Nižší svalový tonus. Stretli ste sa s tým?

sisacha
18. máj 2010

Dobry den , som matkou 2-tyzdnoveho dievcatka .Pred par dnami som si vsimla , ze jedna rucicka zaostava za druhou ,,akoby sa tej rucicke nechcelo vykonavat pohyb".Navstivili sme lekara a rad vysetreni a verdikt vraj ma nizsi svalovy tonus a tak sme absolvovali prve rehabilitacie kde nam ukazali aj cvicenia -vojtovu metodu .Stretli ste sa mamicky s takouto diagnozou u svojich babatie?. Kazda rada nam pomoze a kazde utesenie nas upokoji ....

maryanna
18. máj 2010

ahoj, ja síce taký problém nemám ale viem že vojtovku cvičí veľmi veľa mamičiek s bábätkami, a myslím že sú aj horšie prípady na tú vojtovku, moj bratranec maličký musel kvôli chrbtici mal zoslabnutú a tým pádom začal neskoro sedieť a chodiť a tak........myslím že rúčka sa spraví, je ešte maličká takže to pôjde, neboj, ako vravím je to dosť bežné tá vojtovka....
ale určite ti odpíšu mamky ktoré majú konkrétnu skúsenosť, ja som napísala len tak aby som ťa trošku upokojila 😉

pralinkaaa
18. máj 2010

ahoj, mne tiež dali tieto rehabilitacie Vojtovku, vraj mame vyšši asi sval. tonus. vôbec neviem ale čo to je, znači, ani či je dobre cvičiť či sa to upravi same..mala ma 6mes preč a ešte sa neotača. ☹
držim palce,inak už taka malinka, to ja by som si asi ani nevšimla...

sisacha
autor
18. máj 2010

dakujem dievcence za podporu ...a tebe pralinka zelam nech sa coskoro uzdravite ....myslim si ze treba nechat babatkam len cas ....pralinka bud trpezliva ...

pia22
18. máj 2010

Ahojte maminy, v svaloch musi byt urcite napätie-tonus na to, aby spravne pracoval. Ak je napätie vyssie ako ma byt t. j. hypertonus-sval je tuhsi, napäty, ak nizsie hypotonus tak je sval prilis uvolneny. Zmeny vo svalovom tonuse mozu byt trvale, hlavne pri poskodeni alebo poruchach CNS-mozgu, alebo docasne. Pri babätkach, kt. nemaju ine zdr. problemy su zvycajne docasne, casto sa vsak neurologovia pri stanoveni takejto diagnozy mylia, pretoze miminko reaguje pri vysetreni stresovo a tym padom pracuju inak aj svaly, preto treba sledovat tonus v domacom prostredi. Na Vojtovu metodu nemam osobne velmi dobry nazor, hlavne, ked sa indikuje takto celoplosne, u neurologov je vo velkej mode.

pralinkaaa
18. máj 2010

ahoj Pia - takže asi je potrebné vyš neurologa hlavne? ja som u neho ešte nebola..pôdovdne som ani nechcela ísť, ale teraz som sa už naplaašila.....nám to pediatrička dala iba tak, ked som jej hovoirla že stále sa netočí, vraj "aby som bola kludna". ona to zatiaľ nijak nehrotila.....
a prečo nie je Vojtova metoda dobra? už som to čitala, že netreba cvičiť, že prejde aj samo, tak neviem teraz, kedže lekar tak, čitam onak....ved ubližiť to nemôže nie?

sisacha
autor
18. máj 2010

pia my tiez nemame iny zdravotny problem ....ultrazvuk mozgu nepotvrdil ziadny vazny nalez .....ale vraj to moze byt zapricinene v dosledku tazsieho porodu .....

pia22
18. máj 2010

Pralinkaaa ak sa ti malinka v 6. mes. nepretaca urcite by som navstivila neurologa, plasit sa netreba, ale pre istotu. Pediater nema na zaklade coho stanovovat neurol. diagnozu a uz vobec nie naslednu liecbu
😒Vojtova metoda nie je vhodna pre vzrusive deti, deti so zachvatovymi stavmi a i., pretoze posobi dost drazdivo na CNS, varianta na nu je Bobathova metoda-Bobath koncept a ine rehab. metody.

sisacha
autor
18. máj 2010

Pia mohla by som ti citovat ultrazvuk mozgu ? lebo som lajik a odbornym nazvom nerozumiem...

sisacha
autor
18. máj 2010

pre Piu : USG mozgu : komor. system prim. veku , mohutne plexy bilat. HIE 1.st. periventr. , SAP am IHR v norme .Bez hemorag . Je to v poriadku? Nie je tam nic kvoli comu by sme sa mali znepokojovat?

pralinkaaa
18. máj 2010

no ved sa k nemu chceme objednať, preistotu. aj ked moja pediatrička nepovedala , že je to važne že sa eštte v 6mes nepretača.....skôr som sa ja naplašila, po prečitani netu.
moja sstale šponuje nožky, neviem, či je to normalne al. nie, a stale je "v pohybe". ale je veľmi dobré babo myslim, malo plače, spava super, bez uspavani, cez deň aj noci, žiadne štrajky. stale sa usmieva...

pia22
18. máj 2010

Sisasha napis IP Lucenekovi, ona ti tu dg. celu vysvetli, ale ja tam nic hrozne nevidim, no ja nie som neurolog
😉 Ak vam kocky mozem poradit, ak sa vam nieco nezda, navstivte viacerych lekarov, ale dajte hlavne na svoj instinkt😉. Nam na rizik. poradni stanovili hypertonus, vzapäti na neurol. vysetreni hypertonus a dalsich 5 dost zavaznych diagnoz. U pediatricky som vyjadrila nesuhlas so vsetkymi stanovenymi diagnozami, Mudr. vyhodila zapis z neurologie a dohodli sme sa na dalsom vysetr. u ineho neurologa, kt. ani jednu z predchadzajucich diagnoz nepotvrdil (pravdaze o nich nevedel😉) a 6 diagnoz zazracne zmizlo.

sisacha
autor
18. máj 2010

dakujem..., napisem IP Lucenekovi ....,

pralinkaaa
18. máj 2010

čo Pia no tak to je super! aby človek nechodil nikam al. chodil paralelne ku 6? fakt sila....
a ako sa to prejavovalo, ako si zistila že niečo nie je v poriadku? no mne sa mala zda OK, ibaže ja sa do toho nevyznam, a je to aj moje 1.dieťa

pia22
18. máj 2010

Mne sa maly tiez zdal OK a dufam, ze aj je😉

pralinkaaa
19. máj 2010

pia a ako potom na to prišli vôbec?
držim palec, nech je všetko OK

pia22
19. máj 2010

Pralinka maly je rizikovy, tak v ramci prevencie behame po kontrolach. Malinka sa neotaca vobec? Davas ju na brusko?

pralinkaaa
19. máj 2010

aha....nie, vôbec sa neotočila ešte, a dávam ju na bruško..... ona sa tak vypína tak aj ked vidno že by sa chcela pretočiť, asi na to nejde správne, alebo čo ja viem...možno to chce iba trpezlivosť.

pia22
19. máj 2010

Pralinka ja by som urcite chcela neurolog. vys. a skusila toho Bobatha, ono 6 mesiacov na pretacanie je uz dost. Ak chces alebo mas ohladom toho nieco, posli mi IP, rada ti odpoviem 😉

pralinkaaa
20. máj 2010

zajtra ide manžel s malou k neurologičke, tak som zvedavá čo povie...dúfam, že nič 🙂 😀

marusa
20. máj 2010

ahojte.my mame s malym tento isty problem (je hypotonický) .chodime na rehab.,plavame a mali sme naordinovanu aj magnetoterapiu.a mam pocit ze magnet pomohol.zacali sme tam chodit lebo sa moj maly ako takmer osem mesacny este nepretacal.pani co maleho rehabilituje nam nastastie hned povedala ze to bude len lenivost, genetika ( aj manzel bol taky lenivec). zasli sme ale aj k neurolog.,nastastie ziadna porucha mozgu, vraj to dobehne,ma slabši vršok tela. po mesiaci rehabilitacie ,aj ked doma nie uplne stopercentnej,lebo sa maly bráni zubami nechtami,sa zacal trocha pretacat a je celkovo aktivnejsi.my ale necvicime vojtovku,ale obyč.dojčensku gymnastiku.dnes nam ale dala rehabilitacná ultimátum. do jula musi zacat stvornozkovat,inak pritvrdí s cvičením. tak držte palce,nechcem cvičit vojtovku ,uz aj pri tomto cvičení strasne plače. ☹ ☹ ☹

pralinkaaa
21. máj 2010

marusa držim palce. a dovtedy to nikto neriešil? no inak ja neviem, ja zatiaľ čo cvičim tu Vojtovku s malou /ešte sme len začali/ tak mne to vobec nepride strašne, ako sa vravi, ved iba jej tam držim nejaky bod a trošku hlavku, a mala tiež pri tom neplače.....ak sa aj začne jedovať, stači jej urobiť nejaký ksichtik, a je kľud

pralinkaaa
21. máj 2010

😀 tak manžel bol u neurologičky. pvoedala, že máme byť radi, že máme zdravé pekné dieťa, malej nič nie je...že ten tonus má trochu zvýšený ale vraj min. a má to vraj plno detí..že ona by ani necvičila Vojta. takže...neviem...

marusa
23. máj 2010

no veru neriešilo sa to.každe dieťa ma nejake to vlastne tempo,tak sme to nechali na malom,ale uz ho bolo treba trocha nakopnut.lebo keby som mala cakat ze on zacne nieco riesit sam,tak sa nedockam. pevne dufam,ze ak budeme musiet aj my cvicit vojtovku,bude to tiež bez placu.

0069katka
30. máj 2012

dobry den chcem sa opytat poradi mi niekto pomoze moj vnuk ma svalovy tonus ma uz 2 roky prednedavnom uz zacal pekne za pomoci chodit teraz sa to nejako zhorsilo som zufala bude este niekedy chodit je skoro narodeny v 26 tyzdni z vahou 755gr ☹

xlucia
30. máj 2012

@marusa
@0069katka obe skuste cvicenie podla bobatha. je to rovnako ucinne ako vojtovka, ale prijemne a deti pri tom neplacu

kytykenka
30. máj 2012

@sisacha aj ja mam dvojicky a obaja maju hypototonus znizene svalove napetie 🙂 cvicivime vojto ku maju rokk este nechodia ale nevadi urcite to bude dobre 😉

0069katka
30. máj 2012

@xlucia no teraz som si nieco otom precitala ale neviem kde to najviac preferuju lebo stale pocujeme iba o vojtovke mozte mi prosim napisat?? dakujem

domin85
30. máj 2012

Znizeny alebo zvyseny svalovy tonus cize napatie svalu je caste hlavne u predcasne narodenych deti. Pokial je babo narodene v termine moze to byt zapricinene aj polohou v maternici- co sa vacsinou casom pekne upravi, pripadne ak lekar naordinuje rehabku okrem vojtovej metody sa pouziva aj detska bobathova metoda. Osobne sa priamo tymto nezaoberam, ale mala som kolegynky, ktore mali dobre skusenosti 😉 pokial tento stav pretrva v neskorsom veku treba sa obratit na neurologa aby sa vylucila pricina CNS (centralna nervova sustava- mozog)

A este taka zvlastnost: hermachovej metoda, zalozena uplne jednoducho na hladkani 🙂 dotycna dama si proste vsimla ze hladenie dokaze nielen u deti ukludnit ale aj vyrovnat svalove napatie. Takze mojkat sa hladkat a tulit babatko 😉

xlucia
30. máj 2012

@0069katka no ja neviem odkial ste. treba pozistovat vo vasom okoli

gretocka
30. máj 2012

ahoj, aj my sme mali diagnozu nizsi svalovy tonus, prisli nam na to v 3 mesiacoch, ked maly nedvihal hlavicku. Cvicili sme Vojtovku do 10 mes, kedy sa v jednom tyzdni naraz posadil, zacal stvornozkovat a postavil sa pri posteli. Moj maly sa narodil 5 tyzdnov pred terminom, takze sme sli trochu pozadu, ale myslim, ze aj vdaka Vojtovke sme napredovali ocividne. Mali sme skvelu sestricku, povzbudzovala nas a vsetko vysvetlovala. Absolvovali sme medzi tym aj dve navstevy u neurologa, ale z neuro stranky nenasli ziadny problem.