Bude mi plot tieniť?

30. apr 2024

Dobrý deň. bývam v radovom dvojdome-domy sú za sebou. Môj dom je prvý a má spoločnú stenu s druhým domom suseda. Medzi mojim domom a domom suseda si chce sused na hranici pozemku postaviť plný plot vo výške 250 až 300 cm. Mne na pozemok svieti slnko doobeda, susedovi poobede. Od potenciálneho plotu mám asi meter a pol okno, lebo je tam obývačka. Bude mi ten plot tieniť alebo nie? Súhlasili by ste s danou stavbou na mojom mieste?

viestta
30. apr 2024

300 cm plot je vhodny akurat tak do Leopoldova. Nesuhlasila by som. Prides o popoludnajsie slnko, v lete fajn, v zime to celkom pocitis

babovka2321
30. apr 2024

Preco susedovi nestaci standardny 2m plot?

maryetta
30. apr 2024

Viac ako 180-200cm by som nedovolila. Uz aj to je “dost”.

timilv
30. apr 2024

@autorka nebývam síce v radovke, tak je to ťažké aj predstaviť si tú orientáciu. Ale myslím, že o slnko určite prídeš. 2,5-3m je strašne veľa ak je dom na dome...
Neviem či máte také tie s tými menšími pozemkami, ale mne kamarátka čo je záhradná architektka hovorí že ona vyslovene neodporúča vysoké plné ploty na pozemky pod 6arov lebo to nevyzerá dobre a máš pocit že si v krabici. Žiadne prúdenie vzduchu... A inak mysli aj na to, že pri vysokom betónovom plote ti rastliny v lete neprežijú. My máme len tak cca 1m do výšky plný plot a nad ním nám robí súkromie živý plot ale aj pri tom metrovom sa v lete napolievame keď sa ten betón prehreje

andrejkap123
30. apr 2024

Pozri si aku vysku plotu tvoja obec povoluje v dedine. Nasa 180 a vsetko naj by clovek musel zburat ak by si to postabil a sused sa stazoval ;). Nedovol to lebo naozaj v zime budes mat doma tmu a zimu.

30katrusa40
30. apr 2024

Nedovolila by som to. Nehovoriac o tom že určite áno pozemok nie je najväčší ako pri radových domoch je zvykom. Max 2m aj to sa mi zdá veľa. Prečo nemôžete mať klasický plot a keď tak len živý plot. Vtáčí zob rýchlo rastie. Máme ho a strhane ho 2x ročne. Takže ani údržba nie je náročná

jaass
30. apr 2024

NIE

simca06022011
30. apr 2024

Zajtra si tam niečo vysoké postáv a uvidíš ako.ti.pada slnko... 3m.plot ti určite zatieni riadnu plochu pozemku.

syslik81
30. apr 2024

nesuhlasila by som ... ano tienit bude a budes sa citit ako v base... plus doma budes mat tmu a chlad

sardinka32
30. apr 2024

Bude Ti tieniť, to je jasné. 3 m v radovej zástavbe je príliš veľa. 2 - 2,20 m je max. dostatočné, nechápem, prečo ide do takého extrému?...by mi to aj vŕtalo v hlave, teda pokiaľ nemáte zlé vzťahy...ale aj keby ste mali, 3 metrový plot medzi domom pri dome je úlet. Namietať môžeš, ale ak si tam aj zasadí tuje, tak ich môže nechať vyrásť do oveľa väčšej výšky a efekt bude rovnaký. Ak si to postaví na svojej strane, tak bude zrejme môcť aj bez Tvojho súhlasu, treba pozrieť VZN, či sa tam o výške plotov nepíše....ale môžeš skúsiť namietať na to tienenie, to bude asi jediné.

egonsk
30. apr 2024

toto sa mi paci ako ludia sa tahaju na dedinu a zabarikaduju sa plotmi vysokymi betonovymi, aby nahodou nestratili sukromie... ja zo zahrqdy vidim az do zahrady 5teho suseda, resp. dokia dovidim a nemam s tym najmensi problem rovnako ako oni, sa aj bezne pozdravime a zakyvame si ked na zahrade robime... Cast kde mame dvor maju domy spolocnu vacsinou jednu stenu domu s hranjcounpozemku a zvysok dvora je plot platnom obtiahnuty, alebo nejakymi krikami, ale to nielen tak koli sukromiu ako aj koli tomu aby si psi nekomunikovali cez X domov, lebo by sa furt s mqckami pozorovali...
Kazdopadne na nasej ulici (aj vedlajsej) iba novopostavene bungalovi porusuju tuto klasicku tradiciu, ze sa zakukluju...

simsalabim
30. apr 2024

Povolenu vysku plotu urcuje obec a stavba podlieha minimalne ohlaske. Medzi pozemkami vacsinou 180cm.

autor
30. apr 2024

Plot nebude betónový, ale panely plotové plné, ale to asi nepomôže v tom, že tieniť bude.A k výške, no kúpi niekto lacno radovku a má problém že nemá súkromie, hlúposť nemá hranice... Plot plný výške nejakých 180 cm by vytvoril súkromie, že by sme sa nevideli na dvore (cely pozemok je rovina), ale z domu z poslednej izby mi vidíme na ich dvor a oni na nás a preto proste asi chcú dať taký vysoký plot.

janka_266
30. apr 2024

Taký plot ani nie je dovolený medzi susedmi, treba pozrieť, čo hovorí vyhláška u vás, pripadne zákon.

ekira1
3. máj 2024

Čo im tam tak čumíte? 😁 od konca leta do konca jari nebudeš mať na dvore svetlo, slnko je nízko a cez taký vysoký plot nebude svietiť. Ale zas keď mu nedovolíte, môže tam vysadiť tuje a budete i tak bez slnka. My máme v spálni malé strešné okno, sused tam hneď pri plote vysadil jabloň, asi mu čumíme na trávnik 😁 tak v spálni svietim i cez deň, mám tam úplnú tmu, jablká by som mohla z okna oberať 🙄

autor
3. máj 2024

@egonsk asi tak. Ľudia z dediny neriešia že proste z nejakého uhla ich v radovej zástavbe vidí x susedov, maximálne posadia pár tují alebo dajú nižšiu tieniacu sieť na dva metre šírku na miesto kde majú bazén alebo tam ležia v plavkách. Sice z nejakých častí pozemku ich susedia vidia, ale stačí im tak. A príde z mesta niekto, kúpi mini pozemok obstavaný dookola a najradšej by dali okolo celého 5 metrové múry aby ich nik nevidel ako keby tam zakopávali mŕtvoly.

autor
3. máj 2024

@ekira1 hrozné. A nečumíme im, ale proste nechcú aby sme ich videli a ani iní susedia. Ale tak susedské vzťahy sú jedno a veľa vecí sa dá ignorovať, druhé že mi nedajú pár stoviek ročne na kúrenie naviac keď mi tam nebude svietiť slnko a budem musieť viac kúriť a proste ja peniaze netlačím.

evaplev
5. máj 2024

Na plot ktorý je vyšší treba už aj stavebné povolenie a povolenie od obce. Treba ísť na obecný úrad a zistiť si to. Štandardne sa robia ploty od meter a pól po dva metre.

evaplev
6. máj 2024

Takže som zistila že plot ktorý bude vyšší ako dva metre treba povolenie a treba aj povolenie od suseda.