Mierne zvýšený svalový tonus

27. jan 2024

Ahojte maminky mame potvrdeny mierne zvyseny hypertonus
Caka nas v marci Kontrola maly bude mat za necele 2 tyzdne 4 mesiace mala som pozorovat lavu rucicku a nozky kedze tam to napetie bolo trosku zvysene vraj len mierne
Rucka sa mi zda byt v poriadku od poslednej navstevy kedze ju casto masirujem chyta hracky a pekne otvara skoro stale ma uz rucky otvorene nozky neviem nezda sa mi aby sa prehynal ako luk alebo podobne
No co ma trapi je pasenie konikov neviem v tomto veku ako to ma vyzerat spravne toto je nase prve dieta
Ked sme na poradni dr nam napise do spravy ze opiera lakte o podlozku ale mne sa nezda hlavku drzi sice a otaca sa za hrackami no nevydrzi dlho rucky ma skor dalej od tela a drzi sa dlanami na podlozke niekedy ma jednu dlan zovretu niekedy otvorene no nespoji si ich a nepodopiera sa laktami este chcem dodat ze nevyzera to aby sa chcel dvihat kedze si podopiera dlane

moze to suvisiet z hypertonusom? Ak sa tu najde maminka ktora mala podobny problem cvicili ste nejako alebo sa to babo naucilo potom same? Niekde citam ze tato poloha je ok a niekde zase ze nieje dakujem.

mogaa
27. jan 2024

svalový tonus sa u detičiek mení....hlavne dávaj na bruško a nestresuj...ak by bol tonus vyšší naučia ťa ako s dieťatkom narábať....počkaj do kontroly a uvidíš.....dieťatko môžeš jemne masírovať, výborné je kúpanie, vo vode sa svaly automaticky uvolnia, sú aj polohy pri pestovaní čo sú vhodné pri vyššom tonuse...ale vôbec nestresuj, počkaj do ďaľšej kontroly....cvičenie pomáha skôr pri nízkom tonuse kedy sú svaly slabé a treba ich posilniť.....pri vyššom tonuse ich dieťa potrebuje skôr uvolniť lebo sú napäté, natiahnuté....

luciazahornadska
27. jan 2024

@mogaa Pri hypertonuse je tiež veľmi dôležité cvičenie, nakoľko tie svaly treba uvoľniť, aby ich dieťa vedelo funkčne využívať. 🙂 Máme syna, ktorý má hypertonus a museli sme cvičiť od narodenia.

autor
27. jan 2024

@luciazahornadska vojtkovu alebo nieco len lahsie ? Nam
Neurologicka
Odporucila pri prvej navsteve vojtkovu no ale ze sa Uvidi az na kontrole

luciazahornadska
28. jan 2024

My sme cvičili najskôr vojtovku, ale tá nám nesadla a zhoršila nám stav (synovi nakoniec zistili aj inú diagnózu). Takže sme cvičili Bobath koncept a ten cvičíme doteraz 🙂