Je možná diagnostika downovho syndrómu v 3.mesiaci po pôrode?

bachi
22. jan 2020

Dobrý večer, chcela by som sa spýtať, či má niekto skúsenosť alebo informácie o možnej diagnostike downovho syndrómu až po niekoľkých mesiacoch po narodení?
Dnes som mala so synom preventívnu prehliadku, bude mať tri mesiace a doktorka ma celkom dosť vystrašila. Je to moje druhé dieťa, narodil sa prirodzenou cestou, bez akýchkoľvek komplikácii, je plne kojený, dobre rastie aj priberá. Keď sa narodil, tak mal také šikmé mandlové očká, že aj ja som sa bála, či náhodou nemá downov syndróm, nakoľko som si nedala robiť žiadne testy počas tehotenstva. Doma potom začal mávať stále vyplazený jazýček. Okrem tých očiek a jazyka je ale úplne v poriadku. Krásne na všetko reaguje, zdvíha hlavičku, proste normálka. Dokopy ho videlo niekoľko doktorov a žiadny nič nepovedal, až dnes nová pani doktorka. Začala sa ma vypytovať, či som nepostrehla nejaké zmeny, že ma ale nechce strašiť, ale tie oči a jazyk sa jej nejako nezdajú, že o týždeň mám prisť zase na kontrolu a uvidíme, a že v najhoršom urobíme krvné testy. Ja som sa len chcela spýtať, či je možná taká neskoršia diagnostika a že doteraz si to žiadny doktor nevšimol. Za každú skúsenosť,radu či informáciu budem veľmi vďačná.

janinah
22. jan 2020

Je dobré,ž edr. je opatrná,ale myslím,že lekárom na novorodeneckom odd. prešlo rukami toľko detí,že by si toto všimli a nezanedbali.

deedol
22. jan 2020

stat sa moze:
https://www.dailymail.co.uk/femail/article-2333...
pripadne mozaikova forma. ale nechcem strasit, hadam to dobre dopadne.
na slovensku som o takom pripade nepocula.

matapo
23. jan 2020

...ja myslim ze to je tak vazne ochorenie ze keby chory bol tak si to hned niekto vsimne. Moja dcera ked sa narodila mala tiez take ocka a tiez s oblubou vyplazeny jazyk, ked sa sustredi extra moc vie ho vyplazit tak aj teraz (zevraj ten jazyk zdedila po dedkovi 🙂 ). Ja som na to upozornila este v porodnici, ze sa mi tie oci nezdaju ci je vsetko v poriadku, sestricka tym bola taka zaskocena ze ked ju dlhsie obzerala tak aj ju som nakazila tou myslienkou a tiez povedala ze sa jej to nezda, ze povie lekarke nech pride skontrolovat. Lekarka ma uistila ze na 100 percent ziaden DS nema, ze ocka ma pripuchnute a otlacene z porodu, ze moze trvat aj niekolko tyzdnov kym budu mat normalny tvar, naozaj tak aj bolo, dlho trvalo kym z nej bola taka okana s modrymi ocami ako je teraz, este na krste co uz mala cez dva mesiace bola taka mierne sikmooka. Syn po nej sa narodil tiez taky mierne pripuchnuty, po par tyzdnoch vsetko odpuchlo, je z neho fesak s velkymi modrymi ocami...pritom oba porody rychle, lahke a deti vysli take pripuchnute...Podla mna sa nemas coho bat...

juliet86
23. jan 2020

pocas tehotenstva si nemala ziadne testy? trisomy ani nic? ma niekto v rodine take ocka resp. podobne? downov syndrom moze mat rozne silne druhy prejavov. byt tebou dam testovat krv. drzim palce

lucinkab
23. jan 2020

@bachi no moja sestra mala mandlove sikme oci od narodenia tiez, a ma ich doteraz nik nevie po kom a smiali sa jej ze cinanka 👍 a usta mala vecne otvorene a povyplazeny jazyk Aj ako skolopovinna 🤷 a downa nema...je ucitelka 😂👍

ktochytavzite
23. jan 2020

@bachi tak si daj uribit testy a uvidis,a v tehotenstve si preco nemala testy?Ani ultrazvuk?

bachi
autor
23. jan 2020

V prvom rade sa Vám všetkým chcem poďakovať, za aspoň čiastočné upokojenie. Vec sa má tak, že žijeme v zahraničí. Počas tehotenstva som bola ale aj na Svk ale aj u nás doma v Ita a tie testy na DS ( prepáčte neviem ako sa presne volajú) sa mali robiť na dvakrát, túším v 12. a potom asi v 20 tt. Ale ja som bola raz doma a raz na Svk. Preto som si ich nedala robiť. Na kontrolu som chodila pravidelne každý mesiac , aj na odbery, všetko sa zdalo v úplnom poriadku. Môj gynekológ na Svk mi povedal, že ak chcem dá sa spraviť nejaké vyšetrenie z krvi, ale som si povedala, že pre nás by to zistenie aj tak nič nezmenilo. Potom som v 40.tt normálne porodila v nedeľu ráno, za hodinku bol vonku a v utorok som už šla domov, nakoľko bolo všetko ok. Už v nemocnici ho videli dvaja pediatri, ale nakoľko mal novorodeneckú žltačku, musela som s ním chodiť prvé dva týždne každý druhý deň na kontrolu. U nás sa stále striedajú doktori na pediatrii, neni u nás jeden fixný. Takže ho videli už prvé dva týždne ďalší traja doktori. Potom mal kontrolu keď mal jeden mesiac + pravidelná poradňa. Nikto nič. Až včera. Po pravde ja som sa aj muža aj mojej mami hneď po pôrode pýtala, je v poriadku však, nemá DS, a ak, to by hneď videli. Všetci ma upokojovali, že jasné, že to sa vidí hneď. Tak som tú myšlienku úplne vypustila. Chcem povedať moje dieťa je pre mňa všetko nech sa deje čokoľvek, len Vás také niečo zaskočí, keď s takou možnosťou už nerátate. Len ma mrzí, že teraz ho stále sledujem a akosi si nahováram, že čo ak tu naozaj tá možnosť je.

sili82
23. jan 2020

Ahoj moja známa rodila po štyridsiatke, tiež sa rozhodli, že žiadne testy nechcú, lebo dieťatko si nechajú tak či tak. Malá sa narodila predčasne (mala kilo a pol) a keď ju vybrali z inkubátora, tak hneď lekári povedali, že jej idú robiť testy, lebo sa im nezdá. A vyšiel im Downov syndróm. Myslím, že by ti to povedali hneď na začiatku, že niečo nieje v poriadku. Tri mesiace je dosť dlhá doba a keď bábo videlo toľko lekárov, tak to by ti povedali už skôr. Mne sa jej malá zdala úplne v pohode ten prvý mesiac, ale lekári to proste videli.

lindusss2016
23. jan 2020

No baby ja som mala v skupinovke jednu maminku, ktora toto po porode riesila. Z testov jej pravdepodobnost vysla, myslim, ze sa maly narodil predcasne, sikme ocka mal a nevedeli jej dat jasnu odpoved v porodnici. Nakolko som tu skupinu nesledovala, uz nvm, ako to dopadlo, ale tak sa mi mari, ze nieco nemal celkom v poriadku. Nechcem zavadzat, bolo to davno, nepamatam uz

brita7777
23. jan 2020

A co ti vravi intuicia, myslis, ze by si to nespoznala sama tesne po narodeni ? tie deti maju specificku tvar, podla mna by si to spoznala..
prip. posli foto do posty.

deti95060810
23. jan 2020

podľa mňa lekári poznajú tento syndróm príliš dobre a vedia ho diagnostikovať už v pôrodnici..
inak poznám detičky s týmto problémom chodia s dcérou do tr. a sú to veľmi milé a krásne deti...

lucinkab
23. jan 2020

Nonlekari poznaju ale bohuzial.vela sa cumi do pc a karty a nie na dieta a ked to nik nespomina z kolegov neriesia to, radsej by dom sla na krvne testy kedze stadii je roznych vela,moze byt iba tzv liznuty downacik .

lenka2710
23. jan 2020

@bachi ja si myslím, že by to už v pôrodnici zistili, keď nie lekári, tak sestričky
Kamoškina sestra robí na novorodeneckom sestričku a ta si tiež všimla pri kúpaní, že dieta ma DS, nie doktori ale ona! A keď prešlo rukami toľkých doktorov, no neviem podla mma by si to všimli už skôr
A ved tými testami nič nepokazís a budeš mat kľud, že si spravila všetko čo si mohla

lindusss2016
23. jan 2020

@brita7777 no tak to by si sa cudovala, ze niektore deti vyzeraju ako cisty downici a nie su. To sa neda len okom posudit

maminuska
23. jan 2020

@lenka2710 tak to museli byť veĺmi zlí doktori na novorodeneckom ak sa jednalo o klasický down a nie mozaiku .

Príznakom nie sú len šikmé oči

rachel36a
23. jan 2020

Dawn sa da dg kedykolvek kedze je to geneticke ochorenie...staci len odber krvy na geneticke testy aby sa zistilo ci je konkretny chromozom ok...stretla som sa s tym ze dietatku bol dg dawn az par tyzdnov po porode...ale podozrenie bolo od narodenia

lily14
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lily14
31. jan 2020

@rachel36a a rúčky ma ok nemá priecnu čiaru?
@rachel36a

canerko
31. jan 2020

@lily14 moj syn ma Down syn.a nema priecnu ciaru alebo opiciu ryhu.Po porode bol diagnostikovan Down.Nic predtym nebolo vidiet.Traja rozny gyn.a predsa sa narodil s downom.Urobit geneticke testy a mat pokoj.Dkonca mame aj 4D sono a nic tam neni vidiet.

lucinkab
31. jan 2020

@bachi ahoj tak ako ste dopadli?

lily14
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lily14
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lily14
31. jan 2020

@canerko môj muž má čiaru aj moja dr a sú bez ds

canerko
31. jan 2020

@lily14 Ano ciara neni meradlo.Niektore deti maju fenotipske cety a nemaju down a druhe nemaju skoro nic a maju Down.Videla som tu na mk chclapceka ktory ma down ale vobec neni vidiet po nicom ze ma

rachel36a
31. jan 2020

@lily14 to neviem, lebo neviem co to znamena

lily14
31. jan 2020

@rachel36a vygooglite...Priečna čiara ako je čiara života na dlani

zitaje
4. feb 2020

Ahoj. Nečítala som reakcie. Moja sestra porodila po pohodovom tehotenstve a 3 negatívnych uzv, negatívnych testoch úplne bez problémov plánovane doma. Bábo bolo menšie a spočiatku slabo priberalo. Až na kardiologii sa dr.nieco nezdalo a poslala ich na testy, ktoré potvrdili downov syndróm. Keď sme už dg vedeli, už sme to na nej aj videli, ale tiež nemá všetky znaky a na niektorých fotkách to ledva vidieť aj teraz v roku a pol.

szzuzka
8. máj 2020

@canerko ahoj. mozem ta kontaktovat cez ss?

lily14
10. máj 2020

@zitaje a testy jej nerobili? Trisomy,nifty, tripple?

zitaje
10. máj 2020

@lily14 nifty určite nie, nebol dôvod. Robili jej len standardné testy, to je tuším tripple, všetko neg...aj uzv ok.