Nevládzem, mám náročné dieťa

lara81
24. okt 2018

Ahojte maminky. Môj syn 1,5r je akýsi svojský. Neustále bojujeme spolu. Obliekam ho - vresci ako by ho z kože drali. Vyzliekam ho - detto. Nikam sa s ním nedá ísť. Dávam ho do auta či kočíka napína sa, kričí a nemôžem ho posadiť a zapnúť. Kam prídeme sadá a laha na zem (aj vo výťahu, v obchode...) Chcem ho zdvihnúť tak nedá sa, opäť vrieska, skladá ruky aby som ho nemohla dvihnúť. V obchode bude kričať, vrieskať a vyskakovať z vozíka kým mu niečo nedam. Ráno pekne povie že chce papať, sadne si, chytí lyžičku a zrazu neviem čo sa stane, odhodí jogurt, vrieska, plače... Zoberiem mu jogurt tak plače ešte viac. To trvá asi polhodinu kým ho presviedčam a potom sa pekne napapa. Ja mám ešte 3r dcéru nemôžem len okolo neho skákať. A to sú všetky také drobnosti ktoré ma fyzicky aj psychicky vyčerpávajú. Snažím sa ho zahovorit s hračkami alebo príbehmi ale to nič - 0 bodov. Akoby mal nejaký amok. Asi mi veľmi neporadite ale ak by ste ma mohli aspoň slovne podporiť. Už si dávam magnézium lebo som na prášky z neho. To nehovorím o nonstop robení zle. So sestrou sa len trepu, skube, ťahá všetko , stipe nás, ťahá ... No celé zle.

kuravesele
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
beckynka07
24. okt 2018

Spava s vami? Maznate sa dostatocne? Nebuzerujes ho stale nejakymi prikazmi? Myslim tym, ze ho nechas sameho robit veci a nie ze mu planujes kazdy krok...vtedy sa deti dost buria...a ked im chyba poriadna davka lasky (nemyslim tym nic zle)

vierka_z
24. okt 2018

Nechcem, aby si sa hned urazila, no nebude tak trocha rozmaznany? Ono viem si predstavit, ze ked pochyti takyto amok, tak si najradsej ak si ho tak povediac niecim kupis, takze zakazdym v podstate asi dostane to co chce. Mozno by si na neho mohla ist trocha tvrdsou vychovou a proste neustupovat

anemone123
24. okt 2018

@lara81 Ja mam so synom nieco podobne, narocne dieta od narodenia, uplakane, nervave, nikam sa s nim neda ist. Do 2 rokov to bolo cele zle. Dost sa to zlepsilo ked zacal rozpravat, pretoze dovtedy som vela krat netusila kvoli comu vlastne robi cirkus. Teraz ma 3 roky, skolka sice bola nad nase sily a neadaptoval sa, stale je extremne tvrdohlavy a vzdorovity, riesili sme psychologicku, ze ci je jeho spravanie este normalne. Podla nej je to len velmi tazka a tvrdohlava povaha a jedine co nanho bude platit je prisne dodrziavanie stanovenych hranic a veeeeela trpezlivosti.

agatkamarek
24. okt 2018

@lara81 ake má hračky ? Ako sa hrávate ? Viete sa spolu dorozumie ? Ako rozpráva? Moze ist o istú formu frustrácie, nudy .. žiadny autizmus za tým nehľadajte hneď.. môjmu synovi v tomto veku veľmi pomohlo keď som mu začala kupovat hračky ktoré vydávali zvuky , ubavili sme sa spolu aj tri hodiny pri tých kadejakých hracích pultíkoch zvieratkách a podobne .. skúšate veci ktore ho záujmu ,

lucia147852
24. okt 2018

Ja by som tiez skúsila tvrdsiu ruku. Ked nechce jesť a chova sa jak v pralese tak bude hladny. Vyvrieska,sa a prejde ho to. On vie ze vreskom docieli svoje preto to robi. Aj nasa mala tie tendencie a aj ma. Ale nepovolim. Potom po vhviliy zduvania a vresku pride vysmata ze sa chce hrat

marty_4
24. okt 2018

podobny problem som mala s dcerkou, so Simonkou, tiez som sa bala ci nahodou nie je problem niekde v zdravi, ale nie, problem bol vo mne, v tom, ze som vela dovolila a ani som si to neuvedomovala, potom som zmenila som postoj k nej, nevenovala som jej pozornost je vrestala a ju to preslo samu

lara81
autor
24. okt 2018

Lásky má až až, je to taký maznáčik len by sa maznal so mnou. Nedovolujem mu veľa, možno že je tak neskutočne tvrdohlavý lebo sestra mu brala hračky a on vrestal tak sme nakricali na ňu nech mu to vráti. Tak vlastne získal čo chcel. Hračiek má strašne veľa a vždy mu vyberám iné aby mu boli vzácnejšie. Ale on zasa je naviazaný na bábiky. Kam ide musí mať bábiku - nechce vymeniť za nič iné.

maminuska
24. okt 2018

@lara81 som sa vrátila o 17 rokov dozadu 🙂 , pokiaľ ta ešte pri tom zdvíhaní nepohrýzol tak je to ešte ako tak , ja som mala ruky dobojované od hryzancov ak som ho zle chytila a neustriehla som jeho hlavu . Niekedy som si aj ja myslela že nie je normálny , že niečo nie je v poriadku . Dať ho do kočára sadnút , no nohy by som mu niekedy zlomila ak nechcel, vystretý ako druk , ani som s ním nepohla , hádzal sa o zem bežne v obchode, ak sa mu nepáčila značka jogurtu letelo to cez celú izbu, bil deti na pieskovisku , hádzal im piesok do očí.
Kritické to bolo v škôlke , tri škôlky sme mali , potom ešte prvý stupeň a potom bol kľud do puberty. Tam však napodiv nejak nevystrájal , dvakrát prišiel domov spitý pod obraz boží .. dnes má skoro 19 a je z neho slušný normálny mladý muž.

lujza123
24. okt 2018

Normálne 1,5 ročne decko, je to príšerný vek. Moja bola taka istá akurat ešte aj so samovražednými sklonmi... Čiže vyliezat na stôl, schody, po hlave dole zo šmýkačky, do potoka skocit aj v zime. A počkaj až taká povaha chytí obdobie vzdoru... Zúžo dobrodrúžo. Ak ti ide moc na nervy daj ho do jasli a chod do prace.... Raz z toho vyrastie a bude lepsie

marguay
24. okt 2018

No ja mam narocnu dcerku 13 mes a viem o com hovoris. Co sa tyka kocika a autosedacky 0 bodov takze moc nikam nechodime. Vrieska az sa dovracia tak len kratucke trasy. Do kocika od narodenia nie obcas tam chce byt ale zriedka a kratucko. Pouzivaj satku alebo nosic my by sme sa inak nehli. To ze je maznak to je aj nasa pride k hocikomu a hned na ruky a objimat sa a mojkat s kazdym bezne takto skace na ludi v obchode. Poradin ti len to, ze take dieta nezenis, musis ho prijat ake je, neboj a ja st tym bojujem stale ked vidim ine kludne deti. Daj sa do skupiny narocne dieta tu na mk. Taketo dieta potrebuje strasne vela lasky a pozornosti a hrackami ho neoklames chce ludi a realne dianie a byt sucastou vsetkeho. Zas tu lasku vie aj rozdavat a je velmi sikovne tak nieco za nieco. Reci o rozmaznani si nevsimaj to je blbost pokial normalne vychovavas nemozes rozmaznat. Na taketo deti pozor s tvojimi realciami krik ci po zadku, vnimaju to velmi citlivo. Precitaj knihu 5 jazykov lasky pre deti a pevne nervy zelam nie si sama

dzen
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
halci
24. okt 2018

@lara81 Ano, ja Vam uplne rozumiem. Mam podobne dieta doma. Vecne nespokojne, urevane. Od narodenia je narocna a dava zabrat vsetkym naokolo. Je to taky maly diktator. Musite len vydrzat (ako aj ja), pevne nervy prajem. Ja verim ze z toho vyrastu.🙂

mala_katie
24. okt 2018

@lara81 jeeeee, to ako by som o mojom čítala, jedine co u nás pomáhalo, pevný režim, pevná ruka, stat si za slovom, neprosit sa mu, jednoducho byť rázny, nerobiť výnimky, pri dvojročnom pomohli zakazy.. Okolo 2 rokov +- to bol čistý masaker, no potom sa to zlepši..

deti95060810
24. okt 2018

viem ťa pochopiť.. my sa takto nejak trápime už zopár rokov...ak nezvládaš - tak len k lekárovi a povedať čo je vo veci ohľadom dieťaťa....snáď niečo predpíše...a s malým k lekárovi tak isto...niektorí lekári tvrdia, že dieťa s autizmom je iné od útleho detstva...

lara81
autor
24. okt 2018

@lujza123 @maminuska to čo som opísala je len každodenná rutina - čo sa však len zhoršuje. A tieto "samovražedné" sklony má aj môj syn. Bezne po schodoch, ničoho sa nebojí, uteká na cestu a pod. Je toho viac tak dúfam že vyrastie naozaj rýchlo :D do jasliciek som ho už dala. Bol tam týždeň a už je doma chorý tretí týždeň. Ja mám taký pocit že on je posledny týždeň z toho ešte viac nervny že je doma lebo v jaslickach si hneď zvykol a ho vychvaľujú do nebies aký je dobrucky.

lara81
autor
24. okt 2018

@mala_katie keď bude horšie, balím sa a idem na mesiac na ozajstnú dovolenku a nech celá rodina sa aj na hlavu postavu pri ňom :D

mala_katie
24. okt 2018

@lara81 ja som k tomu ako bonus mala bábätko 😁 som povedala, že si zavesím na luster lano a budem mať hojdacku a potom pokoj.. Už ma 3 a je v škôlke a je to pomerne super.. Dokonca sa to vymenilo, že deti, ktoré boli ako anjeliky doteraz, sú oveľa nezvladnutelnejsie ako on.. Ak je chvaleny v jasliach, tak to autizmus nebude.. Ak sa to aj zhoršilo práve odkedy je v jasliach, môže to byť adaptáciou.. Skus byt možno trochu doslednejsia vo výchove,ale hlavne vytrvať

babybazar1
24. okt 2018

@lara81 ahoj v prvom rade buses musiet vydrzat a hlavne sa netrapit velmi dobre to poznam mam take deti ve no Len starsie je uz na skole prvy stupen a mladsie ma Len este dva roky a presne ako poses neda sa ist nikam. Boli SME na dovolenke bolo to tyzden pekla vreskot plac. Nikam sa nedalo nechcelo ist do jedalne nirmalne sa najest skratka kstastrofa este sni v aute ked je dlha 3,5 hodinova cesta nezaspalo . no Mas stastie ked ta aspon manzel podrzi . alebo ja ho nemam vkuse vycitky ze place este aj svokra sliedi a vycita ze mi place co som za matku... Skratka hovorim si vydrzat vyrastie z toho. Drzim palce

alessia443
24. okt 2018

Tak u nas bolo v tom veku to iste, plus este bojkot veskereho jedla a spanku. Stale som sa chystala k psychiatrovi, lebo som mala pocit ze sa zblaznim, no nemala som ani cas sa objednat🙂. Syn ma teraz 2,5 a je to ovela,ovela lepsie. Vela som o tom citala, vraj toto "obdobie vzdoru" suvisi s dozrievanim nervovej sustavy a pre dieta je velmi dolezite, lebo si zacina uvedomovat same seba, uci sa odmietat... Priznavam, ze ma to obcas privadzalo do vyvrtky, teraz spätne ked nad tym rozmyslam, urcite by som sa snazila byt trpezlivejsia a zaroven aj mat ovela neoblomnejsie nastavene hranice. Drzim palce!

saslavka73
24. okt 2018

Capnúť?🙏

kubobubo
24. okt 2018

@lara81 toto mam, resp. mala som doma. V 1.5 roku som tiez bola zrela na psychiatriu, dala som ho do jasli na 2 dni v tyzdni a ja som isla do roboty na tie 2 dni. Pomohlo to nam obom, ja medzi ludmi a on v jasliach dokonale dieta. Jeho starsia sestra tam bola v skolke, prostredie poznal. V troch rokoch tieto jeho revacie zachvaty vysperkoval - prisli sme domov, odmietla som ho vyzliect a hodinovy rev. Az potom sa vyzliekol. Pevne a laskave pravidla. V 4 rokoch presiel do somrania. Konecne po mne nereve a nevrieska, ale somre. Mam stastie, ze isiel skoro do jasli. Viem, ze keby sme boli 3 roky spolu doma, zozral by ma aj s topankami. Na druhej strane je mojkaci pritulny macik a ma velmi vyvinute logicke myslenie.

m.i.r.i
24. okt 2018

@maminuska tvoj prispevok ma povzdbudil a budem si ho dokola citat...presne taketo nieco casto potrebujem...od mamiciek co mali takych nezvladnutelnych divochov, ze co z nich vyrastlo 🙂 Moj bol tiez vzdy narocny..a teraz je na prvom stupni a problemy so spravanim su stale..aj ked ineho druhu,ale stale ho dokola riesime...ma skoro 9 ale kvikot a komenty a zlost...to sa nevie zbavit..a tiez len presne pravdila, presny rezim, nic nevybocene..to funguje ako tak..aj ked raz za cas pride vybuch aj tak..musi to asi zo seba dostat..tak cakam, ci na druhom stupni sa to zlepsi..alebo niktori zas hovoria, ze mali takychto a potom pubertu zvadli ovela lepsie ako tie "dobre" a poslusne deti..tak aj tym a utesujem 🙂 dakujam za tvoj prispevok, stale mam nadej ze z neho bude slusny mlady muz 🙂

asia83
24. okt 2018

@kuravesele Hneď porucha...viete kam s tým choďte. Poriadne na zadok ho vytrepať treba.

zooeynka
24. okt 2018

@saslavka73
@asia83
Zeny, obe mate pravdu. Ale tento vychovny prvok sa uz nenosi a(aj)preto deti skacu rodicom po hlave a ti sa chcu ist vesat....ohybaj ma mamko...uz nase stare mamy to vedeli

maminuska
24. okt 2018

tak ja som toho svojho nerváka ako malého neudrela , ale 1000 krát som chcela , aj normálne ho strieskať , prvú facku som mu však vlepila ako 15 ročnému , riadnu a zaslúžene.

maminuska
24. okt 2018

@m.i.r.i šport najlepšie silový , tam sa trvá na disciplíne, vojenské tábory to bolo naše ..ešte tri dni mi hovoril ANO pane 🙂

maminuska
24. okt 2018

@zooeynka ono je to normálne podľa mňa aj u zvierat ( áno ja viem že nie sme zvieratá ), vidím to na svojich fenách , keď mali štence a neposlúchali tak ich riadne zubami vyštípali poza krky

siska53
24. okt 2018

@m.i.r.i ahoj, prosim ta, kludne aj cez IP, ake problemy v skole ma? Lebo nas bol v podstate v pohode, maval sice hysaky doma obcas,nie casto,ale to bolo vsetko, on bol len zivy,ale nie takto,ako sa to tu popisuje.. ani v skolke sa nestazovali, ze bezny chlapec.. ale teraz v skole nevie obsediet,ze aj vyrusuje.. chodime po psychologoch, zistili uz niečo,ale teda vieme, co mame robit my,no ucitelka uz lame nad nim.palicu (nas pocit z jej slov)
A take,ze nacapanie,ako tu podaktore pisu,to absolutne neucinkuje.

0silvia0
24. okt 2018

@lara81 treba pevne, ale laskyplne hranice. Nevyhovovat dietatu len preto, ze pisti a chces mat od neho pokoj. Ak sa dieta nenauci prezivat a odzivat male frustracie v ranom veku, potom tie vacsie frustracie mu robia casom velke problemy.