Aká je daň z poistnej zmluvy?

3. máj 2021

Dobrý deň, chcem sa spýtať ohľadom jednej veci. Starí rodičia mne a bratovi zanechali nejaké peniaze, každému z nás už dávno vytvorili poistnú zmluvu v jednej poisťovni. K týmto peniazom sa dostaneme, keď dovŕšime 18ty rok. Mám tu pred sebou všetky tie papiere, zmluvu, výpisy, ktoré chodia každý rok a bolo mi povedané, že sa z tej sumy odpočíta ešte daň. Viete mi povedať, koľko je percento tej dane, aby som si mohla vypočítať finálnu sumu? Pozerala som na internete, že sa to líši a popravde som z toho všetkého zmätená a neviem čo kde hľadať. Suma, ktorú mi starí rodičia zanechali je približne 4000 eur. Ďakujem vopred veľmi pekne.

ckocka
3. máj 2021

Zavolaj na infolinku danej poisťovne.

deginko
3. máj 2021

Daň sa počíta iba z výnosu..čiže nie z vkladov ktoré tam sporili..ale z toho ,, navyše,,čo pripísali ako úrok k nasporenej sume...a teda iba z toho úroku by sa mala odrátať(zdaniť) klasická DPH..čiže ak ti tam oni nasporili dajme tomu..3500e...a 500e bol výnos..dokopy 4000e..tak daň sa platí len z tých 500e..DPH je 20%.Opravte ma ak sa mylim

liz_lemon
3. máj 2021

@deginko más pravdu, akurat nie DPH, ale dan z prijmu

a este doplnim, ze ak poistne zahrnalo aj nejake pripoistenia, tak tie sa nerataju, rata sa len to, co islo na zakladne poistne, napr. ak platili 50, z coho 25 boli pripoistenia, tak to neratas
a este, poistovna odvedie tu dan