Hypotéka pre matku samoživiteľku

kitty123321
16. okt 2022

Dobrý deň, ako si vypočítať, koľko musím zarábať ako matka samoživitelka - 1 dieťa kvôli hypotéke? Vo vzťahu nám to veľmi škrípe, chcela by som odísť. Každopádne by som najradšej zobrala dcéru do spoločného bývania, som zatiaľ na RD. Chcela by som kľudne nejaký starší dom do 50 000€ Mám len strednú školu, rada by som si kvôli platu dorobila Vš/ nejaké kurzy, aby som sa mohla s dcérou osamostatniť.

zmrzlinka2021
16. okt 2022

@kitty123321 prepáč ale v akom regióne dom do 50k?

mogaa
16. okt 2022

@kitty123321 v prvom rade musíš mať minimálne 10-20% našetrené, žiadna banka už nedáva hypotéku do výšky 100%....plat minimálne taký, aby ti pokryl výšku splátky + mesačné náklady...výšku splátky ti ovplyní úroková sadzba a doba splácania hypotéky....úrokové sadzby sama vieš že teraz sa menia, každá banky má iné + nikto nevie aké budú o 5rokov...veľa ľudí môže mať časom problémy keďže si brali vysoké hypotéky so sadzbou do 1% a zrazu budú mať sadzbu 3,5%+ všetky náklady na život sa rapídne zvýšili a platy rastú minimálne....samozrejme čím dlhšie obdobie hypotéky, tým nižšia je výška splátky keďže sa ti to rozloží v čase....moja rada, odkladaj si peniaze najlepšie na účet čo nebude na teba(keďže ste stále manželia) a najskôr rieš prenájom či bývanie u rodičov a hypotéku až po rozvode.....v každom prípade potrebuješ mať vytvorenú dostatočnú rezervu....

kitycat
16. okt 2022

A musi to byt dom? Nestacil by 1i ci 2i byt?
Dom je neuveritelny zrut penazi.. Uvedomujes si to?

melanta
16. okt 2022

@kitty123321 nepotrebuješ vysokú školu, aby si sa osamostatnila. Mnoho ľudí bez vysokej zarába lepšie ako tí s vysokou. Dokonca ľudia bez maturity často zarábajú viac ako tí s titulom. Neviem, kde sú domy do 50 000, ak aj áno a ako píšeš že starší, tak to naozaj nie je dobrá voľba. Tam treba počítať s tým, že môžeš ďalšie roky pravidelne investovať množstvo peňazí do opráv a nemyslím pár stoviek. Nemôžeš pozerať len na prvotný náklad, ale aj na následné. A tie pri starom dome za 50 000 budú vysoké. Takže rieš menší byt, časom môžeš riešiť niečo väčšie alebo možno aj dom. Pozri si na stránke Slovenskej sporiteľne, majú kalkulačku, kde si vypočítaš výšku úveru z príjmu. Samozrejme počítaj s tým, že 20% z ceny musíš mať svojich. Ak ich nemáš, môžeš si zobrať spotrebný úver na tých 20%, ak na to máš príjem. Ak ten príjem zatiaľ nie je, treba ísť k rodičom, ak máš tú možnosť. A potom riešiť vlastné bývanie. Treba hľadať spôsoby, ako sa osamostatniť od muža ak nie je možnosť na záchranu vzťahu.

evica17
16. okt 2022

@kitty123321 dom za 50 000 eur bude riadny hnus, tam budeš musieť ešte veľa investovať aby ste tam mohli v pohode bývať (to nehovorím o nejakom štandarde,ale skôr kúrenie ,okná zmeniť aby si zbytočne nekurila ulicu a také veci, v takých domoch čo sme boli nemali napr ústredné kúrenie ale iba tie priečky po izbách prípadne elektrické radiátory staré. A boli na dedine, kde by si si musela drevo a uhlie riešiť sama,čo tebe ako žene by bolo dosť náročné. ). Uvazuj radšej byť, 1-2 izbový, kľudne aj natej dedine,my sme videli pred troma rokmi 3 izbový za 22 000 ,prerobený. (Pri RK).
Ale ak chces ísť n VŠ, tak tam pôjdu tvoje úspory, externé platiť každý rok školné, plus o dieťa sa ti musí niekto postarať vtedy keď budeš v škole. A vs tiež nezaručuje že budeš mať nadštandardný plat,záleží čo vystudujes. Ak by som na tvojom mieste, išla by som k rodičom a tam si šetrila peniaze, chodila popri RD do práce, dieťa buď jasle alebo chodiť vtedy keď sú rodičia doma aby si ušetrila. A potom podnájom alebo hypotéka. Teraz je ten trh taký vselijaky,vysoké úroky,ktoré budú ešte rast,ceny nehnuteľností mega veľké,ako aj ceny stavebných materiálov a tiež energie,jedlo drahé. Už bez hypotéky budeš mať čo robiť aby si z jedného platu zvládla všetko v tejto dobe

lesana25
16. okt 2022

Prečo každá chcete dom, keď si ho nemôžete dovoliť?

melanta
16. okt 2022

Ešte je možnosť nájomného alebo mestského bytu. Informuj sa na mestskom úrade, aké sú možnosti a podmienky v meste či obci, kde žiješ.

luscious
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vlado818
16. okt 2022

Mate zly plan stary dom kupit znamena vela investovat,cas co vy nemate takze to je uplna blbost.
Vypocet hypo staci dat namiesto M.K do google vypocet hypo. Takze skor zacnite si setrit aby ste mali na podnajom na par mesiacov a zacnite si robit tu vysoku skolu. Zial na rodinny dom nemate.

maranta_leuconeura
16. okt 2022

@kitty123321 obrat sa na nejakeho financneho poradcu. Po zaplateni hypo ti musi ostat zivotne minimum na seba aj dieta (dokopy cca 340€) plus navyse 40% z prijmu. To ti pri prijme cistom 1000€ vychadza max splatka hypo 260€. Pri nizsom prijme o to nizsia.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maranta_leuconeura
16. okt 2022

@elizabet173 pytala sa, kolko musi zarabat, tak som odpovedala. To, ze je to nerealne v jej situacii jej tu uz napisali, sumu nenapisal nikto.

kitty123321
autor
16. okt 2022

@zmrzlinka2021 starých domov je po dedinách veľa do 50k, samozrejme si uvedomujem neskoršiu rekonštrukciu.. ale v podstate dom/byt..

@mogaa ďakujem, zosobaseni ale nie sme, sme len partneri, peniaze nejaké odkladam, nejakú rezervu mám.

@kitycat v podstate áno, môže byť aj byt, aj keď radšej by som bola za dom, zo zvyku + mám psa.. ale teda mohol by byť byt, zle som sa vyjadrila, chcela by som prioritne pre mna a dcéru bývanie, je jedno či dom/byt

@melanta áno skúsim zistiť, ale čo viem, sú všetky obsadené.
@luscious mám v ňom nejaké peniaze, ale písaný je na partnera, on ma hypo na dom.. každopádne keby chcem naspäť peniaze, musel by sa riešiť predaj - aby ma mohol vyplatiť a to je samozrejme zdĺhavé atd, pripadne keby dom nechce predať, musel by riešiť, ako ma vyplatiť… a toľko peňazí našetrených nemám, keby ma partner vyplatí, tak by som mala nejaký základ našetrený..

@vlado818 ďakujem za odpoveď, bol to len rýchly nápad a zrejme nevhodný, zrejme bude lepšie ísť do podnájmu/ skúsiť kúpiť byt neskôr ..

@maranta_leuconeura ďakujem 🙂

@elizabet173 Ďakujem za názor, premýšľam veľmi narýchlo o nejakom pláne a musím to samozrejme dobre premyslieť, skúsim sa informovať o nájomnom byte .. s financovaním externého studia by mi pomohol otec, ktorý v podstate “sníval” o tom ako budem mat VŠ.. jasle v meste sú nehorázne drahé :( ale keby zozeniem dobrú prácu, samozrejme idem do prace skôr, ale jasle vychádzajú aj na 450€ .. skúsim to nejak vymyslieť :(

kitycat
16. okt 2022

@kitty123321 este nam povedz ako je to s tym kde byvas s priatelom? Hypo je iba na jeho meno a na liste vlastnictva je tiez iba jeho meno?

adka13
16. okt 2022

@kitty123321 jasle sú drahé, ale do 3r ti ich vykryje rodičovský príspevok a máš plný plat k tomu + výživne, tak to by ti veľmi pomohlo. Kde si pracovala pred materskou, aký si mala cca plat, aj z toho sa dá vychádzať, že ako by si zarábala teraz a akú výšku hypo by si mohla dostať. Držím palce

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
viky173
16. okt 2022

@kitty123321 nechcem Ti brat iluzie, ale ak nie ste zosobaseni, dom je pisany na partnera, tak sa k peniazom ani dostat nemusis... sesternica pred par rokmi tak dopadla, na sude mal jej ex priatel dobreho pravnika a aj napriek tomu, ze do domu dala 30 000€ odsila na "holo", lebo udajne to boli "platby za energie a najom" aj ked v skutocnosti za tie peniaze dom rekonstruovali... no ale aspon si uz do konca zivota zapamata, ze nema liat peniaze do niecoho, co nie je jej

selwadza22
16. okt 2022

@kitty123321 zatiaľ si na RD. Požiadať o hypotéku môžeš až keď odrobíš aspoň 3 mesiace. Ak si samoživiteľka môže byť problém ak nebudeš mať zmluvu na dobu neurčitú. Samozrejme mala by si mať 20% z ceny nehnuteľnosti. Banka poskytne len 80%. To sa dá obísť ak kupuješ nehnuteľnosť za cenu nižšiu ako v znaleckom posudku. Tým pádom 80% môže pokryť celých alebo časť z tých 20%. Ja som si tiež dorábala výšku nakoľko by som v živote nedostala v regióne taký vysoký plat. Aj cez UPSVaR som si spravila kurzy aby som sa lepšie zamestnala a našla si prácu tak aby som mohla vyprevádzať syna ráno do školy. Ale mne bol v podstate tento kurz účtovníctva na nič. Len občas robím daňové príbuzným, mala som si radšej preplatiť jazykový kurz, ten by sa zišiel viac...

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
michal711
16. okt 2022

@kitty123321 bez šance.

sasa1310
16. okt 2022

@kitty123321 keďže nie ste zobratí, nemáš nárok na žiadne peniaze z predaja jeho nehnuteľnosti

selwadza22
16. okt 2022

@mogaa a @kitty123321 všetci sledujete úrokové sadzby ale to čo je skutočné potrebné vedieť aby bol človek schopný splácať hypotéku je RPMN ( ročná percentuálna miera nákladov) a tá je vždy vyššia ako úroková sadzba. Od nej sa odvíja výška splátky. Ak máte k hypo priamo v banke pripoistene sporenie a zbytočne predražené poistenie zvyšuje to RPMN a tým pádom aj splátku. Nehovoriac o administratívnych poplatkoch, poplatkoch za správu a pod., ktoré sú tam automaticky zahrnuté tiež. Veľa ľudí sa bojí a hejtuje tu túto odvážnu ženu, ktorá sa nebojí ísť a skúsiť si vybaviť hypo. Informovať sa, plánovať. A práve preto jej to výjde. Vy ostatné len budete sedieť na zadku a nič nerobiť lebo čo ak.... Ja som prerábala s manželom byt v RD a tiež som po rozvode nedostala skoro nič aj keď som mala doklady. Ale nevzdala som sa, študovala, pracovala a zobrala si hypo aj spotrebák. A nikdy neľutujem, že som odišla. Áno doba je zlá ale keby som sa bála a neurobila nič nikdy by som sa nemala tak dobre ako teraz a hlavne spokojne. Ja som hrdá, že som sa nenechala odradiť od hypo, kecani typu, že si to predstavujem ako Hurvinek valku... Najlepšie rozhodnutie aké som urobila. Aj pre syna, je spokojný a rastie a prosperuje mimo stresu a hádok....

kitty123321
autor
16. okt 2022

@kitycat áno na neho
@adka13 ja mám ten nižší rodičak a nepokryl by mi ani jasle .. a mala som iba brigády, nakoľko som otehotnela hneď po škole a ďakujem, už zisťujem, či sa sa žiadať o nájomný byt

@elizabet173 ja viem, porobila som veľa chyb, som veľmi mladá a uznávam, spravila som hlúpe rozhodnutia a bohužiaľ, neviem či sa mi peniaze vrátia a či bude seriózny, alebo mi bude robiť napriek :( .. no poučím sa bohužiaľ na vlastných chybách.. a na vzťahu som sa snažila pracovať dlho, nechcem zachádzať do detailov, ale z partnerovej strany x krát leteli škaredé nadávky počas hádky, ponižovanie, neustále ako čo všetko robím zle, celkovo proste nepohoda vo vzťahu, teraz sa ukazuje už aj mierny rozdielny názor na výchovu- podľa neho je jedno, či budeme pred malou nadávať, že aj tak to bude počuť v škôlke/škole.. ja som hlavne diskutovala o tom, aby nenadával hlavne mne a ani počas hádky, nechcem aby mala pochytila take vzorce správania- že je v pohode počas hádky nadávať svojmu partnerovi/rodine … napriek mojej snahe sa vztah dokopy nedal a ja sa cítim nešťastná a hadame sa často, veľa krát po sebe kricime, nie je to pre malú vhodne prostredie.. snažila som si vymedziť hranice, že nadávky na moju osobu/rodinu proste nie! Držal sa toho možno týždeň .. ale aj iné veci, spoločne mame snáď len to dieťa, inak asi nič.. on sa zmenil, ja som sa zmenila .. ja som otvorila oči, a vidím to, čo som pred rokom-dvomi nevidela … v hádke mi už x nakričal, nech idem naspäť k mame, že som neschopná ženská a ďaleko horšie slova .. nestojí mi to za tie nervy, aby som bola v strese, čo ja zas zle spravím, kde co neupracem, a podobne, že mi vyhodi psa na pole,mačku na ulicu,..

@viky173 bohužiaľ, spravila som chybu, a je otázne či peniaze uvidím alebo nie .. budem vedieť do budúcna a dcére to budem asi od malička vysvetľovať ..

@sasa1310 to samozrejme viem, záleží už od jeho charakteru, či mi peniaze vráti alebo nie ..

.
@selwadza22 ďakujem za povzbudivé slova 🙂 .. ja verím, že to časom dokážem, možno nie hneď, možno bude naozaj rozumnejšie ísť teraz do nájomného bytu od obce, ak sa podarí, a neskôr keď spravím školu, zametnam sa, tak aj hypo na dom zobrať ..

selwadza22
16. okt 2022

@kitty123321 držím palce. Mne to trvalo cca 5 rokov odkedy som sa rozhodla pre hypotéku... Nebolo to ľahké, aj ex robil problémy ale na výške a v práci som stretla veľa ľudí, ktorí ma podporili a verili vo mňa...

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nelca84
16. okt 2022

@kitty123321 otehotnela si hned po skole, cize zijes len z nizsieho rodicaku. Ake peniaze si investovala do priatelovej nehnutelnosti?

draik
16. okt 2022

@selwadza22
Obísť sa to nedá, berie sa vždy nižšia suma, aj keby náhodou kúpna cena výraznejšie podliezla znaleckú.

zuzanockamt
16. okt 2022

@kitty123321
Kúpa bytu/domu je teraz u teba bez šance.
Do 50 000€ nekúpiš nič obývateľné, max. niečo na zbúranie v zapadnutej dedine. U nás drevenica nevhodná na nasťahovanie stojí 110 000€. Kde chceš bývať počas rekonštrukcie a z čoho ju chceš platiť?
Z partnerovej nehnuteľnosti peniaze nezískaš, ak nepreukážeš, že si do nej investovala. Máš nižší RP, tak z čoho asi, keďže si nepracovala.
Naspäť k rodičom, práca a šetriť.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nelca84
16. okt 2022

@elizabet173 jasne, ze je to jej vec, len sa pytam, lebo mi to nedavalo zmysel. Necitala som tu druhu temu. Dakujem za objasnenie.