Listerióza - infekčné ochorenie

sisiska
15. jún 2012

Baby, moze listerioza vzniknut v chladnicke? Myslim tym, ci je mozne, aby som dala do chladnicky dobru bryndzu bez listeriozy a v chladnicke by nejako v tej bryndzi ta listeria vznikla? alebo sa ta listeria dostane do bryndze jedine zo zvierata, od ktoreho je bryndza robena?

sisiska
autor
15. jún 2012

@sisiska nevie nikto poradit?

latvia
16. jún 2012

@sisiska ano, moze to byt aj tak. listeria je chladnickovy sajrajt 😅 moze sa pomnozit na jedle, akomkolvek, hlavne ak sa dlho drzi to jedlo v chladnicke

latvia
16. jún 2012

@sisiska http://cs.wikipedia.org/wiki/Listeria_monocytog... pozri sekciu Vyskyt, taktiez mas napisane ze sa dokaze bez problemov pomnozit aj pri 4 stupnoch celzia, cize chladnickove prostredie. chladnicku by si mala poriadne vydezinfikovat, ale to ti velmi v prevencii nepomoze, lebo s kazdou potravinou ju mozes doniest nazad.listeria v malom mnozstve neskodi, hlavne pokial je clovek zdravy. robi sarapatu hlavne u ludi s oslabenou imunitou a u tehotnych

sisiska
autor
18. jún 2012

@latvia ja viem, ze sa v chladnicke mnozi, ale ide o to, ci moze v chladnicke vzniknut....uplne z nicoho...je mi jasne, ze ked ju donesiem v syre, tak sa v chladnicke mnozit bude, ale zaujimalo by ma, ci ked mam chladnicku cistu, napr. novu...a dam do nej napr. bryndzu bez listerie, ci moze ta listeria v tej chladnicke vzniknut sama od seba...

latvia
18. jún 2012

@sisiska cisto teoreticky ak mas uplne novu cistu chladnicku a donesies uplne bezchybnu bryndzu tak by tam vyrast z nicoho nic nemala.ale, kedze listeria sa nachadza vsade, aj vo vzduchu moze byt, tak sa do tej chladnicky moze dostat akokolvek.sterilne prostredie nevyrobis

sisiska
autor
18. jún 2012

@latvia listeria sa nachadza normalne aj vo vzduchu? ja som si myslela, ze je iba v potravinach, ktore pochadzaju z infikovaneho zvierata a jasne v pode, vykaloch, atd...ale myslela som, ze vo vzduchu sa nenachadza....

sisiska
autor
18. jún 2012

mamicky, a nemate skusenost s pripadnou listeriozou u malych deti? alebo eventualne aka je tam sanca zapalu mozgovych blan u malych deti z listerie?

latvia
18. jún 2012

@sisiska moze byt kdekolvek,
http://cs.wikipedia.org/wiki/Listeria_monocytog...
pozri VYSKYT, ked ti padne z nejakej kontaminovanej pody alebo zvierata, rastliny na zem do prachu a zaduje vietor tak je aj vo vzduchu 😀 😉

latvia
18. jún 2012

@sisiska ano, moze z nej vzniknut aj zapal mozgovych blan, najdes to v tom clanku co som prilepila odkaz v predchadzajucom prispevku. nie je to ale caste, lebo listeria u zdravych jedincov bez oslabenej imunity velmi sancu nema

sisiska
autor
18. jún 2012

@latvia a u deti? nemyslim novorodencov, ale male deti napr. 2 rocne....aj pre ne je to take nebezpecne?

sisiska
autor
18. jún 2012

ja som totiz mala v jednej taske inhalator pre dcerku a zaroven aj pokazene surove maso, to maso bolo sice v igelite a aj v taske, ale bojim sa, ci sa pripadna listeria nemohla dostat do toho inhalatora a nasledne dcerke do dychacieho traktu...zatial ubehol od vtedy iba tyzden, tak teraz sa mam bat este mesiac, ci je vsetko ok?

latvia
18. jún 2012

@sisiska je tvoje dieta nejak imunitne oslabene? listeria je neskodna pokial tvoje dieta nema pokazenu imunitu. a pokazene maso v igelite by som vobec neriesila.preco ta napadla prave listeria a zapal mozgovych blan? 😅 mas chorlave dieta so zlou imunitou alebo uz prekonalo nieco podobne?

sisiska
autor
18. jún 2012

@latvia ano, dcerka byva casto chora od septembra 2011, lebo vtedy nastupila do jasli a od vtedy sople, kasel a raz zapal priedusiek...to maso mi napadlo preto, lebo nedopatrenim sa ocitlo v jednej taske s inhalatorom, cez ktory dycha kazdy den dcerka Vincentku ako prevenciu prave kvoli castym infektom dychacich ciest...a to maso bolo v potravinovej folii a tesco taske, ale cez to prepustalo "stavu", aj ked bolo surove, tak som ho zabalila este do vreca na odpadky...a v takomto stave sa ocitlo prave pri tom inhalatore a ja som si to vsimla az na druhy den, ale uvedomila som si az teraz, ze ta listeria tam mohla byt v tom pokazenom mase...nie?

sisiska
autor
19. jún 2012

mamicky, musi byt v kazdom pokazenom mase zakonite listeria?

latvia
19. jún 2012

@sisiska prosimta ukludni sa, kazde dieta ktore nastupi do jasli alebo skolky je furt chore, moj syn je pravidelne na PNke a antibiotikach a ver tomu ze v chladnicke mi rastu ine pliagy 😀 inhalator umy, odezinfikuj dezinfekcnym pripravkom a vsetko bude ok. a co sa tyka listerie v pokazenom masa, to by bolo asi najmenej, v pokazenom mase je kopec inych veci.

sisiska
autor
19. jún 2012

@latvia ved ked ten inhalator sa umyt neda..da sa len ta dychacia cast, tu dezinfikujem pravidelne po kazdej inhalacii, ale ta kompresorova cast s motorom sa neda umyt a ja mam strach z toho, ze sa ta "stava" alebo ako to nazvat z toho masa dostala prave niekde do toho kompresora a odtial sa to rozvirilo do tej dychacej casti inhalatora...je pravda, ze som tam ziadnu "stavu" nenasla na tom inhalatore, ale prenasleduje ma myslienka, ze sa tam tie bakterie mohli nejako "preklznut"....no asi to uz teraz nevyriesim, jedine cakat na koniec inkubacnej doby...ale to sa asi dovtedy zblaznim....ved este je to len tyzden a inkubacna doba moze byt az dva mesiace

latvia
19. jún 2012

@sisiska zbytocne sa stresujes