Ako sa správali vaše deti so spomaleným psychomotorickým vývinom?

18. aug 2022

Ahojte,tie ktore ste mali deticky so SPMV ako sa deti spravali v 4r cca?
Mozu deti dobehnut alebo im ostane uz mentalny postih?Ake mate skusenosti?

Ide o to ze dieta najskor bolo pozadu celkovo-nevydrzalo na brusku v 8m nedokazalo vydrzat na brusku dlhsie ako 10m vobec sa ani neotacalo,az po rehabilitacii zacalo napredovat-Vojtova metoda,ale s recou bolo pozadu,mama zacalo pouzivat az okolo 2r s tym ze aj rec dosla ale az okolo 2,5-3r
Momentalne bude mat v Novembri 4 rozprava ale skor opakuje,nerozumie zlozitejsej vete.Taktiez si casrokrat samo pre seba rozprava nieco ako samomluva.
Hra- v kolektive je tak troska stratene,neda prve impluz na hru,skor napodobnuje hru ostatnych, ma svoju zvlastnu hru so zehlickou,hr sa so zehlickou.
Vie farby,napocita do 20,jednoduche puzzle posklada.
Ocny kontakt nebol od zaciatku,nastal az okolo3 roka. Dieta neudrzi dlho pozornost,je netrpezlive ,slovne sa vyjadruje tak na 1,5-2r.
Neuroogicka -ze je ok ale pozadu ze ma sancu dobehnut.
Specialna pedagogicka a psych ze pozadu ,vylucili autizmus.Ze do 6 r ma sancu dobehnut-odporucili kolektiv.
Dieta ma aj take tie afekty ,ked sa mu nieco zakaze a pod,obcas aj nechape pointu vety.
Inak odplienkovane uplne v 2r,same sa oblecie,obuje.
Malo aj metabolicke vysetrenie a to dopadlo dobre ale este ho objednali na kontrolne.Pocuje tiez dobre aj zrak ok.

brezza
18. aug 2022

Myslela som ze autizmus, ale ked ti to vylucili... ja mam autistu a na to porozumenie nam velmi pomohla logoledicka. To by som ti poradila riesit aj s tvojim dietatom. Uvidis ako bude napredovat.

babydesire
18. aug 2022

Podla mna porucha utistickeho spektra..ale niesom odbornik, no svagrina tak riesi jedneho svojho syna - najprv ze len je spomaleny, potom ze slaba forma autizmu,potom,ze nie,a vcul zas ze ano autizmus..to sa tazko urcuje v prvych rokoch aj odbornikom..on ma 7rokov, ide do prvej ale podla mna na normalnu skolu nema ale ide to skusit,bude mat vraj asistenta

pribinak
18. aug 2022

Chodí do MS? K logopedicke chodíte? Chodíš s ním napr do nejakej montesori dielničky? Alebo na hippo terapiu?

To je veľmi velmi dobre, že napodobňuje deti, od deti sa veľa naučí, obohatí si hru, slovnú zásobu, preberie a odkudka rôzne zručnosti

Treba s ním chodiť veľa do prírody, aby trénoval hrubú motoriku, lebo ak zaostáva v hrubej, bude meškať aj v jemnej

Ten vek je ešte veľmi nízky a má naozaj šancu všetko dobehnúť
Aké bolo AS pri narodení? Je to riadne donosene dieťa?

autor
19. aug 2022

@pribinak v jemnej motorike praveze je dobre,aj ceruzku drzi napriklad spravne,akurat zacne vymalovavat obrazok par minut a potom zrychli tempo a zacne to cmarat ,preroze ho to nebavi aj.
V hrubej pozaostava.
U nas taketo dielnicky nie su,v prirode je vela aj na bicykliku chodi,uz aj chodza je menej tarbava ale na tom tak nevadi ako to,ze ta hra je troska nestandardna.Ako keby nechapalo hre obcas aj v kolektive,ze nevymysl nehra sa ale skor opakuje len ,napodobnuje.
Ms ide tento rok pretoze nieje miesta tak az tento rok ho vzali az.
K logopedicke este nechodi,ale zvazime,Proste aj nieco ho naucit trva 10x dlhsie

autor
19. aug 2022

@babydesire no ved toho sa bojim,alwbo mozno iny postih.Ononsa to asi ukaze v skole ,ze?Ale ja verim ze to dobehne no;(

kacena4
19. aug 2022

to co pises ze robi v 4r je super, sak je odpkienkovane, oblecie sa, chodi, hra sa... proste je len trosku pomalsie. ja tam toho vela nevidim na ediagnozu. mame 4r s SPMV a toto co tvoje vobec nedokaze. bud rada ze dieta funguje. mozno nebude v skole 1tkar, vsade prve, vymyslat... drzim palceky

snezienkaaa82
19. aug 2022

Synovec to ma tak, ako popisuje. Ešte aj poruchu reci- koktavost.
Chodí do školy, ma asistentku, naučí sa, no všetko mu trvá ovela dlhšie ako iným rovesníkom, treba sa mu naozaj venovať.
Napríklad urobí úlohu z matematiky, musí mať potom prestávku... Tak po každom predmete.
Špeciálna škola v okolí kde bývame nie hhe, každý deň ho vozili 40 km do školy, no táto škola prijíma deti len do 3 ročníka. Čiže ide chodiť do normálnej, len s asistentkou.
Napríklad bicykel nevie, boji sa, do bazena alebo mora nepôjde. Aj by chcel ísť a vyskúšať športy, no mozog mu akosi nedovolí. Je veľmi hravy.

snezienkaaa82
19. aug 2022

@babydesire nemusí mať autizmus ale spomalený vývoj. Keď segra čakala syna, tak jej vyšli najprv nejaké testy zle, už neviem aké. Na druhý krát už boli vraj v poriadku. Ma nejakú diagnózu, no neviem presne názov. Prejavuje sa trocha ako autista, no nie hhe... Je teraz kopec takýchto diagnóz.

pribinak
19. aug 2022

To s tým kreslením a carbanim je úplne ok. Carbanie patrí nirmalne do detskej kresby. A to že vydrží len chvíľočku je tiež ok, veď ani deti v škole nevydržia kreslit celu hodinu

Tu logopedicku by som fakt začala zháňať, lebo termíny sú žalostne
A čo keby šiel aspoň na 2-3 dni do súkromnej MS, veľmi by mu to pomohlo v interakcii s inými deťmi a v sociálnom správaní

Ja viem že sú to zas financie. Ale škôlka a kolektív rovesníkov dokáže narobiť s deťmi divy

cairka
19. aug 2022

V 4. rokoch rozhodne nedokázala,to čo píšeš. Vyzliecť sa vedela, ale obliecť až okolo 5-6 rokov aj to kadejako, do 20 narátať v rade mala problém v 8. rokoch, keď bola prváčka .... Správanie - neskutočne dobre dieťa, žiadne obdobie vzdoru, žiadne vyžadovanie vynútenej pozornosti, žiadne ( a to myslím ozaj žiadne) otázky ( pýtať sa začala až okolo 6 rokov,aj to len na veci, ktoré sa jej bytostne dotýkali), žiadne "prečo" obdobie.... Až vo ôsmich rokoch jej bol diagnostikovaný PAS a následne ĽMR. Má ale od mala neurologickú diagnózu, takže do vtedy to dávali na vrub tomuto.
Tvoj malý je naozaj len málinko pozadu oproti rovesníkom.

brezza
19. aug 2022

Autorka odkial si?

autor
19. aug 2022

@kacena4 dakujem

autor
19. aug 2022

@pribinak no to je nasa neterka,nas to ale vsetkych trapi preto sa pytam.Sukromna skolka tu je kedina a nie priamo v dedine,brat by asi s nou tam nechodil.Od septembra alw uz nastupi ale uz jej hned dali asistentku,pritom od psychologicky nema vobec vraj narok este,len zaclenit do kolektivu.
No snad to tak bude,ona este ale ma take tie upokojovacie tiky,uz menej alw ma ,aj dnes sa hrala s detmi a skratka zacala sa tak ukludnovat.Hl ta hra je taka ina,ked to porovnam s inymi detmi,nema taku tu funkcnu hru,ale snad bude ok ,

pribinak
19. aug 2022

To je skvele že jej dali asistentku . Dobrá asistentka urobí zázrak

snezienkaaa82
19. aug 2022

No len keď aj tie asistentky nie sú bohvie co. Ú nás sú dve, ktoré robili jedna čašníčku asi 10 rokov, druhá účtovníčkuva kadečo. V 30-ké jedna začala robiť vš, druhá len pedagogickú nadstavbu a robia asistentky.
Ak má mat asistentka prínos pre dieťa, nech je to plnohodnotná učiteľka. Nie len doplnok.
Môj pohľad....

autor
19. aug 2022

@snezienkaaa82 asi bude mat ponohodnotnu ale,je to uz nalepka pre dieta,aby sa to s nou nevliekllo,aj deti v skolke potom sa nechcu s takymi detmi hrat,co maju asistenta,uz teraz na ihrisku ju deti odstrkavaju,lebo ved sa to suska po dedine;(

snezienkaaa82
20. aug 2022

To chápem, to je pravda, deti su zákerné....

babydesire
23. aug 2022

@snezienkaaa82 jj, ja viem, ved pisem, ze moze aj nemusi, niesom odbornik, tiez som len pridala skusenost z mojho blizkeho okolia... moze byt pomalsi a potom to dobehne..moze ist o niektoru z poruch dis... (ucenia,vnimania pisaneho,ci hovoreneho textu a pod. ) moze ist o formu autizmu..vzdh moze aj nemusi..treba nato odbornikov,vysetrenia, svagrina bola stym synom aj magnetickej rezonancii, psychologovia, psychiatri atd..len tam je aj zle rodinne zazemie, a to je zlozitejsie

snezienkaaa82
24. aug 2022

@babydesire ano, je toho veľa teraz. No poväčšine, to už dieťa nedobehne. Bohužiaľ, ak je tam už nejaký náznak....
U nás je zázemie super, dieťaťu sa venujú. Chodili s, Kim do špeciálnej školy, no mohol tam chodiť len do 3 ročníka ale spokojní nebolo. Učiteľka. Každí chvíľu iná, zadali veeeela úloh na doma.

autor
24. aug 2022

@snezienkaaa82 a co je s nim?Ako napreduje,rozumie alebo ako je na tom?Normalne dieta len troska pozadu?Napr my sme na ulici mali dve take deti,ale chodili na ZS,vtedy sa ani nic nevysetrovalo,akurat ze znamky mali tak 4,recou troska ako keby o kolecko menej ale normalne vychosili ZS aj ucnovku a aj sa zamestnali v rodine,jedna je casnicka,druhy robi u otca manualne prace.

autor
24. aug 2022

@babydesire ved toto,ze do 6r je sanca dobehnut,ale ako sikovna je ze je odplienkovana uz vo 2r,ze sa sama obuje,oblecie,zuby umyje.Ale naprikald nema ziadne otazky,inak sa vie smiat.Ale nema tu hru taku,skratka zda sa ze len kopiruje alebo sa hra vlastnu hru,co viacmenej napodobnuje.Napriklad zoberie babiku na ruky akoze huska ale toto bude robit aj 10' a dalej iz ju neda spinkat alebo jej dat jest ako to robia naprikald ine deti,ze ta hra ma daky dej alebo ako to pomenovat.Alebo nepride k inemu dietatu a pod sa sonmnou hrat.

brezza
26. aug 2022

Pridaj sa k nam do skupiny Autizmus vela sa dozvies. Z toho co pises to vyzera na autizmus, aj ked nemusi byt. Otazkou je ci ste mali dobru diagnostiku. V skupine su aj baby s detmi, ktore maju ine poruchy ako autizmus. A poradia ti aj logopedickunpodla toho odkial ste. To naozaj vela pomoze.

babydesire
29. aug 2022

Aha,jasne,rozumiem...nuz mozno nemusi ist o nic speci, len povahova vladtnost..kazdopadne nic nezanedbat, sledovat a pripadne navstivit odbornikov...vela stastia

katarinasablova
31. dec 2023

Dobrý deň . Môžem sa opýtať ako je na tom drobec s odstupom času?