Obezita u deti

lara1128
30. apr 2024

Ahojte, syn má obezitu, bojujem už dlhšie s jedlom ale cesta sa vždy nájde. Poraďte mi tie co mate reálne skúsenosti s obezitou ako ste riešili stravu. Syn na 11rokov, 145cm a 58kg.
Ustipacne dotazy si prosím nechajte pre seba. Ďakujem

stanulienkat
30. apr 2024

Pohyb, pohyb, pohyb. Zrusit cipsy, sladene vody, sladkosti. Ide leto-bicykel, kolobezka, plavanie...

pribinak
30. apr 2024

Šport ….nemusi zrovna futbal, ale napr plavanie, cyklistika, alebo bojové športy

sissy27
30. apr 2024

@lara1128 nuž výdaj musí byť vyšší ako príjem. A chápem, že tú stravu až tak neovplyvníš, už 11r si vie aj sám kúpiť z vreckového, niečo podstrčí babka, niečo sa kamoši podelia... Ale ako základ - zrušiť všetky pamlsky doma (čokoládky, cukríky, koláčiky - hlavne tie kupované, sladké jogurty, pudingy, acidká...), pozor aj na "zdravé" muesli tyčinky - je v nich toľko cukru, že sa ti ani nesnívalo. Takisto sladené nápoje (fanta, cola, džús...). Naozaj sledovať zloženie stravy. A môže aj krvavé slzy roniť, ale nekúpim. No a samozrejme to sa netýka len syna - celá rodina musíte držať s ním, nie že on sa bude pozerať ako ty zhltneš celú čokoládu.
Žiadne vyprážané jedlá, žiadne fastfoody, hranolky, pizza, smotanové omáčky... časť prílohy nahradiť čerstvou zeleninou.
No a viac sa hýbať - nie len jeho strčiť na krúžok, ale celá rodina. Dlhé vychádzky, bicykel, korčule, zahrať si tenis, futbal, zaplávať, čokoľvek len nesedieť doma. Počítač a iné statické aktivity obmedziť na minimum.
Nezakazovať, neprikazovať - ísť príkladom v strave aj v pohybe.

gabriellka
30. apr 2024

Môj ma síce menej. Nepovedala by som asi ani že je obézny. Ale pribral. Tak som mu primerane veku vysvetlila že je to nezdravé. Snažím sa to korigovať. Nejesť večer. Ale aj ja sa zdravo stravujem a pýta to iste čo mám ja.
U nás im dohováral aj trener. Niektorým káže pribrať. Iným zase odporučí jesť do 18tej. Tiež im to vysvetľuje že budú viac vladat a mať lepšiu kondičku

zafir01
30. apr 2024

@lara1128 hmm .podľa výšky a váhy mi to nepríde ako aj obezita . Môj má 12 r . 167 CM a 50 kg . Je štíhly . Športovej postavy . Robia sa mu tehličky na bruchu a široký chrbát má zrejme z plávania .
V tomto veku po 11 rokoch začal mať doslova žravku.zje všetko , čo nezje jeho . Keď varím guláš ,naloží si aj tri krát .Aj sladké zje . To ma dovolené ,ale večer už žiadne pochutiny ani sladkosti .
Doma zje , čo sa navarí . Chipsy a podobne srandy nekupujeme .alebo výnimočne . Pije čistú vodu väčšinou . V menšej miere ovocné sirupy .

V čom vidíš u vás zadrhel ? . Napíš ,čo zje od rána .taký bežný deň . Vyjeda chipsy ? Čokolády ? Sladené sýtené vody ?

zuzubb007
30. apr 2024

No cesta sa nenájde, keď rodič chce, je to hlavne o rodičoch, aká strava atď. keď ide s kamošmi raz za čas ho čips nezabije, syn má tiež 11 rokov, 146 CM a 33 kilo, čo je teda rozdiel 25 kil je to mega veľa, zeleniny plno dávať, a robiť dieťaťu program von bicykel, plávanie, šport šport a šport atď. Ale je doma za Pc tak začne ešte viac priberat, a nesladené nápoje voda, caj

deti95060810
30. apr 2024

mne sa nezdá žeby mal obezitu...
moje ex netere mali obezitu a chodievali na pobyty každé prázdniny - ohľadom obezity...
zatiaľ to rieš len pohybom.

luciaruz
30. apr 2024

Nekupovat ma doma sprostosti typu čipsy a sladkosti. A nedávať mu peniaze, lebo by si to aj tak kupil v skole. Dajte ho na športove krúžky, nech ma pohyb.

syslik81
30. apr 2024

su deti co z toho vyrastu ... kazdopadne zacat varit zdravsie jedla .. a ist v tom spolu s nim .. nie ze ju date salat a sebe pecene kacice ... existuje zdrave jedloa aj chutne plus ho dat na sport ... chodit na turistiku etc

butterflyeffect
30. apr 2024

Povacsine deti vyrastu z toho hlavne chlapci v puberte ale ak to chces riesit tak jednoducho zmenit stravu a pridat pohyb, ak uz mu budes obmedzovat jedlo alebo pridas nejaky sport tak hlavne nie sposobom-pod ideme na bicykel aby si schudol a podobne akurat bude mat z toho vacsi komplex a nechut sportovat. Tak aby ho to bavilo hlavne. Aj jedlo sa da podsupnut-namiesto keksiku puding alebo ovocie co ma rad prosto menej kaloricku variantu. A ked zmena jedalnicka tak u vsetkych doma, pripadne mensie porcie, ked uberies trocha ani si to nevsimne. Ale hlavne nepoukazovat na to ze je obezny-bratranec bol tucny ako dieta doma mu to stale opakovali, zakazovali jedlo a nasledok bol ze chodil v noci do chladnicky zjest vsetko mozne co mu prislo pod ruku-je dospely a stale obezny nema zdravy vztah s jedlom…

majlo1234
30. apr 2024

Vy ako rodina mate aky zivotny styl? Ono je to ciastocne dane aj geneticky, a velku ulohu zohrava rodina. Lebo tie decka proste “nemaju” na vyber, jedia rodinnu stravu a ked je ta nevyhovujuca…

jaass
30. apr 2024

Tak 11 ročného jedine viesť, a najlepšie by bolo doma nemať žiadne nezdravé veci

tanyan
30. apr 2024

S jedlom netreba bojovať, k jedlu ako aj ku športu treba mať zdravý vzťah. Možno trochu viac radosti zo života by tiež pomohlo tráveniu. Ide leto - bude viac pohybu, ovocia aj zeleniny a v období rastu by nebolo dobré obmedzovať nadmerne zdroje energie a ani spôsobiť traumu zo stravovania.
Ak máš pocit, že niečo nie je ok, tak zbehni k pediatrovi na základné aj rozšírené odbery.

bzuco
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzubb007
1. máj 2024

@bzuco toto, keď počujem ma šľak triafa, poznám plno deti co keď mali obezitu v 10tich tak teraz po 20tke su ešte väčší, nikdo z ničoho nevyrastie, keď je raz v rodine nastavena strava zle

stanulienkat
1. máj 2024

@zuzubb007 tiez som chcela nieco napisat. Tieto alibisticke kecy. Nikto z nicoho nevyrastie, tie deti vacsinou zostavaju tucne a este priberaju. Maju mindraky z toho ako vyzeraju a este viac jedia. Precitajte si odborne clanky, nevyrastu z toho. Treba zmenit zivotny styl. Ani to nie je genetika. Tucni ludia sa nerodia tucni. Vyjedia sa sami.

heleninamama
1. máj 2024

Tu je krásne vidieť dôvod, prečo niektoré deti a tínedžeri vyzerajú ako prasce. Ak sa niekomu zdá hmotnosť 58 kíl (moja ideálna pri výške 175 cm) v poriadku na dieťati, ktoré meria 145 cm, tak fakt nechápem, či nevidí, alebo má iný problém. Chlapec má minimálne 25 kíl navyše.
To dieťa musí mať brucho ako sud, hrubé ruky, nohy, ktoré sa pri chôdzi šúchajú o seba a komplex zo svojho výzoru. Je super, že matka si to uvedomuje. Ak ho teraz nechá tak, v puberte začne jesť trojnásobne, ešte viac priberie, lebo deti v puberte spolu s rastom aj prirodzene priberajú, nie že chudnú a navyše, chlapec určite nevyrastie nad 2 metre.
O pár rokov tu bude ďalší nešťastný obézny osamelý chalan, hrajúci počítačové hry v detskej izbe.

tilly
1. máj 2024

Ja skúsenosti nemám, ale mali sme v tíme troch chlapcov, čo mali napriek športu nadváhu (áno, z jedla) a pomohla im lekárka, výživová poradkyňa. Ale bola to lekárka, nie nejaká samozvaná teta po víkendovom kurze. Museli zmeniť komplet stravovanie. Bolo to už pár rokov dozadu a chlapci vyzerajú dobre a sú zdraví, majú teraz 14 rokov