Má moje dieťa duševnú poruchu?

dooominika
11. aug 2022

Ahojte maminky,
Mam syna 2,5 roka. Uz cca rok ma vzdorovite obdobie, raz je lepsie, potom ma obdobie kedy su výbuchy zlosti castejsie. Spúšťačom je vacsinou unava. Ked sa do toho výbuchu dostane, tazko ho utisit. Na stastie si neubližuje, iba spustí príšerný rev. Ked je unaveny tak si doslova hlada dovody preco plakat. Ma od maleho babatka velky problem zaspat. Mame rezim no aj napriek tomu vzdy zaspava hodinu. V noci sa doteraz budi s krikom ze chce mlieko. Dam mu ho, zaspi. Deti ma velmi rad, vzdy sa na ihrisku s niekym skamaráti. Mam plno kamaratiek s jeho rovesníkmi takze kamaratov ma. Poriadne stale nerozpráva vo vetách. Iba samostatne slova a aj to este tak krkolomne. Je velmi aktivny, stale v pohybe. Doteraz som nepochybovala o tom ze je uplne normalne dieta, brala som ten jeho vzdor ako súčasť jeho temperamentu, ale dnes ma vylakala kamaratka ktora mi zacala hovorit ze jej sa nezda byt tento prejav hnevu normalny, vraj mam ist za psychológom nech sa na neho pozrie. Prosim napiste mi maminy, ktore mate taketo deticky, ako sa to prejavuje? Ako ste vobec prisli na to ze su vase deti ine? Dakujem ☺️

mimka11111
11. aug 2022

@dooominika ahoj,len jediné ti k tomu poviem, k psychológovi by mala ísť predovšetkým tvoja kamarátka....prosím ťa,ona je na tieto veci nejaká odborníčka? Alebo už vychovala min.10 deti s poruchou správania?

bosorka2302
11. aug 2022

Filialna terapia by pomohla ak je dietatko nervne. Neviem ci nejaka psychologicka to robi vo vasom okoli. Je to terapia hrou uplne pohode dietatka,sa len hra bez zasahov

elanor
11. aug 2022

@mimka11111 tiez to bolo prve co ma k tejto teme napadlo. Ze za psychosom by mala ist kamaratka a nie dieta. To tak vacsinou na ihrisku byva, ze cudiemu dietatu na kolene zbuchaju diagnozu a maminku poslu k odbornikovi, lebo im sa tak zda. Ale vlastneho rozmaznaneho haranta si neriesia, ved naco, lebo on ma zlaticko malinke, lasenka najvacsia volnu vychovu a moze vsetkym aj po hlave skakat...

@dooominika

nika23t
11. aug 2022

@dooominika och, dnes aby každé dieťa od roka šlo k psychológovi... Kamošku nerieš, to je jej problém, že sa jej to nepozdáva. Nie problém tvojho dieťaťa. Máš krásne zdravé a temperamentné dieťa, teš sa 😊

ludmilka2407
11. aug 2022

@dooominika vybuchy zlosti su normalne,precitaj si ako sa detom vyvija nervova sustava

kacena4
11. aug 2022

podla mna je to uplne normalne zdrave dieta

hilda08
11. aug 2022

@dooominika moj ked je unavený place za vsetko, vytočí ho kazda blbosť, najprv vrieska ze sa nechce ist sprchovat ked poviem dobre nemusis da vrieska ze sa chce 😀 unavene dieta je proste ovládané emóciami ktoré ma problem zvládať za normálneho stavu a nie to este vyčerpane…mas zdrave dietatko

noemi125
11. aug 2022

@dooominika ježiš tá je už aká kamarátka ?máš uplne zdravé dieťa

zuz1177
12. aug 2022

@dooominika ja mam napr. doma uplne rovnake dieta ako pises, akurat je o pol roka starsi. Beriem to, ze je proste zivy a vzdorovity, aj ked je to niekedy narocne. A ked som uz z tych zachvatov hnevu bola totalne zufala, prihlasila som sa na webinar so psychologickou. Podla toho co hovorila si myslim, ze je to uplne normalne. A webinar mi pomohol s tym ako niektore veci komunikovat, to niekedy pomoze tomu zachvatu predist.

kingstonka
12. aug 2022

Môj teraz už 11r.uplne zdravý šikovný syn bol vo veku tvojho rovnaký (nerozpraval v tom veku skoro vobec). Bolo to náročné obdobie...prešlo.

noemi125
12. aug 2022

@kingstonka mozem sa spytat kedy zacal rozpravat? Moj syn ma 2,5 r a nerozprava este ...

kingstonka
12. aug 2022

@noemi125 pred 3.narodeninami, je decembrový, v septembri nastúpil do skolky ( naozaj nerozprával) a do decembra postupne začal, po 3. Narodeninách to už išlo rýchlo, 3.5 ročný recitoval básničky.

noemi125
12. aug 2022

@kingstonka jaj dufam ze aj u nas to takto bude ,len mam obavy lebo u nas dost neskoro zacal aj ukazovat...

martul
12. aug 2022

@dooominika 99% matiek má takéto dieťa, to zvyšné 1% klame.

gagik
12. aug 2022

@dooominika mam take dieta,bude to este horsie na to sa priprav 🙂)

lentak1223
12. aug 2022

@dooominika jeeeziš, tak minimálne polovica 2 až 4 ročných detí by musela k psychológovi😁s mojou dcérou na čele.

lentak1223
12. aug 2022

@hilda08 u nás to isté. Nechcem byť zakrytá, odokryjem ju, tak vresk, že chce byť zakrytá. Ja už viem, že bude rošošo, keď celý den fiči a obedný spánok ignoruje😉

nikha2809
12. aug 2022

@martul to vôbec nieje pravda, nie každé dieťa je takéto.Pri dcére som nič z tohto nepoznala, rozprávala už v roku a pol a žiadny vzdor, ani záchvaty hnevu.Zato mám syna vo veku ako autorka a mám pocit že opísala presne jeho, ten nám to spočítal asi aj za dcéru 😂😂😂

lentak1223
12. aug 2022

@noemi125 moja babena mala také slovíčka, vetičky, ale tak hatlaninovala. A v lete pred škôlkou a 3. narodkami som nechápala ako sa zrazu rozbehla v rozprávaní.

lentak1223
12. aug 2022

@nikha2809 staršia tiež bez vzdorov, hovorila v 2 rokoch plynule, pamätala si knižky, čo som jej čítala. Dostala som však druhú dievku tvrdohlavú, aby som si nenamýšľala aká som super mama🤣

nikha2809
12. aug 2022

@lentak1223 haha presne, museli nás naše druhé deti uzemnit 😀

martul
12. aug 2022

@nikha2809 jasné, to som myslela trošku nadnesene. Proste mu nič nie je, žiadna porucha, len proste ma svoju povahu.

dooominika
autor
12. aug 2022

@dooominika Dakujem baby, tu “kamosku” som uz poslala k psychiatrovi. Je to ten typ “expert na vsetko” ale toto uz prepiskla 🤔 Ale aj tak vo mne vzbudila pochybnosť, ze mozno ja ako zaujatá matka nieco prehliadam. Preto som chcela vediet ci su tu tiez take vzdorovite deti. Ona ma syna a zhodou okolnosti jej robi podobne sceny. Ale to asi nevidi..🤷‍♀️

maculik
12. aug 2022

@dooominika ja ked som zacala citat tvoj prispevok, tak ako keby o mojom som citala, ked bol maly 🙂 Spal minimum, aktivny, stale v pohybe, obdobie vzdoru dlhe a narocne. Co som si ja vypocula od svokrovcov, ked sme boli na Sk a on sa takto predviedol🙈 - ze on potrebuje tabletky, ze musime ist s nim k lekarovi, ze to nie je mozne, aby sa tak 2-3 rocne dieta spravalo. Postupne sa to zlepsovalo, aj ked ten hnev a zurenie pretrvavali aj na zakladke, tvrdohlavy bol, ospravedlnit sa nevedel… Spustacom tych jeho zachvatov tiez byvala unava a velmi casto hlad.. Teraz ma 12 (predvcerom nastupil do siedmej triedy) a je to az na par much zlaty chalan, stale s vrtulou v zadku (takze sport je nevyhnutnost), ale sikovny, nervacenie skoro ziadne, a ak hej, tak vzdy pride a vysvetli to.
Aha, a zabudla som - tiez zacal dost neskoro hovorit, aj ked jeho trochu tahala starsia sestra, ale aj tak mal on take svoje tempicko 😄

Neboj, syn je urcite v poriadku😍

hilda08
13. aug 2022

@dooominika niekedy nieje na škodu ked kamarátka na nieco upozorní, my mame v partii jednu babu co ma male dieta a poza jej chrbat vsetci hovoria ze dieta urcite nie je v poriadku, ona je s ním malo chodí do prace o dieta sa starajú jej rodicia ona ho vlastne ma len na noc…a nikto nema guráž na to jej to povedat

noemi125
14. aug 2022

@hilda08 pediatra určite má...

hilda08
14. aug 2022

@noemi125 Ano pravdaze ze ma…ale je to stara doktorka ktorá sa spyta ci je vsetko v poriadku maminka povie Ano je a vec vybavena