Našla som tri mačiatka

nataliaaaaaai
27. apr 2024

Potrebujem pomoc ohľadom mačiatok dnes rano som nasla 3 narodene maciatka maju den v noci sa tu potulovala macka.Nasla som ich o 10 rano jedna sa nehybala snazila som sa ju ozivit ,podarilo sa ale je slabsie ako ostatne.Cakala som ze sa ich matka objavi a zoberie si ich alebo aspon sa o ne postara a vsak cely den sa neobjavila velmi mnaucali a boli zimne tak som sa rozhodla ich nakrmit cez striekacku lenze v ziadnom obchode som nesala prikrm pre novorodene maciatka.Bola som zufala tak som im aspon zohriate kravske mlieko dala aj ked viem ze sa to nesmie ale aspon nieco,nechala som ich tam do vecera ze sa matka objavi a vsak nie bola uz velka zima tak som ich dala dovnutra. Neviem ci preziju myslite ze sa ich matka v noci vrati? Nechat ich vonku aj ked je zima ? Ako ich zchranit ?

egonsk
27. apr 2024

@nataliaaaaaai maciatka su sice zlate, ale hadaj, preco vzniklo porekadlo kotia sa ako macky...

colsami
27. apr 2024

Ak sa nevratila cely den, je otazne ci sa este vobec vrati.
Pre macacie mlieko pre novorodence chod na veteriny (mnohe su otvorene cez vikend), to velmi v obchodoch nemavaju. A uplne najlepsie ak ich chces zachranit - skus najst macku co ma macata, dali by sa prilozit. Lebo ak su slabsie a clovek velmi nema skusenosti a cas, to prezitie nevyzera ruzovo. Ono to nie je len flaskovanie, ale aj masirovanie - vyprazdnovanie, atd atd, den noc starostlivost, to co nomstop robi macka.
No drzim palce, vidiet ze Ti zalezi na okoli, len budes to mat tazke - takze ak uhynu, moze sa stat, velmi to inak neovplyvnis.

janettdamian
27. apr 2024

Mne sa stalo podobné, tiež mačka mi nechala mačiatka. Mačka bola chorá. Starala som sa o ne asi tri týždne, ale postupne všetky 4 uhynuli. Ako som nakoniec u veterinára zistila, po narodení do nich nakládli muchy vajíčka, cez ranu po pupočnej šnúre.Larvy ich ich zabili.

nataliaaaaaai
autor
27. apr 2024

@colsami ďakujem za radu,som zmierena s tym ze asi zomru ale aspoň som to chcela skusit je to velmi tazke takto sa postarat o take male ked maju len par hodin …

nataliaaaaaai
autor
27. apr 2024

@janettdamian však prave aj ta pupocna snura sa moze zapalit ked ich macka necisti tym padom je velka sanca ze nepreziju

ajkapt
27. apr 2024

@nataliaaaaaai https://bystrickamacacaren.sk/2019/04/25/opater...
Najlepšia by bola náhradná mačacia mama. Mačky smú kozie alebo aspoň bezlaktózové mlieko. S takými maličkými to bude náročné, ale tiež by som skúšala pre ne urobiť aj nemožné. Si dobrý človek, držím palce, aby to dopadlo dobre🍀.

anna1992
27. apr 2024

@nataliaaaaaai v akom meste sa nachádzajú? Poznám mackarov po celom SK, možno ich niekto núdzovo prichyli, bud s kojacou mamou alebo skúsenosťami odflaskovat ich...

A k tomu komentáru vyššie, že sa kotia ako mačky... Stačilo by KASTROVAT.... Zvieratá rozum nemajú, ľudia sú zodpovední za tento stav....

nataliaaaaaai
autor
27. apr 2024

@anna1992 nachadzaju sa v dedine Korňa ❤️

zara1357
27. apr 2024

@nataliaaaaaai kup bezlaktózové mlieko a to im daj. Kravské mlieko nie. Sleduj či sa mačka nevráti- lebo je to pravdepodobné. Mačky od mačiatok neutekaju preč..

nataliaaaaaai
autor
27. apr 2024

@zara1357 stale pozeram ,lenze keby ich tam necham cez noc urcite zamrznu

personality
27. apr 2024

Bolo by dobré ich vziať k veterinárovi, prípadne poprosiť o pomoc ľudí čo majú mačky, nejaké združenia, či nemajú mačičku, čo má mladé, možno by sa postarala. Pokus sa ich zachrániť, prosím 🙏

modrykolibrik
27. apr 2024

@nataliaaaaaai daj im teplu deku a pod nu termofor. Musis ich drzat v teple. Musia sa flackovat kazde dve hodiny. Macacie mlieko kupis bud v lekaarni alebo v chovprodukte. Ked sa najedia masirovat im brusko a ritny otvor aby sa vykakali. Najlepsie urobis ak sa spojis s oztkom. Maju skusenosti prip. poziadaj o pomoc veterinara. Je mozne, ze ich nechala preto ze su neduzive

egonsk
27. apr 2024

@nataliaaaaaai ja len pri tolkej obetavosti dufam, ze su tie macence zdrave, lebo nachytat od nich nejaku chutovku by si snad urcite nechcela. Vtedy by si si pripomenula porekadlo za dobrotu na zobrotu... pripadne ine prihodne.

anna1992
27. apr 2024

@egonsk venujem sa mackam nejaky čas....aku chorobu myslíte konkrétne? Zaujímalo by ma to 🙃. Viem menovite, ktoré choroby sa môžu preniesť na človeka od mačky a preto by som chcela vedieť na ktorú narazate pri cerstvo narodených mačiatkach..... 🫣

egonsk
27. apr 2024

@anna1992 niesom odbornik, ale toxoplazmoza a besnota, ak vynecham nejake parazity ziskane za nechranenu dobu, minimalne tie by ma asi trapili, zvlast ako zenu...

lulka78
27. apr 2024

@nataliaaaaaai pošlite mi mobil na Vas do spravy

lulka78
27. apr 2024

@egonsk somarina

nataliaaaaaai
autor
27. apr 2024

@lulka78 poslala ❤️

simoncik
27. apr 2024

@nataliaaaaaai maciatka musia papat kazde 2 hodiny.po papani masirovat aby sa vyprazdnili.treba ich drzat v teple nevedia si udrziavat teploo same.krmit kazde 2 hodiny aj pocas noci.najlepsie je oslovit oz v okoli aj ked tie su velmi preplnene

lulka78
27. apr 2024

@egonsk pri normálnej hygiene toxoplazmozu nedostanete, to su strasne hlúpe povery zo stredoveku

refly
27. apr 2024

Určite nie kravské, ani bezlaktózové mlieko. Tam nie je problém len s laktózou, ale aj s kazeínom. V žalúdku sa to zráža úplne zle. Väčšinou platí že mlieka väčších zvierat sú lepšie pre väčšie zvieratá. Kozie je lepšie, ale stále na tom nemôžu prežiť. Rovnako ako na tom neprežije novorodenec, tak na odtučnenom mlieku neprežije ani mača.
Mlieko od veta by bolo ideálne. Ak neviete zohnať, tak jediná decentná alternatíva je sunar. Toto je jediná alternatíva, ktorá sa "počíta", keďže klasické, krabicové, odtučnené mlieko nie je o moc lepšie než voda. Ja som pred rokmi odchovala 4 týždňové mačence práve na sunare. Ak nič iné neviete zohnať, tak prosím vyskúšajte ten sunar.

nataliaaaaaai
autor
27. apr 2024

@refly ďakujem

modrykolibrik
27. apr 2024

@nataliaaaaaai ak nemate sunar mam jeden cely ked som flaskovala mozem Vam ho poslat

refly
27. apr 2024

@egonsk Toxo je baktéria, ktorá žije v zemi. Keď ľudia chovajú mačky na voľno, že celý deň behajú po vonku, potom ich majiteľ pochytá a neumyje si paprče, lebo šak to je iba náš Murko a ide variť / jesť s neumytými rukami, tak ano, takým spôsobom môže človek dostať toxoplazmózu z mačky. Rovnako ju môžte dostať z mrkvy, ak ju neumyjete, alebo len tak, ak robíte v záhrade a opomeniete základnú hygienu.
A besnota je jedna z najraritnejších ochorení, keďže divé zvery sa orálne očkujú návnadami.... roky sme nemali žiadny prípad, v 2022 jedného jazveca a v januári 2023 jednu líšku. Pravdepodobne zatúlané z hraníc. Besnota je hrozná choroba a ľudia ju kvôli tomu takmer vykynožili. Mimo iné, jednodňové mača to nemá ako dostať.
A parazity.... no, to majú všetky zvieratá, ktoré nie sú pravidelne odčervované. Každé jedno. Vtáky čo Vám serú na balkón, ježko čo behá po záhrade a susedov pes, ktorého pravidelne neodčervujú. Paraziti a parazitmi infikované výkaly sú úplne všade. Väčšinou stačí si umývať ruky, nič strašné ani nové. A ak mám zviera, tak caniverm tablety stoja okolo 2€.
Mláďatá ich dostávajú z materského mlieka, ale ťažko povedať či takto mladé stihli.

janulik2008
27. apr 2024

@egonsk To nemyslíš vážne, že? To radšej nechá nech zvieratá zomrú od hladu, je tak?

alexas56
27. apr 2024

Ja som takto našla minulý rok malého kocúrika..mal možno deň-dva. Plakal tak celú noc, čakala som, že sa mačka vráti, ale nevrátila sa. Tak som ho zobrala hneď na veterinu, kde som dostala sušené mlieko pre mačky. Kŕmila som ho každé 2-3 hodiny v noci, nahrievala som ho, do fľasky horúcu vodu a dať pod deku..masírovala som mu bruško. Dnes je z neho krásny kocúrik. Držím palce

macekovam
28. apr 2024

@nataliaaaaaai podľa mňa mačka za nimi príde.. Nechaj ich tam...

naneta258
28. apr 2024

@egonsk toxoplazmozu môže človek dostať z exkrementov, v ktorých sa nachádzajú Vajíčka toxoplazmy (inf.stadium je okolo 4-6 dňa). Čiže ak po maciatkach bude hneď upratovať a umývať si ruky nič sa nestane.
Od mala sa pohybujem okolo zvierat, aj okolo takých malých a som zdravá 😀

nataliaaaaaai
autor
28. apr 2024

Maciatka su zachanene nasla sa nahradna mama.Ďakujem za rady

romanadam1626
11. máj 2024

@nataliaaaaaai teším sa veľmi 🥰