Daňový preplatok verzus daňový bonus

16. feb 2023

Dobrý deň,
Keď na daňovom priznaní mam nejaký daňový preplatok, a daňový bonus na dieťa - to, čo mi pošlú na účet, je súčet týchto dvoch sum? Alebo daňový preplatok je už výsledná suma vrátane daňového bonusu na dieťa?

kikus1997
16. feb 2023

Ak sa pytas na potvrdenie o odovzdanie daňového priznania tam je v poslednom riadku navýšený o daňový bonus … ktorý riadok daňového priznania myslis?

autor
16. feb 2023

@kikus1997 v daňovom priznaní je na 4.strane, 1.riadok je daňový bonus a posledný daňový preplatok

kikus1997
16. feb 2023

Neviem ktoré riadky myslis ale na strane 4 je riadok 72 a tam je už aj preplatok +daňový bonus … to je suma ktorú ti poslu na účet

autor
16. feb 2023

@kikus1997 čiže tých 938? Práve mi účtovníčka odpísala na mail, že 938 plus tých 702. Tak neviem co si mam o tom myslieť. Aj keď radšej by som verila jej z pochopiteľnych dôvodov :D

alenah31
16. feb 2023

@kikus1997 nie vzdy...ak zrazena dan je nizsia ako pripadny dan. preplatok + napr. danovy bonus na 2 deti...v riadku 72 bude ako preplatok uvedena cela zrazena dan, v ktorej je spocitany ten realny preplatok z vykonaneho DP + cast DB a zvysok DB, ktory danovy spravca vyplati nakolko danovnikova vlsdtna zrazena dan bola nizsia bude uvedena v r. 61 na str. 4.
Ak mam napr. zrazenu dan v potvrdeni 1200€, vypocitany preplatok 100€ + splnim narok na DB pre dve deti (uplatnujem si az teraz) zaokruhlujem 70x2x12=1680€ v r. 72 bude len tych 1200€ + v r. 61 zvysok...cize este 580€...spoku teda dostanem 1780€.

alenah31
16. feb 2023

@autorka tvoja uctovnicka ti napisala dobre...dostanes spolu sumu z r. 72 + r. 61. Ze je pre DU na tom potvrdeni v poslednom riadku len tych 948.09€ je ok....nemozes tam mat uvedeny preplatok vyssi ako tvoja vlastna zrazena dan. To ti DU doplati z "vlastneho".

autor
16. feb 2023

@alenah31 ďakujem veľmi pekne za podrobné vysvetlenie 🙂

kikus1997
16. feb 2023

Áno ..jasne ale to sa z jej správ nedalo urcit

lu966
17. feb 2023

@alenah31 omg v príklade máte celkom chybu keďže 70€ daňový bonus bol len pol roka a nie celý. Takže celý Váš vypočet je chybný. 🤦🏽‍♀️😉

alenah31
17. feb 2023

@lu966 a ty tam vidis to slovo "napr." a "zaokruhlujem"? Haloooo je to iba priklad, pre jej lepsi pochop v celych cislach. Nie je to jej pripad.....kazdy normalny vie, ze vypocet je v tomto pripade len "na ukazku"🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️

lu966
17. feb 2023

@alenah31 haloo treba rátať s reálnymi číslami a je absolútne jedno či je to príklad alebo už výpočet. Ani neviete koľko ľudí by sa chytilo tohto výpočtu treba aj rozmýšľať sem tam. A len tak pre info neviem o tom, že by sme si potykali. 😉

alenah31
17. feb 2023

@lu966 ale prosim ta. Odpovedam autorke a nie kazdemu. Ona ma danove hotove, len chcela vediet preco to nema v jednom riadku. A nie nemusim pocitat z realnymi cislami ak uvadzam fiktivny priklad. Ze si ty nepochopila pointu prispevku netreba hned hadzat vsetkych do jedneho vreca...ak napisem napr. kazdy vie co to znamena. Precitaj si pravidla MK - pochopis to tykanie. A nie nemusis odpovedat - vypla som upozornenia, nezaujima ma to. Pekny vecer🤭🤭

lu966
17. feb 2023

@alenah31 ja sa sama rozhodnem či si s niekým potykám to je pravidlo slušného správania asi Vás to nenaučila mater. Zjavne žiadne základy iba tuposť. A jasné, že niekto nebude počítať s reálnymi číslami keď ani nevie aké čísla tam majú byť. 🖕 Mňa nezaujíma Váš argument a najskôr skúste písať po slovensky to by ste mohli zvládnuť keďže to učia v škole.

masibini
18. feb 2023

@alenah31 Zdravím vás..môžem sa prosím vas spýtat..kedy sa daňový bonus na deti vyplatí v plnej výške a kedy sa niečo z toho strhne?
ďakujem

nikkaa23
19. feb 2023

@masibini Pekný deň, minulý rok je komplikovanejší na výpočet DB. Najjednoduchšie povedané: za pol roka dostanete plný vtedy platný DB, ak ste splnili hranicu príjmu; za druhý polrok už DB závisí od výšky príjmu - DB "sa nekráti/nestrháva", závisí od výšky Vášho príjmu - ak zarábate menej, dostanete menej (závisí to od príjmu a následne od počtu a veku detí).