Nie je to veľa kalórií?

4. máj 2024

Ahojte. Chcela by som Vase nazory, sice nie je to o chudnuti.
Priatel nedavno zacal chodit do fitka, a chce pribrat 10-12 kil vo forme svalov. Momentalne ma 74kg, vysku 175, 28 rokov. Chce ist na tych 85kg, a ked to pojde tak mozno aj na 90.
Postavu ma aj teraz v podstate v poriadku, od detstva sportoval, behanie, bicyklovanie, plavanie, aj do fitka skocil aj predtym, ale len tak sa ponatahovat. Teda vysportovana, slachovita postava, ziadne tuky, ziadne brucho. Jedlo si moc strazit nemusel nikdy, on ma rad tie zdravsie jedla, na sladke nie je, sem tam si da nejaky zakusok kolacik, mastne tiez nema rad, fast food vobec nie, mozno raz za rok. A teraz chce pribrat, aby mal viac svalovej hmoty.
V com je teda "problem". On si zostavil jedalnicek, ze denne chce prijat 4000-4500 kalorii, popripade to aj zvysit. Pomerovo to ma v pohode (bielk, sachar, tuky), ale mne to pride dost vela ten celkovy pocet kalorii, teda takto zrazu. Za tri tyzdne co to robi, uz pribral 4kg. On tvrdi, ze teraz na zaciatku musi chytit vlnu. Hlavne, ze niekedy vecer uz hovori: fuu tak som plny, ale este musim zjest toto a toto. Niekedy to pcha do seba nasilu. Na zachod dvakeat denne, potom sa,smeje, ze no toto bolo aj za kybel. Ja su myslim, ze s takym tempom aj tak pribere len viac tuku ako svalu.
A ceresnicka na torte. Minule bol cvicit nohy, dosiel domov, najedol sa, a za chvilu sa povracal. A on ze to je v pohode, aj Schwarzenegger tak cvicil nohy, ze medzi seriami sa povracal.
Bojim sa, ze nielenze nedosiahne svoje ciele, ale ze si narobi este aj nejake zdravotne problemy.

chodec15
4. máj 2024

Prehana to. Telo si musi postupne zvyknut a nie miesto 1800kcal prijat zrazu 4 tis kcal. Pomalsie a postupne zlepsovanie je vacsinou lepsie ako rychlo. Nechaj ho, kazdy sa musi poucit sam. Vyzerie si takto akurat velky pupek, potom bude zase zhadzovat. Na druhej strane je to iba jedna casova etapa, vyskusa, ze tudy cesta nevede a dolezita je svalova pamat.
Povracal sa preto, lebo ani telo nezvlada zo dna na den prijimat dvojnasobok beznych kalorii.

thirstymonk
4. máj 2024

10-12 kik vo forme svalov. Lol. Uz len pribrat kilo cistych svalov je uplny masakrr

vanilkovazmrzka
4. máj 2024

Nevedela som ze aj chlapi mavaju poruchy prijmu potravy

missviolet
4. máj 2024

@chodec15 1800 kcal nemohol byt bezny prijem muza, co sa hybe. Skor 2800-3000 a zvysil na 4000-4500 co by ako surplus za 21dni aj sedelo na 3+kg (21 000 - 31 500 kalorii navyse za dany cas ako surplus. 1800 denne spalim ja zena (aj ked tiez mam 175cm) len svojou existenciou a minimalnou aktivitou - po dome prace, nahananie sa s mackou... respektive chudnem na tychto kaloriach 😂Ked mam 2h prechadzky denne pomalinky chudnem aj na 2000 a udrziavam vahu na cca 2200, cize 1800 nemohol tento chlap prijimat podla popisu, hlavne beruc do uvahy telesnu aktivitu

ale samozrejme pri tej jeho rychlosti naberania toto svaly isto nebudu veru... tie sa buduju pomaly....

mabenn
4. máj 2024

trosku mu prepina, treba si dat dokopy prv psychiku...svalovina sa nabera ovela pomalsie ako chudne tuk...asi tak 0,5kg za mesiac...svalovina sa nabera samozrejme cvicenim a navysenim bielkovin...nech si to prv nastuduje a kupi si vahu s meranim pomerov

autor
4. máj 2024

@chodec15 praveze pupek nechce mat, a ani ja nechcem aby ho mal 🙃😄 no on ani predtym nejedol len 1800, no ale tych vyse 4000 je zbytocne vela, aspon zatial urcite

autor
4. máj 2024

@missviolet predtym bezne zjedol aj 2700-2800 kal, niekedy aj menej. On stale drzal tu vahu okolo 70kg, a pod 69 nesiel, aj ked tyzden nejedol poriadne. (Ked sme isli na chatu s partiou, a vuac sa pilo ako jedlo 😄). A ano, ide o to, co mu aj ja tvrdim, ze takto len priberie tuky a moze ich potom zhadzovat. Zbytocna robota

autor
4. máj 2024

@mabenn on tym pomerom rozumie, len celkovo to mnozstvo ma moc, lebo akoze chce vidiet, ze co to da

autor
4. máj 2024

Mne nevadi ze chce pribrat, a aj keby pribral aj nejaky tuk trosku. Aj teraz ma fakt dobru postavu, vela 20rocnych nema taku, a na tu vysku sice nema velku vahu, ale nie je vobec vychrtly. A tych 10-15kg by sa na nom v pohode zmestilo, stale by nebol tucny, si myslim. Ale nie takymto stylom. Toto zatazuje aj organizmus, a podla mna neni to prirodzene

akvi
4. máj 2024

Mne tých 4000 nepríde zase až tak veľa. Minule som sa bavila s kamošom, on je bežec a vravel, že je na 3500 kalóriách a nepribera ani nechudne. Pri jeho aktivite je to proste ok. Bude skôr podstatné, ako kvalitné živiny to budú a tiež si myslím, že chce príliš rýchlo vybudovať svalovú hmotu, to asi nie je úplne reálne. A tiež nejaké dispozície či vôbec na to má. Nie každý môže mať telo kulturistu.

egonsk
4. máj 2024

mam 185cm a pri 90kg mam obvod pasa 106cm, cize zial pupok. Ak by ten tvoj mal mat pri 175cm vahu 90kg ale vo svaloch, tak to by vyzeral ako kulturista (resp.schwarzneger v niektorych filmoch).

autor
4. máj 2024

@egonsk no on ma teraz pas 70cm, je slachovity, cely zivot nieco sportuje (rekreacne), na strednej chodil tiez do fitka trosku, ale vtedy ani nie kvoli priberaniu, len sa trosku ponatahovat. Teda vidno, ze to nie je telo, ktore v zivote nevidelo cinky. Chapem ze 20kil do plusu, to by vyzeral trosku inak. Ale zas poznam aj takych ktori maju tych 90, cvicia, a ani nie su vysoky, a nie su tucni ale ani kulturisti este. Teraz ako pribral tych par kil, vidno ze je trosku akoby viac napumpovany, ale do oblecenia co ma sa este zmesti 🙂 ale to nasilu napchavanie...hotove utrpenie 😄

chodec15
4. máj 2024

no neviem, hadze sa tu tisickami kalorii hore dole, 4 tis kcal vraj nie je vela, ked bezny prijem priemerneho muza je 2 az 2,2 tis kcal a zeny 1,6 az 1,8 tis kcal? To sa nedivim, ze kazdy druhy prispevok je tu, chcem schudnut, ked denne zjest 4 tis kcal je normalne. Pizza 400gr je 1200kcal, to je ako zjest skoro 4 pizze denne.

https://www.siluetadoleta.cz/clanky/kalorie-bez...
Spalování podle pohlaví a věku
I když existuje řada různých kalkulaček, které vám online spočítají, jaký je pro vás nejvhodnější kalorický příjem, nejde o stoprocentně přesnou informaci. Tu vám může nabídnout jedině kalorimetrické vyšetření ve speciální laboratoři.
Dítě do tří let, ať jde o jakékoliv pohlaví, má spotřebu 1000 kalorií denně, do osmi let cca 1200 kcal. Do třinácti let chlapci spotřebují 1800 kcal, dívky 1600. Do osmnácti let je rozdíl ještě patrnější. Zatímco mladí muži spálí 2200 kalorií, ženy jenom 1800 kcal. Do třiceti let je to u mužů 2400 kalorií, u žen 2000. Po třicátém roce spalování klesá, muži spálí asi 2200 kalorií, ženy potom 1800 kcal a po padesátce jde spalování dolů ještě více. Muž přijde denně o 2000 kalorií, žena o 1600 kcal.

Jak si energetický příjem rozdělit? Pokud spálíte denně 2000 kalorií, je nejvhodnější rozvržení zhruba toto: snídaně 350 kalorií, svačina 150, oběd 550, večeře 450 a druhá večeře 150 kalorií.

chodec15
4. máj 2024

Ak 80kg priemerny muz ma spalit 2000 kcal, tak ak niekto zje kazdy den dvojnasobok, 4 tis, tak by mal mat za nejaky cas asi 160kg, nie? Spalit 2 tis kcal navyse znamena, ak hodina turistiky je 150-200 kcal = 10-12 hodin denne sa splhat po horach.