Vojtova metóda a jej význam pre 10,5 mesačné dieťa

karap
11. okt 2012

Dcera ma 10,5 mesiaca a este si sama nesadne,nestvornozkuje,nestoji......5mesiacov nosila Pavlikove remence,takze ma ochabnute svalstvo....Neurologicka nam naordinovala Vojtovku.Cvicime ju uz 3-ti mesiac.No zeby sme robili nejake vyrazne pokroky..... 😒
Detska lekarka je toho nazoru,ze cvicit je zbytocne,ze dcera bude sediet aj chodit,no neskor.Cvicenim to nedobehne.Proste musi dozriet.Tak teraz som nerozhodna,ci ma cvicenie vyznam,alebo nie.Mala pri tom hrozne place ☹ cela sa spoti.....mam pocit,ze ju zbytocne trapim.

hradnapani
11. okt 2012

@karap to sa takto tazko posudzuje. Mozne je vsetko, ak je pediatricka skusena, tak moze mat pravdu. Asi by bolo najlepsie este konzultovat s dalsim lekarom.
Na druhej strane, moj syn sa naucil sediet, stvornozkovat a postavit sa v tyzden svojich prvych narodenin, vsetko naraz. dovtedy sa iba plazil partizanskym stylom. Do chodenia sa rozbehol ako 16-mesacny.

zaneta08
11. okt 2012

no neviem, či má lekárka pravdu a skúsenosti. My sme cvičili vojtovku od 8.mesiaca, lebo sa malý nevedel pretočiť ani na chrbátik ani na bruško. Chodili sme do KE za primárkou rehabilitácie a tá ma učila cvik na podporu otáčania a štvornožkovania. Ale výsledky sme videli už do 1 týždňa a to som s ním cvičila len raz denne. Cvičíte to správne? Preto sa pýtam, lebo ja som to musela pred primárkou skúšať cca pol hodinu,kým nebola spokojná, že to robím dobre. Inak malý vrieskal neskutočne, spotil sa, ale nemyslím, že ho to bolelo, on len neznášal, že som ho fixovala do jednej polohy. A našej detskej lekárke som musela predviesť vojtovku ja, lebo ona o tých cvikoch ani nechyrovala. Malý začal chodiť v 14.mesiacoch a teraz uteká a uteká. Určite choď si ešte po ďalší odborný názor, napr. na detské rehab. oddelenie. Prajem veľa síl a odhodlania. Držím prsty 🙂 🙂

enya00
11. okt 2012

@karap mojej sestry mala tiez nic nerobila mala asi 15mesiacov a po tyzdni vojtovky sa pretocila z brucha na chrbat a uz beha 🙂 ja som tiez s malym cvicila od 4mes.tak neviem je to na tebe

daanuska
11. okt 2012

ja by som takto dietatko netrapila-mali sme tiez naordinovanu vojtovku lebo dcerka sa narodila s nozickami otocenymi dovnutra-polohový pes equinovarus congenitus ale ked som videla ako sa malinka trapi az sa zadusa tak som tam odmietla chodit-malinkej sa prava nozicka narovnala sama do tyzdna a druha po 4 tyzdnoch sadrovania 🙂 takze som uplne rada ze som sa takto rozhodla lebo si myslim ze to bolo spravne.
Podla mna stlacat nervove body (ci co sa to tam robi) je potrebne ale pri tazkych diagnozach inak mi to pride zbytocne. Pediatricka musi vediet ci to tvoje babo potrebuje-neurologovia ta na vojtovku poslu vzdy bez ohladu na zavaznost problemu. 😉

karap
autor
12. okt 2012

@zaneta08
@enya00 uz po tyzdni bolo vidno vysledky? 😲 My sa trapime uz 3 mesiace 🙄 Dcera zacina sediet,no nesadne si sama,len ked ju ja posadim,tak sa podopiera rukami zeme pred sebou.....aj nohy jej uz spevneli,dokaze stat pri posteli chvilu.Vidim,ze pomalicky napreduje,no neviem ci za to mozem vdacit vojtovke,alebo mala dozieva prirodzene......
@daanuska ako reagovali lekari,ked si odmietla cvicit?Ja tiez rozmyslam,ze sa na to vykaslem,no tajim to pred lekarom 😝 Som posero......

enya00
12. okt 2012

@karap naozaj po tyzdni no ona bola skor leniva 🙂 🙂 takze len jej asi bolo treba ukazat ze ma aj nejake svaly a daju sa pouzit 😀 dufam ze tvoja za chvilku vsetko dobehne ono kazde dieta je ine

enya00
12. okt 2012

@daanuska ono mne sa uz zda ze kazdemu uz ordinuju vojtovku a neviem preco 😖 moj maly cvicil 2x do tyzdna ja som snim doma necvicila a zvladol vsetko,no zasa sestrinej malej to pomohlo no pomaly kazde 2he dieta davaju cvicit,s nami kto cvicil?nikto a sme tu 🙂

dusanal
12. okt 2012

@karap ahoj neda mi nereagovat, chodila som s malou rok na cvicenie Vojtom a myslim, ze to ma vyznam len treba vela trpezlivosti, moja mala bola od narodenia hypotonicka, ochabnute svalstvo aj v brusku sa len tak pomaly hybala, nebola ziadny fotbalista, ked vo 4-om mesiaci nedvihala hlavku tak sme zacali s Vojtom a pomalicky ju to preberalo k zivotu a sa mi zda ze az prilis... teraz ma 4,5roka a skace ako "diva koza" vzdy sa smejem ze ju pojdem ukazat tej sestre do nemocnice ze "aka je leniva" ale chcem Ti len povedat, ze s tym sedenim opatrne, nedavaj ju sediet ak sa sama neposadi upozornovali ma na to lekari aj neurologicka,a vyslovene mi to zakazali musi ist postupne plazenie, stvornozkovanie a potom sa sama posadi, lebo jasne ze sedi ked Ty ju posadis ale to svalstvo na chrbtici nema spevnene a odnesie si to chrbtica, Dusana

carodejnica
12. okt 2012

@karap
Tak ja na Vojtovku nedám dopustiť.
Moja dcéra mala problém, že si zafixovala nesprávny vzorec pohybu. Malá "svoj" štýl plazenia (v 8 mesiacoch), požívala len ľavú ruku-pravé koleno (ľavú nohu ťahala za sebou). Taktiež sa pretáčala z bruška na chrbátik len jedným smerom (sprava doľava). V 10. mesiacoch bola pohybovo na úrovni 6. mesiaca a hrozila jej skolióza.
Vojtovku sme však začali cvičiť až v 11 mesiaci (čakali sme na vyšetrenie na neurológii a mesiac trvalo, kým nás objednali na fyzioterapiu). Stále sa len plazila a pretáčala jedným smerom Dostali sme jeden cvik Vojtovky, ukázala mi ho fyzioterapeutka na prvom cvičení - v ten deň, hneď večer sa pretočila aj naopak. Neskôr nám pridali ešte jeden cvik. K fyzioterapeutke sme chodili cca 1x týždenne. Cvičili sme aj doma, 3 x denne. Zo začiatku Naďka plakala, neskôr pri cvičení začala spolupracovať a robila raketové pokroky. Začala sa dávať na kolienka. Jedného dňa začala cvičenie bojkotovať, asi vedela prečo. O necelých 7 týždňov nám povedali na kontrole, že cvičiť už nemusíme - pretože začala pomaly štvornožkovať. Aj keď len v krátkych úsekoch, stále sa hlavne plazila. Teda naozaj stačilo len „naštartovať“.
Tým pádom sa však oneskorila, keď mala rok aj dva mesiace - ešte len začala štvornožkovať, o mesiac na to chodiť popri nábytku, ale definitívne začala chodiť až ako 17 mesačná... teraz ma 3 roky a 4 mesiace a ju nedobehnem.. 😎

karap
autor
12. okt 2012

@dusanal dik za ,,z.ebkanie,, 😀 To moje davanie do sedu.....Viem,ze mala by si mala sama sadnut.Aj ja snazim nedavat ju sadat.Len obcas,ked je u nas svokra,tak ju posadim,nech vidi,ze mala sedi.....Lebo ona mi furt pili usi,ze uz by sediet mala a pod......Tiez som toho nazoru,ze sediet bude az ked sa posadi SAMA. 😉

karap
autor
12. okt 2012

@carodejnica aj moja sa odraza pri plazeni len jednou nohou [pravou]Lavu ma zdvyhnutu a taha ju za sebou.No to robili aj starsie deti... 😕 Aj ked cvicime,tak pravou krasne zabera a odraza sa,no lavu do odrazacej polohy vobec nedava,len ju skrca v kolene [akoby mala bedrovy klb stuhnuty,alebo co]

dusanal
12. okt 2012

@karap uplne ti rozumiem s tou svokrou 😢 ........mas to odpustene 🙂 😀

dusanal
12. okt 2012

@karap a este ma napadlo moja Juli sa nikdy nevedela..nevladala posadit ze rovno z lahu do sedu, narodila sa dlha 56cm a tusim to zak nerobi ani do dnes / 4,5roka/ ale najprv sa pootoci ,pokrci kolienka prejde akoby do klaku a tak si sadne, nema to brusne svalstvo take pevne akoby asi malo byt... no neva hlavne ze sme zdrave 😀 a chuti nam jest 😀 / inak ked som si citala prispevok od carodejnice moja mala robila pri plazeni detto s tymi nohami / maj sa krasne a drzim, palce a vela zdravia Dusana

zaneta08
12. okt 2012

@karap no po týždni sa nám malý začal pretáčať na posteli, vyzeralo to tak, že kým zaspal tak sa pretočil tam a späť aj 25-krát a dovtedy sa mu to podarilo dokopy 3-krát za celý mesiac. A prvé pretočenie prišlo hneď v prvý večer. Tiež len zrejme potreboval ukázať, že existuje tu aj taká možnosť. Tiež sa nám plazil ako partizán, neskôr pridal štvornožkovanie. Prvý krát sa postavil v postielke ako 10-mesačný. A s tým dávaním sedieť má dusanal pravdu, ja som tiež chcela veci urýchliť a poškodila som malému. Vo mne tiež rezonovala staré zaužívané polročné dieťa sedí, ročné chodí. Je to starý blud, dnes sa deťom venujeme viac ako kedysi a niektoré veci im uľahčujeme, preto nepotrebujú vyvíjať veľké úsilie. Mne vravela babka, že som celý deň bola v postieľke a vybrali ma len keď mal niekto čas. Takže všetko som sa musela naučiť sama v postieľke a to som potom chodila ako 9-mesačná. 🙂

daanuska
12. okt 2012

@karap nereagovali nijako-proste som tam viac nesla a pediatricke som povedala ze s nou cvicim uz len doma uz len pasivne-natahujem slachy, lebo s vojtovkou nesuhlasim :D :D (vojtovku povazuju za aktivne cvicenie-pricom pri tejto diagnoze ktoru mala moja dcerka niekedy davno ine ako cvicenie klasicke formou natahovania sliach a sadrovania ani nepoznali ) 😉

daanuska
12. okt 2012

@enya00 presne tak vsetkym to ordinuju ale podla mna je to cvicenie take neprirodzene nutenie prostrednictvom tych nervovych bodov otvarat rucicku, alebo pohnut nozickou-proste nevravim ze je to zle ale pokial to moje babo skutocne nepotrebuje da sa cvicit aj inak+da sa naucit dietatko lozit a pretacat sa alebo mu narovnavat nozicky aj inak napr. formou hry 😉

gubcikova
12. okt 2012

@karap ja ti poviem takto.nám kázali cvičiť kvôli zvýšenému svalovému tonusu.vtedy mi naša pediatrička povedala že ak by sme mali znížený kázala by nám cvičiť.ak máme zvýšení nevidí dôvod.na neurológii si stále mysleli že cvičíme.no my sme doma ani prstom nepohli.pred týždňom sme boli na kontrole a dr.sa ma pýta že cvičíte a ja že nie a on len 😕 😕 a to sa tak sám napravil.

reanda
12. okt 2012

@karap vynimocne suhlasim s pediatrickou 😀 .. aj moja dcera sa pohybovo vyvija pomalsie a to ani nema ochabnute svalstvo.. kazde dieta ma svoje tempo.. hlavne, nech tvoja mala dobre "trenuje", treba ju nechat stale lozit, neposadzat, nevozit stale v kociku, nedavat do behaka a podobne.. melka sa pred vyse mesiacom tiez este len plazila a teraz sa uz pomaly aj chodit pusta 😅 a to vsetko si natrenovala len sama 🙂 ..si myslim, ze dnes sa to s tou stimulaciou moc prehana, aj ked by to dieta zvladlo samo, nechu im dopriat cas.. ak mas ako mama pocit, ze jej tym len ublizujes, tak by som to nerobila

daryba
13. okt 2012

Ahoj, Vojtovku poznam, bohuzial nejde bez placu, pretoze sa drazdenim - resp. bolestou aktivuju svaly, ktore doteraz boli pasivne. To vsak nieje vsetko co sa pre tvoju malu da urobit. Su aj prijemnejsie metody, alo celotelova - indicka masaz, pri ktorej sa s malou aj mozes zahrat, dalej sa da pomoct roznymi polohami, pri noseni, v podstate mala bude nevedome zatazovat svalstvo. tieto polohy je treba jednoducho striedat. To ze sa vyvija pomalsie, ano existuju tabulky, ale pre male dieta neexistuje rychlo a pomaly. Casto sa zabuda na to, ze nase deti niesu zavodne kone a na vyvin maju jednoducho svoj vlastny cas. Rozdiely su viditelne uz pri surodencoch. Vela mamiciek tu spomina lozenie. Ano, suhlasim, to je skutocne svaty gral, ako nasim detom pomoct. Prajem Vam vela uspechov a zdravia a hlavne sa nevzdavajte. Nenechaj sa deprimovat, to nic neprinesie. Uspechy maju roznu podobu.

saska2208
15. nov 2012

@enya00 ahoj tiez mame cvicit vojtovku preto ze.mala.ma zlezanu hlavicku,moj brat mal tiez.zlezanu hlavocku a noc necvicila mama snim. Brat.ma 33 rokov a je.zdravy, s manzelom rozmyslame o odstupeni z vojotvky...