Koľko m3 vody miniete ako 4 členná rodina?

simsalabim
5. jún 2012

Ahojte, chcem sa vas opytat, kolko m3 teplej a studenej miniete ako 4 clenna rodina. My mame opat vo vyuctovani nedoplatok. A velky :( Neviem , ci vodou plytvame alebo co... Sme 2 dospeli, 2 deti (6 a 13r.). Sprchujeme sa denne, starsiu (13r) musim pri sprchovani strazit, lebo je schopna vodu pustat aj 20min. Pracka u nas ide denne, ak niektory den neperiem, dalsi ide 2x. Na riady mame umyvacku. Vo wc mame setriace tlacitko. Vsetci chodime do prace a skoly/skolky. Voda nekvapka zo ziadneho kohutika, baterie mame zmiesavacie s perlatormi. Fakt si myslim, ze ak, tak hadam jedine sprchovanie starsej dcery moze spotrebu vyhnat tak vysoko. Neviem si predstavit, ze by som pracku nepustala tak, ako pustam...kde este mozem vodou setrit?
Ak som to z vyuctovania dobre vycitala (lebo je to riadny misung) studenej vody sme minuli 4587m3 a teplej 3475m3. V tom je zapocitana nejako prepocitana "spolocna" voda v bytovke. Podotykam, ze susedia denne polievaju travnik okolo panelaka, v lete aj 2x.... spotrebu studenej vody sme inak mali o 400m3 mensiu, ale s tym prepocitanim vyskocila vyssie.
Za kurenie sme usetrili 90 euro....len ta voda ☹

bodka13
5. jún 2012

@simsalabim to nemyslíš vážne tie hodnoty vody? 😲
...tiež sme 4 členná rodina(deti 12 a 9) ....periem nepravidelne,ale v priemere asi 2 práčky denne,máme umývačku ,nijako extra nešetríme ale zase ani neplytváme ...studenej vody sme minuli 80m3 a teplej okolo 50m3

bobocka
5. jún 2012

@simsalabim kedy vam naposledy menili merace? u nas menia kazde dva roky.tie cisla su sialene.to my sa zmestime do 50,o tisickovom cisle sa nam ani len nesniva a to sme trojclenna rodina s malym dietatom.

xenicka13
6. jún 2012

my sme piati v rod. dome minieme spolu rocne okolo 300 m a to uz zvazujeme o spojazdneni studne po dedkovi 🙂

bets
6. jún 2012

@simsalabim tolko ste nemohli minut, podla mna si sem napisala len konecny alebo zaciatocny stav meraca. ak na vyuctvovani nie je vycislena spotreba, treba si pozriet rozdiel konecneho stavu a zaciatocneho stavu meraca.
my ako 4 clenna rodina v takom rezime ako vy, sme celkovo minuli rocne okolo 100-105 m3 vody, tento rok sa nam zvysila spotreba na 133 m3, deti sa zacali dlhsie sprchovat a zaroven sme mali casto dlhsie navstevy pocas roka. mozno len mate podhodnotenu zalohovu platbu na spotrebu vody, mozno mate platbu prepocitanu na jednu osobu.. kedze my mame nadhodnotenu, tak mavame preplatok. ale po kontrole rozpisu zalohovych platieb som musela sama ziadat rozpis vody na 4 osoby, lebo spravcovskej firme to bolo jedno a na zaciatku nechali platbu za vodu podla normy len na 1 osobu, hoci osobomesiace mame uvedene na 4 osoby.takze keby som zalohu za vodu nechala na nich, tiez mavame riadne nedoplatky

bets
6. jún 2012

@xenicka13 a to mate asi aj bazen nie? alebo polievate?
my sme sa teraz prestahovali do domu a nepredpokladam vyrazne vyssiu spotrebu vody. trochu ano, lebo deti rastu a nedaju si povedat, aby vodou setrili. polievat budeme vodou z retencnej nadrze a bazen neplanujem.

simsalabim
autor
6. jún 2012

@bodka13
@bobocka
@xenicka13
@bets
Bazen nemame, byvame v byte.... a tie cisla som opisala z vyuctovania, tak to tam je napisane 😖 Manzel hovori, ze niekto musel zabudnut dat desatinnu ciarku alebo co.... pojde na bytovy podnik sa ich na to opytat. Mne sa tie cisla tiez zdaju byt hrozne....a to nam nic nekvapka, wc nepreteka....fakt to nechapem.
Merac studenej vody nam menili pred 2 mesiacmi a manzel podla udaju na tlacive, co nam dali pri mennei, hovori, ze v tom vyuctovani asi je nejaka chyba....

bodka13
6. jún 2012

@simsalabim skús naskenovať alebo odfotiť to vyúčtovanie...mrkneme na to,lebo to je ozaj strašne veľa 😕 ...koľko doplácate?

simsalabim
autor
6. jún 2012

@bodka13 doplacame vyse 300 euro ☹ Skusim to vecer oskeneovat.

simsalabim
autor
6. jún 2012

@bets a este so chcela - osobomesiace mame spravne...

ivett1
6. jún 2012

@simsalabim ani mne sa to nezdá...my sme 4 a mali tiež tak okolo 90(stud.)/70 (tepl.) m3...tiež až tak nešetríme, sprchujeme sa každý deň a moje dve malé deti sa dokonca kúpu v priemere to vychádza aj 4 - krát do týždňa, lebo sa radi čľapkajú vo vani (ako v bazéne...) ...bývame v byte...máme umývačku, práčka beží cca 4 krát do týždňa... 😅 ...fakt mi to pripadá, že tam na tom vašom vyúčtovaní mala byť niekde čiarka...alebo to je uvedené v iných merných jednotkách?(otázka je v akých...)...niekde je chybička...

bets
6. jún 2012

@simsalabim
tak si skus sama pozriet podla terajsieho stavu meraca. v minulorocnom vyuctovani by si mala mat aj koncovy stav. ked spravis priemerny prepocet spotreby vody na mesiac, budes aspon priblizne vediet, kde spravili chybu, ci naozaj v destatinnej ciarke, alebo do kolonky spotreba uviedli stav meraca, alebo nieco uplne ine. fakt by ma zaujimalo ako k takemu cislu prisli.
priemerna spotreba vody v SR podla Trendu klesla na 77l na osobu na den, co vychadza pre 4-clennu rodinu cca 112 m3 na rok.
co sa tyka osobomesiacov, tak nasa spravc.spol. ich mala tiez spravne nahlasene, ale s normovanym prepoctom vody na 4 osoby sa akosi neobtazovala pri vymeriavani zalohovej platby, az po mojom upozorneni.

renab
6. jún 2012

@simsalabim nás je päť a keď sme boli všetci doma, tak sa to pohybovalo okolo 110 m3 teplej a 130 m3 studenej. teraz, keď sú dve deti preč, tak je to menej. spotreba, akú uvádzaš, je prehnaná. nie je to spotreba za celý dom? veď na takú spotrebu by aj 300 eur nedoplatok bol málo, teda ak neplatíte neviem aké vysoké zálohy. 😒
Toľko vody, ako uvádzaš ty, štvorčlenná rodina v paneláku ani nie je schopná minúť za rok - takže neviem, kde by si mohla šetriť.

simsalabim
autor
6. jún 2012

Takze zahada vyriesena....namiesto spotreby mame uvedene vyrobne cisla vodomerov 😕 Idu to teda prepocitat 😠 Manzel im tam narobil prievan....

sisaha
6. jún 2012

@simsalabim fíha, to je riadna chyba.... 😨 Kolko vam naratali ako nedoplatok?

simsalabim
autor
6. jún 2012

@sisaha vyse 300 euro.

miskakyska
6. jún 2012

Baby aký nedoplatok?..vy platíte vodu každy mesiac ako inkaso?..u nás chodí šek každý štvrťrok..sumu sa ani nepýtajte radšej :o)

sisaha
6. jún 2012

@simsalabim tak to je riadna palka... 😀, ešte že sa našiel vinník

bodka13
6. jún 2012

@miskakyska v panelákoch sa platí záloha za vodu mesačne 😉 ...v domoch väčšinou 1/4ročne 😉

staronova
6. jún 2012

.

renab
7. jún 2012

@simsalabim ešteže sa to vyriešilo 😀

miskakyska
7. jún 2012

@bodka13 ja neviem ako to funguje v panelákoch,ja z dzedziny :o)))

rainbow1
31. aug 2012

2 deti + 2 dospelí = 36m3 teplej + cca 100m3 studenej a to máme jednu z najvyšších spotrieb v činžiaku, @simsalabim určite chyba v rozpočtoch, desatinná čiarka.... treba poriešiť

nina55
29. nov 2012

@bodka13 80m3 + 50 m3 = to je mnozstvo za ake obdobie? - za rok?

bodka13
29. nov 2012

@nina55 áno...za rok

antoniah
3. jan 2013

4 členná rodina-do 140 m3 za rok kúpila som myčku a je to hodne poznať na spotrebe vody

elamil
3. jan 2013

@antoniah 140 m3 je studená+teplá voda? koľko je to asi eur?

sunshine85
5. jan 2013

My sme dvaja v byte a za tento rok sme mali spotrebu TV 10m3 a SV 31m3.Mame mycku a manzel sa okrem zimy sprchuje v praci. Neviem,ako su na tom ine 2clenne domacnosti...

klimt
6. jan 2013

Dnes sme to odratavali, sme dvaja plus velky pes, ktoremu sa denne umyvaju nohy vo vani pri pustenej vode, ja sa sprchujem dva x denne, manzel raz, umyvacku nemame, spotreba 130 m3 vody.

sunshine85
7. jan 2013

@klimt no tak to je celkom markantný rozdiel 😲 ale to bude tým castym sprchovaním a psom.

antoniah
13. jan 2013

@elamil no bývame na dedine, takže je to studená voda /vodné+stočné/ teraz mi prišla fa za 6mes vo výške 180e-61m3 vody. Teplú vodu si cez leto zohrievame elektrikou a cez vykurovacie obdobie ústredným kúrením. Ale začali sme vodu v bojleri ohrievať cez kotol aj v lete. Napr. zakúrim, hodím papier z koša, pár driev a za cca hod mám 180l bojler vyhriaty na 60 stupňov. Na bytoch je to iné, tam by som povedala, že doslova zdierajú ľudí, ale nie každý má možnosť tak ako my.