Kojenie dvojičiek. Máte nejaké rady ako na to?

iwka3
6. okt 2011

Velmi rada by som uvítala nejake dobre rady a skusenosti mamičiek ktore maju dvojičky..........hlavne o kojeni....a ak je niečo čo by stalo za reč tak sa len poteším 🙂 🙂 🙂 🙂

dvojicky88
1. sep 2012

Ja som svoje baby kojila do 14,5 roka. Prvý mesiac sme po kúpaní vypili aj 1 fľašku nutrilonu cca 60 - 100 ml, buď obe alebo aspoň 1, aby som mala dosť mlieka na noc, kojila som samostatne lebo naraz nato som nemala nervy. Používala som fľašky Avent. Jasné, že prišli obdobia, že som mala málo mlieka vtedy som sa snažila len viac piť a častejšie prikladať. Od roka som začala dávať aj kupenské mlieko plnotučné prevárané na kaše a grís ale popri tom som aj kojila hlavne v noci a ráno. Odstavila som ich sama zo dňa na deň, keď sme sa vrátili z dovolenky, nebol problém, keď sa v noci zobudili dala som im cucacie fľašky z vodou a spali ďalej. Doktorka sa len čudovala , že keď sme prvé mesiace používali aj fľašky, že si neodvykli od prsníka, ale ja som tú fľašku použila iba ak tak večer raz.

sloto
1. sep 2012

@dvojicky88 :D prepáč :D do 14,5 roka?, neútočím, len ma to pobavilo.... tiež ma zaujíma ako sa dvojičky koja, keďže tiež čakám každým dňom 🙂

dvojicky88
1. sep 2012

14,5 mesiaca kopla som sa

dvojicky88
1. sep 2012

ja som nerada kojila naraz aj keď sa to dá, ale mne to nevyhovovalo

dvojicky88
1. sep 2012

najhoršie je že som sa nič nevyspala, ľudia mi vraveli aby som prestala kojiť a myslela aj na seba a na svoje zdravie, ale ja som jednoducho nechcela dávať babám nutrilon alebo iné umelé mlieko keď som mala svoje. Teraz máme 16 mesiacov a môžem povedať, že sme boli choré 2x.

sloto
1. sep 2012

@dvojicky88 krásne si vydržala. ja som prvú dcérku kojila presne rok a 1 deň....tak som zvedavá ako to bude teraz...

dvojicky88
1. sep 2012

bude to ťažšie lebo budú dve, ale dá sa to, držím ti palce. Baba čo rodila so mnou tiež dvojičky má o 6 dní staršie baby nekojila vôbec a povedala, že to sú nehorázne prachy čo dala na nutrilon

eli74
6. sep 2012

@sloto Moje dvojičky sa pytali na svet v 36 tt, včera sme prišli domov, zatial kojím a mliečka mám dost. 🙂

marllik
6. sep 2012

Ahoj. mate niekto skusenosti s kojenim dvojiciek na vankusi? Pri prvom dietati mi to ani nenapadlo, ale teraz by som to chcela vyskusat, ci ich zvladnem kojit i naraz. Len netusim, ci je lepsi vyplneny gulickami, nejakym molitanom, ci nafukovaci.. je tu maminka, ktora si vankusom pomohla pri dvojickach, ci je to uplna blbost.. ?

griska11
6. sep 2012

@marllik zdravim, ja som niekde na stranke citala ze jedna mamina si okolo seba poukladala perinu na to dala vankuse a na ne deti, ked boli este v perinke tak kojila bez vankusov, osobne si myslim, ze je uplne jedno na com lezia, hlavne nech su kojene ...

evelin2277
16. sep 2012

Ja chcem tiez kojit vankus uz mam pomaha mi pri spanku .

catik
26. sep 2012

Ahojte dievčatá, ja som svoje dvojíčky tiež kojila, ale som aj prikrmovala Bebou, lebo nie vždy bolo dosť mlieka. Prestala som s kojení keď mali chalani 13 mesiacov. Kojila som naraz s použitím vankúša na kojenie. Zo začiatku to bola drina, ale keď sme sa to naučili, tak to bolo fajn, lebo boli naraz nakŕmené obe deti. Nevýhodou je trochu nepohodlné sedenie. ja som kojila tak, že telíčka detí som mala akoby pod pazuchami, takže sa mi nedalo oprieť. Dá sa vyobkladať vankúšmi, ale stále to nie je tak pohodlné, ako keď sa kojí len jedno dieťa a pri tom obkladaní treba asistenciu a tá nie je vždy po ruke. Som pri kojení aj odfotená, ale ja som trochu hanblivá, hoci ma pri tom videlo už dosť ľudí, ale to boli všetko mne známi ľudia. Ale ak bude mať niekto veľký záujem tak pohľadám foto, kde nie tak veľa vidieť, prípadne skúsim zaterušovať a pošlem. Na nete sa dajú nájť nákresy alebo foto rôznych polôh dojčenia dvojíčiek, treba len poskúšať, ktorá poloha bude vyhovovať. (napr.: http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/17/dojcen...)

marllik
26. sep 2012

@catik Vdaka za skusenost. Takze Ty sisi s vankusom pomohla. Chcela by som to tiez tak skusit..

catik
26. sep 2012

Jednoznačne mi vankúš pomohol, mimochodom ja mám vyplnený tými polystyrénovými guličkami. K iným vankúšom sa veľmi vyjadriť neviem, ale nafukovací bude menej prispôsobivý a bude treba s dieťaťom dosť manipulovať, kým nájdeš vyhovujúcu polohu pre obe deti i seba. Guličkový je dosť prispôsobivý. Možno aj molitanový by bol fajn, ale objektívne sa ti neviem vyjadriť a ani osobnú skúsenosť nemám s iným vankúšom ako guličkovým. Párkrát som kojila i bez vankúša, keď sme boli niekde na návšteve, alebo keď som skúšala nové polohy kojenia, dalo sa aj bez vankúša, ale bolo to ťažšie a nepohodlné. Bez vankúša som pohodlne kojila až keď boli deti väčšie (keď vedeli sedieť a štvornožkovali), vtedy stačilo aby som si sadla, alebo ľahla, odhalila sa a deti sa zbehli ako supy a hneď sa prisali.

nadka01
2. okt 2012

Ahojte. Mám 5 a pol mesačné dvojičky- chlapčeka a dievčatko. Kojenie prvý mesiac bol tak trochu des. Používala som občas aj vankúš na kojenie pre dvojičky. Dal sa mi však použiť len keď som mala niekoho pri sebe a pomohol mi na neho dať dvojičky v perinkách. Inak som kojila osobitne. Bola som na nich sama a dve deti som nezvládla kojiť naraz. Vždy jedno chúďatko muselo počkať, až nakojím to druhé. Našťastie dcérka bola tá trpezlivejšia a počkala. Malý bol hrozný krikľúň a dožadoval si pozornosti. Teraz je to samozrejme v pohode. Kojím ich na požiadanie. Vždy jedného zabavím nejakou hračkou a kojím toho druhého. Budem sa snažiť kojiť čo najdlhšie...

meusicka
7. feb 2013

ahojte. mame rocne dvojicky a ked sa dalo kojila som ich naraz pomocou vankusa na kojenie. velmi mi to vyhovovalo. len bolo dobre ak tam este niekto bol a ked dopapali tak zobral jedno babo odgrgnut. odporucam skusit hned v nemocke a ked su sestricky schopne tak tiez vedia pomoct a poradit. inac mne sa dvojky odstavili same ked mali 7 mesiacov. potom sme s nimi zacali spavat oddelene, lebo sa noci navzajom rusili. a co je zaujimave tak mi chceli papat kazda len z jedneho prsnika, proste si to rozdelili 😀 tak drzim palce. ak by si mala nejake otazky kludne napis do IP ked bude cas urcite odpisem 😉

tuti_sk
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
e_z
1. mar 2013

Ahoj, ja som nase dvojky kojila do 18m. Asi do roka oddelene -na zaciatku bol syn smatlavy na prisatie a potom kvoli dcerke,ktora mala reflux. Kazdy mal svoj prsnik a kojit som mohla len v jednej polohe, inak sa mi zapchavali mliekovody, aj ked mas kojit v roznych polohach, aby sa ti vyprazdnovalo odvsadial. Na mna to proste neplatilo.
Odporucam dopredu si nastudovat, mat pevne odhodlanie a podporu v niekom druhom a robit tak, ako vyhovuje vam a nedat sa odradit okolim, lekarom a pod.
Spociatku to bude narocne, ale potom je to velmi prakticke a oproti UM ooovela lacnejsie a pre deti ooovela lepsie.
A ako bonus - lepsiu dietu uz asi mat nebudem, jedno co som zjedla, vaha isla dole. 🙂
Kojaci vankus som mala s gulickami, ale dlhsi ako pre jedno dieta a vyuzivala som vela, na chrbat skvele, odporucam.
Moje kamosky s dvojkami kojili vsetky az na jednu, ale ona je s detmi sama. Takze aj ked budes vela ludom pripadat ako exot, lebo kojis dvojky, tak ver, ze nim nebudes. Inak vsetky ich kojili sucastne, takze da sa to.
Mozno ti to pojde lahko, ale ak nie, nezlakni sa, je to bezne a naozaj vacsina sa da prekonat.
Prajem , nech vam pojde vsetko hladko a kojite sa jedna radost. Ja na kojenie nedam dopustit a som rada, ze som to na zaciatku nevzdala.

lenuliatko
1. mar 2013

Ja som kojila 10 mesiacov, od tretieho mesiaca som aj prikrmovala. Odstavili sa samé, keď začali spávať celú noc. Kojila som aj naraz, aj osobitne. Keď bol veľký krik a obe hladné, naložila som si ich na vankúš, podložila ďalšími vankúšmi a bolo. Malo to výhodu v tom, že také kŕmenie trvalo kratšie, tým, že jedna ťahala, tieklo mlieko aj druhej, ale bolo to náročnejšie, bolel chrbát, ťažšie sa mi manipulovalo, keď niektorej vypadol prsník. Všetko som to zvládala sama. Kojenie po jednej je pohodlnejšie. Keď si spomeniem na prvé mesiace, to sa snáď o spánku ani nedá hovoriť, tak cca 2 hodiny v noci. Raz jedna, raz druhá a dokola... A spomínam si, ako strašne ma na začiatku boleli bradavky, slzy mi tiekli od bolesti, keď sa baby prisali, našťastie to prešlo, lebo chvíľkami som mala chuť prestať kojiť. Tak, veľa sily, trpezlivosti a hlavne myslieť vždy na to, že materské mliečko je to naj, čo môžme detičkám dať.

barborkap
14. mar 2013

Boze baby, obdivujem Vas, ja som este len na zaciatku tehotenstva, v 14.tyzdni, cakame dvojicky, ale mam uz dvoch syncekov (nie dvojicky), toto mam ako sokovu terapiu, tak sa do praktik dvojickovych mamiciek este iba snazim dostat aspon teoreticky. Prirodzeny porod dvojiciek ci kojenie aspon do roka pri dvojickach, som si myslela , ze je skor sci fi, ale vy ste ma v svojich debatach uplne ukludnili, ze vsetko sa da, ked sa chce, aj ked su dve naraz, da sa to zvladnut. Zatial Vam patri moj velky obdiv a budem na seba pysna, ked to zvladnem aj ja....

44anka
18. júl 2013

Ja mám dvojčata chlapca a dievča, kojila som chlapca do 19 mesiacov (odstavil sa sám, keď dostali obaja virózu s aftami v ústach. Dievčatku afty pri kojení nevadili, odstavila som ju ja 24 mesačnú). Mám ešte jednu staršiu dcéru, pri ktorej som nabrala potrebné skúsenosti s kojením, takže som to mala o to ľahšie. Keď som kojila len ju, tak som mala veľmi veľa mlieka a večne nejaké zápaly. Tento problém som pri dvojičkách nemala, vždy vycuckali všetko 🙂
Chlapec mal sprivatizovaný pravý prsník ( o dosť plnší) a dievčatko ľavý. Po pôrode som kojila každého samostatne a po ležiačky (vždy noštek na prsníku a bruško bábätka na moje bruško 😉 - to je to najsprávnejšie priloženie). Mali každý iný režim a ja som to rešpektovala, kojila som ich podľa toho ako sa budili. Nedalo sa síce s nimi chodiť von, ale spávali každý vo svojom kočíku na svojom balkóne 🙂 Neskoršie som začala kojiť oboch naraz po sediačky(po šestonedelí, keď som mala zahojené šitie). Najlepšie sa mi osvedčila poloha, že chlapček bol na pravom prsníku, tak ako keby som kojila len jedno bábätko a dievčatko som položila k druhému prsníku akoby na chlapčeka a nožky malo pod mojou pazuchou. Vždy som ich mala pri kojení zaviazaných v zavinovačkách, veľmi mi to pomáhalo pri manipulácií s nimi. Vedela som ich za tie špagátiky na zavinovačke odložiť a priložiť tak, aby som nemusela prestať druhého kojit a to prvé napapané nezobudila. Niekedy som si pripadala ako akrobat. Nakojené bábätko som položila na vankúš vedľa seba, aby si odgrglo... S tými zavinovačkami to bolo neskoršie komické, lebo sa už dávno do nich nezmestili, ruky a nohy im trčali.... 😅 Keď boli dvojičky ešte staršie, prešla som na kojenie s vankúšikom. Dala som si vankúš do lona, oni si naň položili hlavičky a obaja sa mi strčili pod pazuchu (chlapček ako vždy pod pravú a dievčatko pod ľavú, ona vlastne zostala v tej istej polohe, len si teraz opierala hlavičku o vankúšik a nie o brata...) Táto poloha je mimoriadne náročná na mamin chrbát, ja som si ešte vždy dávala za chrbát druhý vankúšik a oprela sa o stenu. Niekedy som musela vydržať aj pol hodiny nepohnute, ani kýchnuť, lebo bábätkám hneď vypadli bradavky z úst 🙂
Zaujimavé je, že ako sa púšťalo mliečko do prsníkov, mne sa púšťali sliny v ústach...akože, vylučujú všetky žľazy naraz, alebo čo.... A vždy som vtedy dostala strašný smäd, a keď mi manžel doniesol krígeľ vody, dokázala som sa napiť, tak aby neprestali cuckať. Na kojenie som sa vždy zatvorila do spálne, aby sme mali kľud, pretože dvojčatá boli strašne zvedavé... Keď boli starší, tak sa niekedy rozosmievali medzi sebou a púšťali prsník, no užili sme si 😅

vskajuro
8. sep 2013

@sloto Ja mam dvojicky a myslela som si, ze ich budem kojit dlho...Kedze som prveho syna kojila /15r/intenzivne do 2r.-ani raz nebral ziadne lieky a nebol chory...Ale mala som 20 rokov.Teraz mam 35r a dvojicky som kojila horko tazko s prikrmovanim do 3mesiacov.pri prvom synovi /tom 15r/som mala tolko mlieka, ze som v porod.kojila este dalsie 3 deti kolegyniek.Doma som mlieko vylievala do umyvadla-nestihal pit.Pri dvojickach som po 15 rokoch mala problem - malo, malo, malo.Mozno je to aj vekom.Hmotnost som mala rovnaku aj pred 15 timi r.ako aj teraz...Tak neviem...

colicata
12. sep 2013

@dvojicky88
ahojky, ja mam 10 tyzdnove (2,5 mesacne) dvojcata a plne kojim, prosperuju, ale mame plakave obdobie, hlavne chlapcek stale place rano vecer, po kojeni, je dost nespokojny ..vsetko nasvedcuje tomu ze ma koliku ...ja nechcem im davat ziadny nutrilon, verim, ze kym mam dost mlieka zvladneme co sa da..ale boli uz veceri ked boli obaja taki placlivi ze vypili vsetko mliecko, prosim poradte ak mate skusenost s kolikou a plnym kojenim dvojcat, dokedy ste to zvladli? kojim na striedacku aj ked do odpadnutia🙂
diky
colicata

zuzi118
18. sep 2013

@colicata aj tie moje preplakali prve mesiace. Najme vecer. Skus ho nosit v satke v horizontalnej polohe. Kojim uz dva a pol roka. prve mesiace to bolo tazke (ostatne ako vsetko, ked ma clovek dvojmo). Co sa tyka mliecka, to ci maju dost zistis podla pocikanych a pokakanych plienok. Tym sa treba riadit a nie tym ci placu alebo nie. Nam na vecerne place nakoniec zabralo zavinovanie, zavesna koliska a sumenie radia.

colicata
19. sep 2013

@zuzi118
ja verim, ze to niako este potiahneme, mliecko je, len keby som mala tie 3hodky cas aby sa doplnilo
deticky obcas plackaju tak im davam castejsie a tym padom sa mlieko nevie dobre dotvorit, ja z toho stresujem a to nie je dobre...ake intervaly ste mali medzi kojenim, cakali ste priblizne 3hodky? ako ukludnit deti ked zacnu revat a mlieka este poriadne neni...
inak ako si pisala, pliekny su plne, jeden vecer resp. noc neboli ..to som pochopila,ze asi boli hladne
a to UM si nikdy nepridala, ani vecer? stale davas len svoje mlieko? to je uzasne!!!

zuzi118
19. sep 2013

@colicata no to urcite som necakala na intervaly tri hodiny. tak hodinu a pol, dve hodiny max. Mliecko sa ti tvori najviac prave vtedy ked dojcis. Cize ukludnit tak, ze dat na prsnik. aj keby to malo byt po hodine alebo pol hodine. Cize dojcit na poziadanie. Viem, ze je to narocne, ale naozaj to stoji zato. Kolko krat som uz dakovala zato, ze dojcim. bez toho by mnohe veci napr. choroby boli ovela horsie. UM som nedala ani raz, nebolo treba, vystacili si s mojim 🙂 Niekedy som to robila aj tak, ze napapkali sa obe.. ulozila som ich, ale jedna si este pytala. Tak som jej dala este ten prsnik z ktoreho predtym pila jej sestra. A znova som ju vratila na ten jej.. neviem ci som to zrozumitelne napisala...

avana7
26. sep 2013

Ahojte, máme doma týždňové dvojičky - dievčatká. Chcem kojiť, čo najdlhšie, prvého syna som kojila 2,5 r. Len oni sú dosť spavé, niekedy ich musím budiť, aby sa napapali, alebo mi dokonca na prsníku zaspávajú. Neviem, či si dosť vytiahnu, niekedy pijú tak do 10 min. a aj to ich musím medzitým budiť, aby pili. Neviem či im to stačí, ale mliečka mám dosť si myslím. Lebo si aj odstriekavam, lebo mám niekedy tak naliate prsia. Bojím sa, aby nestrácali na váhe. Aj vy ste mali takú skúsenosť, že boli zo začiatku také spavé?

zuzi118
27. sep 2013

@avana7 Kolko maju dievcata pocikanych a pokakanych plienok za den?
Ked su na prsniku, vydatne piju, alebo len dudluju?

aaajanka
27. sep 2013

joooj dievcence je fajn toto citat ...ja som mojich dnes uz 22 mesacnych chalanov kojila sotva mesiac malo malo mliecka ja utle ziena sa cudujem ze vobec bolo a strasne ma to mrzi nuz dala som im vsetko co som mohla a pokracovacka bol nutrilon i ked sme mali odzaciatku koliky prezili sme a musim vam napisat ze najvacsiu radost mi robi hlavne to ze napriek tomu ze sme neboli dlho na ciciku moji chlapici neboli este chorucky ani raz ...max soplik ... vsetkym vam dievcence prajem vela dalsich siiiil !!! 🙂

avana7
28. sep 2013

@zuzi118 Jéj teraz presne neviem koľko, nepočítala som to, ale tak asi 5-6 určite, musím si to teda ustriehnuť, ale mám pocit, že skoro v každej plienke je trochu nakakané. Vždy tam čosi "šprtnú". No niekedy pekne pijú a niekedy len tak menej, zaspia a potom ich musím budiť, aby ťahali.