodca, choroba, tak im to vadí.
Toto prináša život v BD.

tarra6
27. mar 2024

@danielll11 ja som tvoju spotrebu prerátala podľa cenníka SPP (z internetu) a vyšlo mi za plyn necelých tisíc aj s DPH. Neviem čo tam majiteľ porátal, máte tam divnú cenu. Ale v každom prípade máte veľké spotreby. Ja som v dvojizbovom byte, tiež dvaja ľudia, plyn nemáme, čiže varím na elektrike, bývam aj na HO, ale máme nižšiu spotrebu elektriky za rok. Vodu tiež.

nelka93
27. mar 2024

Mňa by zaujímalo co všetko máte na elektrinu, lebo ak len indukciu tak 2,5Mwh mi príde veľa. My sme za rok minuli 3,5 a to varíme, kurime a ohrievame vodu, a to mame celkom velky byt skoro 80m². Ty kuris plynom, čiže neviem kde toľko elektriny minies

alexanderkovacs
28. mar 2024

@danielll11
Dobry den. Daco vam tam velmi nesedi. 1kw elektriky je zhruba 0.2 Eur s dph . Vam tam vyjde 0,4 Euro. A plyn byvmal byt okolo 0,7 Euro za m3 a vyvtam mate 1.5 Euro. Presne dvoj asobok ceny elektriny aj plynu . Vas najomca vas berie za hlupakov asi. Takze namoeto 800 Eur za elektriku by ste mali mat 400, a namiesto 1300 na plyn 600. Tam mate tych 1000 eur nedoblatok. Vypytajte od neho originalny vypis. Dufam ze ste to precitali

danielll11
autor
29. mar 2024

@alexanderkovacs
Dobrý deň, ďakujem, že ako jeden z mála ste pozorne čítali môj príspevok a dali si dokopy jednotkové ceny za energie a pod... samozrejme po sviatkoch máme dohodnuté stretnutie

karolinakr
29. mar 2024
lentilkaxxx
30. mar 2024

@danielll11 neviem, aký máte byt a na akú teplotu kúrite, ale príde mi suma za kúrenie prehnaná. Mám 2-izbový byt v 50-ročnej bytovke, vnútorne zateplený, plynom kúrim na 23-24 oC + ohrev vody a priemerne za posledné 4 roky mi vychádza plyn na 35 eur/mesiac

regina22
5. apr 2024

Teraz sa nejako menil zákon mení to vyuct., chod s majiteľom na bytové

mk1111111111
5. apr 2024

A to kto vam to zuctovava, ked kazdy byt ma ine ceny za energie? Chapala by som pripocitanie kubikov za vykurovanie spol.priestorov, ale, zasa neviem, ci krajne byty nemaju nejaku ulavu, byvam v dome, tak neviem ako sa toto preratava

alexanderkovacs
18. apr 2024

@danielll11 dufam ze ste to vyriesili